X
    Categories: Dünya TuruSeyahat Rehberi

Vizesiz Ülkelere Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vizesiz ülkelere giderken nerelere dikkat edilir?

Vizesiz ülkeler listesi hepimizi olduğu gibi gibi benide çok cezbediyor. Ama gel gör ki elle tutulur ülkelerin bir çoğu bizden binlerce kilometre uzakta. Mesela Japonya, Brezilya, Tayland bunlara örnek verilebilir. Hal böyle olunca yakınımızdaki vizesiz ülkeler tercih sebebi oluyor. Türkiye’den en çok ziyaret edilen ülkelerin başında Ukrayna geliyor sonra Gürcistan ve Balkan ülkeleri diye devam ediyor. Paraya kıyanlar ise soluğu Tayland ve Filipinlerde alıyor.

Phi Phi Adaları, Tayland

Peki bu ülkelere giderken elimizi kolumuzu sallayarak gidebiliyor muyuz?

Evet, gidebiliyorsunuz. Fakat yinede dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar var. Hızlıca pasaport kontrollerinden kolay bir şekilde geçmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları izlemenizde fayda var.

Pasaportunuzun bitiş tarihi 6 aydan fazla olmalı.

Tavsiyem en az 2 yıllık olsun. Bu unsur pasaport memurunun ilk baktığı şey oluyor. Eğer seyahat severseniz ve sürekli yurtdışına çıkıyorsanız bir kere 10 yıllık alın ve bu stresten kurtulun derim.

Dönüş Uçak/Tren/Otobüs bileti çıktısı yanınızda olsun.

Gideceğiniz ülkeler sizin o ülkeden geri dönüp dönmeyeceğiniz konusunda emin olmak isterler. Bu yüzden dönüş biletinizin çıktısını mutlaka yanınıza alın. Eğer sizde benim gibi plansız seyahat ediyorsanız, bunu dönüş bileti satın almadan da yapabilirsiniz. THY’nin sayfasından gideceğiniz ülkeden İstanbul’a mutlaka bir uçuşu vardır. Ücretsiz rezervasyon yaparak, rezervasyon çıksını gösterebilirsiniz.

Gideceğiniz ülke için konaklama çıktılarılarını yanınıza alın

Pasaport memurunun soracağı ikinci soru ise nerede kalacaksın olacaktır. O yüzden rezervasyon yaptığınız otelin/hostelin çıktılarını yanınıza alın. Zaten ülkeye giderken doldurmanız gereken küçük kağıda adres yazmanız gerekmekte. Otelin adresini o kağıda yazabilirsiniz. Eğer kalacağınız yer arkadaşınızın yanı, aile gib özel durum durumlar barındırıyor ise, benim tavsiyem yine her hangi otele rezervasyon yapıp çıktısını göstermeniz yönünde olacaktır. Çünkü diğer durumda pasaport memurunun kafasında soru işaretleri yaratmanıza sebebiyet olabilirsiniz. Kalacağın kişi kim? Adı ne? Ne iş yapıyor? Nerede Kalıyor? gibi sorular zinciri sizi karşıyacak. Bu durumda booking.com üzerinden herhangi bir otele ücretsiz rezervasyon yapıp çıktısını aldıktan sonra rezervasyonu iptal edebilirsiniz. Bazen bunu yaparken kredi kartı numarası isteyebilir, yazın sorun olmayacaktır. Sadece ücretsiz iptal edilebilir rezervasyon yaptığınıza emin olun.

Sorulan sorulara sakin bir şekilde cevap verin

Unutmayın, siz turistsiniz. Pasaport kontrolüne geldiğinizde gayet rahat olun ve gezmeye geldiğinizi, bir süre tatil yapacağınızı söyeleyin. Heyecan yapmayın. Yani Cem Yılmaz’ın dediği gibi yemişim ülkenizi kıvamında takılın. Sizin sorulara emin bir şekilde cevap veriyor olmanız işleri hızlandıracaktır. Hadi ingilizce anlamazsam? dediğinizi duyar gibiyim. O zaman sadece gülümseyip ‘’I am a tourist’’ deyin ve elinizdeki konaklama, dönüş bileti çıktılarını uzatın. Şüpheli bir yanınız yoksa muhtemelen geçmenize izin verecektir.

Size verilen formu dikkatli bir şekilde doldurun

Ülkeye vardığınızda ya da siz daha yoldayken doldurmanız için elinize bir kağıt verecekler. Bu gümrük kağıdını dikkatli ve eksiksiz bir şekilde doldurun. Otelinizin adresini yine bu kağıt üzerine yazmanız gerekmekte. Gidiş amacınız, uçuş numaranız ve en son hangi ülkeden geldiğiniz sorulmakta. Onların dışında bir takım daha sorular var. Mesela ülkeye girerken yanınızda silah getiriyormusunuz? Daha önce (gittiğiniz ülke için) deport edildiniz mi? gibi sorular. Bunların hepsini ‘’No’’ deyip geçin. Zaten yanında silah getiren adam buna ” Yes” dermi bilmiyorum. Bazı ülkeler için özel soru sorabilir. Mesela Hindistan, daha önce pakistana gittiniz mi? diye soruyor. Ya da daha önce hiç Afrika’nın herhangi bir ülkesinde bulundunuz mu gibi sorular olabiliyor.

Ülke Ülke Deneyimler

Şimdiye kadar 16 tane vizesiz gidebilen ülkeye gittim. Bu ülkeler için küçük notlar söylemek istiyorum. Mesela İran‘a giderken eğer kadınsanız başınızı sınırdan geçerken örtmek durumundasınız. Erkekseniz pantolon giyiyor olmanız gerekmekte. Tayland için genelde dönüş bileti ve otel rezervasyonu dışında sordukları şey ise nakit para oluyor. Yanınızda mutlaka nakit para olsun. Sırbistan, Makedonya ve Arnavutluk bazen Türk pasaportlarına zorluk çıkartabiliyor sorulan soruları düzgünce cevaplayıp, otel rezervasyonu ve dönüş biletini gösterdikten sonra sorun olmayacaktır. Gürcistan için eğer kilmilk ile giriş yapıyorsanız, kimliğinizin üzerindeki soğuk damga silinmemiş olması gerekiyor. Rusya vizesiz iken gitmiştim, yanımdaki arkadaşım rusca bildiği için biraz kolay oldu ama yinede sorular sorular… Singapur‘a giden her Türk vatandaşı en az 30 dakika özel odada sorgu yemeye mahkudur. Ben ikinci girişimde 6 saat sorgu yedim ardından Ban yemiştim. Nedenini merak ediyorsanız, bu yazıma bakabilirsiniz.

Singapur Ban

Bu ülkelerin dışında gittiğim diğer vizesiz ülkeler hiç sıkıntısız geçtim. Bu ülkeler, Bosna Hersek, Karadağ, Malezya, Endonezya, Kamboçya (kapıda vize) Sri Lanka (Kapıda vize) Japonya, Hong Kong

 

Bunlarla beraber eğer vizeli ülkeye ülkeye gitmek istiyorsanız, kolay vize alabileceğiniz Hızlıvizeal.com’u tavsiye ederim. Oldukça tecrübeliler her konuda ve kişiye özel çalışmalar yapabiliyorlar. Vize alma başarı oranları çok yüksek. Selamımı iletiniz lütfen

Emre Durmuş :Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise okulumu ve işimi bıraktım. Şimdi bir sırtçancam ve ben dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.