Dünyayı Yürüyerek Gezen Meigo Mark, 14 ülke, 8000 km | Yol Günlükleri

 İstanbul’da yeni eve çıkarken Couch Surfing kullanmak beni heyecanladıran asıl nedendi. Kendi evimde dünyanın her yerinden fark farklı insanları ağırlayabilmek onların hikayelerine ortak olmak düşüncesi bile bu heyecan için yeterdi.

Couch Surfing’den gelen ilk istek, kim derdi ki hayatımın kararını vermemde en büyük rolü oynayacak…gelin baştan alalım.

Kasım 2014 İstanbul’da bir akşam üstü

İstiklal caddesinde ki isfak’taydım, o zamanlar fotoğraf merağı epey sarmıştı sürekli oraya gidiyordum, duvardaki fotoğrafları sırayla süzüp diğerine geçerken telefonuma bildirim geldi baktım CS’den tekrar cebime koydum, fotoğrafları gezdikten sonra oturdum bi masaya telefonu tekrar açtım. Meigo Mark’ bir mesaj :

  

Estonya’dan İstanbul’a kadar 5 ay boyunca 3400 km yol yürüdüm ve biraz dinlemeye ihtiyacım var, beni ağırlayabilir misin?

Hani bazı anlar olur ya, yaşadığınız dünyanın dışına çıkarsınız, şöyle uzaktan bi kendinizi izlersiniz… Ne yapıyorum ben? Kimim? Nereden gelip nereye gidiyorum..az çok bu soruların cevabını kendinize vermeye başladığınızda tüm resmi görebilmeye başlamışsınız demektir.

Meigo ile 3 gün boyunca geçirdiğim zaman bana bunu sağladı, içimde bir şeyler uyandırdı, bir kıvılcım ateşlendi sanki, daha o zaman adını koyamıyordum, bilemiyordum.

Bir Adam düşünün, müzik üzerine mastır yapmış hayatı neredeyse 4/4 lük bir yaşam üzerine kurulu, istediği herşeye, yani onu mutlu edebilecek herşeye ulaşma lüksüne sahip, harika bir aile, arkadaşlar çevre…ve bu Adam bütün bunları arkasında bırakıp Dünyayı gezmek için yürümeye başlıyor, yanında dedesinden kalma bir saksafon ile…

Bir çok insanın hayal bile edemeyeceği hikayeler biriktiren bu adam, hayatımda tanıdığım en mütavazi insandır. 3 gün boyunca en küçük bir şeyi bile bana sormadan yapmazdı ki ben insanları ağırlarken onları rahat ettirmek adına, ev senin evin söylemleri defalarca söylememe rağmen. Hani çorabı yırtık çocuklar ayaklarını büker köşe koltukta çekinerek oturur ya hep öyle bir halde, yüzü hep gülen, gözleri hep parlayan bir adam düşünün.

  
iç dünyasını ne kadar zengin olduğunu ağzından çıkan her kelimede hissettiğin bir insan. Bilgisinin ve deneyiminin bu denli bir seviyede olmasına karşın bu mütavazilik inanılası gibi değil, ne Mutlu böyle insanlara.

Hiç unutmuyorum, bana anlattığı hikayelerden biride kilometrelerce onunla beraber yürüyen bir köpek, kamp atarken o çadırının dışında onunla yatıp sabah olunca beraber yürümeye koyulan bir köpek. Bu bana çok ilginç gelmişti, hele ki bir köpek için yaşadığı yeri bırakıp bir adamın peşine takılmak..

Meigo bugün Nepal’de 8000 km yol 14 ülke yürüdü, sayısız insan, yer, coğrafya tanıdı, anlatıldığında bile çoğu insanın inanmayacağını hikayeler biriktirdi ve dün paylaştığı Teşekkür mesajında yolculuğunu tamamladını bildirdi.

Onunda tanışmamızdan 1,5 sene geçti şimdi o evine dönerken ben Evimden kilometrelerce uzakta, Singapur’dayım. Kim bilir benim gibi kaç yüz tane insanın Dünya Turu hayalini gerçekleştirmesinde katkıya bulundu ona sonsuz teşekkür etmek için bu sizinle paylaşmak istedim

Dünya Turu 175. Gün | Yol Günlükleri 

   
    
    
    
 

Uçak Bileti Tavsiyelerim:

Uçak biletlerim için genellikle skyscanner ve kiwi kullanıyorum. Dünyanın 4 köşesine olan uçuşları karşılaştırmalı olarak gösteriyorlar. Bende en iyi fiyata alma fırsatı buluyorum.

En iyi fiyatlarda araç kiralama 

Seyahatlerimde araç kiralama yapacaksam mutlaka rentalcars.com ve discovercars ‘a bakıyorum. Bu ikisi en iyi sonuçları veriyorlar. 

En Ucuz Konaklama Tavsiyelerim:

Konaklamalarım için genellikle booking, agoda ve hostelworld kullanıyorum. Genellikle en iyi sonucu, en hızlı ve ekonomik olarak alıyorum.

Seyahat Sigortasını İhmal Etmeyin:

Seyahatlerimde ne yaşayacağım asla belli olmuyor. İlaçlarım bir yere kadar yanımda olsa da sigortayı asla ihmal etmiyorum. O yüzden genellikle Allianz en çok tercih ettiğim seyahat sağlık sigortası. Yolculuk boyu hırsızlık, yaralanma ve hastalık durumlarında kendimi korumaya alıyorum.

İndirimler:

  • Airbnb Konaklaması İçin 178 TL hediye kredisi kazan: AİRBNB 
  • Dünya’nın her yerinde rent Connect ile sınırsız internet kullanabiliyorum %10 indirim kodu: yolgunlukleri
  • hostelworld
Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

2 Yorum var

  1. Dear Emre! Thank you very very much!!! Wishing and sending you love and peace!!! 🌍👣✨🙏🏻💓🌷😇☀️🌠

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir