CouchSurfing Nedir? Couch Surfing Nasıl Kullanılır? 8 Önemli Detay

Couch Surfing, yani Türkçe çevirisini yapmak istersek: Kanepe Sörfü! Dünyanın en popüler misafir ağırlama ve misafir etme platformudur. Lise yıllarımda iken Hindistan'dan otostop çekerek ülkesine giden bir Fransız ile tanışmıştım. İlk o zaman duymuştum bu siteyi.

İstanbul'da yaşamaya başladıktan sonra ise aktif olarak kullanarak dünyanın çeşitli ülkelerinden insanları evimde ağırlardım, şehri gezdirdim, kültürümüzü anlattım.  

Şimdi ise Dünya turundayım ve bu siteyi kullanarak gittiğim ülkede yaşayan insanların evlerine misafir oluyorum. Onların kültürlerini daha yakında tanıyorum, onların yemeklerini yiyorum, hayatlarına dokunuyorum.

Couch Surfing sistemi amacına uygun kullanıldığı taktirde gezginler için gerçek bir nimettir. Bir yere gitmek ve konaklamak adına gezginlerin en büyük dayanışma platformudur. Hatta bence çok daha fazlası…

Couchsurfing

1) Couchsurfing'de İstek Gönderirken Kişiye Özel Mesaj Yazın

Genellikle couchsurfing üzerinden host ararken yaptığımız hataların başında tek bir mesaj yazıp bunu o şehirde yaşayan herkese kopyala/yapıştır mantığıyla göndermektir. Bu yaptığınızı herkesin kolayca anladığı bir şeydir.

Bu sebepten istek göndereceğiniz kişinin profilini okuyarak ortak nokta bulabilir (Spor, müzik, felsefe, düşünce) buna nazaran bir şeyler mesajınızda yer verebilir daha samimi bir ilişki kurabilirsiniz.

Böyle yaprak daha kolay yer bulabileceksiniz.

2) Couchsurfing Son Gün İstek Göndermek Genellikle Başasızlıkla Sonuçlanır

Bunun yerine o şehre gitmeden en az bir hafta önce iletişime geçerseniz hem hostunuz ile sağlıklı bir iletişim sağlamış olur hemde onun o haftaki planlanlarına sizi dahil etmesini sağlarsınız.

Couchsurfing

3) Mesajını Yazarken Kibar Bir Dil Kullanın ve Ne İstediğinizi Açıkça Söyleyin

Couchsurfing ne kadar enerji dolu açık fikirli insanlarla dolu bir yer olsa da, açıklayıcı kibar bir dil kullanmak sizin kendinize ve karşınızdakine olan saygınızı gösterir. Saygı her zaman ön planda olmalıdır. ”Kanka naber ya” gibi başlayan bir mesaja kimse itibar göstermez.

4) Kim Olduğunuzdan Bahsedin

İstek gönderdiğiniz kişi sizin profilinizi açıp incelemeye fırsat bulamayabilir o yüzden mesajınızda mutlaka kim olduğunuzdan bahsedin. Ne yaptığınızdan ve eğer daha fazla bilgi isterse onu yönlendirebiliceğiniz referanslar verin. Facebook, Instagram, Blog…

5) CS'de Referansa Çok Takılmayın

Sanki referans çok önemli, güven veren tek yer(!) tarzı söylemlerinizi duyar gibiyim. CS'de referansı çok olan kişiler artık belli bir doygunluğa erişmiş, her türlü insanla tanışma fırsatını yakalamış insanlar demektir. O yüzden daha yolun başında olan az referanslı insanları tercih etmeniz hem o kişinin heycanının pekişmesi sağlayacak, hem de  daha fazla ilgi alaka göreceksinizdir.

6) Farklı Olun

CS'de özellikle popüler şehirlerde host bulmak çok zordur. Neyse ki şanslısınız ki bu yazıyı okuyorsunuz. Peki Farklı olmaktan kastımız ne? Yapacağınız gezinin, tatilin ya da ziyaretin bir anlamı olmalı ve bunu güzel bir dille anlatmalısınız.

Örneğin “Dünya Turu yapıyorum” demek ile “ Uzun zamandır Dünyayı geziyorum Hindistan, Nepal, Kamboçya gibi ülkelerden sonra xx. Ülkem burası ve burayı tanımak, keşfetmek istiyorum, Sizin profilinizi inceledim ve bu yolculuğumda sizinşe tanışmak beni çok mutlu edecektir” demek arasında büyük bir fark vardır.

7) Cinsiyet Ayrımı Yapmak Şansınızı Azaltır

Genellikle “güzel”kadın ya da  “yakışıklı” bir erkeğe diğer hiç bir unsur göz önüne alınmadan öncelik verilir. Bu bakış açısıyla CS kullanırsanız karşınızdaki insanın gözünden sizin arayışınız, kalacak bir yer, yeni insanlarla tanışmak değil daha farklı amaçlar gözeten bir profil çizmiş olacaktır.

Bu da başarısızlık ile sonuçlanan diğer bir istek gönderme şeklidir.

8) Profilinizi Doldurken Samimi Olun

Orada yazacağınız hiçbir şey sizin Cv'niz değil, sizi evine alacak kişiye sizin hakkınızda bilgiler vermektir. O yüzden samimi bir dil kullanırsanız, hissettirdiğiz enerji size daha çok kapı açacaktır.

Ben elin adamının evinden kalamam kardeşim yok mu adam akıllı bir yer” diyorsanız; ve ucuzda olsun diyorsanız. Agoda yada HostelWorld'e giriyorsunuz. Ucuzdan pahalıya sıralıyorsunuz ve bazen gecelik 10-15 liralara bile konaklama bulmak mümkün. Özellikle, Asya bölgesindeyseniz 🙂

Agoda

HostelWorld

Sevgiler 🙂

Uçak Bileti İçin Tavsiyelerim:

Uçak bileti ararken için genellikle en çok kiwi kullanıyorum. Bazen skyscanner ile de arama yapıyorum. Dünyanın 4 köşesine olan uçuşları karşılaştırmalı olarak gösteriyorlar. Bende en iyi fiyata alma fırsatı buluyorum.

En iyi fiyatlarda araç kiralama 

Seyahatlerimde araç kiralama yapacaksam mutlaka rentalcars.com ve discovercars ‘a bakıyorum. Bu ikisi en iyi sonuçları veriyorlar. Tüm büyük markaları kıyaslama fırsatı veriyor. 

En Ucuz Konaklama Tavsiyelerim:

Konaklamalarım için genellikle Airbnb kullanıyorum. En sevdiğim konaklama türü bu aralar. Ama eğer otel veya hostelde kalacaksam bu ikisini kullanıyorum.  agoda ve hostelworld Genellikle en iyi sonucu, en hızlı ve ekonomik olarak alıyorum.

Seyahat Sigortasını İhmal Etmeyin:

Seyahatlerimde ne yaşayacağım asla belli olmuyor. O yüzden genellikle Allianz en çok tercih ettiğim seyahat sağlık sigortası.  Yolculuk boyu hırsızlık, yaralanma ve hastalık durumlarında kendimi korumaya alıyorum. 

Ayrıca 600 Euro uçuş tazminatı için bu tarz sigortalar hayat kurtarır.  (İptal, gecikme, kayıp vs): Compensair

Kullandığım Ekipmanlarım

Güvenli internet kullanımı için olmazsa olmaz VPN

Bizzat kullandığım Nordvpn 

ama tavsiye ettiğim ikinci marka ise Hotspot Shield 

Yurtdışına en ucuz PARA gönderme ve alma

Bankalar bu konuda çok acımasız. Bilmiyorum yurtdışında para çekmeyi, göndermeyi ve alamayı denediniz mi ama bankalar aracılığı ile bu iş remen soygun….Transferwise çıkana kadar bize neler çektirmişler dedim. Kullanın kullandırtın.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

  1. Couchsurfing harika bir oluşum, şimdiye kadar gördüğüm en faydalı topluluklardan bir tanesi. Umarım çok bozulmadan kalabilir. Belgrad’da iken couchsurfing buluşmasına gitmiştik o zaman ilk görmüş ve sevmiştim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir