Gürcistan’da Otostop Çekmek ve Tavsiyeler

 

Gürcistan’da Otostop çekmek şimdiye kadar otostop çektiğim ülkeler arasında bir numara. Bu ülkeden daha kolay otostop çekilen başka bir ülke görmedim. Daha sonra İran geliyor. İki defa otostop ile Gürcista’a gittim. Batum üzerinden ülkeye girip, Kabule’ye kadar otostop çektik. Daha sonra tekrar dönüp Başkent Tiblis ’e otostop ile gittik. Buradan sonra Gürcistanın kuzeyinden çıkıp, Vladikavkaz üzerindenn Moskova ’ya kadar otostop ile gitmiştik.

Gürcistan İnsaları Türklerden çok çekmişler. Özellikle Karadeniz bölgesine çalışmaya gelip aşağılanan, köle gibi çalıştırılan o kadar çok Gürci var ki. Bunların hikayelerini gürcilerden değil, Bizzat karadenizli abilerimden dinledim. O yüzdendir birazcık soğuk olsalarda yinede biz komşuyuz, kardeşiz diyolar. Otostop konusunda ayrım yapmıyorlar, zaten öyle bir şanslarıda yok.

 

Gürcisyan Yolları gayet düzgün ve sorunsuz. Zaten küçük bir ülke olduğu için bir kaç tane kullanacağınız ana yol bulunmakta. Bu yolları kullanarak istediğiniz noktaya gitmeniz mümkün.

Gürcistan’da Gürcüler kadar Türklerde var. O yüzde sizi kimin alacağınızı bilemezsiniz. Biz ara sıra Türk pasaportlarını çıkartıp Türk kamyonlarına sallıyorduk.

IMG_3637
Gürcistan, Batum

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir