Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular ve En Çok Merak Edilenler

Merhaba, ben Emre. Dünya turuna çıkmamla edindiğim bu tecrübeleri paylaştığım yol günlükleri bloguma hoş geldiniz ama buradan boş dönmeyin efenim. Okuyun lütfen, elbet bir şeyler vardır alacağınız, vereceğiniz. Fikirlerinizi eleştirinizi yorumlarınızı çekinmeden yazın. Uzun süredir takip edenler buradaki bir çok sorunun cevabını biliyor ama yeni takip etmeye başlamış isen bu yazımda sıkça sorulan soruları yanıtlıyorum. Senin için çok faydalı olacaktır diye umuyorum.

Peki Emre Durmuş Kimdir? Aslında kendime bir sıfat giydirmeyi pek sevmiyorum. Ama blog yazdığım için Blog yazarı, fotoğraf çektiğim ve bundan para kazandığım için Fotoğrafçı, sürekli seyahat ettiğim içinde Gezgin diyebilirsiniz.

Şimdiye kadar kaç ülke ve hangi ülkeleri gezdin?

Skor peşinde koşan bir insan değilim. Ama 7’den 70’e kiminle tanışsam, konuşsam aynı soruyu alıyorum. Şimdiye kadar kaç ülke gezdin? Sanırım bunun cevabı ve sayısı insanlara bir bakış açısı veriyor. Böyle düşünmenizi istemiyorum arkadaşlar. Yani bugün 1 aylık Avrupa turu yapıp koşarak gezseniz zaten 20-30 tane ülkeyi gezersiniz. Tabi buna gezmek denilirse. Ben gittiğim ülkelerin kültürünü, yaşam tarzını, davranışlarını iyi ve kötü alışkanlıklarını, azda olsa dillerini öğrenmek istiyorum. Bu yüzden hangi ülke bana ne kadar seyahat etme izni veriyorsa o kadar kalıyorum.

Şimdiye kadar 30 ülkede bulundum. Bunlar sırası ile şu şekilde ; Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Makedonya, Gürcistan, Rusya, Fas, İspanya, Fransa, Hollanda, Danimarka, İsveç, Norveç, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, İran, Sri Lanka, Hindistan, Endonezya, Singapur, Malezya, Tayland, Kamboçya, Hong Kong, Japonya, Güney Kore.

Dünya turumda 1. yıl yazımda özetle bu süre içeresinde neler yaşadığımı anlattım.

Parasız Dünya Turu mu Olur? Bu Kadar Uzun Süre Nasıl Gezebiliyorsun? Düşük Bütçeli Seyahat Nasıl Yapılır? Nedir Bu İşin Sırrı?

Hiç bir zaman para kullanmadan dünya turu yapıyorum demedim. Bazı yazı başlıklarım için parasız dünya turu dememin sebebi dünya turuna neredeyse parasız çıkmamdandır.

Dünya turuna çıktığım gün ile bugün arasında dağlar kadar fark var. Bu farklar sadece kişisel gelişim dönüşüm veya bakış açım değil, seyahat tarzımda da değişiklikler yaptım. Bunu yapabilmek için çok çalıştım, çünkü hayatım boyunca düşük bütçeli seyahatler yaparak gezme gibi bir niyetim yok, hiç olmadı. Ben sadece seyahat etmek istiyordum ve param yoktu. 1 yıl boyunca onlarca ülkede çok düşük bütçelerle gezdim. Bunu bir başarı olarak anlatmıyorum, seyahat etmek isteyipte para ve benzeri şeylerin bunun önüne geçemeyeceğini anlatıyorum. Bugün ise geldiğim noktada blogum üzerinden reklam alarak, bazı dergilere fotoğraflarımı satarak, gittiğim ülkelerde fotoğrafçılık yaparak gelir elde ediyorum.

Ayrıca düşük bütçeli seyahat konusu hakkında onlarca yazı paylaşmama rağmen olayı anlamayanlar için şöyle ayrıntılı bir video da hazırladım. Parasız Dünya Turu Hakkında Her Şey!

Nedir bu işin özeti işin gücün yok mu senin niye anlatıyorsun bunları diyecek olursanız. Lafı çok evirip çevirmeden şunu söylemek istiyorum. Seyahat edin be abi, gezin görün öyle güzel şeyler varki tadın istiyorum bunları. Aynı dili konuşabileceğim insanların sayısı çoğalsın istiyorum. O güzel şeyleri güzel yapan kötüyüde görün istiyorum. Değiştirin hayatınızı, çevrenize güzel insanlar ekeleyin, mutlu eden şeylere odaklanın varsa acınız onuda hepi topu bir rakı sofrasında hallederiz demek istiyorum. Hayat bu! yani yapılacak bir şey varsa oda yaşamaktır. Varsa daha ötesi oda bir gün öleceğimiz gerçeğidir.

⇒ Düşük Bütçeli Seyahat Etmek ⇐

Seyahat ederken hangi fotoğraf makinesini kullanıyorsun?

Yola çıkarken yanımda yıllardır kullandığım Canon 60D vardı. Fakat İran’da onu satmak zorunda kaldım, aslında birazda istedim. Sonra uzun bir süre kameram olmadı, Hindistan yol günlükleri videosunu dahi telefon ile çektim. Telefonum çalındıktan sonra eş dost ve takipçilerimden gelen destek ile bir kamera aldım. Şuan Sony a6000 kullanıyorum.

Fotoğraflarımı Facebook sayfam ve Instagram hesabım üzerinden paylaşıyorum.

Gezerken nerelerde konaklıklayorsun?

Nerede konaklamıyorum, genellikle insanların evinde kalıyorum olmazsa parklar, sokaklar, oteller, hosteller, garlar, hastaneler, kumsallar, avm’ler, restorant bahçeleri, 24 saat açık starbucks, mcdonalds, burger king, gibi yerler diyebilirim. Konaklama tavsiyelerim için bu yazılarıma mutlaka göz atın.

Couchsurfing tavsiyeleri
Parasız Konaklamanın Yolları
Ucuza Konaklamanın En iyi 10 yöntemi
Tokyo Ucuza Konaklama ve Ücretsiz Konaklama Tavsiyeleri

Sana destek olmak istiyorum, nasıl yardımcı olabilir? 

Bunun için facebook sayfamı instagram hesabımı arkadaşların ile paylaşarak yapabilirsin.
Facebook sayfam ve Instagram hesabım. Sosyal medya paylaşımlarıma yorum yaparak, paylaşarak ve eleştirerek bana yardımcı olabilirsin. Ayrıca şuan sponsorum olmadığı için kişilerden gelen maddi desteğide kabul ediyorum.

Beraber gezelim mi?

Hayır. Bu konuda oldukça çok mesaj alıyorum, ama üzülerek söylemeliyim ki kimseyle beraber seyahat etmek istemiyorum. Yalnız seyahat etmeye çok alıştım, bu özgürlüğe çok alıştım. Dünya turumun ikinci adımında çok daha farklı şekilde sehayat ediyor olacağım. O zaman kısa süreli seyahat elbette yapabiliriz.

Fakat şuan için beraber seyahat etmemiz mümkün değil. Bunun bir çok nedeni var, en başında ben yalnız kalmak istiyorum, çok konuşmak istemiyorum, ikinci sebebi ise bana artık kolay gelen şeyler sana zor gelebilir. Sokakta yatmak, günlerce adam akıllı yemek yiyememek. Bunlar benim için sorun teşkil etmiyor. Yoldan kazandıklarımla mutluyum ben.

Kaç dil biliyorsun?

İngiliziceden başka yabancı dil bilmiyorum. Gittiğim her ülkeden öğrendiğim ‘Merhaba, nasılsın, seni seviyorum” gibi basit kelimeler var birde. Ayrıca Otostop çekerken beden dilimi geliştirdim. Bunlar bana seyahat edecek kadar yetiyorda, artıyor.

Şimdiye kadar en çok sevdiğim ülke hangisi?

Tartışmasız Japonya! 78 gün kaldım bu ülkede. Aslında ülkeden ziyade ben Japonlara aşık oldum. Dünyanın en güzel, en kibar insanları o ülkede yaşıyor. Rahat ve huzurlu yaşam için ülkede her şey düşünülmüş. Dürüstlük ve işini iyi yapma konusunda üstlerine millet tanımam. Ayrıca kızlarıda çok güzel 😉

En çılgın günler geçirdiğin ülke hangisi?

Aslında benim için tüm ülkeler kendi çapında çılgınca oluyor. Çünkü bir turist gibi elimde harita, müze müze gezmiyorum. Nerede dağ, bayır var çıkıyorum. Nerede ilginç insan var buluyorum. Hemen hemen tüm ülkelerin gece hayatına katılmışımdır. Kimisinde şans eseri VİP olarak katılıp hat safalara ulaştığımda olmuştur. Bir çoğunda Fotoğrafçı olarak da çalıştım. Ama bunlar dışında tamamen şans eseri yaşadığım şeylerde var. Bir çoğunu paylaşmadım işte bunlar hali hazırda paylaştıklarım.

Çılgın Krabi Macerası ( +18 )
Phi Phi Adası Yol Günlükleri
Full Moon Partisi Yo Günlükleri
Koh Rong Adası Yol Günlükleri
Koh Phangan Adası Yol Günlükleri

Gittiğin ülkelerde vize olayını nasıl hallediyorsun?

Avrupa için yola çıkmadan öğrenci kimliğimi kullanarak vizemi almıştım. Hindistan Vizesi için de aynı şekilde İstanbul’dan almıştım. Çin, Avusturalya, Amerika gibi ülkeler için sanırım Türkiye’ye gelip mola verdiğimde halletmeye çalışırım. Onlar dışında vizeye ihtiyacım olmadı zaten. Kimisi ya kapıda veriyordu yada vizesizdi.  Vizesiz ülkeler  göz atmayı unutmayın.

Vizesiz ülkelere giderken ne gerekiyor?

Aslında bakarsan pek bir şey gerekmiyor. Yani ne para göster diyorlar ne de dosya dosya evrak istiyorlar ama yinede bilmen gereken bazı önemli şeyler var o yüzden bu yazıma göz atabilirsin. Vizesiz Ülkelere Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vize almak istiyorum tavsiye edeceğin bir yer var mı?

Vizeyi aslında gidip konsolosluktan hangi belgeleri toplamanız gerektiğini öğrenip alabiliyorsunuz. Fakat vizeler kişiden kişiye çok değiştiğinden sizin öğrenci olmanız, çalışan olmanız, işsiz olmanız, serbest çalışan olmanız vs gidi durumlar için profesyonel destek almanız lazım. Böylelikle red yeme şansını en aza indirirsiniz. İstanbul’da bu işi iyi yapan ve güvenilir bir yer var. Hızlıvizeal.com Hatta orada Sezai beyi bulun gezgin olduğunuzu söyleyin size çok yardımcı olacaktır.

Her gün nasıl düzenli paylaşım yapabiliyorsun, yolda iken bu zor olmuyor mu?

Tabiki zor heleki sosyal medya kullanmak, blog yazmak çok zamanımı alıyor. Bende o yüzden artık bu kadar zaman ayırmamaya karar verdim ve anlık paylaşım yapmıyorum.

Bugün paylaşılan her şey zamanlayıcı ile otomatik paylaşılıyor. Zaten her zaman internet bulmakta çok zor. İnternet olunca yazılarımı yazıyorum, fotoğraflarımı postluyorum. Yani siz bir kaç gün geriden geliyorsunuz. Eğer internetim varsa ve ortam müsaitse anlık paylaşım da yapıyorum. Anlık paylaşımlarımı İnstagram hikaye bölümünden takip edebilirsiniz Dünya turu İnstagram

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Ucuz uçak bileti alma konusunda fena sayılmam şimdiye kadar son günlerde almış olduğum biletlerimi bile ucuza aldım diyebilirim. Bunun için bilmeniz gereken bir kaç şey var. Bu yazımın faydalı olacağını düşünüyorum. Ucuz uçak bileti nasıl alınır?

Hasta olunca ne yapıyorsun?

Şimdiye kadar bir kaç defa hastaneye gittim ama genellikle eczanelerle işi çözebiliyorum. Doğal bitkiler, çaylar meyveler bir şekilde geçiyor. Sarımcak ve zencefil her zaman kurtarıcım olmuştur. Ayrıca ne zaman oram buram ağrısa hemen çözüm bulan seyahat doktorum Murat abiye buradan sevgiler selamlar 🙂

Şimdiye kadar otostop çekerken başına kötü bir şey geldi mi?

Lise yıllarımdan beri yani yaklaşık 6-7 yıldır otostop çekiyorum, dünya turum boyunca sayısız ülkede otostop çektim hiç kötü bir anım yok. Ara sıra cinsel teklifler alıyorum onlarıda nasıl reddetmem gerektiğini biliyorum artık hepsi bu.

Otostop çekerek seyahat etmek istiyorum nasıl başlayabilirim?

Otostop çekmek öyle zor bi şey değil, bu daha çok yardıma dayalı bir paylaşım olarak görülebilir. Bu yazımda 20 maddelik tavsiyeler listesi hazırladım. Otostop Nedir? Otostop Nasıl Çekilir?

Dünya turunda cinsel eğilimin değiştiğini söylüyorlar?

Dedikodu olmazsa olmaz bizim ülkemizde, çıkabilecek her söylentiye artık alıştım. Kendimi bildim biledi kadınlardan hoşlanıyorum. Böyle bir dedikodu nasıl çıktı hiç bir fikrim yok ama az biraz sosyal medyayı takip eden zaten seyahat ederken tanıştığım kızlara şahit olmuşlardır.

Bu blogu nasıl açtın? ben de blog açmak istiyorum yardımcı olur musun?

Tabiki yardımcı olurum. Benim blog açmadaki ilk neden günlük olarak gezilerimi paylaşmaktı sonrada gezi rehberi haline geldi. Şimdi ise bir çok konuda yazılar paylaşıyorum.

Sponsorun var mı?

Evet.

Şimdiye kadar beni takip eden ve destek olan bir çok insan oldu onlar sayesinde epey yol katettim. Onlara ayrıca çok teşekkür ediyorum. Tek tek destek ve teşekkür yazısı yazacağım. Edit yazdım : Destek Verenler

Sizlerde bundan faydalanın diye bu blogu açtım. Dünya turuna çıkalı 1 seneden fazla oldu. Artık bir çok konuda içselliğimi kazandım ve bu sayede ne yapmak istediklerimi biliyorum. Dünya turumun 2. kısmı için çok daha farklı bir seyahat planlıyorum.

Bloguna reklam alıyor musun?

Evet alıyorum. Daha önce bir kaç şirket veya kurum için makale yayımladım, link değişimi yaptım. Bu reklamlar yolda benim kimi zaman konaklamamı karşıladı, kimi zaman karnımı doyurdu. Fakat reklamın ne olduğu çok önemli benim için. Bedava vereceğiniz ürünler yada paradan çok daha önemli bir şey; Beni takip eden insanların güveni. O yüzden o güveni kaybedeceğime parasız, aç kalırım en azından vicdanım rahat olur. Eğer reklam vermek isterseniz detayları ve aylık trafik bilgisini sizinle paylaşırım.
mail adresim : [email protected]

Dil okulu için Malta’ya, İrlanda’ya, Kanada’ya gitmek istiyorum sence nasıldır?

Arkadaşlar ben dil okulu için hangi ülkenin nasıl olduğunu nereden bileyim. O kadar çok yazıyorsunuz ki bu konuda kırmamak için cevaplamaya çalışıyorum ama gerçekten bir bilgim yok. Eğer gitmişsem bana o ülkede neler yapabilirsiniz, farklı nereleri var, insanları nasıl bunları sorun ama dil okullarını sormayın.

Ailen dünya turuna nasıl bakıyor.

Ailem dünya turumu destekliyor. Arada ne zaman geleceksin özledik deselerde hep arkamdalar. Sizi annemin bloguna alayım.

Çocuğunu Dünya Turuna Göndermek

Tek gezmek sıkıcı değil mi?

Ben çok keyif alıyorum. En yakın arkadaşım kendimim. Kendi kendime çokça sohbet ediyorum. Ayrıca yalnız kalmak mümkün değil, her zaman yolda birileri ile tanışıyorsun arkadaş oluyorsun, sevgili oluyorsun, hatta aşık bile oluyorsun. Bunlar geçici ilişkiler gibi görünsede şuan yaptığım yolculuk için bu en güzeli. Yalnız seyahat etmek adlı yazıma göz atabilirsiniz.

Videolarını hangi programı kullanarak editliyorsun?

Videolarımı imovie kullanarak editliyorum. Hangi programdan öte nasıl editliyorsun diye sormanız gerekiyor aslında. Bu konuda biraz hayal dünyanızı biraz da yeteneğinizi kullanmanız gerekmekte. Daha profesyonel videolarım için Final cut ve Adobe Premier, After Effect kullanıyorum.

İnterrail yapmak istiyorum bana yol gösterir misin?

Tabiki seve seve. Yola çıkmanız için seyahat etmeniz için elimden gelen tüm desteği her zaman sağlayacağım. İnterrail hakkında uzunca ve ayrıntılı yazdığım bu yazıma göz atabilirsin.
109 Tavsiye ile İnterrail Gezi Rehberi

Gezerken iyi para kazandıran hangi işler var?

Gezerken para kazanabilecek bir çok iş var. Az para kazanmak için profesyonel bir yeteceğinize gerek yok. Ama hali hazırda belli deneyinimiz ve yeteneğiniz var ise bu işler seyahat ederek yapılacak en güzel işer.
Gezerken Para Kazanabileceğiniz Birbirinden Havalı 33 İş

Harçsız Pasaport veya Öğrenci pasaportu nasıl alabilirim?

Benim ilk yurtdışı seyahatimi yaptığım pasaportu devletin bize sunduğu belkide en güzel şeylerden bir olan harçsız pasaport almak. Bunun için bu yazıma göz atabilirsin.
Harçsız Öğrenci Pasaportu

Uzun bir yola çıkmayı planlıyorum sırt çantamı nasıl almalıyım?

Bunun için çok güzel bir yazı hazırladım size. Çanta ve ayakkabı iki en önemli ekipman. O yüzden bu yazıya önem vermelisiniz.
Doğru sırt çantası nasıl alınır?

Couchsurfing Nedir? İnsanların evinde nasıl ücretsiz kalıyorsun? Korkmuyor musun?

Couchsurfing ingilizce bir kelime türkçesi tam olarak kanepe sörfü demek. Yani gittiğiniz ülkelerde insanların kanepelerinde kalıyorsunuz. Bence gelmiş geçmiş en güzel seyahat platformu. Şimdiye kadar yüzlerce insan bana evini açmıştır. Eğer sizde kullanmak isterseniz bu yazıma göz atabilirsiniz.
Couch Surfing Nedir? Couch Surfing Nasıl Kullanılır ve Tavsiyeler

Gittiğin ülkelerde yeni insanlarla nasıl tanışıyorsun?

Öncelikle bu benim için en kolay şeylerden birisi. Yoldan geçen birine adres sorarken bile tanışıp günlerce beraber gezdiğim olmuştur. Onun dışında couchsurfing kullanırkende gittiğiniz ülkede sizi bekleyen birileri oluyor. Hosteller zaten sizin gibi gezginlerle dolu, onlarla muhabbet etmek brilikte plan yapmak oldukça zevkli ve eğlenceli. Ayrıca benim kullandığım diğer iki yöntem ise İnstagram ve Tinder uygulamaları.

Hiç ingilizce bilmiyorum, sen ingilizceyi nasıl öğrendin bana yardımcı olur musun?

İngilizceyi gözünüzde büyütmeyin arkadaşlar, gerçekten bir espirisi yok. Yani çince felan öğreniyor olsak tamam adamlarda binlerde harf var ama ingilizce zaten Türkçe’nin içinde girmiş bir dil. Zaten seyahat edebilmek için öyle gramer felan kasmanıza gerek yok. Bu söylediklerimi yapın, sonra sizde göreceksiniz çok kolay olduğunuz.
Seyahat Edebilecek Kadar İngilizce Öğrenmenin 5 eğlenceli yolu

Dünya turuna çıkmaya nasıl karar verdin, nasıl bir hayatın vardı?

Bu kararı vermek belli bir birikimin doğal olarak getirdiği bir şey oldu. Yani çocukluğumdan beri hayalim felan değildi, ben bir şeyleri sorgulamaya başlayınca merak ve öğrenme duygusu beni bu yola sürükledi. Sonrada hayatımı değiştirme kararlarım var tabiki. Bu yazımda uzun uzun anlattım, sizin içinde sonunda bir kaç tavsiyelerim var.

Peki Sen Nasıl Bir Hayat Yaşamak İstiyorsun?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Kabak Koyu Hakkında Her Şey 2023 (Kamp, HAZIRLIK, ULAŞIM ve Aktiviteler)

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

24 Responses

 1. kardeşim tüm videolarını içtenlikle takip ediyorum başarılarının devamını diliyorum.. Bir konuda yardıma ihtiyacım var ve vereceğin cevap benim için önemli cevaplarsan çok mutlu olurum.. Ben meksika üzerinden nikaraguaya gitmek istiyorum.biletleri buldum meksikaya iniş saatimin 6 saat sonrasına ilk uçakla nikaraguaya gidebiliyorum yani meksikaya inip nikaraguya tekrar bilet almam gerekiyor saadece 6 saat havaalanında beklemem lazım.bir sorun olur mu vize vs.

 2. Merhaba Emre! ‘Bey’ diye hitap etmek istemedim çünkü seni çok samimi buldum. Tam olarak bugün 3-4 saat önce seni tanıdım ve youtube’da yaklaşık 10 videonu izledikten sonra kendimi blogunu okurken buldum. Ben kendimi bildim bileli dünyayı gezme hayalim var ilkokuldayken de aynıydı şimdi üniversiteye gidiyorum ve hala dünyayı gezme tutkusu devam ediyor. Bir kumbaram var ve gün sonundaki bozukluklarımı sırf gezebilmek için biriktiriyordum ama senin videolarını izledikten sonra gezmek için bir ton paraya ihtiyaç olmadığını anladım. Yaptığım spor sayesinde 3 ülkede bulunma fırsatım oldu gezdim diyemiyorum çünkü gezmedim. 2 gün sokaklarında dolanma fırsatım oldu sadece. Aman çok uzattım. Bugün seni tanıdıktan sonra hikayeni okuduktan&izledikten sonra bunu yapmaya kesinlikle karar verdim ama maalesef senin kadar çılgın değilim önce üniversitemi bitirmeliyim. Diplomamın gezerken de bana yardımcı olacağına inanıyorum. Daha fazla uzatarak burayı işgal etmek istemiyorum 🙂 Son olarak dünya gezindeki rotanı listelediğin bir yazı var mı acaba? Yoksa da öyle bir paylaşımda da bulunma şansın var mı? Deneyimlerini bizimle paylaştığın için çook ama çook teşekkür ederim. Takipteyim! 🙂

 3. Bunu video yorumlarında da sormuştum. Youtube videolarında uzun zamandır reklam çıkmıyor. Sebebi nedir, Youtube ile ilgilenen biri olarak gerçekten üzülüyorum. Videolarının en az 30-40 tanesini keyifle izledim ve bu durumu merak ediyorum böyle bir şey varsa büyük haksızlık var diye düşünüyorum. Mail atarsan konu hakkında sevinirim

 4. emre kardeşim:sana gerçekten birşey sormak istiyorum venezuela ve bolivya gibi yerlere gittiğinde ne yapman gerekiyor.bana bu konuda yardımcı olurmusun ? gerçekten gitmeyi düşünüyorum.

 5. Emre abi şu an hayatımda örnek aldığım 2 insandan birisin en büyük hayalim dünya turu… senden ilham alarak bunu yapmaya çalışıyorum seni çok seviyorum umarım birgün seninle tanışabilirim… ^^

 6. Daha önce şehir dışına bile tek çıkmadım ama hayalim dünya turuna çıkmak senin gibi abi ailemle bu konuyu halederim de nereden başlıycağımı bilmiyorum yardım edermisin

 7. emre kardes; seni canada’ya davet ediyorum…ben cuba’ya esimle gittim ve cok pahalli idi her yerden kazik yedik…2 kisi $3000 ‘a bir hafta gecirdik..

 8. emre merhaba 🙂 enerjin muthis ? yolun acik ve cook guzel olsun…. sana bir kac sorum olacak. kismetse kuba ya gidecegim yazin. ucak biletimi ve bir gunde cikan turist karti dedikleri seyi aldim. simdi ilk soru bu kagit yeterli mi giris icin? ikinci soru, saglik sigortasi yaptirmayi dusunuyorum acente gerek yok dedi. kuba da zaten işe yaramadigini soyledi. senin bu konuda ki bilgine ihtiyacim var. uygun oldugunda bir cevap yazarsan cook sevinirim ?

 9. atakum dan selamlar bizim sahilde fena değildir hani 🙂 yolun düşerse gitar çalar müzik yaparız…

 10. Youtube’daki videolarını gördükçe, işi bırakıp, evi arabayı satıp dünya turuna çıkmak gibi bir düşünceye kapılıyorum fakat hiç senin kadar emin olamıyorum bu konuda.
  İyi gezmeler! 🙂

  1. Emre kardesim bana sirt cantanda neler kullandigini anlatirmisin meil atabilirsin

 11. merhaba kardeşim. seyahate çıkıp el sanatlarıyla(profesyonel resim,takı,çerçeve yapımı vs..) geçinip gezmek için yola çıkıcam güney amerika ve bali tarafları konusunda kararsızım senin öncelik için tavsiyen varmıdır? iyi seyahatler diliyorum.

 12. Anlatım dilini seviyorum. Hayallerinin peşinden gidebilme cesaretin çok umut verici. Sevgi’ler

 13. Samimi cevaplar. Keyifle okunuyor
  Beraber gezelim mi? hayır 😀 bu güzeldi

  Bir ülkede uzun sürede kalıp oranın kültürüyle ilgili birçok şeyi öğrenmek benim de seyahat tarzım. 3 gün 5 gün bir ülkede kalıp şu kadar ülkeye gittim demek kadar saçma bir şey olamaz tabi benim fikrim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir