Bayram Ne Demekti? Şimdi Bayram Ne demek?


Benim için bayram demek, çocukluğumun en tatlı duyguları demek.
Aile demek.
Eski Türkiye demek.
Ta bayramdan bir hafta önce temizliklerin yapıldığı hazırlıklar demek.
Aile ile yapılan komşu ziyaretleri demek, en güzel kıyafetlerin giyildiği, hatta o kıyafetleri giyme heyecanıyla uyunduğumuz günler demek.
Ailecek yapılan bayram kahvaltısı demek.
Bayram namazından dönerken kahvaltı için aldığımız mis gibi kokulu Ramazan pidesi demek.
Amcaların, teyzelerin ellerini öpüp bayram haşlığı almak demek.
Sonra bayram haşlıklarıyla Luna parka gitmek demek.
Eşkili çorba demek, ailecek yapılan piknikler, sohbetler demek.
Kapıya gelen çocuklara şeker vermek demek.
Uzaktaki akrabaları telefonla arayıp hoparlörden ailecek konuşmak demek.
Mezarlık ziyaretleri demek.
Kuzenlerle, arkadaşlarla toplanıp daha ilk günden 7. Kuşak akrabanın kapısını çalıp el öpmek demek ve her evden ikişer şeker alıp, birisini yolda yemek demek.

Bu günlerde herkeste güler yüz ve tatlı bir iletişim olur. Kimse kimseye art niyetle yaklaşmaz, düşünmez bile. Küs olanlar barıştırılmaya çalışılır, küçükler büyüklerine saygılarını gösterir. Kocaman Kocaman bayram yemekleri için sofralar kurulur. Herkes birbirinin gerçekten halini hatırını sorar. Kimisi Bayram’ın Mubarek olsun der, kimisi Bayram’ın kutlu olsun…Müslüman olan olmayan herkes birbirinin bayramını kutlar saygı duyar.

Bayram demek tatlı heyecanlar samimi duygular demek. Bugün bunların yaşandığı ülkemden çok uzakta Çin’in özerk bir bölgesi olan Hong Kong’dayım. Japonya’nın Tokyo şehrindeyim. Ama biliyorum ki şuan Türkiye’de olsam bile bu tatlı duygular çoktan geçti ve bir daha olmayacak.

Şimdi Bayram demek, Tatil demek. Aylar önce yapılmış planlar, otel, deniz, kum, güneş demek. Bir kaç telefon görüşmesi ve etraftaki aile fertleriyle bayramlaştıktan sonra olabileceğince insanlardan uzaklaşmak demek. Babaannesinin köyü yerine bilmem nerenin tatil köyüne gitmek demek. Kapitalizmin bizden aldığı en güzel kültürel özelliklerimizden bir tanesi malesef Bayramlarımızı kaybettik. Bunun örneklerini sadece etrafınıza bakarak bolca görebilirsiniz. Umarım ki göremezsiniz…

Umarım hala yukarıda anlattığım o tatlı duyguları yaşayan birileri vardır ve onlara sahip çıkar.

Sevdikleriniz ile birlikte olduğunuz ve onlarla geçirdiğiniz her anın değerini bildiğiniz bir bayram diliyorum. Bayramınız Kutlu/Mutlu/Mübarek/hayr olsun.

Dünya Turu | 324.Gün | Hong Kong

Dünya Turu | üçyüz bilmem kaç gün | Japonya, Tokyo


Hayat Paylaşınca Güzel :)

0
Emre Durmuş
Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise okulumu ve işimi bıraktım. Şimdi bir sırtçancam ve ben dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bayram Ne Demekti? Şimdi Bayram Ne demek?

GİRİŞ

Giriş Yap
Hesabım
sign up

Paralonı Sıfırla

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ

sign up

Bize Katıl

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE