Sarıhumma Hastalığı, Aşısı, Belirtileri ve Korunma Yolları


Sarıhumma Hastalığı Nedir?

Sarıhumma hastalığı sivrisineklerle bulaşan ölümcül olabilecek bir hastalıktır. Bu hastalık Akut kanamalı bir hastalık olarak geçmektedir. Ortalama kuluçka süresi, yani vücutta kalma süresi 3 ila 6 gün arasındadır.

Sağlık herşeyden önemli diye neredeyse tüm yazılarımda yazıyorum. O yüzden en önemli hastalıklardan birisi olan Sarıhumma hastalığı için mutlaka önleminizi almalısınız.

Sarıhumma Hastalığından Nasıl Korunabiliriz?

Sarıhumma hastalığından korunmak için aşılar bulunmakta. Bu aşılar %99’a kadar koruma sağlıyor ve ömür boyu bağışıklık kazanıyorsunuz. Aşı yapıldıktan 10 gün sonra etkisini göstermeye başlıyor. Bu aşıyı olabilmeniz için Türkiye’nin bazı bölgelerinden seyahat sağlık merkezleri var. Buralara gidip ücretsiz aşınızı olabilirsiniz.

Sarıhumma aşısı bazı ülkelerde zorunlu tutulmaktadır. O yüzden bu merkezlerden aldığınız aşı kartlarınızı seyahat ederken mutlaka yanınızda taşımalısınız. Bu kartlar zaten ingilizce olarak yazılıyor. Ayrıca hayat boyu geçerli olduğunu da hatırlatmak isterim.

Bu hastalıktan korunmak için aşı yaptırdığınızı düşünerek boş vermişlik yapmayın, bulunduğunuz ülkede sarıhumma riski varsa mutlaka sinek kovucu gibi ilaçlar kullanmanızı öneneririm. Arıca cibinlik, vücudu kapatan kıyafetler, klimalı ortamlarda bulunmak korunmak için faydalı olacaktır.

Sarıhumma Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Sarıhumma virüsü Aedes, Haemagogus türleri gibi sineklerin ısırmasıyla bulaşır. Bu sinekler gündüzleri ısırırlar.

Sarıhumma hastalığının belirtileri

Sarıhumma hastalığına yakalandıysanız muhtemelen şöyle belirtiler olacaktır. Ateş, kas ağrısı, titreme, iştah kaybı, bulantı ve kusma. Bunları yaşıyorsanız acilen en yakın sağlık kuruşuna, hastaneye bulunduğunuz ülkedeki ambulansı arayarak bildirin.

Bunun gibi bazı vakalarda daha şiddetli olanlarda oluyormuş mesela sarılık, karın ağrısı, kusma ve kanamalar gerçekliyor. Bunların bir çoğuda organ yetmezliği ile ölümlere yol açıyor.

Sarıhumma Aşısının Dünya’da en çok görüldüğü yerler

Sarıhumma dünyada en çok Güney Amerika ve Afrika’nın bazı bölgelerinde yaygın olarak görülmektedir. Bu hastalıklar zaman içinde bölgelerde sağlık şartlarının iyileşmesiyle azalarak yok olmaktadır. Fakat hala bazı bölgelerde ölümcül sonuçlara yol açtığını belirtmek isterim.

sarıhumma hastalığı ve aşısı
Sarıhumma aşısı

Seyahat Dönüşü Öneriler

Sarıhumma virüsü olan bir bölgeden yeni dönmüşseniz ve kendinizi rahatsız hissediyorsanız mutlaka bir hastaneye gidin. Ayrıca sivrisinek ısırıklarından korunarak hastalığın daha fazla yayılmasını önleyin.

Bulunduğunuz en yakın yerden randevu almak için bu numarayı kullanabilirsiniz

Seyahat Sağlığı Danışma Hattı: 0212 444 77 34


Hayat Paylaşınca Güzel :)

0
Emre Durmuş
Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise okulumu ve işimi bıraktım. Şimdi bir sırtçancam ve ben dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sarıhumma Hastalığı, Aşısı, Belirtileri ve Korunma Yolları

GİRİŞ

Giriş Yap
Hesabım
sign up

Paralonı Sıfırla

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ

sign up

Bize Katıl

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ