Fas Gezi Rehberi ve Tavsiyeler

Fas Gezilecek Yerler

Fas, Afrika kıtasının kuzey batısında, bir tarafında Akdeniz diğer tarafında Atlantik okyanusu boyunca uzanan esrarengiz bir ülke. 32 milyon nüfuslu ülkenin çoğunluğunu müslüman ve bu nüfusun çoğunluğunu ise berberiler oluştuyor. Fasda olduğum süre boyunca kahverengi ve sarı tonları içinde, zamanda yolculuk yaptığımı hissediyorum. Bana 1950 yıllarını yaşatan bu egzotik ülke kültür aşıkları için tam bir cennet. Fas gezilecek yerler yazımın faydalı olmasını umuyorum, eğer yazının en altına yorumlarınızı yazarsanız mutlu olurum.
Başkenti Rabat olmasına rağmen en büyük şehri Kazablanka. Ayrıca kültür başkenti olan Marakeş gibi dünyaca ünlü şehirleri her yıl turist akına uğruyor.
Ülkenin büyük çoğunluğunu kurak topraklar ve çöller oluşturuyor. Dünya’nın en büyük çöllerinden biri olan Sahra Çölü‘nün bir bölümü yine burada yer alıyor. Fas, Afrika kıtasında olupta, Afrika birliğine üye olmayan tek ülke.


Bu bölge için en çok işine yaracak olan yardımcı bilgiler


Fas gezi rehberi
Fas gezilecek yerler

Fas Vizesi

Türk vatandaşların 30 güne kadar vize istemiyor. Kapıda sorgu sual de olmuyor. Selamın Aleyküm demeniz yeterli.

Fas'a Ne zaman Gidilmeli?

Ekim – Nisan ayları arası sıcaklığın makul olduğu zamanlar.

Fas Kültürü

Arap kültürünün hakim olduğu coğrafyada islam dini yaşanıyor. Halk arasında konuşulan Arapça ise diğer Arap ülkelerinden daha farklı. Adına Darija deniliyor. Uzun yıllar Fransa sömürgesi altında kaldığı için resmi dili Fransızca ve devlet işlerinin hepsi fransızca yapılıyor. Okullarda eğitim Fransızca veriliyor. Şaşırtıcı bir şekilde halkın çoğunlu en az 3 dil biliyor. Bu diller Fransızca, İngilizce, İspanyolca ve Arapça oluyor. Fas gezisi boyunca Türk olduğunuzu söylediğinizde size daha fazla sıcaklık göstereceklerdir. Hakan şükür, Recep Tayip Erdoğan, Hasan Şaş popüler isimler arasında ve bunları size söyleceklerdir. Halkı genel olarak zararsız ve yardımsever insalardan oluşuyor. Bir zamanlar Osmanlı'nın Fes üretim yeri olması ile adını buradan almış. Aslında Fas’a bir tek biz Fas diyoruz. Dünya Fas’ı Morroco olarak tanıyor. Fas'ın güney kısmını ise berberiler oluşturuyor. Bu halk için kötü söylemler duysamda ben oraya gittiğimde tanıştığım tüm insanlar çok sıcak kanlı ve misafir perverdi. Fas'ın bir çok köyü hala elektrik olmadan yaşıyor. Fakirlik ve yoksulluk daha çok güney kısımda boy gösteriyor. Burada ise halk geçimini halı işlemeciliğinden, tekstilden ve tarımdan sağlıyor.

Fas'da nehir kenarında oynayan çocuklar
Fas'da nehir kenarında oynayan çocuklar

Fas'a Ulaşım, Fas'a nasıl gidilir?

Fas'a gitmenin iki farklı yolu var. Birisi İstanbul'dan direk olarak Marakeş, Rabat yada Kasablanka şehirlerine alabileceğiniz uçak bileti. Diğeri ise daha ucuz bir yol olan İspanya, Madrid yada Barcelona aktarmalı olarak gelmek. Avrupa firması olan Wizzair uçuşları gayet ucuz uçuşlar sunuyor. Eğer Schengen vizeniz var ise İspanya'nın Güneyine bulunan Algaciras şehrine gidebilir buradan Vapur ile Fas'a geçebilirsiniz. İspanya içi ulaşımda tren ağlarının tamamı hızlı tren ve İstediğiniz her yere bu trenlerler gidebilirsiniz. Fiyatları oldukça pahalı. İnterrail biletiniz varsa rezervasyon ücreti 10 euro.
Algaciras – Tanca Vapur bileti = 30 Euro

 

Fas'ta Yaşam fiyatları

Fas ucuz bir ülke bazı fiyatları ise şöyle.
Para Birimi = Fas Dirhemi 1 lira yaklaşık olarak 3.5 Fas Dirhemi yapıyor. Mad, Fas dirheminin kısaltılmış hali.
Normal bir yemek ( Kuskus, Tajin ) = 30 Mad
Mcdonalds = 50 Mad
Su = 4 Mad
Süt = 7.5 Mad
Ekmek = 4 Mad
Bira 16 Mad
Cigar = 33 Mad
Şehir içi toplu taşıma = 4 Mad
Petrol 1 lt = 10 Mad

 

Fas Çöl Turu

Develerle çölü geçmek, Fasın inanılmaz güzel coğrafyasını keşfetmek ve köylerini ziyaret etmek, insanlarla temas kurmak unutulmaz bir deneyimdi. Hiç bir seyahatimde tur almadım ama bu turu kaçıramazdım. Fiyatı 80 Euro olan bir tur aldım ve 3 gün süren bu çöl turu Marakeş’deki herhangi bir ajanstan, otelden veya hosteslerden satın alabilirsiniz. Farklı seçeneklerde size uygun olanını seçebilirsiniz. Pazarlık yapmakta fazla var. Biz iki kişi olduğumuzdan kişi başı 55 euroya kadar indirmiştik. Çöl Turu Hakkındaki bu yazıma göz atabilirsiniz.

 

Fas'da Deve ile Sahra Çölünü geçiyoruz
Fas'da Deve ile Sahra Çölünü geçiyoruz

Fas Gezilecek Yerler

Fas hakkında gezi blogu yazarken iki kere düşünmek bir kere yazmak gerektiğini düşünüyorum. Bu topraklar hakkında yapılacak yalnış yönlendirmelerin dönüşü ağır olabilir. Elimden geldiğince temkinli davranmaya çalıştım. Faydalı olması ümidi ile. 

Marakeş, Jamaa El-Fnaa Meydanı
Cema Ül Fena Meydanı olarak okunan bu yer. Fas'ın kültür merkezi. Zaman'da yolculuk yapacağınız yer de tam olarak burası. Ortaçağ’a hoş geldiniz. Ben buraya geldiğimde okuduğum tarih kitaplarında kendimi buldum. Adeta bir filmin içinde baş rol oyuncusu gibi gezdim. Sarı, Kahverengi tonları ile şehrin her bir yanı mistik ve gizemli. Meydanın ortasında yılan oynatan, başı sargılı insanlar. Diğer tarafta fotoğraf çektirip para kazanmaya çalışan geleneksel fas kıyafetleri içinde dolaşan insanlar. Rengarenk Pazarlar . Sağdan soldan çıkıp bir yere koşturan insanlar ve Arapça sesleri. El arabaları, at ve eşek arabaları ile meydanın her bir yanı dolu. Acayip bir keşmekeş var burada.

Marakeş Meydanında geleneksel kıyafetli Faslılar.
Marakeş Meydanında geleneksel kıyafetli Faslılar. Fas gezilecek yerler


Akşamları ise bu meydan adeta bir festival alanına dönüyor. Binlerce insan meydana geliyor. Afrika müzikleriyle gösteri yapan insanlar, dans eden insanlar, açık yemek pazarları, sokak dövüşleri inanılmaz bir atmosfer var burada.

Marakeş meydanında akşam gösterileri
Marakeş meydanında akşam gösterileri – Fas gezilecek yerler

Fas Konaklama Önerileri

 
Medina Sokakları
Sokaklar daracık, eşek ile eşya taşıyan insanlar sağdan soldan geliyor. Ortalık tam bir curcuna havası, herkes bir şeyler satıp para kazanmanın peşinde. Evler iç içe geçmiş, çatılar neredeyse bir. Sokaklar labirent gibi olduğundan, kaybolsan bulmak için birine sormak zorundasın ve burada yaşayanlarda bunu meslek haline getirmiş. Adres sormak parayla. Burayı ya çok seveceksiniz, yada hiç sevmeyecekseniz. Kültür aşıklarının şehri Marakeş aynı zamanda açık bir pazar olmasıyla alışveriş için bir cennet. Ünlü Fas halıları, el işlemeleri ve Fas kültürüne ait her şeyi Marakeş'in ara sokaklarına girdiğinizde bulabilirsiniz. Pazarlık etmek sünnettir. Turiste olan fiyatları 2-3 misli olduğunu unutmayın.

Marakeş Sokakları
Marakeş Sokakları – Fas gezilecek yerler


Marakeş'de ayrıca Marakeş müzesini ziyaret edebilir, Palmiye ağaçlarıyla süslenmiş Menala bahçelerinde keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Şehrin tam ortasında sessiz, huzur bahçesi olan ve bir çok çeşit bitkisiyle sizi hayran bırakacak Majorelle Bahçesini gezebilirsiniz. Marakeş’in ünlü sarayı Bahia Sarayı ise bizim Topkapı sarayı niteliğinde. Ayrıca şehrin sembolü haline gelmiş 800 yıllık geçmişe sahip Kutubiye Cami Meydanın diğer ucunda bulunuyor.

Kutubiye Cami, Marakeş Meydanı
Kutubiye Cami, Marakeş Meydanı – Fas gezilecek yerler

Fas Mavi Şehir, Chefchaouen

Tüm evler binalar ağaçlar kaldırımlar taksiler her şey maviye boyanmış. Daracık Marakeş sokaklarının mavi olanları bunlar. Labirent gibi tek kişilik sokaklarda kaybolmak, şehri bilmeden ordan oraya geçmek inanılmaz bir duygu.  Bazen bir evin avlusuna çıkıyorsun bazende diğer sokağa geçiveriyorsun. limandayız. Fas’da Mavi Bir Şehir, Chefchaouen

Casablanca

Dünyanın en büyük dini anıtlarından birine ev sahipliği yapan bir şehir. Fransız sömürüsü ile şehirde fransızların bir çok izini görmek mümkün. Atlas okyanusu kenarında olan bu şehir ünlü 1942 yapımı filmle hiç bir alakası yok. Eğer Fas'da ilk durağınız burası ise hayal kırıklığı yaşamanız muhtemeldir. Merak etmeyin gerçek fas burası değil.

Rabat

Fas'ın başkenti. Fasın diğer şehirlerine oranla en temiz ve yaşanılabilir olanı. Aslına bakacak olursak Rabat'da yine Fransanın bir köyü gibi duruyor. Burada yaşayan insanlara kültürlerini unutturacak kadar ne suçu vardı bu halkın bilmiyorum. Şehir hayatı arayanlar için Rabat güzel bir tercih olacaktır. Biz Fas gezimide Rabat'dan sadece geçtik. O yüzden bir yönlendirme yapmak istemiyorum.

Fez

Ülkenin sanat ve kültür şehri burası diyebiliriz. Dünyanın ilk üniversitesi bu şehre kurulmuş. Binlerce karışık sokakları arasında kaybolmanız kaçınılmaz. Kocaman mavi kapıdan girdikten sonra kendiniz Fez'in sokaklarına bırakabilirsiniz. Şehrin tepesinde bir kasbah ( Kale )  bulunur. Bunun dışında pek gezilecek bir yeri yoktur.

Meknes

Cezair sınırına daha yakın olan bu şehirde karasal iklim görülüyor. Buradan Mavi Şehir'e gitmek için trende aktarma yapmıştık. Şehirde görülecek en önemli yer Kraliyet Sarayı.

Tanca

Fas'ın kuzeyinde bulunan bir liman şehri. Burada yaşayan bir çok türk olduğu gördük. Bir liman projesi için gelmişler ve burada yaşamaya devam etmişler. Buradan Cebelitarık boğazını vapur ile geçerek İspanya'nın Algaciras şehrine gitmiştik.  Fiyatı = 30 dolar
 

Kısaca Fas Tarihi

Şuaki Fas Krallığı o 788 yılında Arapların kuzey afrikayı keşfetmesi üzerine Müslüman hanedanlarının yönetmesiyle başlıyor. Daha sonra Osmanlının yardımıyla işgalcileri püskürtüp 16. asır dönemlerinde altın çağı yaşıyorlar. 1860 yılında İspanya Fasın kuzeyini işgal ediyor ve fas bu dönemde gerilemeye başlıyor. Daha sonra 1912 yılında Fransızlar gelip ülkeye himaye kuruyor. 1956 yılına kadar bağımsızlık mücadelesi sürüyor ve daha sonra fransızlar çekiliyor. Birleşmiş milletler hala Batı Sahra üzerindeki bu idareyi tanımamaktadır. 2011 yılında Arap baharı ile beraber Fas'ın bir çok şehrinde ayaklanmalar ve devlete karşı demokrasi söylemleri ortaya çıkıyor. Daha sonra Erken seçimler ve reformlarla  anayasa üzerinde bir çok değişilikliğe gidiliyor ve Fas bugün ki yönetim halini alıyor.

Fas gezilecek yerler
Fas gezilecek yerler

Fas Gece Hayatı

Fas gece hayatı yok ve içki pahalı. Marakeş meydanında bir kaç tane  gidip bira içebileceğiniz bar bulunmakta.

Fas'ta Ne yenir? Ne içilir?

Fas mutfağı çok zengin bir kültüre sahiptir. En öne çıkan yemekleri Kuskus ve Tajin. Tajin Özel toprak kaplarda pişiriliyor. soğan, et, domates, patates, havuç  ve portakal kabuklarını
ile beraber servis ediliyor. Onun yanında onlarca lezzetine doyum olmaz güzel yemekleri vardır. Biz en lezzetli tajini çölde yedik. Marakeş meydanında akşamları kurulan yemek pazarı, birer restoran aynı zamanda. İki kişi istediğimizi tıka basa yiyip içip toplamda 10 euro ödemiştik. Akşamları kurulan yemek pazarları oldukça hesaplı oluyor.
Nane çayı içilir, şekerli bir çay, tadına doyum olmayan lezzetli bir çay. Her yerde insanları bu çayı içerken görebilirsiniz.

Bir Kelime Bir Dünya

Selamın Aleyküm = Merhaba

Fas'ı Daha Derinden Hissetmek İçin

Okumalı = Marrakeş'in Kadını, Leonora Peet's kitabı. Neredeyse müslüman olmayan bir yerel bir kadının yaşamı anlatıyor.
İzlemeli = Le Coiffeur du Quartier des Pauvres, Mohammed Reggab'ın ünlü filmi. Ve 1942 Yapımı Casablanka.
Dinlemeli = Jaujouka, Berberlerin ünlü grubu
 

Sorularla Fas

Fas hangi kıtada?

Fas Afrika kıtasının kuzey batısında yer almaktadır.

Faslılar hangi dili konuşur?

Fas'lıların resmi dili fransızca ve Arapçadır. Ama konuşulan Arapça diğer arap ülkelerinden oldukça farklıdlır. Ayrıca halk genel olarak en az 4 dil bilmektedir. Bunlara İspanyolca, Fransızca, Arapça ve İngilizcedir.

Fasta neler alınır? Fas neyi ile meşhur?

Fas en meşhur şeyi herkesin tahmin edeceği üzere baharatlardır, fakat dersenizki bana başka şeyler söyle o zaman geleneksel Cellebba kıyafetlerine bir göz atın derim. Tüm vücudu örten Fas'a özgü bir kıyafettir. Ayrıca Fas'ın ulusal çiçeği nane çayından da alabilirsiniz.

 

Uçak Bileti İçin Tavsiyelerim:

Uçak bileti ararken için genellikle en çok kiwi kullanıyorum. Bazen skyscanner ile de arama yapıyorum. Dünyanın 4 köşesine olan uçuşları karşılaştırmalı olarak gösteriyorlar. Bende en iyi fiyata alma fırsatı buluyorum.

En iyi fiyatlarda araç kiralama 

Seyahatlerimde araç kiralama yapacaksam mutlaka rentalcars.com ve discovercars ‘a bakıyorum. Bu ikisi en iyi sonuçları veriyorlar. Tüm büyük markaları kıyaslama fırsatı veriyor. 

En Ucuz Konaklama Tavsiyelerim:

Konaklamalarım için genellikle Airbnb kullanıyorum. En sevdiğim konaklama türü bu aralar. Ama eğer otel veya hostelde kalacaksam bu ikisini kullanıyorum.  agoda ve hostelworld Genellikle en iyi sonucu, en hızlı ve ekonomik olarak alıyorum.

Seyahat Sigortasını İhmal Etmeyin:

Seyahatlerimde ne yaşayacağım asla belli olmuyor. O yüzden genellikle Allianz en çok tercih ettiğim seyahat sağlık sigortası.  Yolculuk boyu hırsızlık, yaralanma ve hastalık durumlarında kendimi korumaya alıyorum. 

Ayrıca 600 Euro uçuş tazminatı için bu tarz sigortalar hayat kurtarır.  (İptal, gecikme, kayıp vs): Compensair

Kullandığım Ekipmanlarım

Güvenli internet kullanımı için olmazsa olmaz VPN

Bizzat kullandığım Nordvpn 

ama tavsiye ettiğim ikinci marka ise Hotspot Shield 

Yurtdışına en ucuz PARA gönderme ve alma

Bankalar bu konuda çok acımasız. Bilmiyorum yurtdışında para çekmeyi, göndermeyi ve alamayı denediniz mi ama bankalar aracılığı ile bu iş remen soygun….Transferwise çıkana kadar bize neler çektirmişler dedim. Kullanın kullandırtın.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

 1. 1930 – 1950 Arası FAS Kraliçesi olarak yaşamış DÜRÜYE ŞEMS Benim hala dediğim son benim yaşamımda bana büyük emeği geçen akrabamızdır. son yılları ailece amcamın yanında geçmiş olup kabri bizim beldemizdedir. ilgilenirseniz beni arayınız. başarılarınızı dilerim. selamlar

 2. Çok güzel bir yazı işime yarıycak yarın uçağım var fasa emeğine sağlık:)

 3. Fas havalimanında türkçe bilen çalışanlar varmı hiç arapça bilmeden rahatca türkçe konuşup soru sorabileceğiniz birileri varmı

 4. merhabalar oncelikle faydalı içerikli bir paylaşım olmuş fas turu tavsiyeleriniz bunun için tesekkur ederim inşallah bir sıkıntı cıkmazsa şubat ayında gitmeyi planlıyorum tekrardan teşekkurler…

 5. Merhaba. Çok faydalı ve güzel bir yazı olmuş. Fas benim çok uzun yıllardır hayallerimi süsleyen bir şehir ve adını koyamadigim bir enerji beni hep oraya çekiyor. ! Çok seviyorum orayı insanlarını. Inşallah bu yaz gitme fırsatım olur. Tekrar bu açıklayıcı güzel yazınız ıcin teşekkür ederim.

 6. Teşekkürler yazınızı büyük keyifle okudum 2017 kasım veya ayında karavanla ispanya portekiz fas cezayir tunusa seyahat etmeyi dusunuyorum yaziniz benim icin fasta rehber olacak sağlıklı ve keyifli seyahatler diliyorum selamlar ferhat yilmaz

 7. Merhaba
  2 secenegim var
  AID BEN HADDOU veya essaouira
  Hangisini görmemi tavsiye edersiniz?

 8. Fas şimdiye kadar gittiğim en değişik Afrika ülkesi. Aslında dilim Afrika ülkesi demeye de el vermiyor. Faslı’lar farklı bir millet. Umarım herkes gider ve bu güzel insanlarla tanışır. Sokakta fakir insanların sizden para istemesiyle bir milleti yargılamayın efenim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir