Emre Durmuş

Emre Durmuş I Yol Günlükleri

For English  : Who is Emre Durmuş?

Merhaba Ben Emre, 22. yaşında hayatı deli dolu yaşamaktan keyif alan, maceraperest ruhlu biriyim. Hatay’ın Payas ilçesinde doğdum ve burda büyüdüm.

Lise yıllarında başlayan içimdeki yolda olma dürtüsüyle yakın arkadaşım Sari ile beraber Türkiye’nin bir çok şehrini otostopla gezdim. O günlerden beri yollardayım.

Karadağ, 2015
Karadağ, 2015

Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp/dağıtıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise üniversitemi ve işimi bıraktım. Şimdi ise sırtçancam ile beraber dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım. Şimdiye kadar 27 ülkede 156 şehirde bulundum.

Yol Günlüklerim

Bu yolculukta çok şey öğreniyorum, keşfediyorum ve içsel yolculuğumun yansımalarını paylaşmaktan keyif alıyorum.

Dünya Turumu Takip Et

Nasıl Seyahat Ediyorum?

Özgürce.

Benim için yolda olmak özgür olmaktır. O yüzden pek çok kişinin yaptığı seyahat planları, hazırlıklar, rotalar bana göre değil. Çünkü zaman kavravım yok. Elbette kaba taslak bir planım var. Şu ülkeden sonra şuraya geçerim sonra belki şurası olur yada şurası diye düşünüyorum ama hiç bir zaman bir kalıba sığdırmıyorum. Genellikle vizesiz ülkeleri tercih ediyorum.

Vizesiz Ülkeler Listesi 2016

Ben özgür bir insanım. Ne yıllık iznimde tatile çıktım ne de bütçeme göre plan yapıyorum. Bu böyle olmalı da demiyorum, ben böyle seviyorum ve böyle yapıyorum. Kimi insan plan yapıp onu saati saatine uygulamayı sever öyle yapar. Her yiğidin yoğurt yiyişi vardır. Özellikle şu şehir için kaç gün ayırmayalıyım? yada bu ülkeye kaç gün ayırmalıyım? soruları bana oldukça komik geliyor. Hiç bir şehir ya da ülkenin belli bir zaman diliminde gezilecek yanı yoktur, eğer trip advisor gezgini değilseniz. Hiç bir turistlik yanı olmayan bir şehirde çok güzel insanlarla tanışırım orada fazla kalırım. Ülke çok büyüktür vize sürem azdır o zaman en ilgimi çeken yerleri gezer sevdiğim yerde uzun kalırım. Seyahat benim için en çok insan ve onların hikayeleri demek. Daha sonra ise yerler, kültürler, coğrafyalar geliyor. Fotoğraf ve müzik ile harmanlayıp kendimi bu şekilde besliyorum.

Seyahat Etme Amacım Nedir?

Bunun pek çok cevabı var. Tabiki tüm bu cevapların sonu bir yere bağlanıyor ; Mutlu olmak.

Ben meraklı bir insanım. Tahmin ettiğinizden de meraklıyım. Yani küçükken babaannemin sandığının içinde ne var tek tek sayardım. O sandıkta ne saklıyor? Ne var içinde? Çok ilginç değil mi sizcede? Babaannem sandığının içinde ne olduğunu söylese dahi onu benim görmem lazım. Ancak merakımı o zaman giderebilirim.

İşte dünyada böyle bir yer benim için. Keşfedilmeyi bekleyen bir sandık ve benim amacım da o  sandığın içinde ne olduğunu öğrenmek. Kendim keşfetmeliyim, kendim görmeliyim, dokunmayım. İşte ancak o zaman merakımı giderebilirim.

Tüm bu merakım ise bana iyi ve kötü getirileri oluyor. Ama sonuç olarak ‘’ Öğreniyorum ‘’ . Tüm bu öğrendiklerimi kendimce harmanlayıp hayatıma entekre ediyorum ve gelişiyorum. Bir kere geldiğim ve gelip geçici olan bu hayatı en güzel nasıl yaşarımın cevabını arıyorum/buluyorum. Tüm bu gelişimlerimi bloğumdan paylaşıyorum ve benim gibi hayalleri olan insanlara bunun mümkün olduğunu göstermek istiyorum. Bunu yaparken de keyif alıyorum. Sonunda ise tatmin olma duygusu ise beni mutlu ediyor.

Seyahat Ederken Bütçemi Nasıl Sağlıyorum?

Neredeyse bütçesiz seyahat ediyorum ama eğer paraya ihtiyacım var ise bunu çalışarak sağlıyorum. Pek çok kez fotoğraf çekerek para kazandım, bubble yaparak para kazandım, bileklik satarak para kazandım. Kısa süreli olarak hosteslerde, restoranlarda çalıştım bu şekilde bütçe elde edebildim. Şuan ise bloğum üzerinden azda olsa gelir elde ediyorum.

Aslında bu hikayenin arka yüzü şöyle ;

Ben dünya turuna çıkarken belli bir para biriktirdim. Ve seyahatim boyunca onu harcamayı planlıyordum ama ben daha yola çıkmadan soyuldum. Tüm param elimden uçup gitti. Bu durum beni pes ettirmedi ve yola devam ettim. Parasız nasıl seyahat edebilirim yada Gezerken nasıl para kazanırım sorularını cevaplamaya çalırken bir çok alternatif olduğunu gördüm. Şuanda yaptığım Dünya turumu neredeyse parasız yapıyorum. Genellikle otostop çekerek ulaşım sağlıyorum. Couchsurfing kullanarak insanların evlerinde kalıyorum, bulamazsam dışarda parklarda, plajlarda, restoranlarda uyuyorum. Zor olmuyor peki? Kolay değil tabiki ama bundan keyif alıyorum.

Ailem Dünya Turuna Çıkmama nasıl bakıyor?

Dünyanın en şanslı çocuğu olabilirim. Şöyle düşünün ; Küçük bir kasaba doğmuş büyümüş ve belli kalıplaşmış bir bakış açısına sahip insanların arasında yaşayıp da çocuğunu ‘’ Marjinal bir kararla ‘’ dünya turuna gitmesine evet diyebilmek yürek ister. O yüzden çok şanslıyım diyorum. Sizi annemin bloğuna alalım ; Çocuğumu Dünya Turuna Göndermek

Dünya Turu Bitince Ne Olacak?

Biteceğini kim söyledi? Yola çıktığımdan beri okulu bırakma kararıma ve sonrasında ne yapacağıma dair sorular geliyor. Ama büyük resmi bir türlü anlatamadım bu soruyu soranlara. Sanırım beni anlayan bir tek ailem oldu. Dünya turu benim hayatımın en büyük eğitimi. Yani zaten bir eğitimdeyim, kendimi eğitiyorum. Eğer bir gün sıkılır da dönmek istersem Türkiye’ye uzun süre belli bir yerde yaşama düşüncem yok. Üniversite eğitimi almak istiyorum ama gerçekten istediğim bir alanda. Bunun için şimdiden aklımda bir kaç ülke alternatifi var o gün geldiğinde kararımı veririm diye düşünüyorum. Kısacası sürekli haraket halinde uzun bir hayat beni bekliyor.

 

Sosyal Medya Hesaplarım

 

FACEBOOK : YOL GÜNLÜKLERİ

SNAPCHAT : EMREDURMUS

İNSTGARAM : @YOLGUNLUKLERİ