İran’da Otostop Çekmek ve Tavsiyeler


İran Otostop

İran’da otostop çekmek çok kolay. Otostop kültürü, insanların birbirine yardım etme ihtiyacından doğmuş. Her arabası olan kişi ayrıca taksi şöförü olarak çalıştığı için yabancı birilerini arabaya almak konusunda hiç bir sıkıntıları yok.

İran’a otostop çekerek gitmek için İstanbul’dan yola çıktık. Van’dan İran’a  girip sırasıyla Tebriz, Tahran, Kum, Yedz, İsfahan, Şiraz ve Bander Abbas’a kadar otostopla gezdik.

İran Otostop
İran sınırını geçtikten sonra bizi karşılayan ilk manzara

İran’da otostop çekmeye başlamak için ana yollara kadar gitmeniz gerekmekte. Bunun için GPS uygulamalarından olan Maps.me kullanarak yönünüzü bulabilirsiniz. Benim favori uygulamalarımdandır. Dünya turum boyunca her yeri bu harita uygulaması sayesinde buldum. Tavsiye ederim.

İran’nın insanları şimdiye kadar gördüğüm en iyi niyetli ve sıcak kanlı insanlar bu ülkede yaşıyor. Bu kadar yardım sever bir halkı başka ülkede görmedim. Herkes bir şekilde yardım etmek istiyor. Kimisi yemek ısmarlamak istiyor, kimisi evine davet etmek. Özellikle Türk olduğumu söylediğimde daha çok seviyorlar.

İran'da Otostop çektiğimiz bir araç.

İran’da Otostop çektiğimiz bir araç.

 

İran’da otostop için tek sorun şehirlerin çok büyük olması. Bu durum şehir dışına çıkmayı zorlaştırıyor. Uzun uzun yürümeniz gerekmekte. Yada az miktar bir para verip şehir dışına kadar gidebilirsiniz. Şehir içinde duran araçların çoğu taksi ve para kazanmak istiyor. Şehir dışına çıktığınızda eğer bir araba durmuşsa genellikle yardım için durmuştur.  Araç durduğunda Selavati demeniz yeterli. Bu senin için dua edecem demek. Eğer kabul ederse zaten atlayabilirsiniz arabaya. Etmezse zaten kendi gidiyor. Art ardına duran bir sürü araba olacaktır. Kimi zaman yolda vakit geçirmek, yürümek isteseniz bile birileri durup nereye gidiyorsun diye soracaktır.

İran‘da otostop için Yollar gayet güvenli ve düzgün. Güneye doğru indikçe çöl iklimi karşılıyor. Olurda burada araba bozulur, yolda kalırsanız işiniz zor. Etrafta hiç bir şey yok o yüzden her zaman yanınızda su ve yiyecekler bir şeyler olmalı.

İran’da Araçlar genellikle eski tarz ve kendi ürettikleri arabalar. Bazen o kadar eski arabalar duruyor ki yol güvenliği olmadığını hissediyorsunuz. Bu durumda inip bir başka araca düşünmeden binebilirsiniz. Otostop kolay.

Kelimeler

Selavati = Senin için dua edecem, Allah razı olsun demek gibi bir şey.

Pul Nederem = Param Yok.

İran’da Yemek fiyatları türkiye ile hemen hemen aynı. Bakkalda peynir, zeytin yoğurt bulmak kolay. Bir otostopçunun en çok aradığı şeyler her bakkalda var. Otostop çektiğiniz için sizi alan şöför mutlaka size ısmarlama teklifinde bulunacaktır.

Taktik = Eğer çok zor durumda kalırsanız bunu yapmanızı tavsiye ediyorum. Diğer türlü lütfen yapmayın.

İran’da Kredi kartları geçmemekte. Yani mastercard veya visa geçmiyor. Doğal olarak paranız yok ise yada bir şekilde zor durumda kaldınız bu durumundan faydalanabilirsiniz. Karttan çekip verecem diyerek. Yani yalan söyleyerek. Dediğim gibi bu zor durumda kalmadığınız sürece lütfen yapmayın.

İran Gezi Rehberi ve Tavsiyeler


Hayat Paylaşınca Güzel :)

6
Emre Durmuş
Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise okulumu ve işimi bıraktım. Şimdi bir sırtçancam ve ben dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Merhaba Kardesim İrani otostopla gezmek istiyorum bunun icin ne kadar paraya ihtiyacim var acaba bu konuda yardimci olursan sevinirim birde baska birsey soracam kardesim eger istanbuldan makedonya bosna hersek yada sirbistana otobusle gideceksem bulgaristan dan vize yada yunanistan dan vize almam gerekirmi yada makedonya bosna yada sırbistana nasil gidebilirim ucaklar ögrenci bütcesine göre cok pahali Emrecim bunlari cevaplarsan cok sevinirim Teşekkürler?

İran’da Otostop Çekmek ve Tavsiyeler

GİRİŞ

Giriş Yap
Hesabım
sign up

Paralonı Sıfırla

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ

sign up

Bize Katıl

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE