99 Tavsiye ile İnterrail Gezi Rehberi

İÇERİK HARİTASI

Interrail Pass, Avrupa’nın tüm ülkelerini yalnızca tek bir tren biletiyle seyahat ederek alt üst edebileceğin bir maceradır!

Gençken yapılabilecek en güzel şeylerden biridir Interrail. Keşfetmenin, öğrenmenin, yolda olmanın, dahası yolda değişmenin macerasıdır.

Önyargıları yıkmak, kendini bulmak/kaybetmek, birbirinden farklı onlarca insanla tanışmak, aç kalmak, sokakta yatmak demektir. Kimi zaman kafanı trenin camına dayayıp hiç bilmediğin, hiç tanımadığın bir ülkenin manzarasını izlerken sevdiğin müzikleri dinlemektir. Hayatında yapacağın birçok şeyin ilkidir Interrail. Çocuklarına anlatacağın en güzel macerandır!

Ben de 30 gün süren Avrupa/Interrail maceramda deneyimlediğim ve tavsiye ettiğim her şeyi sizler için listeledim. Maceranız bol olsun.

Emre Durmuş
İnterrail Tavsiyeler

Interrail: Yola çıkmadan önce hazırlık

-Seyahat sigortası yaptırın, zaten vize için de gerek duyacaksınız. Bankalardan yaptırabilirsiniz.

-Ayakkabınızı seçerken olabildiğince hafif ve kaliteli olmasına özen gösterin. Bir gezginin en önem vermesi gereken konu ayakkabıdır. Paraya kıyın. Bol bol yürüyeceksiniz.

-İngilizce konusunda iyi olmadığınızı düşünüyorsanız yola çıkmadan önce bir şeyler öğrenmeye çalışın. Ama korkmayın, hiç İngilizce bilmeden de bu geziyi yapabilirsiniz. Yolda sizin gibi bir çok insan göreceksiniz, yine de benim tavsiyem eğer biraz İngilizce bilirseniz her şey daha zevkli ve kolay olur.


-Mümkünse tek çıkın! Merak etmeyin, deli gibi eğleneceksiniz, yalnız kalmayacaksınız. Eğer ben tek yapamam derseniz, hayatınızda önemli bir yer kaplayacak bu yolculuk için daha uyumlu, daha esnek arkadaşlar seçin. Eğer arkadaşlarınızla gitmeye karar verdiyseniz de gezi öncesinde mutlaka oturup konuşun. Unutmayın, bu bir özgürlük gezisi.

-En az bir kredi kartı ve bir banka kartı yanınızda bulundurun. Hırsızlık, soyulma gibi olası durumlarda para istemeniz gerekebilir. Kartlarınızı mutlaka iki farklı yerde muhafaza edin.

-Bisiklet ile de Interrail yapabileceğinizi hatırlatmak isterim.


İnterrail bileti

-Interrail biletini TCDD garlarından ve kendi resmi sitesinden alabileceğiniz gibi Gençtur’dan da alabilirsiniz. Hem de 18-25 yaşa özel tasarlanan GarantiOne’ı indirip giriş yaparsanız Interrail Global Pass biletinde %20 indirimi anında kapabilirsiniz. Böylece bu indirimle size kalan 400TL’yi geziniz sırasında dilediğince harcayabilirsiniz. Ben bu fırsatı kaçırmayın derim, detaylı bilgiye linkten ulaşabilirsiniz: 

İndirimli İnterrail Bileti için Tıklayın

Çanta Hazırlığı


-Sırt çantanızı olabildiğince küçük seçmeye çalışın. Unutmayın, yanınıza aldığınız her şey yolda size ağırlık olarak geri dönecek.

-Telefon, fotoğraf makinası, cüzdan gibi değerli eşyalarınızı taşımak için mutlaka küçük 10-20 litre hacimli bir iç çantanız olsun. Büyük çantayı güvenli bir yere koyduktan sonra şehri bununla gezmek daha kolay olacaktır.

-Elbette anılarınızı ölümsüzleştirmek için bir fotoğraf makinası. Markasının çok da önemi yok artık, anı kaydetmek için hepsi çok iyi.

-Az kıyafet alın, emin olun birçoğuna sıra gelmeyecek. Kirlenen kıyafetlerinizi gittiğiniz her yerde kolay bir şekilde yıkayabilirsiniz.

-4 mevsimin de yaşanma ihtimalini düşünüp kıyafetlerinizi ona göre alın. Yol hali bu, belli olmaz.

-Müzik önemli. Mp3 çalarınızı ya da telefonunuzu yol müzikleriyle doldurun. Yağmur yağdığında kafanızı cama dayayıp dinleyebileceğiniz slow müzikler de olsun, sokaklarda gezerken sizi gaza getirecek hareketli müzikler de olsun.

-Tercihinize göre bir uyku tulumu alın, dışarda yatacağınız zamanlar olacaktır.

-Anılarınızı yazabileceğiniz küçük bir defter ilerde size çok güzel duygular hissettirecek. Telefonun not defteri olmaz!

-Her ihtimale karşı küçük bir ilk yardım paketi. İçinde ağrı kesiciler, antibiyotikler, soğuk algınlığı, sargı bezi ve vitamin hapı gibi temel şeyler olması yeterli olacaktır.

-Uzun yolculuklar için bir iki tane kitap seyahatinizin olmazsa olmazıdır.

-Bepanthene krem, her derde deva.

-Asma kilit. Bazı hostellerde dolabınızı kitlemek için kullanmanız gerekecek.

-Küçük bir havlu, diş fırçası, küçük bir şampuan, kulaklık, powerbank, kulak tıkacı gibi ıvır zıvırları zaten düşünürsünüz diye tahmin ediyorum.

-İsveç çakısı, Nutellayı yerken beni hatırlarsınız. Kimi zaman havaalanlarında bıçaktan dolayı sorun çıkarsalar da kesici aletlerini bagaj kısmında sorunsuz taşıyabilirsiniz.

-Terlik, hostelde duş alırken ya da plaja gittiğinizde ihtiyacınız olacak.

-Toplamda çantanız en fazla 10 kilo olsun. Fazlasını taşımak bir süre sonra işkenceye dönüşebilir.


 1. Schengen Vizesi Nasıl Alınır?  -Öncelikle vizeler kalkmayacak, o yüzden almanız gereken vize Schengen vizesidir.

  -Vize genellikle 15 gün içinde çıkar fakat belli bir süresi yoktur.

  -En kolay Schengen veren ülkeler Polonya ve İtalya’dır.

  -25 yaşın altındaysanız harçsız pasaport alabileceğinizi unutmayın.

  -Schengen vizesi için evraklarınız tam olsun. Sonrasında da içiniz rahat olsun. Interrail yapacak adama vize vermeyen ülke mi olurmuş!

  -Eğer ilk defa vize alıyorsanız bir vize şirketinden yardım almak ret alma olasılığınızı en aza indirir. O yüzden ilk kez vize alacaklara bunu kesinlikle tavsiye ederim. Hızlı Vize Al bu konuda en iyilerden birisidir. Mecidiyeköy’de ofisleri var. Sezai Bey’i bulursanız size seve seve yardımcı olacaktır.  

  -Rotanızı gün gün bir kağıda yazın. Avrupa’da geçireceğiniz her günün programı o kağıtta yazmalı. Programa uymak zorunda değilsiniz. Amaç vizeyi alabilmek.

  -Schengen bölgesine üye herhangi bir ülkeden aldığınız vize ile yine Schengen bölgesindeki istediğiniz Avrupa ülkesine giriş yapabilirsiniz. İtalya’dan aldığınız vize ile hemen komşu Yunanistan’a koşarak geçebilirsiniz yani.

  -Seyahatiniz boyunca konaklayacağınız her gün için rezervasyon çıktısı alın. Bu çıktılar rotanız ile uyumlu olsun. Yine vizeyi alabilmek için yaptığımız bir şey.

  -Uçak bileti almak zorunda değilsiniz. THY’den ücretsiz rezervasyon yaptırabilirsiniz ve rezervasyonun çıktısını götürebilirsiniz. Ben öyle yapmıştım, herhangi bir sorun olmadı.

  -Tüm işlemlerden sonra evrakların hepsinin fotokopisini alın.

İnterrail Rota Planlama-Bir rota taslağı yapıp yalnız başınıza plansız gezmek, aslında en güzel olanıdır. Asıl macera budur! Orada olmaktan keyif almak, yolda olmak, hiç tanımadığın insanlarla seyahat etmek, eğlenmek, içmek…

-Ama birçoğumuz bunu yapacak cesarette değiliz, o yüzden çoğu insan nasıl yapar, onu anlatayım.

-İnterrail rota planlaması Avrupa’da geçireceğiniz gün dikkate alarak yapılır. Peki, nereden başlamalıyım?

-Önce bir adet Avrupa haritasını önümüze açıyoruz.

-30 günlük bir İnterrail planı yaptığınızı varsayalım.  Önünüzde Schengen vizesinin geçerli olduğu 28 ülke var. Siz gerçekten hangilerini görmek istiyorsunuz. Önce onları bir kenara not edin. Sonra o ülkelerde hangi şehirleri görmek istiyorsunuz, bunları not edin. Bunun için internete bir ön araştırma yapabilirsiniz. Hangi ülkede nereleri görebileceğinize dair.

-Bu ülkelerin popüler olmasından çok, sizin gitmek istediğiniz yerler olmasına özen gösterin.

-İlk gideceğiniz ülkeden başlayarak şehirlere noktalar koyun ve bu noktaları birleştirin. İşte İnterrail rotasınız karşınızda.

-Eğer fazla ülke veya şehir seçerseniz hiç birinden zevk alamazsınız. Şehirlerde ve yolda geçireceğiniz süreyi de unutmayın.

-Festival tarihlerine göz atıp rotanızı ona göre şekillendirebilirsiniz.

-5 ila 9 arasında ülke gezmek 30 günlük bir İnterrail için idealdir.

-Railplanner uygulamasını telefonunuza indirin. Yola çıkmadan biraz karıştırın, öğrenin.

-Son olarak bu planın da yolda bir şekilde değişeceğini bilin.

-Benim izlediğim rota : Madrid, Barcelona, Paris, Lille, Amsterdam, Roterdam, Hamburg, Kopenhag, Malmö, Lund, Oslo, Stavanger, Göteborg, Kopenhag, Hamburg, Münih, Prag, Budapeşte, Bükreş, İstanbul.
Rotanıza Koymanızı tavsiye ettiğim bazı özel yerler

 • Hollanda – Giethoorn Kasabası
   Giethoorn - Hollanda
 • Kopenhag – Christiana KöyüChristiana
 • Norveç – Stavenger Pulpit Rock
  Norveç, Pillputrock
  Norveç, Pillputrock

  Avrupaki bazı Müzik festivallerin tarihleri ve yerleri
 


  -Outlook Festivali Hırvatistan, 6 – 11 Eylül 2017

  -SONUS Festivali, Pag ada, Hırvatistan, 20 – 24 Ağustos 2017

  -Peninsula Müzik ve Sanat Festivali. 15-17 Nisan 2017, Gallipoli, İtalya

  -Doğa Bir Festivali, Kastellaun Almanya – 4 – 6 Ağustos 2017

  -Belçika, Tomorrowland Festivali 21 – 23 ve 28 – 30 Temmuz 2017

  -Elektrik Daisy Carnival, Milton Keynes, İngiltere’de 8 Temmuz 2017

  -Ultra Avrupa Festivali – Split, Hırvatistan. 14 – 16 Temmuz 2017

  -Exit Müzik Festivali, Sırbistan, 6 Novi Sad – 9 Temmuz 2017

  -Sonar Festival Barcelona – gelişmiş müzik ve yeni medya festivali. 15 – 17 Haziran 2017


  İnterrail Bütçe
 


  -Bütçenizi gün gün bölerseniz yaptığınız harcamaları kontrol edebilirsiniz. Benim gibi beş parasız yaparsanız bunu düşünmenize gerek yok tabi.

  -Hostellerde kalacaksanız günlük ortalama 10 Euro olarak yazabilirsiniz. Daha ucuzları ve pahalıları olacaktır.

  -Yeme – İçme konusunda ise; alışverişinizi marketlerden yaparsanız epey ucuza getirirsiniz.

  -Ulaşım zaten ücretsiz, Interrail bileti ile hemen hemen her yere gidebilirsiniz. Şehir içinde de bol bol yürüyün efendim. Bir şehri tanımanın en iyi yolu yürümektir.

  -Müzeler için, eğer öğrenciyseniz ISIC kartı ile indirim alabilirsiniz. (bkz. International Student Card)

  -Festivaller için ayrı bütçe hesaplaması yapmalısınız

  -Günlük 30 Euro yeterlidir. Fazlası lükstür.

  İnterrail Konaklama


  -Mutlaka Couchsurfing kullanın. Bir yeri keşfetmenin en güzel yolu oranın yerel insanlarıyla tanışmaktır.

  -Tren garları eviniz olmalı. Birçok tren garı gece kapanmaz.

  -Airbnb ile bazen bir oda kiralamak, hostelden daha ucuza gelebiliyor. Özellikle grup ile yola çıkmışsanız en güzeli budur.

  Hosteller
 

  -Hostel kültürü, belki de Interrail ruhunu yaşabileceğiniz en güzel şeylerden biridir. Hosteldeki sosyal ortam ve orada tanıştığınız insanlar, hayatınız boyunca hatırlayıp anlatacağınız şeyler olacak.

  -Hosteller için önceden rezervasyon yaptırmanıza gerek yok, kendinizi kısıtlamayın. Olabildiğince plansız olun.  Ortalama olarak bir gece konaklamanın 10 Euro olduğunu bilin.

  -Hostel seçerken merkeze olan uzaklığına, sosyal atmosferine ve temizliğine dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

  -Eğer iki veya daha fazla kişiyseniz otel odasında kalmak hostelde kalmaktan ucuza gelebilir. Her zaman hostel ucuzdur diye bir kural yok.

  -En iyi hostel bulabileceğiniz site www.hostelworld.com’dur. Gitmeden sürpriz bir şeyle karşılaşmak istemiyorsanız yorumları okumayı unutmayın.

  -Şehirde yürürken rastgele gördüğünüz bir hostelde de kalabilirsiniz. Fiyatlarda çok bir değişim olmaz.

  İnterrail Yemek
 

  -Avrupa’da yemekler gerçekten de çok pahalı ama bu elbette çantanıza Türkiye’den yemekleri doldurun gelin anlamına gelmiyor.

  -Süper market fiyatları Türkiye ile hemen hemen aynı. Tüm alışverişinizi süper marketlerden yapabilirsiniz.

  -Peynir, ekmek, nutella, zeytin ana öğün yemekleridir.

  -Hostellerde mutfak bölümleri de bulunmakta, marketten aldığınız yiyecekleri burada saklayabilir, dilerseniz yemek yapabilirsiniz.

  -McDonalds, KFC gibi yerlerde ucuz, özel menüler var. Mesela 1 Euroya sadece hamburger alabilirsiniz.

  -Ayrıca içecekler sınırsızdır, bunun için para ödemenize gerek yok.

  -Türk esnafları kimi zaman yardımcı oluyor, selam verin, şansınız deneyin.

  İnterrail Eğlence
 


  -Paranız varsa tüm festivallere katılmaya çalışın, yoksa da bir şekilde yolunu bulun ve gidin!

  -Prag, Budapeşte, Berlin, Kopenhag gibi gece hayatının gümbür gümbür aktığı yerlerde deli gibi dans edin!

  -Hostellerdeki after partiler efsane oluyor, atlayın ortalarına, “ben geldim” deyin!

  -Hep ama hep gülümseyin, o ne dedi, bu ne dedi, diye düşünmeyin. Eğlenin, bu hayat sizin hayatınız!

  -Bu maceranın unutulmaz olmasını sağlayın ve aklınıza gelen tüm çılgınlıkları yapın.

  İnterrail Sırasında Yapmanızı Tavsiye Ettiklerim
 


  -Gittiğiniz her şehrin garından oranın haritasını alın.

  -Interrail, yani trende olmak romantiktir, keyfini çıkartın.

  -Trende yeni insanlarla tanışın, sohbet edin, hayat hikayelerini dinleyin.

  -Sabahları iyi beslenin ve güne öyle başlayın.

  -Bir ülkeye gitmeden önce tarihini, özelliklerini araştırın, insanları hakkında mutlaka ön bilgi edinin.

  -Çantanızı birçok istasyonda bulunan emanetçilere bırakıp şehri daha rahat gezebilirsiniz.

  -Trenin en arkasındaki camdan rayları izleyin. Orada bulunan imzalar dünyasına bir de siz bir tane imza atın.

  -Günlük en az bir kere duş almaya özen gösterin.

  -En az bir kere metroya tersten binip ücretsiz seyahat edin.

  -Çeşmeler temizdir, suya para vermenize gerek yok.

  -Interrail bileti sadece 2. sınıf için geçerlidir ama siz arada çılgınlık yapıp first class’a geçebilirsiniz.

  -Gittiğiniz bazı şehirlerde bisiklet kiralayın. Özellikle Kopenhag, Amsterdam gibi şehirlerde bisiklet sürtmekten inanılmaz zevk alacaksınız.

  -Tourist Information, yani turist bilgilendirme noktalarına uğrayın.

Rezervasyon İçin En İyi Tavsiyelerim

1- Bu iki siteyi kullanarak otel rezervasyonlarını yapabilirsin. Genelde en iyi sonucu verirler.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
MESAJ GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

16 Yorum var

 1. Tavsiyeler oldukça yararlı. Özellikle bulunduğumuz gardan harita tedarik etme konusu çok önemli. Çünkü Fransa gibi ülkelerde genelde insanlar ingilizce konuşmak istemedikleri için sizi anlıyorlar fakat cevabı fransızca veriyorlar. En temizi gardan harita bulmak. Teşekkürler

 2. 20 günlük bir avrupa turu yapmayı planlıyorum.gezdiğim süre boyunca uygun fiyatlı bir nasıl bir internet kullanabilirim?

 3. Genel olarak blogda paylaştığınız makaleleri çok faydalı ve bilgi verici buluyorum. Ayrıca youtube videolarınız da izlenmeye değer. Bu güzel içerikleri ürettiğiniz, beni ve diğer insanları yola çıkmaya teşvik ettiğiniz için teşekkürler. Bulduğum ilk fırsatta bir interrail turuyla başlamak istiyorum. 🙂

 4. Merhaba ellerinize sağlık çok guzel yazmıssınız yola açık yola çık 😀 Okurken bile nasıl heyecanladığımı anlatamam en kısa sürede bu turu çıkıcam

 5. Yazınız çok güzel ve fazla bilgilendiriciydi ancak bişey sormak istiyorum bisikletle trene girebiliyomuyuz ülkelerde bisiklet sürerek gezebilmek için bi bilgin var mı ?

 6. bizde eylül ekim gibi gidicez arkadaşımla ama tek sorun ingilizcemiz yok bazıları ingilizce olmasada olur derken bazıları kesinlikle şart diyor peki sen ne düşünüyorsun

 7. sokakta yatmaktan bahsediyorsun ama her gün duş almalıyız diyorsun. sık sık avrupaya giden biri olarak hostel fiyatları da 10 euro civarında kesinlikle değil, 17-18 euro ortalaması. sonuçta insanlar roma-paris-amsterdam gibi büyük şehirleri tercih edecekler interrailde, öyle değil mi?

  ucuza gezilmez demiyorum, gezilir ama daha bilgilendirici-doğru yazılar daha iyi olur. bu yazı biraz fazla popülist olmuş.

  1. Sorun duş almak mı? Hemen çözelim! İstediğin herhangi bir hostele gidip duş alabilir miyim diyorsun en fazla ikinci sorduğun Evet buyur diyor! Hatta sormana bile gerek çoğu zaman ortak alanda duş alıp çıkarsın. İlla gidip hostelde kalacam dersen zaten ver 10-20 euro duşunda olur hem. Şu anda bile açıp baksan 10 euora bir sürü hostel bulursun. Ama anladığım kadarı ile sen şu ayağıma toz konmasın diye gezen tiplerdensin. Couchsuringden kamp hayatından, otostop’dan sokak hayatından bir habersen bence çok fazla bu konuda insanları ” sık sık avrupaya ” giden biri olarak etileme çalışma, keza bu blogda bunu okuyan insanlar benim diğer yazdıklarımdan da haberdar.

   İyi seyahatler

 8. Bu yaz kız arkadaşımla gittik ve Avrupa’yı interrail bileti ile alt üst ettik diyebilirim. Hayatımın unutulmaz zamanlarından birisidir. Böyle güzel bir sistem var ve neredeyse kimsenin haberi yok, yazınızı görünce yorum yazmak istedim. Umarım herkes bu unutulmaz deneyimleri yaşar ve gençliğin 20’li yaşların farkına varır. Paylaşım için teşekkürler sevgiler

 9. İnterrail hakkında gördüğüm en güzel rehber, epey bilgi verici ve gaza getirici. Bende kız arkadaşımla buradan aldığımız gazla çıkmayı planlıyorum. Paylaşım için teşekkürler 🙂

  1. Merhaba, vize konusu kolay merak etme. Her ülke için ayrı ayrı vizeler nasıl alınır anlatacağım. Ama profesyonel bir destek almak isterseniz her konuda yardımcı olan hızlı vize al şirketi size yardımcı olacaktır. hızlıvizeal.com

 10. Bu yazıyı bir arkadaşım gönderdi ondan beri sayfanın her yerini didik didik ettim, müthiş bir blog olacak burası o kadar gezginleri takip etmeme rağmen sizden haberim yoktu. Aklıma takılan bir kaç şey var ben de uzun soluklu bir yolculuk düşünüyorum sizinle konuşmak isterim.

 11. Emre müthiş bir rehber olmuş, aradığım tüm sorulara cevabımı buldum. Ellerine sağlık, yolun açık olsun. Sevgiler

 12. Merhabalar,sizleri imrenerek takip ediyorum hiç yurt dışı seyahatim yok interrail gezi yazınızı okudum ve heveslendim.Rota başlangıç noktasınadamı trenle ulaştınız pek anlayamadım .Acıklarsanız sevinirim .Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MACERAYA KATIL!

En iyi gezi tavsiyelerimi Direk olarak Sana göndermemi ister misin?

ÜCRETSİZ Mail listeme katıl