Couch Surfing Nedir? Couch Surfing Nasıl Kullanılır ve Tavsiyeler

İÇERİK HARİTASI

Couch Surfing Nedir? Couch Surfing Nasıl Kullanırlır? Couch Surfing adına bilmeniz gereken 8 tavsiye

 

Couch Surfing, yani Kanepe Sörfü. Dünyanın en popüler misafir ağırlama ve misafir etme platformudur. Lise yıllarımda iken Hindistan’dan otostop çekerek ülkesine giden bir fransızla tanışmıştım. İlk o zaman duymuştum bu siteyi. İstanbul’da yaşamaya başladıktan sonra ise aktif olarak kullanarak dünyanın çeşitli ülkelerinden insanları evimde ağırlardım, şehri gezdirdim, kültürümüzü anlattım.  Şimdi ise Dünya turundayım ve bu siteyi kullanarak gittiğim ülkede yaşayan insanların evlerine misafir oluyorum. Onların kültürlerini daha yakında tanıyorum, onların yemeklerini yiyorum, hayatlarına dokunuyorum. Couch Surfing sistemi amacına uygun kullanıldığı taktirde gezginler için gerçek bir nimettir. Eğer bir gün bağış yapacak kadar param olursa, hiç düşünmeden bu siteye yapacağımı biliyorum. Sizde bu şekilde gezmek, insanlarla tanışmak istiyorsanız. Couch Surfing harika bir sistemdir.

 

1- Couchsurfing’de istek gönderirken kişiye özel mesaj yazın.

Genellikle couchsurfing üzerinden host ararken yaptığımız hataların başında tek bir mesaj yazıp bunu o şehirde yaşayan herkese kopayala/yapıştır mantığıyla göndermektir. Bu yaptığınızı herkesin kolayca anladığı bir şeydir. Bu sebepten istek göndereceğiniz kişinin profilini okuyarak ortak nokta bulabilir (Spor, müzik, felsefe, düşünce) buna nazaran bir şeyler mesajınızda yer verebilir daha samimi bir ilişki kurabilirsiniz. Böyle yaprak daha kolay yer bulabileceksiniz.

2- Couchsurfing’de son gün istek göndermek genellikle başasızlıkla sonuçlanır. 

Bunun yerine o şehre gitmeden en az bir hafta önce iletişime geçerseniz hem hostunuz ile sağlıklı bir iletişim sağlamış olur hemde onun o haftaki planlanlarına sizi dahil etmesini sağlarsınız.

3- Mesajını yazarken kibar bir dil kullanın ve ne istediğinizi açıkça söyleyin

Couchsurfing ne kadar enerji dolu açık fikirli insanlarla dolu bir yer olsa da, açıklayıcı kibar bir dil kullanmak sizin kendinize ve karşınızdakine olan saygınızı gösterir. Saygı her zaman ön planda olmalıdır. ” Kanka naber ya ” gibi başlayan bir mesaja kimse itibar göstermez.

4- Kim olduğunuzdan bahsedin

İstek gönderdiğiniz kişi sizin profilinizi açıp incelemeye fırsat bulamayabilir o yüzden mesajınızda mutlaka kim olduğunuzdan bahsedin. Ne yaptığınızdan ve eğer daha fazla bilgi isterse onu yönlendirebiliceğiniz referanslar verin. Facebook, İnstagram, Blog…

5- CS’de referansa çok takılmayın

Sanki referans çok önemli, güven veren tek yer(!) tarzı söylemlerinizi duyar gibiyim. CS’de referansı çok olan kişiler artık belli bir doygunluğa erişmiş, her türlü insanla tanışma fırsatını yakalamış insanlar demektir. O yüzden daha yolun başında olan az referanslı insanları tercih etmeniz hem o kişinin heycanının pekişmesi sağlayacak, hem de  daha fazla ilgi alaka göreceksinizdir.

6- Farklı olun

CS’de özellikle popüler şehirlerde host bulmak çok zordur. Neyse ki şanslısınız ki bu yazıyı okuyorsunuz. Peki Farklı olmaktan kastımız ne? Yapacağınız gezinin, tatilin ya da ziyaretin bir anlamı olmalı ve bunu güzel bir dille anlatmalısınız.

Örneğin ” Dünya Turu yapıyorum ” demek ile ” Uzun zamandır Dünyayı geziyorum Hindistan, Nepal, Kamboçya gibi ülkelerden sonra xx. Ülkem burası ve burayı tanımak, keşfetmek istiyorum, Sizin profilinizi inceledim ve bu yolculuğumda sizinşe tanışmak beni çok mutlu edecektir ” demek arasında büyük bir fark vardır.

7- Cinsiyet ayrımı yapmak şansınızı azaltır

Genellikle “güzel”kadın ya da  “yakışıklı” bir erkeğe diğer hiç bir unsur göz önüne alınmadan öncelik verilir. Bu bakış açısıyla CS kullanırsanız karşınızdaki insanın gözünden sizin arayışınız, kalacak bir yer, yeni insanlarla tanışmak değil daha farklı amaçlar gözeten bir profil çizmiş olacaktır. Bu da başarısızlık ile sonuçlanan diğer bir istek gönderme şeklidir.

8- Profilinizi doldurken samimi olun

Orada yazacağınız hiçbir şey sizin Cv’niz değil, sizi evine alacak kişiye sizin hakkınızda bilgiler vermektir. O yüzden samimi bir dil kullanırsanız, hissettirdiğiz enerji size daha çok kapı açacaktır.

Rezervasyon İçin En İyi Tavsiyelerim

1- Bu iki siteyi kullanarak otel rezervasyonlarını yapabilirsin. Genelde en iyi sonucu verirler.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
MESAJ GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

2 Yorum var

  1. Couchsurfing harika bir oluşum, şimdiye kadar gördüğüm en faydalı topluluklardan bir tanesi. Umarım çok bozulmadan kalabilir. Belgrad’da iken couchsurfing buluşmasına gitmiştik o zaman ilk görmüş ve sevmiştim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MACERAYA KATIL!

En iyi gezi tavsiyelerimi Direk olarak Sana göndermemi ister misin?

ÜCRETSİZ Mail listeme katıl