Sıtma Hastalığı (Malaeria), Aşısı, Belirtileri ve Korunma Yolları

sıtma hastalığı ve aşısı
sıtma hastalığı ve aşısı

Sıtma (Malaeria) Hastalığı Nedir?

Sıtma hastalığı sivrisineklerle bulaşan ölümcül olabilecek bir hastalıktır. Ateş, halsizlik, baş ağrısı, kusma, öksürük, ishal, kırgınlık, kas ve eklem ağrıları bu hastalığın belirtileridir. Bunlardan herhangi birini yaşıyorsanız ilk işiniz en yakın hastaneye gitmek olsun.

Bu nedenle Sıtma riski taşıyan bölgelere gitmeden önce seyahat sağlık merkezlerinden mutlaka sıtma tabletlerini almanız gerekiyor.

Sağlık her şeyden önemli diye neredeyse tüm yazılarımda yazıyorum. O yüzden en önemli hastalıklardan biri olan bu hastalık için mutlaka önleminizi almalısınız.

Sıtma Hastalığından Nasıl Korunabiliriz?

Sıtma Malaeria hastalığından korunmak için seyahate çıkmadan kullanmaya başlayacağınız ve seyahat süresince sizi koruyacak bazı ilaçlar var. Bu ilaçlar tek başına %100 koruma sağlamaz bu sebeple kendinizde önlem almalısınız. Mesela koruyucu sinek ilaçları kullanabilirsiniz, cibinlik kullanabilirsiniz, vücudunuzu örten kıyafetler kullanabilirsiniz.

Sıtma aşısı bazı ülkelerde zorunlu tutulmaktadır. O yüzden bu merkezlerden aldığınız aşı kartlarınızı seyahat ederken mutlaka yanınızda taşımalısınız. Bu kartlar zaten İngilizce olarak yazılıyor. Ayrıca hayat boyu geçerli olduğunu da hatırlatmak isterim.

Bu hastalıktan korunmak için aşı yaptırdığınızı düşünerek boş vermişlik yapmayın, bulunduğunuz ülkede Sıtma riski varsa mutlaka sinek kovucu gibi ilaçlar kullanmanızı öneririm. Arıca cibinlik, vücudu kapatan kıyafetler, klimalı ortamlarda bulunmakta korunmanız için faydalı olacaktır.

Sıtma Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Sıtma Malaeria paraziti Anofel türleri gibi sineklerin ısırmasıyla bulaşır. Bu sinekler geceleri ısırırlar. Sıtmanın yaygın görüldüğü ülkelere seyahat edeceksiniz risk her zaman vardır. Özellikle kırsak kesimde ve açık alanlarda risk her zaman daha fazladır.

Sıtma Hastalığının Belirtileri

Sıtma hastalığına yakalandıysanız muhtemelen şöyle belirtiler olacaktır. Ateş, kas ağrısı, titreme, iştah kaybı, bulantı ve kusma. Bunları yaşıyorsanız acilen en yakın sağlık kuruluşuna, hastaneye bulunduğunuz ülkedeki ambulansı arayarak bildirin.

Sıtma Hastalığının Dünya’da En Çok Görüldüğü Yerler

Orta ve Güney Amerika’nın kırsal alanları Sıtma’nın en çok görüldüğü yerlerdir. Güney pasifik, Karayipler, Afrika, Güneydoğu Asya ve Doğu Avrupa sıtma görülen yerlerdir.

sıtma hastalığı ve aşısı
sıtma hastalığı ve aşısı

Seyahat Dönüşü Öneriler

Sıtma Malaeria paraziti olan bir bölgeden yeni dönmüşseniz ve kendinizi rahatsız hissediyorsanız mutlaka bir hastaneye gidin. Ayrıca sivrisinek ısırıklarından korunarak hastalığın daha fazla yayılmasını önleyin.

Bulunduğunuz en yakın yerden randevu almak için bu numarayı kullanabilirsiniz

Seyahat Sağlığı Danışma Hattı: 0212 444 77 34

Beni Instagram’dan takip edin: @yolgunlukleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır +17 Gerçek Yöntem 2023

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.