Gezerken Para Kazanabileceğiniz Birbirinden Havalı 33 İş

PAYLAŞ

1Gezerken nasıl para kazanırız?

Gezerken Para Kazanabileceğiniz En İyi İşler


Bu yazı Matthew Karsten tarafından İngilizce olarak yazılmıştır ve Yol Günlükleri tarafından Türkçeleştirilmiştir.

İnsanların gezerken nasıl para kazandığını hiç merak ettiniz mi? Bu şekilde yapılabilecek birçok meslek var ve birçoğu gezerken para kazanmaya uygun.

Eğer benim kadar gezmeyi seviyorsanız ama maddi olarak tamamen işten ayrılacak durumda değilseniz, seyahat ederken de para kazanabilirsiniz.  Bunu ya ticaret yaparak ya da size gezme fırsatı sunabilecek bağımsız bir işle başarabilirsiniz.

Son 5 yıldır yerleşik hayata geçmeden gezebilmemin nedeni seyahat bloğumu işe dönüştürmüş olmamdır. Yinede, uzun süre gezebilmenin tek yolu bu değildir!


İlk olarak biraz fedakârlık… Eğer bu işlerin tümü kolay olsaydı herkes yapıyor olurdu. Birçoğu tutku, özel eğitim, zaman ayırma ve yetenek gerektiriyor. Diğerleri ise bunlar kadar kazandırmıyor.
Seyahat ederken çok para kazanmanın sihirli bir yolu yoktur. Göçebe yaşamanın arkasındaki gerçek, birçok insanın göz ardı ettiği fedakârlıklar ve yıllar süren çalışmalarıdır. Bu işleri yapan insanlar işin inceliklerini öğrenmeye zaman harcarlar ki bunlar sizin de önceliğiniz olursa siz de aynı işleri yapabilirsiniz.

Hepimizin 24 saati var, peki siz nasıl harcıyorsunuz?


Gurbetçi, Dijital Gezgin, ya da Göçebe

Tüm bu seyahat işleri eşit şartlara sahip değildir ve aşağıdaki kategorilerde sıralanmışlardır.- gurbetçi işleri, dijital gezgin işleri, ya da göçebe dediğimiz işler. Bunların farkı nedir?


GURBETÇİ İŞLERİ

Gurbetçi, başka ülkeye yerleşmek anlamına gelir. Bir ülkenin vatandaşıyken, yabancı bir ülkede yaşamak ya da çalışmaktır. Gurbetçi işleri, başka bir ülkede çalışıyorken sadece seyahat etmekle alakalıdır. Bir süredir o ülkede yaşıyor olabilirsiniz, bu yüzden tam olarak göçebe sayılmazsınız.


DİJİTAL GEZGİN

Dijital gezginler bilgisayarlardan çalışırlar. Bu da onlara gezerken çalışma fırsatı sunar. Dijital gezginler, internete ulaşabildikleri sürece para kazanabilir. Blog açmak bu kategori altındadır, bu yüzden benim hayat tarzımı tanımlar. Dijital gezginler, istediklerinde kahve dükkânlarında ya da otellerde çalışabilirler. Örneğin; online işler, serbest yazar, sosyal medya vb.


GÖÇEBE

Göçebeler alternatif diyebileceğimiz işleri yapar. Bu tarz işler bilgisayar gerektirmeyen işlerdir. Müzisyenleri ya da sanatçıları düşünebilirsiniz. Ödeme el altından olabilir. Örneğin; işportacı, müzisyenler, çiftlik işleri vb.

EN İYİ SEYAHAT İŞLERİ (2016)

Sıradaki seyahat işleri birkaç kategoriden oluşur. Bu işlerin herkes için uygun olmadığını unutmayınız.  Eğer ki üniversite mezunuysanız, tarlada meyve toplamaktan hoşlanmayabilirsiniz. Hepimizin farklı geçmişi, yetenekleri ve konfor düzeyi vardır.

  • BARMEN/GARSON

Dünya çapında barlar, gece kulüpleri ve restoranlar vardır. Bu tarz işler her yerde az çok aynıdır. Dili konuşmanıza olanak sağlar, bu yüzden biraz diliniz olsa iyi olur. Turistik yerlerde iş bulmak daha kolaydır ve az ya da çok zaman gerektirmez. Ayrıca barmen olarak ne kadar çok deneyim kazanırsanız, o kadar çok iş fırsatınız ve geliriniz olur.

Gelir aralığı

Her ay $1000 – $5000

Kaynaklar

Bartending For Dummies
How To Get A Bartending Job Overseas

PAYLAŞ
Önceki makale109 Tavsiye ile İnterrail Gezi Rehberi
Sonraki makaleSırt Çantamda Neler Var?
Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise okulumu ve işimi bıraktım. Şimdi bir sırtçancam ve ben dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.

BİR CEVAP BIRAK