X
    Categories: Kamboçya

Kamboçya’da Yaşamak ve İş Kurmak

Koh Rong, Kamboçya

Kamboçya’da Yaşamak? Kamboçya yaşanır mı? Kamboçya’ya yerleşmeyi düşünüyoruz ne dersin? Hayat nasıl? Gibi akşama kadar onlarca mesaj alıyorum. Bende artık tüm bu mesajlara bu yazımı göndermek için açıklayıcı bir yazı yazmaya karar verdim.

Kamboçya’da Yaşamak

Kamboçya’da Yaşamak

Kamboçya son bir kaç yıldır inanılmaz bir popülaritesi arttı. Bunun nedenlerini sıralacak olursak en başta sevgili arkadaşım Özgür Çağdaş’ın blog yazıları etkili oldu diyebilirim. (Kamboçya’da krala komşu olmak) Sonra oraya giden Türklerin diğer Türklere ‘’abi koşun gelin vergi yokmuş burada hemen bir işletme açalım, iş kuralım parayı vururuz’’ söylemleri Kamboçya’yı Türkiye’de bir hayli popüler yaptı. Üstüne gidip bende Koh Rong adasında 1.5 ay kalıp bir de Koh Rong’da yaşayan Türkler diye bir yazı yazınca aldı başını gitti bu ülkenin ünü.

Kamboçya’da Yaşamak

Koh Rong Adası gerçekten cennet gibi bir yer, ben çok sevdim. Hatta şöyle bir yazım mevcut okumadıysanız bir göz atın derim.

Koh Rong Adası Gezi Rehberi

Neyse biz konumuza gelelim, Kamboçya’da yaşanır mı? Bunun cevap herkese göre farklı olacaktır. Mesela bence yaşanmaz, ama arkadaşım Özgür’e göre bal gibi de yaşanır. Çünkü adamın orada kafası rahat ülke ucuz, bir de işi internetle olunca bal kaymak oluyor.

Bana göre ise pis bir ülke yaşam kalitesi genel itibari ile düşük, uzun vadede sıkılırım. Eğlenceli mi evet. Kültür, insan, coğrafya kesinlikle seyahat edilmesi gereken bir ülke. Ama yaşanmaz.

Kamboçya’ya tatil için gidilir, adalarında bir güzel keyif yapılır, eğlenilir hatta tatil için on numaralı yerdir diyebilirim. Kamboçya bize göre bile 20 yıl geriden gelen bir ülke o yüzden doğanın içinde komin bir hayat sürmeyeceksen bu ülkede yaşanmaz arkadaş. Balayı için gel, tatil için gel, ne bileyim ucuz bira içmeye gel ama diğerleri kasar biraz.

Kamboçya’da Hayat

Kamboçya’da Yaşamak

Kamboçya’da hayat diğer asya ülkelerine göre ucuz. Ama her şey değil tabiki. Bira içki felan ucuz, meyveler ucuz, kira ucuz, yemek normal.  Onun dışında burası motorlar ülkesi, herkesin motoru var benzin de ucuz olunca doğal olarak ulaşımda epey ucuz oluyor. Ama saçma sapan pahalı olan şeyler de var. Aslında bu sana pahalıdır. Mesela bir Khmerin ortalama aylık geliri 150 dolar iken ve bu herşeye yetiyor iken sana yetmeyebilir. Çünkü sen beyazsın, turistsin ona göre ayaklı dolarsın. O yüzden sana pahalı yani. En basit örneği Ankor Wat giriş ücreti 30 dolar.

Diğer bir açıdan Kamboçya’ya yerleşmeyi düşünenleri ikiye ayırmak gerekiyor. Buraya gelip zengin olma hayali kuranlar ve sadece yaşamaya gelecek olanlar. Benim ‘gelme’ diye seslendiğim kısım bu zengin olma hayali kuranlara. Ona da değinelim biraz.

Kamboçya’da İş Kurmak

Kamboçya’da Yaşamak

En çokta merak edilen konu, iş kurmaya gideceksen ve bu yazısı okuyorsan iki kere daha düşün derim. Orada yapılabilecek her şey zaten yapıldı, düşünüldü yani 3-5 kuruşla oraya gidip zengin olmayı planlama. Ha milyon doların vardır, zaten nereye yatırım yapsan, biraz da akıllı adamsan kazanırsın. Ama Kamboçya’da gideyimde bir otel açayım gibi hayallerin seni yarı yolda bırakabilir.

En başta orada sezon zamanı belli yani muson geldiği zaman iş yapamazsın, sonra senin oteli açacağın yeri almak için tonla kişiyle uğraşmak zorunda kalırsın. Daha önceden oralarda iş yapmış adamlar sana ortak olur, batarsın paranı kaptırırsın vs. Bu konular beni hiç ilgilendirmesede çok merak ettiğiniz ve sorduğunuz için yazmak istedim.

Ama dersenki benim yaşadığım yerde hayatım zaten boktan orada da yaşacak kadar bir şeyler yapsam, öyle zengin olma hayalim yok tek amacım güzel mutlu yaşamak diyorsan git. Koşarak git hatta daha mutlu bir hayat yaşayacağın kesin. Elinde ucuz bira, turkuaz deniz, karnın tok mis.

Emre Durmuş :Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise okulumu ve işimi bıraktım. Şimdi bir sırtçancam ve ben dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.