Dünyanın en gizemli yeri | Sentinel Adası

Hindistana geldiğimden hep süprizlerle karşılaştım, onlardan biriside böyle bir adanın varlığını ve insanlarını keşfetmem oldu.

60.000 yıllık geçmişe sahip olduğu düşünülen Sentineller suların çekilmesi ile beraber afrikayı ilk terk eden insanlar olarak biliniyorlar. Tamamen ilkel olarak yaşıyorlar hiç bir teknolojiden haberdar değiller. Dünyanın en izole topluluğu olarak anılıyorlar.

Hindistanın doğusunda Andaman adalarına yakın Sentinal adasında yaşayan bu insanların nüfusu yaklaşık 300 kişi. Şimdiye kadar bir çok iletişim kurma girişi yapılmasına rağmen hiç birisinden olumlu sonuç alınamamış. Oraya giden kimse geri dönmemiş, iletişim kurmak isteyen herkesi öldürmüşler. 2004 yılında Tusunami’den sonra Hindistan hükümeti hala orada olup olmadıklarını öğrenmek ve iletişim kurmak adıma bir helikopter elçi gönderdiğinde ateşli oklarla helikopteri düşürmüşler. Daha sonra Hindistan hükümeti tarafından adaya gidiş yasaklanmış. Bu durum bir şekilde Tusunami’den haberdar olduklarını ve bu şekilde bunca yıldır korunduklarını gösteriyor. Kulağa oldukça vahşice gelsede bu kadar yıldır varlıklarını izole bir şekilde sürdürebilmeleri bunu gerektiriyor.

Bende onların bu davranışına ne kadar saygı duysamda içten içe nasıl yaşadıklarını merak ediyorum.
Belki cesur bir arkadaş çıkar da hadi beraber şu adaya gidelim der 🙂

  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir