İnterrail Nasıl Yapılır? 97 İnterrail Tavsiyesi

Interrail Nedir?

Interrail Pass, Avrupa’nın tüm ülkelerini yalnızca tek bir tren biletiyle seyahat ederek alt üst edebileceğin bir maceradır! Ben bunu ulaşımdaki aylık abonman kartlara benzetiyorum. “Al kardeşim sen şu bileti; ulaşım burada gerisi sende” demenin uluslararası seyahat etmenizi sağlayan tren biletinin abonman şekli gibi.

Gençken yapılabilecek en güzel şeylerden biridir Interrail. Keşfetmenin, öğrenmenin, yolda olmanın, dahası yolda değişmenin macerasıdır. Zorluklarla yüz yüze geleceğin; kendini çıkmazın tam içinde bulacağın, ve sonrasında da birbirinden güzel anılarla bunun içinden çıkacağına emin olabilirsin.

Önyargıları(-nızı,-mızı,-nı) yıkmak, kendini bulmak/kaybetmek, birbirinden farklı onlarca insanla tanışmak, aç kalmak, sokakta yatmak demektir. Kimi zaman kafanı trenin camına dayayıp hiç bilmediğin, hiç tanımadığın bir ülkenin manzarasını izlerken sevdiğin müzikleri dinlemektir. Bazense eline haritayı alıp kendini Cristopher Columbus gibi davranmaktır.

Amerika’yı bulup burası Hindistan diyen Columbus ilhamı olacaktır ki, Roma sokaklarında Pantheon’u bulup; Akropolis’teki Pantheon sandıran türden 🙂 Ruh aynı ruh: Gezgin Ruhu

dünyayı keşfetmek
Columb

Kısaca hayatında yapacağın bir çok şeyin ilkidir İnterrail. Çocuklarına anlatacağın en güzel macerandır!

Ben de 30 gün süren Avrupa/Interrail maceramda deneyimlediğim ve tavsiye ettiğim her şeyi sizler için listeledim. Maceranız bol olsun.

“Hikayelerin çoğunu çocuklarıma ayırsam da, tavsiyelerim çoğunu sizlere ayırdım.”

Emre Durmuş
İnterrail Tavsiyeler

Bu bölge için en çok işine yaracak olan yardımcı bilgiler

İnterrail bilet almak için: Trainline


Interrail Gezi Rehberi

İnterrail tavsiyelerim dışında da dikkat etmeniz gereken şeyler olacaktır. Bu tavsiyeleri alıp, sizin taşımanız gerekmekte. Bunlar olmazsa olmazlar ama buradan sonrası kişiselliğe göre şekillenmesi gereken şeyler.

Seyahat Öncesi Hazırlık Tavsiyelerim

Seyahat Öncesi olmazsa olmazlarım:

 • Seyahat sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Bunun kapsamlı olanlarını tercih edin mümkünse. Yolda başınıza ne geleceği belli olmaz.
  “Allianz” kullanabilirsiniz, çok az da olsa fiyatları yüksek olsa bile bu konuda biraz daha öndeler diyebilirim. Evrakları da oldukça detaylı yolluyorlar “vize” konusunda bir tık daha yardımcı oluyor evraklarla boğuşurken.
 • Ağrı kesici, grip ilacı, bulantı hapı, vitaminlerden oluşan küçük bir set yapmayı ihmal etmeyin. Ayrıca kendinizi iyi analiz yapın, mesela gözleri hassas olanlar minik bir göz damlası eklemeli.
 • Ayakkabınızı seçerken olabildiğince hafif ve kaliteli olmasına özen gösterin. Bir gezginin en önem vermesi gereken konu ayakkabıdır. Paraya kıyın 🙂 Bol bol yürüyeceksiniz.
  Skechers bu konu da fena sayılmaz. Outlet bölümüne girip, ucuzdan pahalıya filtre yaparak uygun fiyata ve kaliteli bulabilirsiniz.

  Bu noktada son zamanlardaki kaliteli terlikler de işe yarayacaktır. İtalya sıcaklarında hayat kurtarıcı olacaktır.
 • İngilizce konusunda iyi olmadığınızı düşünüyorsanız yola çıkmadan önce bir şeyler öğrenmeye çalışın. Ama korkmayın, hiç İngilizce bilmeden de bu geziyi yapabilirsiniz. Yolda sizin gibi bir çok insan göreceksiniz, yine de benim tavsiyem eğer biraz İngilizce bilirseniz her şey daha zevkli ve kolay olur.
  Derdinizi anlatacaktan biraz fazla 🙂
  Udemy üzerinden kurs edinerek bir yerden başlanabilir.
 • Tek çıkmadan korkmayın! Merak etmeyin, deli gibi eğleneceksiniz, yalnız kalmayacaksınız. Eğer ben tek yapamam derseniz, hayatınızda önemli bir yer kaplayacak bu yolculuk için daha uyumlu, daha esnek arkadaşlar seçmeye çalışın. Eğer arkadaşlarınızla gitmeye karar verdiyseniz de gezi öncesinde mutlaka oturup konuşun. Unutmayın, bu bir özgürlük gezisi.

  Birlikte gitseniz bile biz bize yeteriz düşüncesini bir kenara bırakmayı deneyin. Yeni arkadaşlar edinmeye çalışın. Gerekirse ayrı vakit geçirmekten çekinmeyin bunu birbirinize yolculuk öncesi açıklamaktan çekinmemeli.
 • En az bir kredi kartı ve bir banka kartı yanınızda bulundurun. Hırsızlık, soyulma gibi olası durumlarda para istemeniz gerekebilir. Kartlarınızı mutlaka iki farklı yerde muhafaza edin.
 • Paranızı da aynı şekilde yapın. 2-3 farklı yere ayırın. İşinize yaramayacak kartlarınızı belirleyin cüzdanınızdan çıkarın.
 • Bisiklet ile de Interrail” yapabileceğinizi hatırlatmak isterim.
interrail bileti
interrail bileti

Interrail Biletini Nereden Alabilirim?

Interrail biletini TCDD garlarından ve kendi resmi sitesinden alabileceğiniz gibi Gençtur’dan da alabilirsiniz. Bu konuda zaman zaman bazı gençlik kurum, kuruluş gibi yerler indirim imkanı sürüyor. Çoğu dönemsel olduğu için araştırmalısınız.

Bunun için “Wanderlust Türkiye” kalıcı bir çözüm çalışmasında. Ayrıca konaklama, yemek gibi masraflarında fazla olduğunun farkındayım ve bu konuda da size avantaj sağlayacak şeyler üstünde bir şeyleri de kapsayan bir şeyler olacak. Anlayacağınız o yolculuk yapılacak 🙂

Interrail Biletini Nasıl Seçmeliyim?

 • 1 ay geçerlilik süresi içinde 3 günlük (Flexi)
 • 1 ay geçerlilik süresi içinde 5 günlük (Flexi)
 • 1 ay geçerlilik süresi içinde 7 günlük (Flexi)
 • 2 ay geçerlilik süresi içinde 10 günlük (Flexi)
 • 2 ay geçerlilik süresi içinde 15 günlük (Flexi)
 • 15 gün sürekli geçerli,
 • 22 gün sürekli geçerli ve
 • 1, 2 ve 3 ay sürekli geçerli

Olmak üzere düzenlenmekte olan biletlerden oluşuyor. Peki bu ne demek? Örneğin “2 ay geçerlilik süresi içinde 15 günlük (Flexi)” biletini seçtiğinizi varsayalım; bunun anlamı ise, 2 aylık süreçte 15 gün kullanabilirsiniz. 15 defa değil; 15 farklı gün.

Bu yazıyı detaylıca okuduktan sonra kafanızda bir takım şeyler netleşmiş olacaktır. Belki uçakla bir ülkeye gidip, oradan Türkiye’ye kadar geleceksiniz.

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır? yazımda 8 yıllık tecrübelerimi açıkladım. Uçakla başlamaya karar verirseniz bu rehberimi de okumayı unutmayın.

İnterrail Biletinin Geçerli Olduğu Ülkeler

Detaylı bilgileri TCDD’nin sitesinden de alabilirsiniz, fakat geçerli olduğu ülkeleri aşağıya bırakacağım. Rota planı yazısını okurken aklınızda kaba taslak bir şeyler olması için ve verdiğim tavsiyelerle sıcağı sıcağına bir şeyleri kafanızda şekillendirebilmeniz.

Almanya, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Litvanya, Karadağ, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya Cumhuriyeti, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Sırp Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya, Türkiye ve Yunanistan

İnterrail yolculuğu
Tren yolculuğu, interrail Fransa

İnterrail Rota Planlama Tavsiyelerim

Bir rota taslağı yapıp yalnız başınıza plansız gezmek, aslında en güzel olanıdır. Asıl macera budur! Orada olmaktan keyif almak, yolda olmak, hiç tanımadığın insanlarla seyahat etmek, eğlenmek, içmek…

Zaten bir çok kişinin ilk seyahat deneyimi olduğundan yeteri kadar stres yükü oluyor. Gün yaklaştıkça heyecan artıyor, kalp atışları zaman zaman hızlanıp duruyor. Buna da yenisini ekleme kısmında haklı çekingenliği anlıyorum.

Birçok yerde cesaretli olup plana gerek yok anı yaşayın gibi yazıların aksine bir şey söyleyeceğim. Zaten bu yolculuk kararıyla cesaretli oldunuz. Eğer bunu gerçekten yapabilecekseniz yapın yoksa plan tavsiyelerimi dikkatle okuyun.

İnterrail rota planlaması, Avrupa’da geçireceğiniz gün dikkate alınmalı ve bunun üzerine kurulmalıdır.

Önce bir adet Avrupa haritasını önümüze açıyoruz. Mesafeler birbirine uzak olmasa da zaman; normal olduğundan daha da hızla geçecektir. Bu yüzden yolda kaybedilen vaktin, minimum olması gerekmektedir.

30 günlük bir İnterrail planı yaptığınızı varsayalım.  Önünüzde Schengen vizesinin geçerli olduğu 28 ülke var. Siz gerçekten hangilerini görmek istiyorsunuz. Önce onları bir kenara not edin. Sonra o ülkelerde hangi şehirleri görmek istiyorsunuz, bunları not edin. Bunun için internette bir ön araştırma yapabilirsiniz. Hangi ülkede nereleri görebileceğinize dair.

Bu ülkelerin popüler olmasından çok, sizin gitmek istediğiniz yerler olmasına özen gösterin. Sonrasında hayal kırıklıkları yaratabiliyor.

İlk gideceğiniz ülkeden başlayarak şehirlere noktalar koyun ve bu noktaları birleştirin. İşte İnterrail rotasınız karşınızda.

Eğer fazla ülke veya şehir seçerseniz hiç birinden zevk alamazsınız. Şehirlerde ve yolda geçireceğiniz süreyi de unutmayın.

Büyük şehirler dışında Avrupa köyleri rüya ve masal gibiler. Doğa güzellikleri, parklar gitmek istemeyeceğiniz türden. O yüzden belirleme konusunda detaycı, araştırmacı olun. Aşağıya sizin için tavsiyelerimi de geniş tutmaya çalışacağım.

interrail arşivleri
Eiffel, Paris – interrail Yolculuğu Günlüğü Arşivinden

5 ile 9 arasında ülke gezmek 30 günlük bir İnterrail için idealdir. Bu oranı koruyarak gün sayısı/ülke oranını ayarlayım derim.

Railplanner uygulamasını telefonunuza indirin. Yola çıkmadan biraz karıştırın, öğrenin.

Son olarak bu planın da yolda bir şekilde değişeceğini bilin.

Benim izlediğim rota:

Ben Kuzey Avrupa ve Avrupa’yı içine alan bir rota seçtim. Burada çizilebilecek rota oldukça çeşitli olabilir. Benim rotam şu şekildeydi:

Madrid, Barcelona, Paris, Lille, Amsterdam, Roterdam, Hamburg, Kopenhag, Malmö, Lund, Oslo, Stavanger, Göteborg, Kopenhag, Hamburg, Münih, Prag, Budapeşte, Bükreş, İstanbul.

Benim istek ve şartlarım bu yöndeydi. Siz kendi istek ve şartlarınıza detaylıca şekillendirmelisiniz.

Ayrıca maddi olarak biraz daha para ayırabileceğinizi düşünüyorsanız uçak ile gidip bir interrail rotası çizebilirsiniz. Sonra trenle dönebilirsiniz yada tekrar uçakla dönebilirsiniz. Mesela uçakla giderek Madrid ile başladınız Norveç’te bitirdiniz ve uçakla döndünüz.

“Ucuz uçak bileti” tavsiyelerine bir göz atabilirsiniz. Ayrıca Kiwi üzerinden “harita” özelliği ile (bilgisayar tarayıcısı üzerinden girince var) detaylı bir araştırma yapabilirsiniz.

Festival tarihlerine göz atıp rotanızı ona göre şekillendirebilirsiniz.

 • Venedik Karnavalı: 27 Ocak – 13 Şubat ->
  1268 yılından bu yana kutlanan Venedik Karnavalı yaklaşık 40 gün sürüyor ve hepinizin bildiği gibi asıl söz konusu olan şey maskeler. Bir de elbiseler tabi.
 • Viyana Festivali: 12 Mayıs – 18 Haziran
  5 hafta süren Viyana Festivali, şehrin tarihine yakışır bir şekilde kültür sanat faaliyetleri yaygın bir şekilde kutlanıyor.
 • Octoberfest, Almanya: 16 Ekim – 3 Kasım
  Ekim ayı festivali olan Octoberfest; Münih’te başlıyor. Tahmin edeceğiniz üzere Bira ve Alman kültürü ön planda.
 • Köln Karnavalı: 11 Kasım (saat: 11.11)
  Almanya’nın en ünlü karnaval geçidi olan etkinlikte, yerel halk ve turistleri bir araya getiriyor.
 • Sziget Festivali: Ağustos Ayı İçinde
  Avrupa’nın en iyi 5 festivalinden biri. Sziget adasında yapılıyor zaten bir çoğunuz namını duymuşsunuzdur.
 • Tomorrowland: Temmuz Ayı İçinde
  Belçika’nın dünyaca ünlü elektronik festivali. 400 bin katılımcıyı ağırlıyor. Bilet fiyatları cep yakıcı…


Rotanıza Koymanızı tavsiye ettiğim bazı özel yerler

 • Giethoorn, Hollanda
 • Bled Gölü, Slovenya
 • Zaanse schans, Hollanda
 • Pulpit Rock, Norveç
 • Colmar Fransa
 • Fransa’nın Güneyi
 • İtalya’nın Güneyi
giethoorn köyü
Giethoorn Köyü, Hollanda

Çanta Hazırlığında Nelere Dikkat Etmelisiniz Sezon 1

 • Sırt çantanızı olabildiğince küçük seçmeye çalışın. Unutmayın, yanınıza aldığınız her şey yolda size ağırlık ve de bel ağrısı olarak geri dönecek. Yol yorgunluğunun artmasının önüne geçmek geçmelisiniz.
 • Telefon, fotoğraf makinesi, cüzdan gibi değerli eşyalarınızı taşımak için mutlaka küçük 10-20 litre hacimli bir iç çantanız olsun. Büyük çantayı güvenli bir yere koyduktan sonra şehri bununla gezmek daha kolay olacaktır.
 • Ayrıca Hostel’lerdeki dolaplarınız için bir adet kilit almayı unutmayın. Ve +1 kilit daha. Birincisini kaybederseniz diye. “Evet kaybettim.
 • Elbette anılarınızı ölümsüzleştirmek için bir fotoğraf makinesi. Markasının çok da önemi yok artık, anı kaydetmek için hepsi çok iyi.
 • Belki yeni moda “InstaX” gibi şeylerde olabilir. Kötü yanı kağıtları pahalı ve taşımak için biraz hassaslar.
 • Az kıyafet alın, emin olun birçoğuna sıra gelmeyecek. Kirlenen kıyafetlerinizi gittiğiniz her yerde kolay bir şekilde yıkayabilirsiniz. Bazı ülkelerden 1-2 euro gibi rakamlara tişört eklemesi yapabilirsiniz. “Hello, Amsterdam” yazılı bir şeyler falan filan…
 • 4 mevsimin de yaşanma ihtimalini düşünüp kıyafetlerinizi ona göre alın. Yol hali bu, belli olmaz. Katlanıp minicik olan yağmurluklar işinize yarayacaktır, ayrıca kullan at olanlardan 1-2 tane de alabilirsiniz.
 • Müzik önemli. Her ruh haline uygun güzel bir çalma listesi yapın. En sevdiklerinizden, katlanamadıklarınıza kadar. O müzikleri seven insanlar olduğunu da düşünün. Gideceğiniz ülkenin müziklerini ekleyin. Yola çıktınız, ve yol bazı alışkanlıkları değiştirmek için en iyi yer.
 • Tercihinize göre bir uyku tulumu alın, dışarıda yatacağınız zamanlar olacaktır. Ağaca bağlanan hamaklar da iş görebilir, bazı kamp alanlarında çadır taşıyıp kurmaktan pratik olabiliyor.
 • Anılarınızı yazabileceğiniz küçük bir defter ilerde size çok güzel duygular hissettirecek. Telefonun not defteri olmaz!
  Yolda tanıştıklarınıza resimler çizdirin. “InstaX” alacaksanız çıkartıp yapıştırın. Uzun yıllar sonra en değerli eşyalarınızdan biri olacaktır.
interrail giethorrn anısı
Giethoorn Köyü, Hollanda

Çanta Hazırlamada Nelere Dikkat Etmeliyim Sezon 2

 • Her ihtimale karşı küçük bir ilk yardım paketi. İçinde ağrı kesiciler, antibiyotikler, soğuk algınlığı, sargı bezi ve vitamin hapı gibi temel şeyler olması yeterli olacaktır. Aile hekiminize de danışın yola çıkacağınızı söyleyin. Tavsiye edeceği ilaçlar olabilir.
 • Uzun yolculuklar için bir iki tane kitap seyahatiniz için olmazsa olmazlardandır. Son zamanlarda okuma tabletleri oldukça kullanışlı. 2 taneyle yetinmeyenler için özellikle çok iyi olacaktır.
  Son zamanlarda hem taşıma kolaylığı hemde fiyatları sebebiyle e-kitap oldukça kullanışlı oldu benim için. D&R ve İdefix üzerinden göz atabilirsiniz.
 • Şimdi utanmaca sıkılmaca yok. Uzun yollar her yaşta tahriş yaratabilir. “bepanthen” krem her derde deva.
 • Küçük bir havlu, diş fırçası, küçük bir şampuan, kulaklık, hoparlör, powerbank, kulak tıkacı gibi ıvır zıvırları zaten düşünürsünüz diye tahmin ediyorum.
 • İsveç çakısı! Nutellayı yerken beni hatırlarsınız. Kimi zaman havaalanları bıçaktan dolayı sorun çıkarsalar da kesici aletlerini bagaj kısmında sorunsuz taşıyabilirsiniz.
 • Terlik, hostelde duş alırken ya da plaja gittiğinizde ihtiyacınız olacak.
 • Toplamda çantanız en fazla 10 kilo olsun. Fazlasını taşımak bir süre sonra işkenceye dönüşebilir.

İnterrail Bütçesi Arttırmak İçin Tavsiyeler

Bütçenizi gün gün bölerseniz yaptığınız harcamaları kontrol edebilirsiniz. Benim gibi beş parasız yaparsanız bunu düşünmenize gerek yok tabi.

Hostellerde kalacaksanız günlük ortalama 10 Euro olarak yazabilirsiniz. Daha ucuzları ve pahalıları olacaktır.

Yeme ve içme konusunda ise; alışverişinizi marketlerden yaparsanız epey ucuza getirirsiniz. Avrupa marketleri oldukça ucuz.

Ulaşım zaten ücretsiz, Interrail bileti ile hemen hemen her yere gidebilirsiniz. Şehir içinde de bol bol yürüyün efendim. Bir şehri tanımanın en iyi yolu yürümektir.

Müzeler için, eğer öğrenciyseniz ISIC kartı ile indirim alabilirsiniz. (bkz. International Student Card) Bir çok müzenin paket satıldıkları kampanyalar var. Nasıl yani? 3 müze düşünün. Amsterdam’da mesela Heineken Experience 14 euro, Sex Müzesi 6 euro ve de Ice Pub 9 euro olsun. Toplam 29 euro; ama paket alırsanız, 22 euro gibi bir fiyata alabilirsiniz.

Ayrıca bazı müzelerin fiyatları internet üstünden alınca daha hesaplı oluyor. Vatikan Müzelerinin bir kısmı, Sagrada Familia gibi müzelere online dışında giriş yapmanız olanaksız.

Festivaller için ayrı bütçe hesaplaması yapmalısınız. Festivaller ucuz değil, normal de değiller pahalı. Bir interrail bütçesi ve artı festival bütçesi olarak ekstra bir paraya ihtiyacınız olacaktır.

Günlük 30-40 Euro konaklama dahil minimum tutar olacaktır. Biraz daha aşağılara çekilebilir ama bunu söylerken, müzelere girdiğinizi biraz da harcadığınızı hesaplayarak söyledim.

Ayrıca sizinle para biriktirme üzerine detaylıca bir yazı yazdım. Hem kendi tecrübelerimi hemde 8 yıllık edindiğim tecrübelerle bulduğum tüm bilgileri birleştirdim. “Dünya Turu için Para Biriktirmek

İnterrail Konaklama Tavsiyelerim

Mutlaka Couchsurfing kullanın. Bir yeri keşfetmenin en güzel yolu oranın yerel insanlarıyla tanışmaktır.

Tren garları eviniz olmalı. Birçok tren garı gece kapanmaz. Burada dikkat: Amsterdam Central Station’da ücretsiz sabahlayabilirsiniz ama uyuyamazsınız. Sürekli uyandırıyorlar.

Airbnb ile bazen bir oda kiralamak, hostelden daha ucuza gelebiliyor. Özellikle grup ile yola çıkmışsanız en güzeli budur.

Hostel Günlükleri

Hostel kültürü, belki de Interrail ruhunu yaşabileceğiniz en güzel şeylerden biridir. Hosteldeki sosyal ortam ve orada tanıştığınız insanlar, hayatınız boyunca hatırlayıp anlatacağınız şeyler olacak.

Hostel bütçenizi biraz arttırabilirseniz bazı hostteller şehrin tam kalbinde; altlarında bar, eğlence alanları ve tanışma etkinlikleri yapılıyor.

Konaklama için kullanabileceğiniz uygulamalar:

Özellikle bu konuda da rekabet arttığı için sürekli işletmelerden aldıkları komisyonlardan dönemsel fedakarlık yapıyorlar. O yüzden aynı işletmenin fiyatı 3’ünde de farklı olabildiği gibi aynı da olabilir. Yada birinde olan bir işletme diğerinde olmayabilir. Bu konuda biraz üzerine çalışmanız iyi konaklamayı ucuza almanızı sağlayacaktır.

Hosteller için ön ödemesiz rezervasyonları ve ücretsiz iptalleri seçebilirsiniz. Bu sayede olası değişiklerde sorun yaşamazsınız.

Hostel seçerken merkeze olan uzaklığına, sosyal atmosferine ve temizliğine dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca hostele gidince resepsiyondan bilgi isteyin. Ücretsiz harita, indirim kuponları gibi şeyler alabilirsiniz.

Eğer iki veya daha fazla kişiyseniz otel odasında kalmak hostelde kalmaktan ucuza gelebilir. Her zaman hostel ucuzdur diye bir kural yok. Avrupa’da insanlar için tek kriter ucuzluk değil, çoğu zaman 8-10 istasyon dışardaki oteller ile merkezdeki hosteller aynı ücrette olabiliyor.

Titizlikle gideceğiniz hostel hakkında yorumları okuyun. Kötüleri sık sık görürseniz öyledir, fakat tek kötü yorumu görürseniz ve başkası yazmadıysa korkmayın. Ayrıca bazen yararlı bilgiler olabiliyor asıl bunlar için okuyun.

Ben son zamanlarda çoğu rezervasyonumu Agoda üstünden yapıyorum. Hostellerden bazıları zincir grup hosteller oluyorlar. Dünyanın hemen hemen her yerinde benzer konseptler ve yüksek kalite hizmet sunuyorlar.

Bu konuda “Generator” hostel grubu hem konumuyla hemde temizlik konusunda diğer hosteslere göre genellikle daha iyiler. Kahvaltı, havlu gibi şeyler ücretli oluyor genelde.

Ayrıca alt katlarında bar ve sosyalleşme alanları oluyor. Fikir olması açısından birkaç farklı Generator linkini aşağıya bırakıyorum:

Generator Berlin Prenzlauer Berg

Generator Barcelona

Bu arada bunlar en iyi hosteller demek değil; sadece her yerde hep benzer kalite sunuyorları için tavsiye edebilirim. Bu açıdan sürpriz yaşamanızın önüne geçebilirsiniz.

Bu şekilde benzer olan markalar ise “A&O Hostels/Hotels” ve “Ibıs” otellerinde dünyanın her yerinde benzer hizmetler veriyorlar. Kıyaslama yapabilmeniz adına aşağıda Amsterdam için 3 farklı konaklama örneği bırakıyorum:

Generator Amsterdam

Ibıs Hotel Amsterdam (airport)

A&O Amsterdam Zuidoost

Zincir otellerin bazen Amsterdam içinde dahi birden fazla şubesi olabiliyor. Bu sebeple bakarken, yada rezervasyondan sonra konumu ve adına dikkat etmelisiniz.

Mutfağı olması, toplu ulaşıma kolay ulaşılabilir olması da avantaja çevirebileceğiniz detaylardan diyebilirim.

Yine de bölgesel olan çok güzel hostesler olduğunu; ve bunları keşfedebileceğinizi de unutmayın 🙂

hollanda danimarka treni
Hollanda-Danimarka Treni

En Popüler Rotalardaki Hostel Tavsiyelerim Neler?

Özellikle İnterrail için en popüler duraklar olan Amsterdam, Barcelona, Prag ile ilgili birkaç tavsiyeyi aşağıya bırakıyorum.

Amsterdam için konaklama tavsiyelerim:

Amsterdam genel olarak fiyatları pahalı bir şehirdir. Tramvay hattına yakın yada bisikletle ulaşım sağlayabileceğinizi de düşünerek merkezden uzakta güzel bir yer tutabilirsiniz. Merkezde ise fiyatlar yüksek olacaktır; biraz düşük olanlar da sirkülasyondan dolayı hijyenden ödün vermiş olacaklardır.

 • Amsterdam Hostel Leidseplein:

  Konumu konusunda herkes iyi olduğu konusunda hemfikir; konfor konusunda da ne beklediğinize bağlı diyebilirim. Daha iyilerini bulabilirsiniz ve daha kötüleri de tahmin ettiğiniz gibi mevcut. Fiyatları ise konumu sebebiyle biraz pahalı; belki konfor konusundaki yorumlardaki hayal kırıklıklığı buna bağlı olabilir.
 • A&O Amsterdam Zuidoost:

  Temizlik ve fiyat&performans ilişkisi bakımından genelde A&O hosteller arasında öne çıkıyor. Tren istasyonuna yakınlığıyla ulaşım konusunda çok sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum.
 • Princess Hostel Amsterdam:

  Konumu sebebiyle tercih edilen bir yer. Fakat temizlik konusunda hassas iseniz; sizlik bir yer olmayabilir.

Barcelona için konaklama tavsiyelerim:

Barcelona gerçekten mimari açıdan gördüğüm en simetrik şehirlerden biri. Ulaşım konusunda özellikle gece geç saatlere kadar kalacaksanız ki bana sorarsanız kalmalısınız. Konum oldukça önemli olacaktır.

 • Casa Gracia Barcelona Hostel:

  Eğer çok titiz değilseniz burası hem merkezi hemde hostellerin çoğundan daha hijyenik bir yer gelecektir. Bu ikisi olunca fiyatlar tahmin edeceğiniz gibi yüksek oluyor.
 • WOW! Barcelona Hostel:

  Burası daha düşük bütçeli bir hostel. Konum olarak dezavantajlı ve bu sebeple hijyen ve yemekler ile öne çıkmaya çalışmışlar.
 • Safestay Barcelona Passeig de Gracia:

  Tam bir gezgin konaklama yeri olarak adlandırılan bir yer. Her şeyden biraz biraz var; şikayet edecek olsanız her şeyden biraz biraz edebilirsiniz. Gezgin konaklama yeri denmesinin sebebiyse bunları ucuz olmasıyla bir kenara bırakabilir olmanız.

Prag için konaklama tavsiyelerim:

 • Royal Road Residence:

  Konum, hijyen, internet hızı kalitesi ile ön plana çıkmış 3 yıldızlı bir yer. Fiyatı Amsterdam, Barcelona gibi büyükşehirlere göre uygun fakat Orta Avrupa için biraz pahalı.
 • Hostel Rosemary:

  Beklentinizi yükseltmediğiniz sürece beklediğiniz her şeyi karşılayacak bir yer. Özellikle fiyat ve performans olarak bakılırsa konaklama için güzel bir seçim.
 • Sokolska Youth Hostel:

  Yine bir hostelden beklenen her şeyi karşılayan bir yer. Oda konforu ve yoğun dönemde belki temizlik konusu eleştirilebilir. Dönemsel olarak oldukça uygun konaklamalar yakalanabilmekte.

Konaklama mantısı aslında oldukça basit. Agoda’ya giriyorsunuz yada benzeri bir uygulamaya ve konaklama yeriniz ve tarihinize göre öne çıkanlardan filtrelemeye başlıyorsunuz.

Ek olarak temizlik, konum gibi filtrelerde seçerek bireysel puanlamalarda öne çıkanları inceleyerek incelemeye başlayabilirsiniz.

Yorum sayısı ve puan ilişkisi ile yorumların içeriğine dikkat ederek kolayca en mantıklı seçeceği bulabileceğinize eminim.

Alternatif olarak kullanabileceğiniz diğer bir uygulama ise:
HostelWorld

Özellikle bütçeniz kısıtlıysa ve Agoda’da kaybolduysanız; bir göz atmak iyi olabilir.

Yemek Sorununa Çözüm Tavsiyelerim

Avrupa’da yemekler gerçekten de çok pahalı ama bu elbette çantanıza Türkiye’den yemekleri doldurun gelin anlamına gelmiyor. Dediğim gibi fazla ağırlık en istemediğimiz şey. Fakat her marketten sonra yanınıza bir sonraki markete kadar atıştırmalıklar alabilirsiniz.

Ayrıca sokak yemekleri çok pahalı değil. Bence çok da lezzetliler bunları da atlamayın derim.

Süper market fiyatları Türkiye ile hemen hemen aynı. Tüm alışverişinizi süper marketlerden yapabilirsiniz. Tüm pahalı kur fiyatlarına rağmen 🙂

Peynir, ekmek, nutella, zeytin ana öğün yemekleridir.

Hosteller genellikle mutfak bölümlerine de sahipler, marketten aldığınız yiyecekleri burada saklayabilir, dilerseniz yemek yapabilirsiniz.
Yemeklerinizi bazen paylaşabilirsiniz, iletişim kurmanın en iyi yollarından biridir. Bazen de ortak alabilirsiniz, bu da fiyatı oldukça düşürecektir.

McDonalds, KFC gibi yerlerde ucuz, özel menüler var. Mesela 1 Euro’ya sadece hamburger alabilirsiniz.
Ayrıca içecekler sınırsızdır, bunun için para ödemenize gerek yok.

Türk esnafları kimi zaman yardımcı oluyor, selam verin, şansınız deneyin.

Peki Eğlence Kısmına Gelirsek Orada Neler Var?

İnterrail yaparken paranız varsa tüm festivallere katılmaya çalışın, yoksa da bir şekilde yolunu bulun ve gidin!

Prag, Budapeşte, Berlin, Kopenhag gibi gece hayatının gümbür gümbür aktığı yerlerde deli gibi dans edin!

Hostellerdeki after partiler efsane oluyor, atlayın ortalarına, “ben geldim” deyin!

Hep ama hep gülümseyin, o ne dedi, bu ne dedi, diye düşünmeyin. Eğlenin, bu hayat sizin hayatınız!

Bu maceranın unutulmaz olmasını sağlayın ve aklınıza gelen tüm çılgınlıkları yapın.

Interrail Sırasında Yapmayı Kaçırmayın Dediklerim

Gittiğiniz her şehrin garından oranın haritasını alın. Üzerine çizerek çalışın. Magnet ve bilekliklerden daha iyi anı kalacaktır.

Interrail, yani trende olmak romantiktir, keyfini çıkartın.

Trende yeni insanlarla tanışın, sohbet edin, hayat hikayelerini dinleyin.

Sabahları iyi beslenin ve güne öyle başlayın.

Bir ülkeye gitmeden önce tarihini, özelliklerini araştırın, insanları hakkında mutlaka ön bilgi edinin.

Çantanızı birçok istasyonda bulunan emanetçilere bırakıp şehri daha rahat gezebilirsiniz. İçinde değerli eşyalarınızı bırakmamak şartıyla.

Trenin en arkasındaki camdan rayları izleyin. Orada bulunan imzalar dünyasına bir de siz bir tane imza atın.

Günlük en az bir kere duş almaya özen gösterin.

En az bir kere metroya tersten binip ücretsiz seyahat edin.

Çeşmeler temizdir, suya para vermenize gerek yok. Güzel bir su taşımak için bir şeyler edinin bu sebeple. Plastik şişeler kokuyor; cam şişe de oldukça ağır.

Interrail bileti sadece 2. sınıf için geçerlidir ama siz arada çılgınlık yapıp first class’a geçebilirsiniz.

Gittiğiniz bazı şehirlerde bisiklet kiralayın. Özellikle Kopenhag, Amsterdam gibi şehirlerde bisiklet sürtmekten inanılmaz zevk alacaksınız.

Tourist Information, yani turist bilgilendirme noktalarına uğrayın. Oralardan bilgi alın, indirim kuponları gibi şeyler yine edinebilirsiniz. Ayrıca en yeni güncel bilgileri alabilirsiniz.

Unutmadan bol bol eğlenmeyi ve anı biriktirmeyi unutmayın. Anılarınızı oldukça merak ediyor olacağım. “wanderlusturkiye” kısmında yazmanızı bekliyor olacağım, hepsini okuyacağım 🙂 Seyahatle Olun!

İnterrail’den önce otostop ile maceralara girişmek isterseniz, “Otostop Nedir? Otostop Çekme Sanatı” yazıma buyrun.

Seyahatinizi farklı bir yöne sürükleyebilecek “bisikletle interrail” yapma fikriyle farklı bir balış açısı da getirmek isterseniz buraya da bir göz atın derim. Ha yok, interrail konusunda ikna olmadım diyorsanız da “Otobüsle Avrupa Turu” belki size göre olabilir.

Bu konuda unutamadığınız bir anınız ve sorularınızla yorumlarda buşalım. İyi yolculuklar !

18 Responses

 1. abi seyehat sigortası yaklaşık 30bin euro yazıyor bu çok maliyetli deil mi tam anlayamadım

 2. Tavsiyeler oldukça yararlı. Özellikle bulunduğumuz gardan harita tedarik etme konusu çok önemli. Çünkü Fransa gibi ülkelerde genelde insanlar ingilizce konuşmak istemedikleri için sizi anlıyorlar fakat cevabı fransızca veriyorlar. En temizi gardan harita bulmak. Teşekkürler

 3. 20 günlük bir avrupa turu yapmayı planlıyorum.gezdiğim süre boyunca uygun fiyatlı bir nasıl bir internet kullanabilirim?

  1. Bir ülkede aldığın hat genelde diğer bir ülkede geçerli olmuyor iyi araştırıp al ya da zaten çoğu ülkede İnternet her kafede falan bulabilirsin

 4. Genel olarak blogda paylaştığınız makaleleri çok faydalı ve bilgi verici buluyorum. Ayrıca youtube videolarınız da izlenmeye değer. Bu güzel içerikleri ürettiğiniz, beni ve diğer insanları yola çıkmaya teşvik ettiğiniz için teşekkürler. Bulduğum ilk fırsatta bir interrail turuyla başlamak istiyorum. 🙂

 5. Merhaba ellerinize sağlık çok guzel yazmıssınız yola açık yola çık 😀 Okurken bile nasıl heyecanladığımı anlatamam en kısa sürede bu turu çıkıcam

 6. Yazınız çok güzel ve fazla bilgilendiriciydi ancak bişey sormak istiyorum bisikletle trene girebiliyomuyuz ülkelerde bisiklet sürerek gezebilmek için bi bilgin var mı ?

 7. bizde eylül ekim gibi gidicez arkadaşımla ama tek sorun ingilizcemiz yok bazıları ingilizce olmasada olur derken bazıları kesinlikle şart diyor peki sen ne düşünüyorsun

 8. sokakta yatmaktan bahsediyorsun ama her gün duş almalıyız diyorsun. sık sık avrupaya giden biri olarak hostel fiyatları da 10 euro civarında kesinlikle değil, 17-18 euro ortalaması. sonuçta insanlar roma-paris-amsterdam gibi büyük şehirleri tercih edecekler interrailde, öyle değil mi?

  ucuza gezilmez demiyorum, gezilir ama daha bilgilendirici-doğru yazılar daha iyi olur. bu yazı biraz fazla popülist olmuş.

  1. Sorun duş almak mı? Hemen çözelim! İstediğin herhangi bir hostele gidip duş alabilir miyim diyorsun en fazla ikinci sorduğun Evet buyur diyor! Hatta sormana bile gerek çoğu zaman ortak alanda duş alıp çıkarsın. İlla gidip hostelde kalacam dersen zaten ver 10-20 euro duşunda olur hem. Şu anda bile açıp baksan 10 euora bir sürü hostel bulursun. Ama anladığım kadarı ile sen şu ayağıma toz konmasın diye gezen tiplerdensin. Couchsuringden kamp hayatından, otostop’dan sokak hayatından bir habersen bence çok fazla bu konuda insanları ” sık sık avrupaya ” giden biri olarak etileme çalışma, keza bu blogda bunu okuyan insanlar benim diğer yazdıklarımdan da haberdar.

   İyi seyahatler

 9. Bu yaz kız arkadaşımla gittik ve Avrupa’yı interrail bileti ile alt üst ettik diyebilirim. Hayatımın unutulmaz zamanlarından birisidir. Böyle güzel bir sistem var ve neredeyse kimsenin haberi yok, yazınızı görünce yorum yazmak istedim. Umarım herkes bu unutulmaz deneyimleri yaşar ve gençliğin 20’li yaşların farkına varır. Paylaşım için teşekkürler sevgiler

 10. İnterrail hakkında gördüğüm en güzel rehber, epey bilgi verici ve gaza getirici. Bende kız arkadaşımla buradan aldığımız gazla çıkmayı planlıyorum. Paylaşım için teşekkürler 🙂

 11. Muthis vala okuyunca gaza gelding, tek dusunduren sey ise vize suan icin, tesekkurler paylasim icin.

  1. Merhaba, vize konusu kolay merak etme. Her ülke için ayrı ayrı vizeler nasıl alınır anlatacağım. Ama profesyonel bir destek almak isterseniz her konuda yardımcı olan hızlı vize al şirketi size yardımcı olacaktır. hızlıvizeal.com

 12. Bu yazıyı bir arkadaşım gönderdi ondan beri sayfanın her yerini didik didik ettim, müthiş bir blog olacak burası o kadar gezginleri takip etmeme rağmen sizden haberim yoktu. Aklıma takılan bir kaç şey var ben de uzun soluklu bir yolculuk düşünüyorum sizinle konuşmak isterim.

 13. Emre müthiş bir rehber olmuş, aradığım tüm sorulara cevabımı buldum. Ellerine sağlık, yolun açık olsun. Sevgiler

 14. Merhabalar,sizleri imrenerek takip ediyorum hiç yurt dışı seyahatim yok interrail gezi yazınızı okudum ve heveslendim.Rota başlangıç noktasınadamı trenle ulaştınız pek anlayamadım .Acıklarsanız sevinirim .Teşekkürler.

  1. ispanya ya uçakla gitmiş oradan başlamış trenle seyahate
   ama türkiye den trenle başlayadabilirsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır +17 Gerçek Yöntem 2023

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.