Airbnb ile Bir Sonraki Gezinizde 179TL Hediye Konaklama Kredisi Alın!

İçindekiler

Airbnb eminim hepinizin karşısına bir yerlerde çıkmıştır, kucağınıza gelmiştir. Gideceğiniz yerlerde otellerin soğuk odalarından sıkıldıysanız; yada rüya gibi evleri denemek istiyorsanız gelin şimdi size bunlardan bahsedeyim. Beraber bazı rüya evlere de bakalım 🙂

Airbnb Nedir?

Aslında ev sahiplerinin evlerini kullanmadığı zamanlarda, seyahat severler ile bunu buluşturan bir uygulama olarak çıktı. Fakat günümüzde rüya evlerden, kaleye; ekonomik bir seçimden bir aparta kadar yaklaşık 65 ülkede ev kiralayabileceğiniz bir uygulamaya dönüştü. Ev kiralayabileceğiniz derken sizde evinizin bir odasından tutun da kale kiralamak için “ev sahibi” olarak da kullanabileceğiniz uygulama.

Evet yanlış okumadınız, bazı sıra dışı evlerden aşağıda bahsettim. Kale de, bunlara dahil. Kiralayıp kalabilirsiniz yada kaleniz varsa kiraya da verebilirsiniz 🙂

Ayrıca evinizin bir odasını da kiraya vererek ek gelir sağlayabilirsiniz. Yada ekonomik bir seyahat için gittiğiniz yerde 1 oda da kiralayabilirsiniz.

Dünya Turu için Para Biriktirme Tavsiyeleri” yazımda bunun iyi bir para biriktirme yöntemi olduğundan bahsettim; “Gezerken Para Kazanmak” yazımda da bu şekilde, seyahatini finanse eden insanlar olduğundan bahsettim.

Airbnb Nasıl Başladı?

Aslında ilk ortaya çıkışı 2 tane tasarımcının, 3 seyahat severi ağırlamasıyla 2008 yılında bu yolculuk başladı. Avrupa'da insanlar biraz farklılar, ve paraya ihtiyaçları olmasa bile tasarruf eğilimliler. Bu eğilimleri onları tatile giderken evlerini kiralama fikriyle oldukça hız kanarak büyüdü.

Daha sonra Airbnb bu konuda oldukça paylaşımcı oldu. Bir çok insana buna teşvik için yüksek miktarda indirimler sağladı.

Mesela sizde hemen bir üyelik açarak ilk rezervasyonunuzda 179 lira indirim kazanabilirsiniz. “Hemen 179 lira indirimi Al”
(Eğer iki kişi iseniz belki bir hesap daha açabilirsiniz; 2 kez yararlanabilirsiniz 🙂 )

Son olarak da gerçekten evlerin çıtası oldukça yükseldi. Kale, Şato, Buz evi gibi ilginç deneyimler ile ünü aldı başını yürüdü. Türkiyenin ve Dünyanın rüya evlerine yazının sonunda birlikte bakalım.

Airbnb Nasıl Kullanılır?

Kullanımı oldukça kolay nereye, ne zaman ve kaç kişi gideceğinizi seçiyorsunuz. Tüm bunları belirledikten sonra uygulamayı yada web sitesini açıp bilgileri girmek yeterli. Eğer ilk kez kullanacaksanız yukarı 179 lira indirim bıraktım 🙂

airbnb nasıl kullanılır
Seçim yapmanız gereken 3 adım

Bu adımları atlayarak genel olarak da bakabilirsiniz. Farklı evlere, farklı deneyimlere bakarak yeni seyahat planları ve hayal kurmak için oldukça etkili bir yöntem olduğunu söylemeliyim. Bu bana keyif veriyor.

Örnek olarak temmuz ayını seçtim, ülke ise Norveç olarak 1 kişi seçimi yaptım. Şimdi gelin bakalım sonuçlar nasıl çıktı?

airbnb haritaHarita da bana fiyatları ve konumlarını gösteren genel bir sonuç verdi. Bu sekilde direk konum, fiyat değerlendirmesiyle dilediklerimi yeni sekme açıp inceleyebiliyorum.

airbnb evleri


Bu şekilde detaylı dabakabilirsiniz. Burada sizinle bir detayı paylaşmak istiyorum “süper ev sahibi” ve “yüksek puan” oldukça önemli olabilir. Fotoğraflardan sonra süprizleri karşılaşmamak için bu detaylar önemli olabilir.

Airbnb güvenilir miYorum sayısı burada oldukça önemli. Mesela 5 yıldız yada 4.9 ise puanı burada biraz daha detaylı düşünmek gerekli. Çünkü değerlendirme yapan 5 kişiyse üstüne durup düşünmek gerekli. Bu kötü olacağını göstermiyor tabiki, ama siz yine de bunu bir göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin derim.

Süper Ev Sahibi (Superhost) Nedir?

 • En az 10 seyahati VEYA toplamı en az 100 geceye denk gelen 3 rezervasyonu tamamlamış olan evler
 • En az %90 yanıt oranını tutturmuş olan evler
 • Puanı ise en az 4.8 olan evler

Bu üç şartı tutturan evler genelde bir çok kullanıcı tarafından denenmiş ve kullanıcıların oldukça memnum kaldığını gösteriyor.

Bende bunu arttırmak için; şarap, kek, kahve, su gibi ihtiyaçların bıraktıklarına denk geldim. Yorumlar bu konuda size ipuçları verecektir.

Bu da Norveç'teki Airbnb Deneyimim: Çiftlik EvimAirbnb Plus Nedir?

Bu oldukça farklı bir deneyimdir. Burada ev sahiplerinin süper host şartlarını uzun süre devam ettirmeleri bekleniyor. Ayrıca misafirleri güler yüzle karşılamaları, eve misafirlerin ihtiyacı olabilecek her şeyi düşünerek şekillendirmesi gerekiyor. Sadece iyi ev sahibi olmaktan fazlası gerekli.

Yada direk tasarım bir ev ise, Airbnb yetkilileri bu evi değerlendirmeye gelerek Plus ünvanını veriyorlar.

Yani özetle şunu söyleyebilirim. Süper ev sahibi misafirleri memnun eden kişiyken, Airbnb Plus için, tüm bu memnuniyet üstüne bir de farklı bir deneyimi gerçekleştirmeleri için evin oldukça tüm detaylarının düşünülerek hazırlanması gerekli.

Airbnb Sistemi Nasıl Çalışır?

 1. Ev sahibi (host) evin fotoğraflarını çekerek sisteme yüklüyor ve açıklamalarda detayları belirtiyor. Bu şekilde ilanı oluşturmuş oluyor.

 2. Misafir ise bu ilanlar arasından, beğendiği bir eve konaklamak için rezervasyon isteği gönderiyor.

 3. İsteği ev sahibi reddedilir, bu tamamen onun tercihidir. (Kullanıcı profilininde bir puanı ve yorumları oluyor bu önemli bir etken olabilir, yani aslında ev sahipleri sizi de puanlıyor.) Eğer reddetmezse işlemler başlıyor ve ev sahibi ile misafir arasında direk iletişim kanalı kuruluyor.

 4. Konaklama işlemleri tamamlanana kadar para airbnb'de kalır, böylelikle aksi bir durumda paranızı güvence de tutuyorlar.

 5. Konaklama bittikten sonra iki tarafta birbirlerine puan ve yorumda bulunabiliyorlar.

  Puan ve yorum sistemi oldukça önemlidir. Alınacak düşük bir puan, yada kötü bir yorum sonraki seferleri oldukça etkileyecektir.

  Kötü yorumlu bir evi kiralamazsınız; kötü yorumlu birine de ev kiralamazlar gibi düşünebilirsiniz.

Airbnb Güvenli Mi?

Bu konuda benim sizi somut bir şekilde yönlendirmem doğru olmayabilir. Ben bunu bu şekilde düşünüyorum: 2008 yılından bu zamana milyonlarca konaklama gerçekleşti, milyonlarca kişi ev kiraladı. Bu noktada kötü bir şey olmamış mıdır? İlla olmuştur. Ama bu oran oldukça düşük.

İnternette kaynağı belirsiz bir çok kötü haber görmemizi de buna bağlıyorum. Çift taraflı değerlendirme, Airbnb misafir ve host koruma politikaları ile biraz da siz temkinli olursanız bir sorun yaşamayacaksınızdır.

Ödeme Yöntemleri

Airbnb fiyatlandırmalarında herhangi bir standart yok. Ev fiyatlarının belirlenmesi tamamen ev sahibinin insiyatifinde.

Eğer ev sahibi iseniz herkes 300 yazarken siz ister 100 ister 500 belirleyebilirsiniz; yada eğer misafir iseniz, ucuz gördüğünüzde kesin bir şey vardır diye düşünmeyin.

Paraya ihtiyacı olan biri, yada rekabeti kırmak isteyen biri yapmış olabilir. Yorumlar ve puan bu konuda rehber olacaktır.

Ev kiralarken genelde 3 farklı ek ücret olabiliyor. Bunlar kiralama aşamasında size detaylıca gösteriliyor:

Güvenlik depozitosu: Konuklar, ev sahibinin belirlediği bir güvenlik depozitosu ödemek zorunda olabiliyorlar. Bu depozito evdeki eşyaları korumak amacıyla alınabiliyor.

Servis Ücreti: Airbnb konuklardan %6 – %12 hizmet bedeli talep edebilmektedir. Bu yoğun kiralamaların yapıldığı yerde yapılıyor genellikle.

Temizlik Ücreti: Ev sahipleri evlerin temizliği için ek bir ücret belirleyebiliyorlar.

Dünyanın En İyi Airbnb Evleri

Bu konuda oldukça sıra dışı evler olduğundan bahsetmiştim. Gelin şimdi birlikte 6 tanesini inceleyelim.

Augill Castle, İngiltere

1841 yılına kadar uzanan tarihiyle sizi karşılayacak olan bu deneyim aslında ev kiralamak değil, bir kale kiralamak diyebilirim.

4.96 puan ve 116 değerlendirmeyle Simon&Wendy çıtayı oldukça yükseltmişler. Tüm detayları düşünülmüş bu evin adı ise: “The Orangery“. Temmuz ayı ortalama fiyatı ise 245 pound cuk 🙂

ingiltere kale deneyimi Airbnb
Augill CastleHector Mağara Evi, Santorini

Santorini'deki bu ev, sosyal medya'da gördüğümüz rüya ev manzaraları gibi adeta. Bu evin manzarasını gördükçe, Hollywood yıldızlarının Santorini pozlarını anımsıyorum.

264 değerlendirme ile 4.95 puanla oldukça iddialı. Gecelik fiyatı ise Temmuz ayı için 5000 lira yazmışlar. “Hector Cave House”

Santorini konaklama deneyimiAmboise Troglodyte, Fransa

Atalarımız mağaralarda kalıyordu ama, küvetleri yoktu tabiki. Yontma taş devrinde kalan bir mağara ile modernizasyonu birlikte yaşatan bir deneyimi anımsattı bana.

539 değerlendirme ile 4.90 puanı yakalamışlar. Bazı misafirler biraz puanları kırmış gibi gözüküyor. Gecelik olarak Temmuz ayı için ortalama 739 liralık bir fiyatı var. “Amboise Troglodyte”

fransa mağara Airbnb deneyimi
Amboise Troglodyte, FransaEco Bamboo Home, Bali

Kamışlardan adeta gördüğümüzde bile gerçek olduğuna inanamadığımız türden bir ev karşıma çıktı. Oldukça tüm detayları düşünülmüş ve bana masal evlerini hatırlatıyor.

442 değerlendirmeden 4.88 puanıyla öne çıkıyor, ayrıca süper ev sahibi ünvanını da kapmışlar. Fiyatı ise gecelik Temmuz ayı içinde ortalama 175 pound. “Eco Bamboo Home”

bali airbnb deneyimiAkureyni, İzlanda

Netflix'te bir belgesel izliyordum “Dünyanın En Sıradışı Evleri” diye, bana onu hatırlattı. Oradaki evlerin muhteşemliği karşısında büyüleniyordum bu evi de gelecek sezonlarda görebileceğimi hissediyorum.

Evin adı Moderne apartment, 435 değerlendirmeyle 4.75 puanı almış. Temmuz ayı için ortalama fiyatı, 158 pound.

Airbnb Plus ve İlginç Deneyimler

ilginç fiyatlı Airbnb
İlginç Fiyatlandırma
Higland Iceland

Bu barakanın fiyatı 3.682 pound ile oldukça şaşırtıcı. Dediğim gibi fiyatlar için bir sınıflandırma yok. Hiç konaklaması ve puanı yok tabiki 🙂

Airbnb plus lüks otellerle olan gerilimi oldukça arttırdı. Çünkü insanlar artık oteller yerine airbnb'leri oldukça fazla tercih etmeye başladı. Lüks oteller bunun dışındayken Plus ile birlikte, lüks otellerin tahtını oldukça sallama başladı.

10. yılına özel olarak, 13 şehirde 2000 konaklama alternatifi ile hayata geçti. Airbnb Plus evlerini şu şekilde açıklıyor:

İster özel odada olun ister tüm yer sizin olsun her Airbnb Plus evi benzersiz, dikkatlice tasarlanmış ve standart olanaklara sahip bir evdir. Tüm Airbnb Plus evleri, konfor, tutarlılık ve tasarımdan emin olmak amacıyla bizzat ziyaret edilir. Evler olması gereken olanaklardan duvarlardaki resimlere kadar, misafirlerin bize sevdiklerini söylediği 100'den fazla şey açısından kontrol edilmektedir.

airbnbplus
Teksas'ta Bir Airbnb Plus Deneyimi

Umarım konaklamalarınız için faydalı bir rehber olmuştur. Deneyimlerde hem farklı evleri paylaştığıma bakmayın oldukça uygun evler de var. Ayrıca kalabalıksanız en uygun konaklama türü bile oluyor bazen.

Sorularınızı ve yorumlarınızı belirtmeyi unutmayın. En iyi deneyimleri yaşayın. Bol şans.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Kadınları Diri Diri Yakma: Sati Geleneği, Hindistan

Japonya Hakkında 30 İlginç Bilgi

Mavi Deniz Ateş Böcekleri Okayama - Japonya

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir