X
    Categories: Ufuk ÇizgisiÜlkeler

İspanya Hakkında 10 İlginç Bilgi

Paris’te bulunan ünlü Eyfel kulesi aslında İspanya’ya yapılacaktı

ispanya ilginç bilgiler

Eiffel Kulesi başlangıçta İspanya’nın Barselona şehri için düşünülmüştü ancak bu proje hükümet tarafından reddedildiği için Paris’e inşa edilmiştir.

İspanya’da her yıl düzenlene domates festivalinde yaklaşık 150 ton domates kullanılır

ispanya ilginç bilgiler

İspanya’nın en ünlü festivallerinden birisi olan La Tomatina festivali 40 bin insanın katılımı ile Bunol şehrinde düzenlenir. Festival boyunca insanlar kamyonlarca domatesi birbirine atarak tüm şehri kırmızıya boyarlar.

Siesta (Öğle Arası Şekerleme) İspanya’da da var

Siesta aslında Meksika’da ünlü olan öğle arası kısa uykular yaparak (şekerleme) dinlenmeye deniliyor. İspanya’nın güneyinde ise Siesta çok ilginç görüntüler sunuyor. Mesela bu fotoğraf, çatıda çalışan işçilerin öğle arası mola verip uyudukları an.

İspanya’da neredeyse yılın her günü bir festival var

Dünya’da en çok festival düzenlenen ülkelerden biriside İspanya’dır. Bu festivallerin konu bakımındn en çok öne çıkanları ise boğa güreşleri, karnavallar ve müzik festivalledir.

Fransa’dan İthal edilen şaraplar İspanya’da daha ucuza satılır.

Marketlerin bir çoğunda 1 euroya onlarca farklı şarap bulmak mümkündür. Ucuz olmasının sebebi Fransadan tanklarla ithal edilip şişeleme İspanya’da yapılır.  Madrid’te bizzat denemiş birisi olarak söyleyebilirim ki gayet iyiler.

İspanya’da Dev Bir Gökdelenin Asansörü Yoktur

ispanya ilginç bilgiler

İspanya’da dev bir gökgelenin sadece 20. katına kadar asasör bulunmaktadır. Toplamda 47 katlı olan binanın geri kalanına merdiven ile çıkılmaktadır. Mütaitin binanın inşaatı sırasında iflas etmesi üzerine, maddi sorunlar yaşanmış ve asasör inşaa edilmemiş.

32.000 yıl önce ilk Modern insanın İspanya’ya geldiğine inanılıyor

İspanya’nın tarihde ilk modern insanın İspanyada ortaya çıktığını yazıyor.

Dünyada en çok konuşulan ikinci dil İspanyocadır.

İspanyolca Dünyada en çok konuşulan 2. dildir. Yaklaşık 500 milyon insan İspanyolca konuşur. Bu nüfusun çoğunluğu ise Güney Amerika kıtası oluşturur.

Dünya’nın En Büyük Özel Stadyumu FC Barcelona’nın Stadyumudur.

FC Barcelona’nın stadı olan 100.000 kişilik kapasiteyle dünyanın en büyük büyük özel stadyumudur. 

İspanya’da Avrupa’nın belkide en çılgın partilerin yapıldığı ”İbiza Adası” adında bir yer var.

İspanya’da bulunan İbiza adası, müzik festivalleri, festivalleri ve gece hayatı ile ün salmış Avrupa’nın en popüler yerlerinden birisidir.

 

Emre Durmuş :Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise okulumu ve işimi bıraktım. Şimdi bir sırtçancam ve ben dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.