Sıtma (Malaeria) Hastalığı, Aşısı, Belirtileri ve Korunma Yolları


Sıtma (Malaeria) Hastalığı Nedir?

Sıtma hastalığı sivrisineklerle bulaşan ölümcül olabilecek bir hastalıktır. Ateş, halsizlik, baş ağrısı, kusma, öksürük, ishal, kırgınlık, kas ve eklem ağrıları bu hastalığın belirtileridir. Bunlardan herhangi birini yaşıyorsanız ilk işiniz en yakın hastaneye gitmek olsun.

Bu nedenle Sıtma riski taşıyan bölgelere gitmeden önce seyahat sağlık merkezlerinden mutlaka sıtma tabletlerini almanız gerekiyor.

Sağlık herşeyden önemli diye neredeyse tüm yazılarımda yazıyorum. O yüzden en önemli hastalıklardan biri olan Sıtma hastalığı için mutlaka önleminizi almalısınız.

Sıtma Hastalığından Nasıl Korunabiliriz?

Sıtma Malaeria hastalığından korunmak için seyahate çıkmadan kullanmaya başlayacağınız ve seyahat süresince sizi koruyacak bazı ilaçlar var. Bu ilaçlar tek başına %100 koruma sağlamaz bu sebeple kendinizde önlem almalısınız. Mesela koruyucu sinek ilaçları kullanabilirsiniz, cibinlik kullanabilirsiniz, vücudunuzu örten kıyafetler kullanabilirsiniz.

Sıtma aşısı bazı ülkelerde zorunlu tutulmaktadır. O yüzden bu merkezlerden aldığınız aşı kartlarınızı seyahat ederken mutlaka yanınızda taşımalısınız. Bu kartlar zaten ingilizce olarak yazılıyor. Ayrıca hayat boyu geçerli olduğunu da hatırlatmak isterim.

Bu hastalıktan korunmak için aşı yaptırdığınızı düşünerek boş vermişlik yapmayın, bulunduğunuz ülkede Sıtma riski varsa mutlaka sinek kovucu gibi ilaçlar kullanmanızı öneririm. Arıca cibinlik, vücudu kapatan kıyafetler, klimalı ortamlarda bulunmakta korunmanız için faydalı olacaktır.

sıtma hastalığı ve aşısı
sıtma hastalığı ve aşısı

Sıtma Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Sıtma Malaeria paraziti Anofel türleri gibi sineklerin ısırmasıyla bulaşır. Bu sinekler geceleri ısırırlar. Sıtmanın yaygın görüldüğü ülkelere seyahat edeceksiniz risk her zaman vardır. Özellikle kırsak kesimde ve açık alanlarda risk her zaman daha fazladır.

Sıtma Hastalığının Belirtileri

Sıtma hastalığına yakalandıysanız muhtemelen şöyle belirtiler olacaktır. Ateş, kas ağrısı, titreme, iştah kaybı, bulantı ve kusma. Bunları yaşıyorsanız acilen en yakın sağlık kuruşuna, hastaneye bulunduğunuz ülkedeki ambulansı arayarak bildirin.

Sıtma Hastalığının Dünya’da en çok Görüldüğü Yerler

Orta ve Güney Amerika’nın kırsal alanları Sıtma’nın en çok görüldüğü yerlerdir. Güney pasifik, karayipler, Afrika, Güneydoğu asya ve Doğu Avrupa sıtma görülen yerlerdir.

sıtma hastalığı ve aşısı
sıtma hastalığı ve aşısı

Seyahat Dönüşü Öneriler

Sıtma Malaeria paraziti olan bir bölgeden yeni dönmüşseniz ve kendinizi rahatsız hissediyorsanız mutlaka bir hastaneye gidin. Ayrıca sivrisinek ısırıklarından korunarak hastalığın daha fazla yayılmasını önleyin.

Bulunduğunuz en yakın yerden randevu almak için bu numarayı kullanabilirsiniz

Seyahat Sağlığı Danışma Hattı: 0212 444 77 34


Hayat Paylaşınca Güzel :)

1
Emre Durmuş
Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise okulumu ve işimi bıraktım. Şimdi bir sırtçancam ve ben dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sıtma (Malaeria) Hastalığı, Aşısı, Belirtileri ve Korunma Yolları

GİRİŞ

Giriş Yap
Hesabım
sign up

Paralonı Sıfırla

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ

sign up

Bize Katıl

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ