Hindistan’da Trene Kaçak Binme Rehberi

47 gün boyunca tüm Hindistanı bir kere bile tren bileti almadan sadece trenle gezdim. Kuzeyinden Güneyine, Doğusundan Batısına…bu kimilerine göre etik gelmeyebilir ama benim gibi parası olmayıpta yolda olma aşkıyla yanıp tutuşanlara rehber olması ümidiyle yazıyorum.

Önce biraz trenleri ve bölgeleri tanıyalım

Treni oluşturan 3 bölüm vardır. Bunlar

1.Sınıf > Sleeper > 2. Sınıf ( genel sınıf )

Bizim ilgileneceğimiz kısım sleeper ve 2. Sınıf.
Trenlerde Hindistanın güneyinde daha az kalabalık, kuzeyinde ise müthiş bir kalabalık vardır. Bunu neden söylüyorum, anlatacam.
Tek kural var asla biletinin olmadığını kabul etmeyeceksin. O bileti sen aldın. Yada aldığını sanıyorsun…
Trick şurada aslında “Online Rezervasyon

Nasıl Kaçak Binilir?

Trenlerin sadece saatlerini öğrenip platforma gidiyosun tren gelince keyfine göre rahat gitmek istiyorsan sleeper vagonlara biniyosun, yok aksiyon yaşamak istiyorsan halkın bindiği second class yani genel sınıfa biniyosun. İkisinin arasında ki fark second class hiç bir zaman bilet kontrolü olmaz ama oturacak yeri zor bulursun. Sleeper çoğu zaman kontrol olur ama kontrolü aşmanın en 5-6 tarafımca denenmiş başarılı yolu var. Sleeper binerken kapının yanında 1- 65 arası yatak listesi olur isimlerin yazdığı listede boş olan numaraya senin yerin.

Durum 1

Kondoktör gelir ve geçer sen uyuyor numarası yaparsın turist olduğun için kontol etmeye yeltenmez bile. Bu daha çok Güneyde olur.

Durum 2 

Kondoktör gelir ve biletini sorar, Sen tabi diyip çantanda aramaya başlarsın tüm kağıtları çıkarıp inceler bakar bakar bir türlü bulamazsın zaten olmayan bileti beklemekten sıkılır ve gider.

Durum 3Kontoktör gelir bileti sorar çantandan ararsın uzunca bir süre bulazsın eski kağıtları bakar durursun oflar puflarsın bir süre sonra bileti online aldığını ama printi kaybettiğini söylersin. Elinizde li listeye bakabilirmisin diye rica edersin 5dk sürer bakması ismini göremez ve pes eder gider, inatçı çıkarsa aldım bileti işte bu kartla felan deyip haklı olduğu turist olduğu bastırırsın. Bileti aldığını ama listeye isminin yazılmadığına inanır. Sonra gider, genelde bu işlem daha kolay olur. Bana hiç olmadı ki size oldu diyelim. Zorluyorlar bilet diye,trenden atmak istiyorlar. İn trenden bir sonraki çok geçmeden gelecektir. Kaybedecek bir şey yok. Diyelim ki polisi sokmak istiyor işim içine aldılar götürdüler en kötü senaryo oldu, o zamanda ben online aldım sanıyordum diyebilirsin. Online alımlarda sms geliyor telefona arkadaşım benim için aldı gibi bir şey söyleyebilirsiniz.

Durum 4

 

Kondoktör gelir bileti sorar, pasaportu verirsin tekrar bileti sorar ” no english “?” dersin beden diliyle bir şeyler saçmalarsın ama hiç ingilizce konuşmak yok aynı süreç olur. Olmadı hala bekliyor bekle diyip baş parmakla aramaya devam. Listeye bakar bakar bakar ve gider uyumaya devam.

Durum 5

Kondoktör gelir, biletini sorar tamam bekle diyip arkadaşımdan almaya yan konpartmana gidersin ( çantanın güvenli olduğuna emin olarak ) bir kaç vagon geçer oyalanırsın Kondoktör vagonu bitirince geçersin uyumaya devam. Her vagon için ayrı Kondoktör var. Yada her iki vagon için. O yüzden bir kaç vagon gitmek iyi olacaktır.
Yukardakilerin hepsi sen uykuda yakalandığında yada koltukta/yatakta oturken olduğunda uygulayacağın durumlar şimdi sen kontrolcüyü gördüğünde neler yapabilirsin onu anlatayım.

Durum 6Kontoktörler bazen toplucua gelir 4-5 kişi bazen her biri başka koltuk aralığına bakarken sen onu zaten görürsün tuvalete gider 15-20 dk oyalanırsın çıktığında ortalıkta kimse olmaz en az 4-5 saat 2. Bir kontrol olmaz. Tuvaletleri hiç bir zaman kontrol etmezler
Eğer hiç biri olmadı, seni trenden atmak istiyorlar itiraz et masum bir şekilde çirkefleşmeden tren durunca onlar gelmeden inip 2. Sınıfa git. Trenler 30-40 vagondan oluşuyor seni trende bulması İM- KAN-SIZ. Ben hiç trenden atılmadım.

Şimdi ben yüz göz olmak istemiyorum rahat rahat yine bedava gideyim dersen seni second classa alalım 3 gün yol gitsende kimse gelip kimsin nerden gelip nereye gidiyosun diye sormaz. Hatta turistleri orada görünce baya ilgi gösterip yer veriyolar, uyuman için bağaj bölümünden çantasını alıp sana yer açıyorlar. Güzel bir deneyim olabilir. Sabah kalktığında çay ısmarlaryan güzel insanlar var.

(Genel sınıftan bir manzara )

Yaptığım en uzun tren yolculuğu Varanasi – Mumbai arasında idi yaklaşık 4 saat de bir Kondoktör değişiyor yolcular değişiyor ve hep kontrol var. Bu en zor olanı idi. Toplamda 45 saat yolculuk yaptım trenden inmeden.

En kolay hatlar

Mumbai – Goa (8 saat)
Sadece bir kere mumbaiden sonra ki durakta kontrol oluyor. Sabaha kadar kimse gelmiyor.

Kochi – Banglore (8 saat)

Adam hemen inandı, 1 dk konuşmam yetmişti.

Jaipur – Delhi (4-5 saat)

Tren o kadar kabalık ki Kondoktör yere bile yok.

Delhi – Agra

3 saatlik bir yol olduğu için sıra gelmeden trenden iniyorsun

Not : Paranız varsa biletinizi alınız
Seyahatla kalın efenim

“Hindistan’da Trene Kaçak Binme Rehberi” için 9 yanıt

    1. Adam sıradanlaşmış kalıpların içinden sıyrılıp dünya turu yapıyor, sen de okuyup hırsız diye yorum mu atıyorsun? Zaten belirtmiş param olmadığı için bunu yapıyorum diye, ayrıca madem böyle düşünüyorsun, neden tüm yazıyı okuyorsun vakit ayırıp? Farklı gördüğünüz herkesi neden yaftalama ihtiyacı hissediyorsunuz? Yazık.

  1. sonuna kadar destekçinim! sayende artık ne istediğimi tam anlamıyla biliyorum umarım bi gün yollarda karşılaşırız!
    not: hakkında kötü yazılmış yorumlara aldırma, gezginliğin ne demek olduğunu bilenlerdensin sen 😉

  2. Benim gibi hindistan asigi biri olarak cok isime yarayacak bilgiler, nasil gezerim diye kara kara dusunuyordum malum ogrenciyim. Evet etik olmayabilir ama o tren zaten gidiyor kimsenin yerine malinada zapt etmiyorsun bence bunun hirsizlikla bir alakasi yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir