X
    Categories: JaponyaÜlkeler

Japonya’da Nasıl Ucuza Gezilir?

Japonya şimdiye kadar gittiğim en pahalı ülkelerden bir tanesi.  Bu ülkede tam 78 gün kaldım. Hemde bir turist olarak değil bir sırtçantalı gezdin olarak. Japonya’da ucuza gezmek kolay olmadı. Aslına bakarsanız ben bu ülkede gezmekten çok yaşadım. Hadi gelin şu konulara biz göz atalım. Japonya’da nasıl ucuza gezilir? Japonya’da parasız yapılacak neler var? ve ben neler yaptım?

Japonya’da ucuza gezmek istiyorsanız ilk önce konforu unutmanız gerekiyor. Yani sadece Japonya’da olma duygusu bile sizi mutlu etmeli aksi taktirde zorlanabilirsiniz. Ben bu ülkeye aşık oldum, o yüzden bu kadar süre kalabildim. Acı versede insan sevdiğine katlanıyor 🙂 Bu anlatacaklarım size vereceğim tavsiyelerdir ayrıca benim yaptıklarıda belirteceğim.

Genel olarak baktığımızda Japonya’da ihtiyacınız olan 3 şey var. Yemek, Konaklama ve Ulaşım! Gelin ilk başta ulaşımı aradan çıkartalım.

Japonya’da Nasıl Ucuza Seyahat edilir?

1- Otostop Çekerek

Japonya’da otostop çekmek zor, ama imkansız değil. İnsanlar korkuyorlar ama eğer petrol ofisleri, yol ayrılmarı gibi yerlerde konuşma fırsatınız olursa o zaman daha sıcak davranıyorlar. Bir kaç Japonca kelime öğrenmeniz faydanıza olacaktır. Japonya’da Bizzat 5 defa otostop çekerek seyahat ettim. Bunlardan ilki daha ülkeye vardığımdan havaalanından Tokyo merkeze kadar olan yolculuğum. Diğeri Nagono bölgesinde beni tren istasyonuna bırakan yaşlı amcalar. Bir diğer Shirakawa köyünden, Kanazawa istasyonuna kadar beni götüren genç kızlar. Bir diğeri ise Kushimoto Türk Köyünde beni kalacağım hostele bırakan ve köyü gezdiren 18 yaşındaki kız idi. Birde Okayama bölgesinde yaptığım küçük bir yolculuk olmuştu. Otostop sizi açmadı mı? O zaman birde şuna bakın.

2- Trenlere Kaçak Binerek

Japonya’da ucuza gezmek

Japonya’nın her yanı tren ağlarıyla kaplı. O yüzden her yere trenle gidebilirsiniz. Ben çoğunlukla bu şekilde seyahat ettim. Bunu macera olsun diye yapmadım, gerçekten param olmadığı için yaptım. Etik gelmiyorsa yapmazsın olur biter. Ayrıca tren yolculuları en güzel yolculuklardır benim için.

Japonya’da tren istasyonları ise ikiye ayrılıyor. Local trenler ki bu trenler 60 70 km gidiyor en fazla. Birde hızlı trenler var hani bu saatte 300km hızla gidenler. Bizim kullanacağımız trenler Local trenler olacak. Trenlere kaçak binmek kolay ama inmek kolay değil. Binerken direk gişelerden geçip gidebilirsiniz, güvenlik çoğu zaman olmuyor. Orada olursa bile bir sonraki istasyona bir 2-3 tl lik bir bilet alıp istasyona geçebilirsiniz. Ben çoğunlukla tek istasyonluk bilet alıyordum. Ve trenin son durağına gidip, istasyondan çıkmadan diğer bir trene biniyordum. Bu şekilde Tokyo’dan girdiğini JR hattına, hiç istasyonlardan çıkmadan Osakaya hatta ülkenin en ucu Fukuoka’ya kadar gidebilirsiniz.

Peki istasyondan nasıl çıkacaksınız? İşte burada biraz şansa ihtiyacınız var. Büyük istasyonlardan çıkacaksınız işiniz kolay. Mesela Osaka istasyonun’nun 4 farklı çıkış noktası var. Mc donalsın olduğu taraftan çıkarsanız kimse görmez. Altgeçit çıkış yeri olanlarda güvenlik olmuyor, direk çıkabilirsiniz. Olduda güvenlik var diyelim bu seferde bileti kaybettiğinizi söylemeniz gerekiyor. Bu durumda da bir şey olmuyor, genelde tekrar ödemen lazım diyor. Sende tamam o zaman 2 durak geldim diyosun ve bir kaç tl daha ödüyorsun. Yani 300-400 tl lik yeri 5-6 tl’ye gidebiliyorsun. Yok kardeşim ben Trenlere kaçak felan binemem bana ters o işler diyorsanız, birde şuna bakın.

3- Trenle Normal Yollarla Seyahat Etmek yani Haftalık JR pass bileti alarak

Bu şekilde aldığınız haftalık JR pass normal bineceğiniz tek tek trenlerden daha ucuza gelecektir. Bu biletleri bir kere alıyorsunuz o süre boyunca sınırsızca özgürce oradan oraya istediğiniz gibi gidebiliyorsunuz. Bazı hızlı trenlerler için extra ücret ve rezervasyon gerekiyor. Ucuz dediğim de fiyatlar şu şekilde. Gitmeden satın almak için sitesi ise BURADA.

Japonya JR Pass Tren Bileti Fiyatları

7 Gün

14 Gün

21 Gün

$279.00

$445.00

$569.00

4- Uçakla seyahat ederek!


İnanamayacaksınız ama uçak fiyatları trenlerden çok daha fazla ucuz. Yani
Shinkansen dedikleri bu hızlı trenle Tokyo’dan Osakaya gitmek tam 200 dolar. Uçakla ne kadar biliyor musunuz? 40 Dolar!. Ayrıca yararlı bilgiler olduğunu düşündüğüm bu yazımda, ucuz uçak biletleri konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Ucuz uçak bileti nasıl bulunur?

İşte Kasım 2016 Tokyo – Osaka uçak bileti fiyataları

Japonya’da ucuza gezmek

Ulaşım bu şekilde, otobüsler daha pahalı ve sıkıcı olacaktır o yüzden hiç yazma gereği bile duymuyorum. Ulaşım sorununu çözdüğümüze göre bu güzel ülkeyi keşfetmeye başlayabiliriz. Ama birde karnımızı doyurmamız gerekiyor! Nasıl mı? işte böyle

Japonya’da Nasıl Ucuza Yemek Yenir?

Japonya’da yemekler gerçekten pahalı. Yani normal bir restorana yemek yiyip karnınızın doymasını istiyorsanız en az 6-7 dolar vermeniz gerek (600-700 yen). Bu yemekler noddle yada pilav içerikli birbirinden lezzetli yemekler olacaktır tabiki. Ben Japonya seyahatim boyunca tüm elime geçen paramı yemeğe harcadım. Yani hiç affetmiyordum, nerede ne görsem yiyordum. Denemediğim yemediğim yemek kalmadı. Çünkü düşük bütçeli gezginseniz bu üç kalemden birini kaliteli tutmanız gerekiyor (Ulaşım, konaklama, yemek) ki ben yemeği seçtim. Sağlık her şeyden önemli.

Japonya’da ucuza gezmek- Japon yemekleri – Suşi

Tabi her zaman gidipte restoranlardan yemek yemek mümkün değil. O yüzden nasıl günü ucuza kapatırım diye araştırdım. Bu arada ben gün boyu yemek yemesem aklıma gelmediği günler oluyor, bünyem buna çok alıştı. Hele ki Japonya gibi bir ülkede ağzım açık gezerken unuttuğum çok oldu. Aaa karnım açtı gidip markete bir şeyler alıp dediğim çok olmuştur.

Asya ülkelerin hemen hemen hepsinde olan marketler zinciri var bunlar 7 eleven, Lawson ve Family Mark isimli çok işlevli yerler. Gerçekten bu marketler o kadar işlevli ki her işinizi yapıp çıkıyorsunuz. Peki bu marketlerin diğer marketlerden özelliği nedir?

Hepsi 7/24 açık oluyor.

Hepsinde ücretsiz wifi oluyor.

Hepsinde tuvalet oluyor.

Hepsinde ucuz hazır yemekler bulunuyor.

Tüm elektronik ihtiyacınızdan, iç çamaşırı, temizlik ihtiyaçlarına kadar buralarda bulabiliyorsunuz. En güzel yanıda hemen hemen her köşe başında olması. Bizim büfeler gibi ama daha gelişmiş olanları.

Bu marketlere 100 yene bir sürü pilavlı yumurtalı, pilavlı tavuklu, pilavlı bilmem neli bir sürü atıştırmalıklar var. Onun dışında bildiğin yemek şeklinde dolapta tutulan yemekler var. Bunlar 300 yenden başlıyor 550 yen’e kadar gidiyor. Bunları satın aldıktan sonra kasada mikro dalga fırına atıp hazırlayıp size veriyorlar. Sizde çubuklarla afiyetle yiyorsunuz. Bu şekilde restoranlardan daha ucuza yemeği halledebilirsiniz.

Şimdi ise Japonya’da en ucuz yemek yeme yolunu anlatacağım.  Bunun için bir yerde konaklıyor olmanız gerekiyor. Mesela kalacağınız hosteli seçerken mutfağının olmasına dikkat edin. Eğer mutfağı olan bir yerde kalıyorsanız bu iş tamamdır. Bu couchsurfinden kaldığınız birinin evide olabilir.

Japonya’da ucuz gezmek

Önce en yakın markete gidip 10 yada 20’li yumurta alıyorsunuz. Bunun fiyatı en fazla 2-3 dolar olacaktır. Bir de slide ekmeklerden alıyorsunuz, başka ekmek yok zaten. Bu kuru kuru gitmez raflarda 100 yene bir sürü çeşit çeşit soğuk çay var. Birde onlardan alın. Ben genelde aynı fiyata portakal suyu alıyordum. C vitamini önemli. Bunun toplam maliyeti size maksimum 500-600 yen olacaktır. Yani bir öğüne verdiğiniz para ile en az 7-8 öğün yemek yiyebileceksiniz. Yumurta yerine başka şeylerde alıp pişirebilirsiniz tabi ama bu en ucuz ve sağlıklı beslenmenin yolu olacaktır. Bunun Avrupa versiyonu ise peynir zeytin ekmektir 😉 Burada yok onlar maalesef.

 

Müzelere, Tapınaklara Ucuza Hatta Ücretsiz Girilir?

Japonya’da bir çok tapınak ücretsizdir. Ama bazı ünlü olanlar varki bunların giriş ücretleri en az 500 yen den başlar. Özellikle Kyoto gezi rehberinde anlattığımda gibi burada bir çok tapınağın giriş ücreti 500 yen civarlardadır. Bu tapınakların çıkış kısmında kimse olmadığı için oradan rahatlıkla girebilirsiniz ama bazılarının çıkışı ve girişi aynıdır bunlar için mecburen almak zorunda kalacaksınız.

Bunların dışın bir tapınağın istisnası var. Altın Tapınak, yani Kyoto’nun en ünlü tapınağının biletini oradan çıkan birinin biletini alarak girebilirsiniz. Çünkü ne kontrol oluyor nede biletten bir şey koparıyorlar.

Japonya Gece Hayatı İçin Tavsiyeler

Tokyo gece hayatı

Japonyada bulunduğum sürece bir kaç şehrinde gece hayatınada gittim. Japonya gece hayatı yazısına yarıca göz atabilirsiniz. Japonya’da neredeyse tüm clupların giriş ücreti var. Ama bu ücret değişiyor. Mesela gece 12-1 den sonra giderseniz giriş 3000 yen artı bir içecek oluyor. Fakat saat 9’da yani daha erken giderseniz bu sefer giriş 1000 yen ve gece belli bir saate kadar sınırsız içecek oluyor. O yüzden eğlenmek ve az para harcamak isterseniz clublara erken gitmeye çalışın. Normalde cluba gitmeden önce marketten alışveriş yapıp sarhoş olunur öyle gidilir, ama Japonya için buna gerek yok. Zaten sınırsız içeceğiniz olmuş olacak.

Japonya’da Nasıl Ucuz Konaklanır?

Japonya’da ucuza gezmek- Japonların Kapsül Hostelleri

Japonya’da ucuza gezmek aslında konaklama ve ulaşımı aradan çıkarmakla mümkün. Konaklama konusu benim için en kolay kimisi içinse en zor olacak konu. Japonya’da en ucuz hostel 20 dolar. Yani 2000 yen civarında. Osaka’da 1600’yen TOTO adında bir yerde kalmıştım. Bu istisnayı saymazsak hosteller çok pahalı. Ayrıca bizim ülkemizde olan darbe olaylarından sonra Türkiye’ye karşı oluşan bakış açısı çok değişti. O yüzden artık Couchsurfing’den kalacak yer bulmakta zorlanıyorum. Tabi bu herkes için aynı değil yani defalarca CS sayasindede konakladığım oldu. Ben Japonya seyahatim boyunca çoğunlukla parklarda yattım. Sokaktaki herhangi bankta da yattığımda oldu. Trenlerde de uyudum. Beni destekleyen insanlar sayesinde hostellerde kaldığımda oldu. Bunlardan ziyade hostellerde nasıl ucuza kalınır, ne yapmamanız gerekiyor önce ondan bahsedelim.

Mesela Tokyo’da bir hostelde kalmak istiyorsunuz. Kesinlikle direk hostele gidip kalmak istediğinizi söylemeyin.  Bu onlar sizi kazıklayacak diye değil, rezervasyon sistemlerin indirimlerini kaçıracaksınız diye yapmamanız gereken bir şey. Ayakbastı her zaman daha pahalı olur.

Bunun için ilk önce Hostelworld ve Booking sitelerini kullanacağız. Neden iki tane site kullanıyoruz önce onu anlatayım. Hostelworld bütün hostelleri ve fiyatları sıralarken Booking.com aynı şeyi yapmıyor. Reklam aldıklarını daha çok öne çıkartıyor. O yüzden şu adımları izlemeniz gerekiyor.

Hostelworld’e gidip Tokyo yazıyoruz ve tarihleri belirleyip aratıyoruz. Karşımıza bir liste çıkıyoruz. Burada fotoğrafta gösterdiğim yeri tıklayarak en ucuz hostelleri tekrar sıralatıyoruz.

Japonya’da ucuza gezmek

Daha sonra buradan yorumları okuyarak en ucuz ilk 3 hostelden birinde kalabilirsiniz. Ama bu fiyatlara kalmak için rezervasyon yapmanız gerekiyor. Hostelworld’den rezervasyon yapabilmeniz için hali hazırda çalışan bir kredi kartınız olması gerekiyor. Ki bazen bu bile işe yaramıyor sistem hata veriyor. O yüzden kalmak istediğiniz hostelin ismini bu seferde Booking.com üzerinden aratarak kredi kartına gerek kalmadan aynı fiyata rezervasyon yapabiliyorsunuz.

Peki siz nasıl ucuza hatta bedava konaklama yapabilirsiniz? Merak etmeyin bunun için size tam 20 tane ücretsiz konaklama yolunu anlatacağım. (Yakında paylaşacağım)

Bunun için bu yazıma göz atın lütfen ⇒ Seyahat Ederken Ücretsiz Konaklamanın 20 Yolu

 

Emre Durmuş :Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise okulumu ve işimi bıraktım. Şimdi bir sırtçancam ve ben dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.

View Comments (6)

  • Japonya'ya dair çok faydalı bilgiler bunlar Emre, paylaşım için teşekkürler.

  • Çok faydalı bilgiler veriyorsun teşekkür ederim Emre, Japonya'ya koşarak gidesim geldi. Umarım Türkiye'de görüşürüz bir gün. SEVGİLER

  • Çok çok sağol çok güzel bir yazı. Peki sen ne kadar kaldın ve ne kadar para harcadın bu süreçte?

  • Faydalı bilgiler paylaştığın için teşekkür ederim. Merak ettiğim bir konu var; bir işte çalışmadan ya da öğrenci olmadan vize sorununu nasıl hallediyorsun? Japonya için geçerli olmayabilir ama ya diğer ülkeler?

    • Merhaba, ben hali hazırda öğrenciyim ve fotoğrafçı olarak bir dergide çalışıyorum o yüzden vize işlerinde o evrakları topluyorum. Vize işlerinde profesyonel bir destek almak isterseniz hızlıvizeal.com u tavsiye ederim.

  • Güzel bir rehber olmuş, yalnız Osaka Tsutenkaku meydanında 150yen e sushi yiyebileceğim bir yer buluştum yanına içeceği ücretsiz veriyorlardı :)