Gezerken Para Kazanmak ve Tavsiyeler


Gezerken Paran Kazanamk

Seyahat ederken elbette paraya ihtiyaç duyarız en azından temel ihtiyaçlarımız olan yemek, konaklama, ulaşım için bu kaçınılmaz gibi görünsede bunları nasıl en aza indirebiliriz. Bu yazımda Parasız İnterrail Yapmak bahsettim. Şimdi yolda nasıl para kazanabiliriz onları paylaşmak istiyorum. Bunlar bizzat deneyimlediğim işe yarar bilgilerdir.

Gezgin yolda nasıl para kazanır?

1- Sokak sanatı bubble ( baloncuk ) yaparak

Bubble aslında ilaç ve iki çubuk kullanarak yapılan dev baloncuklardır.Bunu yapmak oldukça kolay ve ilgi çekici bir sokak sanatıdır. Ben bu işin tam gezgine göre olduğunu düşünüyorum. Sokak sanatı bubble nasıl hazırlanır?

2- Sokak Müziği Yaparak Para Kazanmak

Eğer müzik konusunda yetenekli iseniz taşıması kolay olan müzik aletleri Mızıka, Darbuka yada Gitar ile yapacağınız 1 saatlik bir sokak gösterisi ile yemek ve yol parasını çıkarmanız mümkündür. Bir yanda sırtçancası diğer yanda müzik size gezgin izlenimi vereceğinden normal bir müzisyenden daha çok para kazanmanız mümkündür.

3- Sokak Dansı Yaparak Kazanmak

Dans etme yeteği her zaman hayran olduğum bir şeydir. Eğer buna sahip iseniz yanınızda taşıyacağımız yöresel bir kıyafet ve bir speaker kullanarak hazırladığınız güzel bir playlist ile bunu paraya dönüştürmek güzel fikir olacaktır. Özellikle tango, salsa gibi çift dansaları müthiş eğlenceli para kazanma yöntemidir. Sokakta dans eden insanları görmek herkesin ilgisini çekecektir.

 

4- Etkinlik ve Parti Fotoğrafçılığı Yaparak Para Kazanmak

Gideceğiniz şehirlerde hangi partiler var ve hangi etkinliler gerçekleşecek facebook üzerinden bunu çok kolay takip edebilirsiniz. Eğer fotoğraf makinanız var ve buna yeteneğiniz olduğunu düşünüyorsanız organizatörlerle işetişime geçip etkinlik fotoğrafçısı olabilirsiniz. Herkes 10 isterken siz 5 isteyin tercih sizden yada olacaktır. İnstagram ve web siteniz bu konuda referansınız olacak.

5- Kostüm Fotoğrafçılığı Yaparak Para Kazanmak

Bir çok büyük meydanda görebileceğiniz kostüm giymiş insanlar anı fotoğrafı çektirip insanlardan para teklif ediyorlar. Bunu yapmak oldukça kolay ve eğlenceli bir iştir.

Yanınızda kostüm taşımak belki biraz külfetli olacaktır ama hacmi küçük bir çok kostüm mevcuttur.

Eminönünde bir çok oyuncakçıda bulabileceğiniz kostümler ;

  • Palyaço peruğu
  • Çizgi film karakter maskeleri
  • At kafası
  • Yüz boyaları
  • Hayalet kostümü

6-Restoran, Bar ve Cafelerde Günü Birlik İşler Yapmak

Haftasonları özellikle gece mekanları hep çalışan birilerine ihtiyaç duyarlar, bu konuda güçlü bir iletişim ile kendinizi doğru ifade etmeniz size bir çok kapı açacaktır. Tanımadığınız şehirlerde günü birlik işlerde çalışmak için sormaktan ve gezgin olduğunuzu söylemekten çekinmeyin. En azından o günü kurtarmanız mümkündür. Bir çok mekan gönüllü çalışacak insanlar arıyorlar. Günde bir iki saat çalışmanın karşılığında size kalacak yer ve yemek veriyorlar. Gönüllü işler yaparak para kazanmak.

7- Bileklik, Küpe, Kolye yapıp satmak

Yanınızda taşıyacağınız bir yumak ip ile harikalar yaratabilirsiniz. 1-2-3 lira demeden herkese satabilirsiniz. Büyük meydanlar, işlek caddeler, garlar sizin tezgah açıp bunları sergileyebileceğiniz yerler. Ayrıca yol boyu tanıştığınız insanlara hediye edebilir yada satabilirsiniz. İz bırakmak, dokunmak yada güzel hatıralar  için en sevdiğim objelerdir. (Link) iplerden nasıl bileklik yapılır yapılır ?

8- Sosis balon satmak

Eminönünde 100 tanesi 8 tl alabileceğiniz ve hiç yer kaplamayan rengarenk balonlar satın alıp farklı şekillere sokup çocukların ilgisini çekebilirsiniz. Youtube’dan videoları izleyerek hızlı bir şekilde Köpek nasıl yapılır? Kılınç nasıl yapılır? Öğrenebilirsiniz.

9- Kartona yazı yazıp oturmak

Bunların hiç birisini yapamadınız diyelim, merak etmeyin hala yapabileceğiniz bir şeyler var. Bir kartona ” gezginim ve yemeğe ihtiyacım var ” yazıp insanların sizi görebileceği bir yere oturduğunuzda samimi bir ilişki kurabileceğinize şüpheniz olmasın. Kimisi önünüzdeki şapkaya para bırakıp kimisi elinde yemeklerle yada meraklı sorularıyla size yanıt vereceklerdir. Özellikle insan kalitesinin yüksek olduğu norveç isveç gibi ülkeler bunun için nimettir.


Hayat Paylaşınca Güzel :)

3
Emre Durmuş
Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise okulumu ve işimi bıraktım. Şimdi bir sırtçancam ve ben dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gezerken Para Kazanmak ve Tavsiyeler

GİRİŞ

Giriş Yap
Hesabım
sign up

Paralonı Sıfırla

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ

sign up

Bize Katıl

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ