Zika Virüsü Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Zika virüsü hastalığı ve korunma yolları
Zika virüsü hastalığı ve korunma yolları

Zika Virüsü Hastalığı Nedir?

Zika Virüsü hastalığı, sivrisineklerden bulaşan ateşli bir hastalıktır. Ölümcül değildir, çok nadir ölüme sebep olmaktadır. Genellikle ısırıldıktan 3 ile 7 gün arasında belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Dünya’nın belli bölgelerinde bu hastalığı kapma riski daha fazladır.

Hastaneye yatış çoğunlukla gerekmez, hafif bir hastalıktır. Hamilelerde bebeğe bulaşarak mikrosefali hastalığına yol açmaktadır. Nadiren guillain barre sendromu gerçekleşebilir. Aşısı ve özel tedavisi yoktur.

Seyahat ederken en önemli şey sağlıktır. Her ne olursa olsun sağlığınızı riske atacak şeyler yapmaktan kaçının. 2 yıldır dünyayı gezmeye çalışan biri olarak, sağlığın ne denli önemli olduğunu özellikle uzun süre yolda iken ne kadar önemli olduğunu iyi bilirim. Bu virüs gibi diğer seyahatte yakalanabileceğiniz hastalıklara da bloğumdan mutlaka göz atın.

Zika virüsü hastalığı ve korunma yolları
Zika virüsü hastalığı ve korunma yolları

 

Zika Virüsünden Nasıl Korunabiliriz?

Zika virüsünden korunmanın en önemlisi sivrisinek ısırıklarından korunmaktır. Kapalı, vücudu tamamen örten kıyafetler, cibinlik, sinek kovucu ilaçlar bu konuda etkili olacaktır. Açık alanda yapılan aktiviteler, doğa kampları bunlara davetiye çıkarmaktadır. Özellikle bulunduğunuz ülke virüs riski taşıyorsa bunlara dikkat etmeniz gerekiyor.

Nem ve sıcak sivrisinek ısırıklarının artmasına neden olur. Bu yüzden bol bol duş alabilirsiniz. Ayrıca Klimalı ortamlar ve kapalı yerlerde daha fazla zaman geçirmeye çalışın. Aedes sivrisineği gündüzleri de ısırır.

2 yaş altı ve 65 yaş üstü insanlar için risk daha fazladır. Özellikle gebe olanların gebelikte doğumlar için risk olacağı için mümkünse seyahatlerinizi ertelemeniz tavsiye edilir.

Zika Virüsü Nasıl Bulaşır?

Virüs, Aedes, Haemagogus türü sineklerin ısırmasıyla bulaşır. Bu sinekler gündüzleri ısırırlar. Genelde yumurtalarını durgun sulara, kaselere, kovalara, çiçek vazoları gibi yerlere bırakırlar. Ayrıca virüs cinsel yolla da bulaşabilmektedir.

Zika Virüsü Hastalığının Belirtileri

Zika hastalığında en çok görülen belirtiler ani ateşlenme, deri dökülmeleri, eklem ağrıları, gözlerin arkasında ağrı ve kusmadır.

Zika Virüsünün En Çok Görüldüğü Yerler

Bu virüsün dünyada en çok görüldüğü yerler Güney Amerika, Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları, Orta Amerikadır.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Virüs olan bir bölgeden yeni dönmüşseniz ve kendinizi rahatsız hissediyorsanız mutlaka bir hastaneye gidin. Ayrıca sivrisinek ısırıklarından korunarak hastalığın daha fazla yayılmasını önleyin.

Bulunduğunuz en yakın yerden randevu almak için bu numarayı kullanabilirsiniz

Seyahat Sağlığı Danışma Hattı: 0212 444 77 34

Beni Instagram’dan takip edin: @yolgunlukleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır +17 Gerçek Yöntem 2023

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.