Emre Durmuş Kimdir?

İÇERİK HARİTASI

Merhaba ben Emre, Sırtçancamla beraber 2015 yılından beri dünyayı geziyorum. Şimdiye kadar 40’dan fazla ülkede ve yüzlerce farklı destinasyonda bulundum. Minimalist yaşam anlayışında dünya turu ile başlayan maceram, artık dünyanın bir yerlerinde yaşamaya evrildi. Sürdürülebilir bir yaşam kurmaya karar vermemle beraber sorduğum cevapların bir çoğunu yolda buldum. Bugün yaptığım işten keyif alıyorum, öğreniyorum, deneyimliyorum. Benim gibi hayatını sorgulayan ve değiştirmek isteyen binlerce insana dünyanın farklı yerlerinden bin bir türlü yaşam modeli sunuyorum.

Bu Macera Nasıl Başladı?

Hatay’da geçen lise yıllarımda yakın arkadaşım Sari ile beraber Türkiye’nin bir çok şehrini otostopla gezdim. Daha sonra İstanbul’da Elektronik Elektronik Mühendisliği kazanmam ile beraber taşradan şehre gelmiş bir gencin hikayesi başladı.

3 yıllık İstanbul zaman diliminde merak ettiğim tüm konulara burnumu soktum ve deneyimledim. Şehir yaşamından almam gereken her şeyi bu zaman diliminde aldım. Sonra ise sorgulama dönemlerim başladı, işte bu sorgulamarın sonucu olarak bugün buradayım ve yapmak istediğim şeyi yapıyorum.

Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim.

Istanbul’da hayatımı bırakmaya karar verdiğimde yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp/dağıtıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise üniversitemi ve işimi bıraktım.

Şimdi ise sırtçancam ile beraber dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım. Her ne kadar dünyayı gezen sıradan bir genç modeli uyandırsam da bu aslında bi uyanış, sorgulama ve sorgulatma yolculuğu. Değişme, değiştirme ve üretme gayeleri ile yoldayım. Fotoğraf, film ve hayat hikayelerin peşindeyim!

Nasıl Seyahat Ediyorum?

Özgürce.

Benim için yolda olmak özgür olmaktır. O yüzden pek çok kişinin yaptığı seyahat planları, hazırlıklar, rotalar bana göre değil. Çünkü zaman kavramım yok. Elbette kaba taslak bir planım var. Şu ülkeden sonra şuraya geçerim sonra belki şurası olur yada şurası diye düşünüyorum ama hiç bir zaman bir kalıba sığdırmıyorum. Genellikle vizesiz ülkeleri tercih ediyorum.

Vizesiz Ülkeler Listesi 2020

Vizeli olanlarıda burada nasıl aldığımı anlattım

Dünya Turu İçin Vizeler

Ben özgür bir insanım. Ne yıllık iznimde tatile çıktım ne de bütçeme göre plan yapıyorum. Bu böyle olmalı da demiyorum, ben böyle seviyorum ve böyle yapıyorum. Kimi insan plan yapıp onu saati saatine uygulamayı sever öyle yapar.

Derler ya hani her yiğidin yoğurt yiyişi vardır. Özellikle şu şehir için kaç gün ayırmayalıyım? yada bu ülkeye kaç gün ayırmalıyım? soruları bana oldukça komik geliyor. Hiç bir şehir ya da ülkenin belli bir zaman diliminde gezilecek yanı yoktur, eğer trip advisor gezgini değilseniz.

Hiç bir turistlik yanı olmayan bir şehirde çok güzel insanlarla tanışırım orada fazla kalırım. Ülke çok büyüktür vize sürem azdır o zaman en ilgimi çeken yerleri gezer sevdiğim yerde uzun kalırım. Seyahat benim için en çok insan ve onların hikayeleri demek. Daha sonra ise yerler, kültürler, coğrafyalar geliyor. Fotoğraf ve müzik ile harmanlayıp kendimi bu şekilde besliyorum.

Seyahat Ederken Bütçemi Nasıl Sağlıyorum?

Dünya turuma neredeyse parasız çıktım. Bu bir tamamlanması gereken iddaam değildi. Param yoktu. Uzun süre çok düşük bütçelerle otostopla seyahat ettim. Hiç para harcamadığım çokça günler oldu. Daha sonra bazı vize işlemleri için, uçak biletlerim için yolda bir çok farklı işte çalışarak para kazandım.

Bunların bir çoğu fotoğraf çekerek para oldu, bubble yaparak para kazandımbileklik satarak para kazandım. Kısa süreli olarak hosteslerderestoranlarda çalıştım, festivallerde ve partilerde çalıştım. Bu şekilde bütçe elde edebildim. Daha sonra sosyal medyadan paylaşımlarımı gören insanlar benim dünya turumu desteklemek istedi. Kimisi akşam yemeği ısmarladı, kimisi vizemi karşıladı, kimisi sadece motivasyon için o sabah güzel mesajlar gönderdi.

Destek veren insanlar

Daha sonra blog yazılarım ilgi çekmeye başlayınca azda olsa adsense üzerinden gelir elde etmeye başladım. Hostelde çalıştığım paranın bir kısmını çaldırınca sevgili Kemal Kaya’nın desteği sayesinde ilk ikinci el bilgisayarımı Tayland’da aldım. Daha sonra daha fazla blog yazıları yazdım ve hikayelerimi paylaşmaya başladım. O günden sonra seyahat bloggerı olarak para kazanmaya başladım.

Bu dönemde benim hakkında pek çok haber yapıldı. Medyada hikayelerimin paylaşılması ile beraber sosyal medya hesaplarımda güçlendi. Blog yazılarımın okunurluğu artınca bir kaç şirket benimle iş briliği yapmak istedi. Uçak bileti firmaları, tur firmaları için blogum üzerinde projeler üreterek para kazanmaya başladım.

Daha sonra bir seyahat dergisi  benim dünya turunda çektiğim fotoğrafları satın almak istedi. Ardından uçak bileti için Qatar air sponsor oldu. Daha sonra da Outdoor ekipmanlarım için Kutup Ayısı sponsor oldu. Bununla beraber Gezerken nasıl para kazanırım sorularını cevaplamaya çalırken bir çok alternatif olduğunu gördüm.

Şimdi ise blogum, youtube kanalım ve sosyal medya hesaplarımlarım üzerinden seyahat markaları ile iş birliği yaparak bütçe sağlıyorum ve yine özgürce seyahat ediyorum.

Bu yolculuğumun ilk yılında genellikle otostop çekerek ulaşım sağladım. Couchsurfing kullanarak insanların evlerinde kalıyorum, bulamazsam dışarlarda parklarda, plajlarda, restoranlarda uyuyorum. Zor olmuyor peki? Kolay değil tabiki ama bundan keyif alıyorum. Faydalı olması için şöyle bir video hazırladım. Video: Parasız Dünya Turu Hakkında Her Şey

Seyahat Etme Amacım Nedir?

Bunun pek çok cevabı var. Tabiki tüm bu cevapların sonu bir yere bağlanıyor; Mutlu olmak.

Ben meraklı bir insanım. Tahmin ettiğinizden de meraklıyım. Yani küçükken babaannemin sandığının içinde ne var tek tek sayardım. O sandıkta ne saklıyor? Ne var içinde? Çok ilginç değil mi sizcede? Babaannem sandığının içinde ne olduğunu söylese dahi onu benim görmem lazım. Ancak merakımı o zaman giderebilirim.

İşte dünyada böyle bir yer benim için. Keşfedilmeyi bekleyen bir sandık ve benim amacım da o sandığın içinde ne olduğunu öğrenmek. Kendim keşfetmeliyim, kendim görmeliyim, dokunmayım. İşte ancak o zaman merakımı giderebilirim.

Tüm bu merakım ise bana iyi ve kötü getirileri oluyor. Ama sonuç olarak ‘’Öğreniyorum‘’ Tüm bu öğrendiklerimi kendimce harmanlayıp hayatıma entekre ediyorum ve gelişiyorum. Bir kere geldiğim ve gelip geçici olan bu hayatı en güzel nasıl yaşarımın cevabını arıyorum/buluyorum. Tüm bu gelişimlerimi blogumdan paylaşıyorum ve benim gibi hayalleri olan insanlara bunun mümkün olduğunu göstermek istiyorum. Bunu yaparken de keyif alıyorum. Sonunda ise üretme ile tatmin olma duygusu ise beni mutlu ediyor.

Ailem Dünya Turuna Çıkmama nasıl bakıyor?

Dünyanın en şanslı çocuğu olabilirim. Şöyle düşünün ; Küçük bir kasaba doğmuş büyümüş ve belli kalıplaşmış bir bakış açısına sahip insanların arasında yaşayıp da çocuğunu ‘’ Marjinal bir kararla ‘’ dünya turuna gitmesine evet diyebilmek yürek ister. O yüzden çok şanslıyım diyorum. Sizi annemin bloğuna alalım ; Çocuğumu Dünya Turuna Göndermek

Emre Durmuş – Yol Günlükleri

Dünya Turu Bitince Ne Olacak?

Biteceğini kim söyledi? Yola çıktığımdan beri okulu bırakma kararıma ve sonrasında ne yapacağıma dair sorular geliyor. Ama büyük resmi bir türlü anlatamadım bu soruyu soranlara. Sanırım beni anlayan bir tek ailem oldu.

Dünya turu benim hayatımın en büyük eğitimi. Yani zaten bir eğitimdeyim, kendimi eğitiyorum. Farklı kültürler coğrafyalar insanlarla beraber merak ettiğim şeylerin eğitiminide alıyorum. Sevdiğim bir ülkede kalıp dilini öğrenmeye çalışıyorum. Güney Amerika’nın bir ülkesinde farklı dans kursları almayı planlıyorum. Ayrıca bakış açımında geliştiğine ve bunun fotoğraf gözümü geliştirdiğine inanıyorum. Bir gün iyi bir ışık ustası olmak için güzel temeller atıyorum.

Üniversite eğitimi almak istiyorum ama gerçekten istediğim bir alanda. Bu muhtemelen görsel sinema, fotoğraf alanında olacak.  Bunun için şimdiden aklımda bir kaç ülke alternatifi var o gün geldiğinde kararımı veririm diye düşünüyorum. Kısacası sürekli haraket halinde uzun bir hayat beni bekliyor.

Yol Günlükleri, Shirakawa go, Japonya

Merak ettiğiniz diğer konularda Sıkça Sorulanlar sayfama bakabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ayrıca sizde ucuza dünyayı gezmek istiyorsanız seyahat rehberi sayfamı okuyabilirsiniz.

Dünya Turu Seyahat Rehberi

Dünya turu maceralarımı ise yol günlükleri adıyla blog kısmında yazıyorum.

Dünya Turu Blog

Ülke ülke gezi rehberleri için bu sayfama göz atabilirsiniz

Ülkeler Gezi Rehberi

Sosyal Medya Hesaplarım

FACEBOOK : YOL GÜNLÜKLERİ

SNAPCHAT : EMREDURMUS

İNSTGARAM : @YOLGUNLUKLERİ

Rezervasyon İçin En İyi Tavsiyelerim

1- Bu iki siteyi kullanarak otel rezervasyonlarını yapabilirsin. Genelde en iyi sonucu verirler.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
MESAJ GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

1 cevap

  1. Sevgili Emre

    SSK’nı nasıl ödüyorsun?

    Emeklilik konusunda ne düşünüyorsun? Yarın bir gün emekli olabilmek için neler yapıyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MACERAYA KATIL!

En iyi gezi tavsiyelerimi Direk olarak Sana göndermemi ister misin?

ÜCRETSİZ Mail listeme katıl