Sırt Çantamda Neler Var?

En çok gelen sorulardan birisi; “Sırt çantanda neler var?” Yollarda gezerken, İnterrail ile trenden trene koşarken ve Dünya turu gezilerimde nasıl bir sırt çanta hazırlığı yapmam gerekiyor? Bu yazımda size çantamda neler taşıdığımı paylaşacağım.

Yanına “şunuda alsan iyi olur işine yarar” diyebilecekleriniz olursa yorum olarak iletmenizden memnuniyet duyarım.

 

Çanta

 

Bali'de Otostop
Bali’de Otostop

Benim için ideal boyut 60 litrelik sırtçantası, 70 litre olanlar çok büyük 50 litre olanlar ise küçük geliyor fakat çantanın büyük olması her zaman avantajlıdır bilginiz olsun.Ek olarak çantamın içinde 20 litrelik küçük bir sırt çantası daha taşıyorum, bu çantayı şehir içi gezilerimde kamera, telefon ve cüzdan koyup kullanıyorum. Bu çantayı frontback (ön çanta) olarak kullananlarda var fakat ben iki çanta birden taşımaktan hoşlanmıyorum bir tane olsun  sorumluluğum az olsun otostopçu adamım ben, o nerede bu nerede diye sürekli dikkat dağıtmaktansa tek bir çanta taşımayı tercih ediyorum, kullanımı ve ilgilenmesi daha kolay.


Sırt çantası seçimi nasıl yapılır?

 

Kıyafet

Çantamı hazırlarken az eşya olmasına özen gösteriyorum, yanıma aldıklarım şu şekilde; 4 tane tişört acil durumda kullanmak için t-box tişörtlerinden 2 tane, bunların dışındada bol bol iç çamaşırı ve çorap aldım çünkü en çok onları değiştiriyorum.2 tane şort, 1 tane kot pantolon ve bir tane alt kalın içlik aldım.Ayrıca olurda paspal gezmekten sıkılırsam biraz fancy giyinirim diye de bir tane güzel gömlek aldım yanıma.Uzun fermuarlı şort olan pantolonlar var, ben pahalı diye almamıştım tavsiye ederim çok işlevsel olduğu kesin.Aslında kıyafet konusu gideceğiniz bölgeye göre değişiyor, mesela; 6 aydır Asyada geziyorum iklimi çok sıcak bir kere bile uzun birşey giyinmedim.Olur’da soğuk yerlere gidecek olursam o zaman farklı bir çanta hazırlar ve sizlerle soğuk iklimde az ve öz çanta nasıl hazırlıyorum onuda paylaşırım.

 

Ayakkabı

Geziye bir sandalet ile çıkdım gayet sağlam ve kullanışlı idi geçenlerde oturduğum restorantta çaldırdım. Onun dışında şehir için giyebileceğim güzel bir ayakkabım var. Bundan önce spor ayakkabı ile geziyordum çok eskidinden sonra attım. Eğer spor ayakkabı düşünürseniz hafif ve kalitei olması çok önemli çok yol yürüyeceksiniz.

uzun yolculuk için çanta hazırlığı - İlk yardım seti

 

İlaç ve İlk Yardım çantası

Küçük bir ilk yardım çantası yapın kendinize, ben bir tane hazırladım içinde; antibiyotik, ağrı kesici ilaçlar, böcek ısırmasına karşı ilaç ve merhemler, yara bandı vb. ne varsa azar azar hepsinden ilk yardım çantasına koydum.Sağlık çok önemli ve bu kadar uzun yolculuklarda ve farklı iklimlerde nelerle karşılaşacağınızı bilemessiniz.


Power Bank

Hayat kurtarıyor çok işe yarıyor. Biraz ağır ama olsun, iyi ki almışım dediğim eşyalardan bir tanesi.

 

Kamera

Xiomi marka isimli 60 dolarlık aciton kamerası ve Sony 6000A kullanıyorum.

Telefon

Yolda iken iki defa telefonum çaldırdım, o yüzden en son gidip ucuzundan bir ikinci el iphone5 aldım. Kamerası felan çalışmıyor ama işe yarıyor.

 

Kaz tüyü Mont

Katlayınca cebime bile koyabileceğim bir mont var yanımda bir kaç kez ıslandı ve işe yaramadı. Eğer ıslatmadan kullanılırsa çok güzel bir malzeme. Büyük mont taşımak çok yorucu ve zahmetli. O yüzden bunu tavsiye ederim.

 

uzun yolculuk için çanta hazırlığı - Panço yağmurluk


Yağmurluk

Panço şeklinde olan yağmurluklar en güzeli. Baştan aşağıya giyiyorum çantamıda içine alıyorum. Dünyanın neresine giderseniz gidin, yağmur her zaman oluyor.

 

 

Defter

Dünya turuna çıkıyorum elbette bunları yazmak, not etmek güzel hatıralar bırakacaktır. Yanımda biri küçük biri büyük iki defter taşıyorum.

uzun yolculuk için çanta hazırlığı - Kitap

Kitap

Çantamı en çok ağırlaştıran eşya bunlardır. Tam 6 tane kitap var şuan çantamda. Genellikle okuyup atsamda son dönemde bulduğum kitapları okuyamamam ve kitapların güzel olması çantamı epey ağırlaştırıyor.

 


Mızıka

Çalmayı bilmesemde arada oturup üflüyorum çok keyifli bir şey,  İsveçte mızıka çalarak para bile kazanmıştım.

 

İp Yumakları

Yolda bileklik yapıp satmak için ipler taşıyorum. Bunların bir kısmını Malezya’da iken Mia vermişti sağolsun.

 

Kişisel temizlik eşyaları

Diş fırçası, tırnak makası, küçük şampuan, diş macunu, yumuşatıcı krem.

 

Kafa Lambası

Sırt çanta hazırlığı diyince ilk alka gelendir. En çok kullandığım malzemelerin başında geliyor

 

Speaker

Sesli müzik dinlemek için küçük bir speaker taşıyorum.

 

Uyku Tulumu

Eğer benim gibi nerede akşam orada sabah diye bir gezi planlıyorsanız uyku tulumu şart. Sıcak yerlere gitsenizde şart. Çünkü yatacağınız yerin nasıl bir yer olduğunu kestiremezsiniz. Pislik içinde de olabilir, taş üstündede uyumak zorunda kalabilirsiniz. Sineklerde sizi rahatsız edebilir. İşte bütün bu durumlarda uyku tulumu hayat kurtarır. Olabildiğince en hafifini ve hacmi küçük olanını tercih edin. Benim uyku tulumum 700 gram 15 derece Decathlon’da bulabilirsiniz. Aslında uyku tulumu alıp almamak için Sırt çanta hazırlığı yapmadan önce nasıl bir yolculuk yapmak istediğinize bağlı olarak değişecektir.

 

Havlu

Hafif çabucak kuruyan havlulardan aldım fakat kullanışlı değiller. Evet taşıması kolay, çabuk kuruyor ama duştan sonra beni kurulamadığı için gittim normal bildiğimiz beni kurulayabilcek bir havlu aldım. Oh mis.

 

Kamera

Daha geçenlerde aldığım bir kameram var çantasıyla beraber taşıyorum. Markası Sony 6000a. Onun dışında yola çıkmadan zaten sahip olduğum küçük action bir kameram var markası Xiomi.

 

Kalem

Yanımda bol bol kalem var, gittiğim yerlerden almışım. Onun dışında büyük keçeli kalemimde var otostop çekeceğim zaman kartona yazı yazmada kullanıyorum.

 

Çarşaf, Bez

Böyle ince bir kumaş epey büyük adını tam bilmiyorum ama çok işe yarıyor. Bir parka gittiğim zaman yere serebiliyorum veya trende yolculuk yaparken soğuk olursa alıp üstüme örtebiliyorum. Kimi zaman gece dışarda yatarken çantama sarıyorum böylece hırsızlığa karşı caydırıcı olabiliyor. Plaja gittiğimde yere serebiliyorum. Bunun gibi bir çok avantajı bulunuyor çarşaf  ve bezlerin.

Çakı 

Her zaman işe yaracak olan bir malzeme. Dubai havaalanından geçerken içinde bıçak olduğu için almadılar ve bıçağı kırıp öyle yanıma almak zorunda kalmıştım.

Sinek İlacı

Asya bölgesinde sinekler başa bela. Özellikle dışarda yatarken sabaha kadar uyutmuyorlar. Kesinlikle taşımaktan en çok zevk aldığım eşyalarımın arasında.

 

Bilgisayar

Aslında  sırt çanta hazırlığı konusuna pek girmiyor ama paylaşmak istedim; Daha geçtiğimiz günlerde eklendi sırt çantama Mac pro 2011 daha hiç uzun yol yapmadık ama bundan böyle beraberiz.

En önemli nokta; Sırt çanta hazırlığı yaparken yanınıza fazla eşya almamaya özen göstermek,  aksi takstirde çantayı taşımaktan siz gezemezsiniz. Önemli şeyleri aldıktan sonra yolda bulabileceğiniz kıyafet gibi şeyler size ağırlık yapacaktır. Diğer seyahat tavsiyelerim için bloğumu inceleyebilirsiniz.

[feed url=”http://yolgunlukleri.net” number=”5″][:en]En çok gelen sorulardan birisi ‘’ Sırt Çantanda neler var ? Yola çıkmak, Dünya Turuna çıkmak, İnterrail yapmak için nasıl bir Sırt çanta hazırlığı yapmalıyım? oluyor. Bende bu yazımda size çantamda neler taşıyorum sizinle paylaşayım istedim. Sırt çantanızı hazırlarken yardımcı olması dileğimle. Şunuda yanına al dediğiniz tavsiyeleriniz olursa, yorum olarak yazmanızdan mutluluk duyarım.

Çanta

 

Bali'de Otostop
Bali’de Otostop

60 Litrelik bir Sırtçancam var. Bu benim için ideal boyutta bir çanta. 70 litre olanlar çok büyük geliyor 50 litre olanlar ise küçük geliyor. Bu arada çantanın büyük olması her zaman avantajdır. Birde çantanın içinde taşıdığım küçük 20 litrelik bir sırt çantası var. Bu çanta şehir içi gezilerimde kamera, telefon cüzdanı koyup gezdiğim bir çanta. Bu çantayı frontback ( ön çanta ) olarak taşıyanlarda var. Ben iki çanta taşımaktan nefret ediyorum. Bir tane olsun, sorumluluk az olsun. Otostopçu adamım ben o nerede bu nerede diye süreki dikkat dağıtmaktansa bir tane çanta ile ilgilenmek daha kolay.


Sırt çantası seçimi nasıl yapılır?

 

Kıyafet

Çantamı hazırlarken oldukça az eşya almaya çalıştığım için 4 tane t-shirt aldım ve T-box t-shirtlerinden 2 tane yanıma almıştım, acil durumda kullanmak üzere. Onun dışında bol bol iç çamaşırı ve çorap aldım. Çünkü en çok onları değiştirmem gerekiyor. 2 Tane short aldım. 1 tane kot pantolon ve bir tane alt kalın içlik. Ayrıca olurda paspal gezmekten sıkılırımsam biraz fancy giyinirim diye de bir tane güzel gömlek aldım yanıma. Uzun fermuarı ile  short olan pantolonlar var, pahalı diye alamamıştım ama tavsiye ederim. Çok işlevsel olduğu kesin. Kıyafet konusu gideceğiniz bölgeye göre değişiyor. Mesela 6 aydır asyada geziyorum bir kere bile uzun bir şey giymedim. Buralar sıcak bölgeler. Olurda soğuk yerlere gidecek olurum o zaman uzun bir şeyler temin ederim

 

Ayakkabı

Yola bir sandaletle çıktım gayet sağlam ve kullanışlı idi geçenlerde oturduğum restorandan çaldırdım. Onun dışında güzel tatlı şehir için giyebileceğim bir ayakkabım var. Bundan önce spor ayakkabı ile geziyordum çok eskiyince attım. Eğer satın almayı düşünürseniz hafif ve kaliteli olması çok önemli çok yol yürüyeceksiniz..

uzun yolculuk için çanta hazırlığı - İlk yardım seti


İlaç ve İlk Yardım çantası

Küçük bir ilk yardım çantası yapın kendinize. Bende bir tane var. İçinde antibiyotikten ağrı kesici ilaçlara kadar, böcek ısırması için kremden yara bandına kadar hepsinden azar azar var. Sağlık çok önemli. Nerede ne
olacağını 
bilemezsiniz.

 


Power Bank

Hayat kurtarıyor. Çok işe yarıyor. İyi ki almışım dediğim eşyalardan. Biraz ağır ama olsun.

 

Kamera

Bir tane xiomi adında 60 dolarlık aciton kamerası ve sony 6000a kullanıyorum.

Telefon

Yoldayken iki defa telefonum çaldırdım o yüzden en son gidip ucuzundan bir ikinci el iphone 5 aldım. Kamerası felan çalışmıyor ama işe yarıyor.

 

Kaz tüyü Mont

Katlayınca cebime bile koyabileceğim bir mont var yanımda. Bir kaç kez ıslandı ve işe yaramadı. Eğer ıslatmadan kullanılırsa çok güzel bir malzeme. Büyük mont taşımak çok yorucu ve zahmetli. O yüzden bunu tavsiye ederim.

 

uzun yolculuk için çanta hazırlığı - Panço yağmurluk


Yağmurluk

Panço şeklinde olan yağmurluklar en güzeli. Baştan aşağıya giyiyorum çantamıda içine alıyorum. Dünyanın neresine giderseniz gidin, yağmur her zaman oluyor.

 

 

Defter

Dünya turuna çıkıyorum elbette bunları yazmak, not etmek güzel hatıralar bırakacaktır. Yanımda biri küçük biri büyük iki defter taşıyorum.

uzun yolculuk için çanta hazırlığı - Kitap

Kitap

Çantamı en çok ağırlaştıran eşya bunlardır. Tam 6 tane kitap var şuan çantamda. Genellikle okuyup atsamda son dönemde bulduğum kitapları okuyamamam ve kitapların güzel olması çantamı epey ağırlaştırıyor.

 


Mızıka

Çalmayı bilmesemde arada oturup üflüyorum. Keyifli bir şey. İsveçte bununla para bile kazanmıştım.

 

İp Yumakları

Yolda bileklik yapıp satmak için ipler taşıyorum. Bunların bir kısmını Malezya’da iken Mia vermişti sağolsun.

 

Kişisel temizlik eşyaları

Diş fırçası, tırnak makası, küçük şampuan, diş macunu, yumuşatıcı krem,

 

Kafa Lambası

Sırt çanta hazırlığı diyince ilk alka gelendir. En çok kullandığım malzemelerin başında geliyor

 

Speaker

Sesli müzik dinlemek için küçük bir speaker taşıyorum.

 

Uyku Tulumu

Eğer benim gibi nerede akşam orada sabah diye bir gezi planlıyorsanız uyku tulumu şart. Sıcak yerlere gitsenizde şart. Çünkü yatacağınız yerin nasıl bir yer olduğunu kestiremezsiniz. Pislik içinde de olabilir, taş üstündede uyumak zorunda kalabilirsiniz. Sineklerde sizi rahatsız edebilir. İşte bütün bu durumlarda uyku tulumu hayat kurtarır. Olabildiğince en hafifini ve hacmi küçük olanını tercih edin. Benim uyku tulumum 700 gram 15 derece. Decathlon’da bulabilirsiniz. Aslında uyku tulumu alıp almamak için Sırt çanta hazırlığı yapmadan önce nasıl bir yolculuk yapmak istediğinize bağlı olarak değişecektir.

 

Havlu

Hafif çabucak kuruyan havlulardan aldım. Hiç kullanışlı değiller. Evet taşıması kolay, çabuk kuruyor ama duştan sonra beni kurulamıyor arkadaşım. En kalitelisi böyle. O yüzden gittim pazar normal bildiğimiz bir havlu aldım. Oh mis.

 

Kamera

Daha geçenlerde aldığım bir kameram var çantasıyla beraber taşıyorum. Markası Sony 6000a. Onun dışında yola çıkmadan zaten sahip olduğum küçük action bir kameram var Xiomi.

 

Kalem

Yanımda bol bol kalem var, gittiğim yerden almışım. Onun dışında büyük keçeli kalemimde var otostop çekeceğim zaman kartona yazı yazmada kullanıyorum.

 

Çarşaf, Bez

Böyle ince bir kumaş epey büyük adını bilmiyorum ama çok işe yarıyor. Bir parka gittiğim zaman yere serebiliyorum yada trende yolculuk yaparken soğuk olursa alıp üstüme örtüyorum. Kimi zaman gece dışarda yatarken çantama sarıyorum böylece hırsızlığıa karşı cayrıcı oluyor. Plaja gittiğimde yere serebiliyorum. Bunun gibi bir çok avantajı bulunan hafif güzel bir şey.

Çakı 

Her zaman işe yaracak olan bir malzeme. Dubai havaalanından geçerken içinde bıçak olduğu için almadılar ve bıçağı kırıp öyle yanıma almıştım.

Sinek İlacı

Asya bölgesinde sinekler başa bela. Özellikle dışarda yatarken sabaha kadar uyutmuyorlar. Kesinlikle taşımaktan en çok zevk aldığım eşyalarımın arasında

 

Bilgisayar

Daha geçenlerde eklendi çantama. Daha hiç uzun yol yapmadık ama bundan böyle beraberiz. Mac pro 2011 taşıyorum. Alındada Sırt çanta hazırlığı konusuna pek girmiyor.

Sırt çanta hazırlığı yaparken yanınıza fazla eşya almamaya özen gösterin, tek önemli nokta bu. Aksi takstirde çantayı taşımaktan siz gezemezsiniz. Önemli şeyleri aldıktan sonra yolda bulabileğiniz ” kıyafet ” gibi şeyler size ağırlık yapacaktır. Diğer seyahat tavsiyelerim için bloğumu inceleyebilirsiniz.

[feed url=”http://yolgunlukleri.net” number=”5″][:]

“Sırt Çantamda Neler Var?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir