Harçsız Pasaport Nasıl Alınır 2015 – 2016

 Eğer öğrenciyseniz ve harçsız pasaport çıkartmak istiyorsanız pasaport harçlarından muafsınız demektir.
(Pasaport kanunu 15. maddesi)

 Sadece defter parası (87.5 TL) ödemekle yükümlü olduğunuzu unutmayın.Edit : Son çıkan yasaya göre artık aşağıda anlattığım adımları  yapmanıza gerek yok ! Yani dilekçe istenmiyor. 25 yaşı altında isedeniz sadece öğrenci belgeniz, fotoğrafınız ve kimliğiniz ile pasaport şube müdürlüklerine gidip pasaportunuzu alabilirsiniz. Eğer paranızı daha önce yatırmışsanız makbuzunuz ile bankaya tekrar gidip tekrar paranızı da alabilirsiniz. Yaşınıza göre pasaport alabiliyorsunuz. Mesela 21 yaşındaysanız 4 yıllık, 24 yaşındaysanız 1 yıllık pasaport alabiliyorsunuz. Açık öğretim öğrencileri içinde aynı şeyler geçerli.

Vizesiz Ülkeler Listesi

1. Adım
Önce okulunuzun öğrenci işlerine gidip
” Ben harçsız pasaport çıkartmak istiyorum “ diyorsunuz onlar anlayıp zaten daha önceden hazır olan dilekçeyi size vereceklerdir. Yada sizden bunun için dilekçe yazmanızı isteyebilirler.
Bu dilekçeyi alıp güzelce dolduruyoruz/yazıyorsunuz. Burda önemli olan iki yer var;
yurt dışına çıkış süreniz ve hangi amaçlar gittiğinizi belirtmenizi istiyor ( kültürel, spor, konferans gibi) tarihi olabildiğince ileri bir tarih seçerek konferans bulun kendinize ve onu yazın. Bazen davet mektubu görmek isteyebilirler. Konferans bulmak için allconferences işinize yarar. Her türden konferansı görebilirsiniz. ( Bulamazsanız, bir word dosyasına kendi adınıza fake bir davet mektubu düzenleyebilirsiniz, sonuçta bu pasaport hakkımız ve  almamak için hiç bir nedenimiz yok )

Turistlik olunca bazı dekanlar imzalamıyor.
Bu dilekçeyi fakülte dekanına ve bölüm başkanına imzalatıyorsunuz. Daha sonra tekrar öğrenci işlerine verip genel sekreterin onaylaması için bir gün bekliyorsunuz. Bu durum okuldan okula değişebilmektedir, en sağlıklı bilgiyi öğrenci işlerinden alırsınız.

2- Adım

 Eğer genel sekreterlik onaylamış ise ki büyük ihtimal onaylanmıştır o dilekçeyi alıp vergi dairesine götürüp birde orada onaylatıyorsunuz ( 5 dk içinde tüm işlemler bitiyor)

3 – Adım

Herhangi bir bankaya gidip Pasaport defter parası yatırıyorsunuz. ( 82.5 TL )

4- Adım

Bundan sonra işlemler normal pasaport başvurusu gibi

Elinizdeki onaylı belge, 2 fotoğraf, kimlik ve makbuzunuz ile en yakın pasaport şube müdürlüğünden işlem yapabilirsiniz.

1 hafta sonra adresinize yada belirttiğiniz Ptt şubesine pasaportunuz geliyor.

Diğer tüm Seyahat rehberi ve hikayeleri için Yol Günlükleri sayfamı inceleyebilirsiniz

 

Türkiye Pasaport Harç ve Defter Bedelleri
Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam
6 AY 111,7  TL 87,5  TL 199,2   TL
1 YIL 163,3  TL 87,5  TL 250,8   TL
2 YIL 266,4  TL 87,5  TL 353,9   TL
3 YIL 378,3  TL 87,5  TL 465,8   TL
4 – 10 YIL 533,1  TL 87,5  TL 620,6   TL

“Harçsız Pasaport Nasıl Alınır 2015 – 2016” için 51 yanıt

 1. mesela yunanistandaki bir konferansı yazarak dilekçemizi onaylattık. Aldığımız pasaportla yunanistan dışında bir yere gidebiliyor muyuz o konferansın zamanı gelene kadar? Ve konferans tarihi geçtikten sonra pasaport iptal mi oluyor

  1. Merhaba Büşra, aldığın pasaport tamamen sana ait oluyor. Pasaport’un hiç bir şekilde Yunanistan’la alakası yok. Süresi bitene kadar istediğin yere gidebilirsin.

   1. yurt dışına çıkış süreniz derken neyi kastediyosunuz ?? mesela ben 6 aralıkta bir konferans seçmişsem ne yazmalıyım oraya ??

 2. Belirttiğin çıkış nedenin Hangi tarihlerde ise o tarih aralıklarını yazıyorsun. önemli dememin nedeni ise ; mesela bugün 16 nisan ve sen 2 ay sonraya yani 16 haziran için bir konferans seçtin, bu durumda alacağın pasaport 6 aylık olur. Ama şuan ki tarihten en az 13 ay sonrasına bir tarih seçersen o zaman 2 yıllık pasaport sahibi olursun.

  1. Öğrenciysen evet alabiliyorsun. Bu durumun yaş ile ilgili bir durum olduğunu sanmıyorum. En sağlıklı bilgiyi öğrenci işleri verecektir.

 3. ben simdi bu yaz katara gidicem temmuzda dil kursu icin. agustosta gelip eylulde malezyaya gidicem erasmus programiyla 1 yil kalicam. ne yapmam lazimm yardim edermisinz

  1. Merhaba, Normalde tursitlik seyahatler için harçsız pasaport yeni kanuna göre vermiyorlar. Aslında bu haber sanki harçsız pasaport çıkarmak kolaylaştırılmış gibi gösterilse de zorlaştırılmıştır. Öncede çok daha kolay alabiliyorduk yani zaten böyle bir şey vardı. O yüzden yurtdışına çıkmak için yurkarıda yazdığım gibi kendinize nedenler bulabilirsiniz. Erasmus proğramı ile gidecekseniz zaten nedeniniz hazır. Öğrenci işlerinden bunun zaten hazır olan formunu doldurup Dekan’a imzalatıp verebilirsiniz. Bazı okullarda bu durum farklı oluyor. Öğrenci işleri en doğru bilgiyi verecektir.

 4. Ben anlamadım bu konferans işini nasıl yapıyoruz? Çünkü ben sadece gezmeye gidicem nasıl kafama göre konferans bulacak ki?

  1. Konferans işin bahanesi. Turistlik bize gezi için harçsız pasaport çıkartmaya iyi bakmıyorlar o yüzden böyle bir bahane bulmanız gerekiyor. Bu aslında okuldan izni koparmak için sonra elinizdeki belge ile normal pasaport başvurusu yapıyorsunuz.

 5. ben 3. sınıf aöf öğrencisim uluslar arası ilişkiler, turistik gezi için pasaport çıkarmak istiyorum bende yararlanabilirmiyim harçsız pasaport uygulamasından sadece örgünler için mi yoksa…

   1. eyw… aradım 25 yaşına kadar aöften sadece öğrenci belgesi alarak emniyetten harçsız pasaport çıkartabilirsiniz…

 6. Merhabalar. Ben üniversite son sınıf öğrencisiyim. Okul bitmeden harçsız pasaport almak istiyorum. Ancak 1.5 sene sonra yurt dışına gitmeyi düşünüyorum. Süresini uzun tutamıyor muyuz pasaportun ? İndirimli olsun diye şimdi almayı düşünüyorum. Süre sıkıntısı varsa almam mantıksız mı olur ?

  1. Merhaba, en fazla 2 yıllık alabiliyorsunuz. Eğer 1,5 yıl sonra yurt dışına çıkacağınızı düşünürsek geriye 6 ay süreniz kalmış olacak. Bu süreli bir pasaportla yurt dışına çıkmak pek sağlıklı olmaz

 7. Merhabalar. Ben üniversite son sınıf öğrencisiyim. Okul bitmeden harçsız pasaport almak istiyorum. Ancak 1.5 sene sonra yurt dışına gitmeyi düşünüyorum. Süresini uzun tutamıyor muyuz pasaportun ? İndirimli olsun diye şimdi almayı düşünüyorum. Süre sıkıntısı varsa almam mantıksız mı olur ?.

 8. Merhaba, Ben Erasmus+ programıyla Londra’ya gidiyorum. ve okul alacağım belge ile 6 aylık harç bedelinden muaf olduğumu söyledi. Ancak ben daha sonra da büyük olasılıkla staj yaptığım kurumda çalışmaya devam edeceğim için daha uzun süreli harç yaptırmak istiyorum bu durumda 10 yıllık harç bedelinden 6 aylık kısmı düşüp farkı yatırarak 10 yıllık harç yaptırabiliyor muyum? Eğer böyle bir şey mümkün değilse bütün bedeli cebimden ödemek durumunda kalıcam büyük olasılıkla.

  1. Merhaba, iki yıla kadar harçsız pasaport alabilirsiniz. Fakat sizin söylediğiniz gibi bir durum söz konusu değil. Bende öyle yapmaya çalıştım ama mümkün değil ne yazikki. En sağlıksı 10 yıllık alıp rahat etmek olacaktır.

 9. İlk olarak merhaba, ben lise son sınıf öğrencisiyim.
  Lise bitince üniversite eğitimimi Ukrayna da almak istiyorum bu haktan yararlana bilmek için ne yapmam lazım (üni.5sene)gerekli bilgiyi bulamadım andınlatırsanız sevinirim.Teşekkürler,

  1. Merhaba İsmail, lise için durumlar Nasıl oluyor bilmiyorum. Okuluna sorsan aslında en doğru bilgiyi oradan alabilirsin

 10. merhabalar ben 4.sınıf öğrencisiyim 1 ay içinde okulum bitecek öğrenci pasaportu yani vizesiz parsaport çıkarabilirmiyim acaba teşekkürler

 11. MERHABA ben 19 yaşına yeni girdim lisede son senem bende harçsız pasaport almayı düşünüyorum.Elektirk-elektronik okuyorum teknolojıyi takip etmek, konferans gibi vb. yurt dışına bahane olarak bunu kullanabilirmiyim

 12. Arkadaşlar Merhaba,

  Ben yaklaşık 1 saat önce başvuruyu bitirdim yaklaşık 15 dk sürdü sadece öğrenci belgesi ile işlem tamamlandı .
  25 yaş sınırı önemli öğrencilikten faydalanmak için 25 yaşına ne kadar süreniz kaldı ise o kadar süreli pasaport alabliyorsunuz.

 13. Sadece yeni yasa diye belirttiğiniz kısım uygulansa her hangi bir sıkıntıyla karşı karşıya gelmeyiz demi ? Emin olmak istiyorum

 14. MERHABALAR BEN 40 YAŞINDAYIM VE AÇIKÖĞRETİM ÖĞRENCİSİYİM. ACABA 25 YAŞ SINIRINA MI TAKILIYORUM. 25 YAŞ ÜZERİ OLDUĞUM İÇİN HARÇ MUAFLIĞINDAN FAYDALANMAM SÖZ KONUSU DEĞİL Mİ?

 15. Merhabalar ben öğrenciyim ve 19 temmuzda 25 yaşını doldurucam. Şimdi yaşım dolmadan başvursam 2 yıllık harçsız pasaport alabilirmiyim?

 16. Merhaba, dilekçe istenmesiyle ilgili bir sorum olacaktı. Uyarı olarak belirtmissiniz artık dileçe istenmiyor diye fakat e-pasaport sitesinde halen dilekçeyle gelinmesi gerektigi yazıyor. Dilekçesiz gitsek bir sıkıntı olmayacagına emin misiniz sadece emin olmak için soruyorum kusura bakmayın.

   1. Ben turistik gezi olarak gitmeyi düşünüyorum da tursitik olunca pasaport çıkarılmıyormuş. Konferans’a gidiyorum diye bi belge götürmem gerekli mi? Yoksa öğrenci belgesi, kimlik be fotoğraf yeterli midir?

 17. Merhaba, benim sorum eğer alınacak pasaport yakın zamanda kullanılmayacaksa;
  öğrenci olarak pasaport çıkarma ile ihtiyacımız olduğunda pasaport çıkarmak arasında bir avantaj var mı?

  25 yaşını doldurmama 4 ay var ve bu 4 ay içerisinde yurtdışına çıkmayı düşünmüyorum. Fakat 4 ay için 87 TL defter masrafı vermemin bana bir getirisi olur mu (Evrak ve kayıt işlemlerinde avantaj sağlaması gibi. Hani sıfırdan çıkarmak yerine, süresini uzatmak daha kolaydır mesela.)?
  Bu arada sitenizi çok beğendim. Başarılarınızın devamını diliyorum Emre Bey.

 18. Merahaba, harçsız pasaport almak için emniyet müdürlüğü’nün sitesinde “okul yönetimince verilen öğrenci belgesiyle Defterdarlık/Mal Müdürlüğüne başvurarak onaylanan belge ile Pasaport Şube Müdürlüğüne müracaat etmesi gerekmektedir.” yazıyor. Mal müdürlüğüne gitmemiz gerekiyo mu? Yoksa direkt emniyet müdürlüğüne gitsek olur mu?

 19. öncelikle merhaba 22 yaşındayım pasaport yerine mail attim ve bana e devletten de ogrenci belgesi alıp gidebilecegim yazıldı.. hangi nedenle gidecegim ile ilgili benden bi belge isteniyor mu ? ben gezi amacli gitmek istiyorum bu bi engel mi? ve bana en fazla kac yil çıkar

 20. harçsız pasaport için başvuru belgemi okuldan aldım direk hazırlayıp verdiler yalnız şuan kullanmayacağım ve belgede ise bu yaz sonuna kadar bir tarih belirtilmiş o süreye kadar mı geçerli olur pasaportum yoksa 25 yaşına kadar mı ? ben bu yaz bir yere gitmeyeceğim çünkü

  1. Merhaba, o hazırlanan belge ile o tarihe kadar pasaportunuzu çıkartabilir ve 25 yaşına kadar kullanabilirsiniz. Ama belgeye gerek yoktu artık sadece öğrenci belgesi dahi kabul ediliyor.

 21. Açıkçası benim biraz kafam karıştı.Şimdi yeni yasayla birlikte sadece öğrenci belgem ve pasaport için gerekli şeylerle harçsız sadece defter ücretli pasaporta sahip olabilecek miyim?

 22. Bilgilendirme için teşekkürler ama bu yazının da güncellenmesi gerekiyor sanki 🙂
  Anladığım kadarıyla okulda dilekçe yazmamıza gerek yok. Vergi dairesine gidecek miyiz peki ? Yoksa öğrenci belgesi alıp bankaya para yatırarak başvuru yapmamız yeterli mi ?

  1. Önceden okuldan dilekçeyi alıp vergi dairesine onaylatıyordun editleme kısmında da söylediğim gibi artık buna gerek yok. Sadece öğrenci belgesi ve diğer pasaport evraklarıyla başvurabiliyorsunuz.

 23. Merhaba, ben 20 Haziran’da MYO’dan mezun oldum ancak öğrenci belgemi mezun olmadan önce 16 Haziran’da almıştım daha sonra bazı nedenlerden dolayı başvurmaya geç kaldım hala başvurma şansım var mıdır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir