Gezerken Para Kazanabileceğiniz 50 Yeni İş Fikri

Gezerken para kazanmak bir hayal mi? Bizzat bunu yapmış ve yapan yüzlerce insan tanıdığım için size tecrübelerimi aktarmak istedim. Bu yazı hayallerinizin peşinden koşun, demek üzere bir motivasyon yazısı değil. Baya ciddi ciddi çalışacaksanız işte size gerçekten gezerken para kazandıracak bir sürü yeni iş fikirleri.

İnternetten para kazanmak fikri yeni değil ama 8 yıllık dünya turumda bizzat uygulayıp para kazandığım veya bir çok insanın tam zamanlı seyahat ederken onlara para kazandırdıklarını gördüğüm yöntemler bunlar. Online para kazanmak için yüzlerce yol var ama bunu gezerken yapmak çok daha anlamlı hale geliyor.

Çünkü biz gezginler kazandığımız parayı tekrar seyahat etmeye harcamaya, yeni deneyimler satın almaya bayılırız. Gelin birlikte bakalım internetten para kazanmak gezgin olarak nasıl olabilir? Online para kazanmak gerçekten gezerken mümkün mü? İşte gezerken para kazanmak için iş fikirleri listesi

Gezerken Para Kazanmak için Öncesinde Neler Gerekli?

Cesaret! Dünyanın artık hangi noktaya geldiğinin farkındasındır diye tahmin ediyorum. Bir yandan 5G ,Web3 ler diğer yandan NFT ve Cyrpto konuşuyoruz ve tüm bunlarla artık bambaşka bir çağa giriyoruz. Sen hala bir şekilde zamanını fiziksel olarak satıp para kazanıyorsan bu yazıyı dikkatli bir şekilde okuman gerekiyor. Çünkü şimdi işini dijitalleştirmen için adım atmazsan yarın çok geç olabilir. Bu yazıda hem internetten para kazanmak için yeni iş fikirleri bulacaksın hem de fiziksel olarak gezerken yapabileceğin işleri göreceksin.

Böyle bir girişim yapacaksan temelde bunları ikiye ayırman gerekiyor ki nasıl bir yol izleyebileceğine karar ver.

1- Hali hazırda uzman olduğun işi dijitalleştirmen ve bundan para kazanma

Diyelim ki doktorsun, avukat veya insan kaynakları uzmanı. Hiç farketmez. Yıllarca emek verdiğin ve uzmanlaştığın alanlar varsa bunları kullanabilirsin. Eski hayatını komple bırakıp dijital gelir elde etme arayışına girmeden önce bunları nasıl dijitaleleştirebilirsin buna odaklanmak çok daha avantajına olacaktır. Çünkü hali hazırda bir konuda uzmansın ve ilerlemek tahmin ettiğinden kolay olacak. Kendi alanlarınızda Fiverr’da neler yapılıyor bakıp fikir elde edebilirsiniz.

En iyi freelance platformu
Fiverr

Fiverr dünyanın en büyük freelance işlerinin yapıldığı platform. Aklınıza gelen tüm alanlarda 10 dolardan başlayan fiyatlara online işer yaptırabilirsiniz.

İncele

2- Yeni bir iş öğrenmek ve bundan part time veya full time gelir elde etmek

Eğer herhangi bir konuda uzman değilsen de endişelenmene gerek yok. Şu anda dünyada sayısız yeni iş modelleri var. Tamamen kendi yetenek ve ilgi alanına göre olanları seçip bir konuda iyi olmaya odaklanabilirsin.

Aşağıda iş modellerini detaylı göreceksin zaten. Bir işi seçip o konuda detaylı bir eğitim için internette onlarca yazı okuyabilir, yüzlerce video izleyebilirsiniz. Bunu yapmayın demiyorum eğer güvendiğiniz kaynaklar ise ücretsiz olarak bir çok bilgiye erişebilirsiniz. Ama şimdiden söyleyim ne iş seçerseniz seçin bir süre kafanız karışabilir. O yüzden iyi bir disiplinle konuyu derinlemesine anlatan eğitimlerle gitmeniz çok daha faydalı olacaktır.

Udemy ve Skillshare gibi eğitim platformları benim hem eğitim aldığım hem de yeni hobiler edindiğim yerler. Ücretli olması sizi korkutmasın aksine mutlu etsin. Bu ona daha fazla emek harcandığını ve bu bilgiyi veren insana teşekkür etmek gibi düşünebilirsiniz. 40-50 TL ye alacağınız bir eğitim hayatınızı değiştirebilir ve yüzlerce kat fazla kazanç sağlayabilir.

Bu yüzden eğer bilmiyorsan ilk iş ingilizce öğrenmek olmalı. İngilizce bilmek, gezerken para kazanabileceğiniz işlerin sayısını da arttıracaktır, birazdan göstereceğim. Aşağıdaki iki kurs Türkçe olarak ingilizce öğrenmeye başlamak için en başarılı kurslar. Bunları arkadaşlarıma da öneriyorum.

> Udemy en çok satılan ingilizce kursu

>2000 Cümle kurmayı öğrenmek için ideal kurs

Gelin bu konuda ben neler yaptım size bundan bahsedeyim. Sonrasında yapabileceklerinizi inceleyelim.

Bu Konuda Ben Neler Yaptım?

Öncelikle ben bu yola gezerken para kazanmak üzere yola çıkmadım. Yada çok düşük bütçelerle Dünya turu yapmak içide. Ben seyahat etmek istiyordum ama benim param yoktu. Şu anda ise gezerken para kazanmak benim işim oldu.

Son 5 yıldır yerleşik hayata geçmeden gezebilme nedenim seyahat blogumu işe dönüştürmüş olmamdır. Buna ek olarak youtube gelirleri, reklam gelirleri gibi yöntemlerle Dünya Turuma devam edebiliyorum.

Başlarda gönüllü çalışarak, fotoğraf çekerek, sokak gösterisi yaparak gibi yöntemlerle de para kazanarak bir miktar para kazanmıştım. Bunu hem bir sonraki rota için kullandığım gibi, ekipmanlarıma yatırım yaparak kendimi video içeriği üretme ve fotoğraf gibi konularda geliştirdim. Yani sürdürebilir olarak gezerken para kazanmak kavramına oldukça uzak olarak başladım.

Başlamadan önce gönüllü işler yaparak da gezebileceğiniz bir sistem olduğu da aklınızın bir köşesinde olsun. “Gönüllü İşler Yaparak Dünyayı Gezmek

Şimdi size bir kısmını bizzat kendim yaptığım işleri anlatacağım. Umarım kendine en yakın olanını bulursun ve bunlardan birisi seninde seyahat ederken yaptığın ve para kazandığın işlerden birisi olur.

Unutmadan eğer bu işler kolay olsaydı herkes yapıyor olurdu. Çünkü gerek kazançları gerekse sunduğu şartlar bir çok insanın isteyeceği türden. Bu işlerin birçoğu tutku, özel eğitim, zaman ayırma ve yetenek gerektiriyor.

Seyahat ederken çok para kazanmanın sihirli bir yolu yoktur. Göçebe yaşamanın arkasındaki gerçek, birçok insanın göz ardı ettiği fedakarlıklar ve yıllar süren çalışmalarıdır. Bu işleri yapan insanlar işin inceliklerini öğrenmeye zaman harcarlar ki bunlar sizin de önceliğiniz olursa siz de aynı işleri yapabilirsiniz. Hadi gelin bu işlere birer birer bakalım. Gezerek para kazanma uygulamaları
Yurt dışında gezerken çalışmak

Gezerek Para Kazandıran İşler ve Kazançları

Muhtemelen siz de bu yazıyı seyahat işleri diye aratarak veya gezerken para kazanmanın yolları gibi sorularla buldunuz. İşte tüm o sorulanı cevaplayacak 50 işten oluşan liste.

1) Youtube’da İçerik Üreterek Para Kazanabilirsiniz

youtube logo

Youtube benim en iyi bildiğim alan olduğu için ilk başa bunu koymak istedim. Yıllardır tam zamanlı olarak Youtube’da içerik üreticisiyim ve şu anda 2 milyon+ abonem var.

Şu anda Türkiye’nin en büyük seyahat kanalı. Şimdiye kadar 70’dan fazla ülkede 300’e yakın video yaptım. İlk başlarda daha düşük bütçeleli deneyimler yaparken Youtube bunları bir üst seviyeye çıkardı diyebilirim.

İnternetten Online para kazanmak diyince ilk akla gelenlerden oluyor. Bundan önce yukarıda bahsettiğim gibi bir çok şekilde para kazandım ama şu anda ana gelir kaynadığım Youtube. Bildiğiniz gibi Youtube son bir kaç yılda Türkiye’de de müthiş bir büyüme katetti. İzlenmeler milyonlara ulaştı. Bu izleyicilerden ziyade içerik üreticilerin başarısı çünkü artık kaliteli Youtube kanalları ile beraber Türkçe içerikler üretilmeye başlandı.

O yüzden reklam verenlerde youtube mecrasına yüksek miktarda para yatırmaya başladılar. Youtube’a düzenli içerik oluşturarak; faydalı, eğlenceli videolar üreterek gelir elde etmek mümkün. Bu iş kolay gibi görünse de aslında oldukça zor ve uzun vadeli bir iş.

Herhangi bir işe başlarken nasıl tüm ayrıntılarını düşünüp araştırıp öğrenmeniz ve deneyimlemeniz gerekiyorsa bu işte aynı şekilde. Yani ben yarın köfteci açacağım diyince nasıl köfte yapmayı bilmekten tutun malzemelerine kadar hatta köfteyi satacağınız tezgaha kadar bir çok şeyi düşünüyorsanız bu işte de düşünmeniz gerekiyor.

Youtube benim için başlarda uzak durduğum bir mecra idi. Bunun nedenlerini sabaha kadar sıralayabilirim ama şu an aktif bir şekilde youtube kullanıyorum bu konuda yine sabaha kadar sıralayabileceğim kendimce nedenlerim var.

Youtube’dan para kazanmanın 5 farklı yolu var:

1- Adsense ile reklam görüntülenmeleri
2- Sponsor ve iş birlikleri
3- Affiliate Marketing
4- Katıl butonu ile
5- Bandle ve Bağış ile

Bunların ilk 3’ünü anlatacağım diğerlerini biliyorsunuz zaten.

1- Adsense ile reklam görüntülenmeleri ile para kazanmak

Bunlardan birincisi Youtube’da çıkan reklamlar. Reklam geliri ile para kazanmak, yani adsense ile para kazanmak. Reklam gelirisinin bir ölçüsü yada belli bir birimi yok. Videonuzda reklamlar çıktıkta belli GBM (gösterim başına maliyet) üzerinden ücretlendirilir. Bu reklamı kimin izlediğinden reklamı nerede izlediğine kadar değişiklik gösteren bir GBM sunar. O yüzden 1 milyon izlenen bir video 1000 dolarda kazandırabilir 10bin dolarda.

2- Sponsor ve iş birlikleri ile para kazanmak

İkincisi videonun içerisinde iş birliği yaptığınız bir markayı tanıtmak, anlatmak. Bu da blog kısmında bahsettiğim sisteme benziyor. Bu başta çok iyi gözükse de, bence o anlamda biraz zor kararlar gerektiriyor. Kendimden örnek vereceğim mesela ben beni takip eden kimseyi yanıltmak istemem, bu yüzden bu seçimler konusunda oldukça titiz olmam gerekiyor.

Sadece para kazanmak için yapılan iş birlikleri ile insanların güvenini kaybetmek isteyeceğimiz en son şey olur. Burada ki bütçeler ise sizin kanalınızda ürettiğiniz içeriğin kalitesinden ne kadar izlendiğine hangi kitleye ulaştığınıza kadar çok fazla detaya göre değişiyor. Burada bütçeyi genelde içerik üretici belirler.

3- Affiliate Marketing ile para kazanmak

Videoların açıklama kısmından başka sitelere Affiliate çalışmalar yapmak. Mesela yıllardır kullandığım bir fotoğraf makinesi var ve oldukça memnunum. Bende video altına bunun linkini bırakıyorum (oldukça çok soru geliyor); isteyenler alabilsin diye. Bu da bana bir miktar komisyon kazandırıyor. Bunun Dünya’daki devi “amazon” iken, Türkiye’de bu sistem yeni yeni emeklemeye başladı.

Fiziksel ürünlerde komisyonlar %2 iken dijital ürünlerde bu oran %50 ye kadar çıkabiliyor. Bu reklam modeli benim ev sevdiğim tür çünkü tamamen performans üzerine çalışıyor. Gitgide önemli gelir kaynaklarından biri haline geliyor.Parasız Dünya Turu Hakkında Her Şey

Gelir aralığı:
Değişkendir. 4000 saat izlenme süresine sahip olan ve 1000 aboneyi geçince para kazanmaya başlıyorsunuz. Sonrasında ise bu macera başlıyor.

1 lira da kazanabilirsiniz, Milyoner olanları da görebilirsiniz. izlenmenize göre değişiyor. Türkiye için şu anda sadece Adsense geliri ortalama 1000 izlenme için 1 dolar.

2) Grafik ve Web Tasarımı Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Dijital gezginler için en yaygın mesleklerden biri web tasarımcılıgıdır. Tüm ihtiyacınız olan bilgisayar, dizayn zevki ve bazı yazılım programlarıyla  online platform bilgisidir.

Tasarım yapmak için Photoshop, Dreamweaver, WordPress, Illustrator gibi programları ve kod yazmak için de HTML, PHP ve CSS‘yi kullanabilirsiniz.

Bunlardan birini bile ileri düzey kullanmanız size bir çok freelance iş sağlayabildiği gibi, birinde iyi olup diğerlerinden de orta seviye bir uzmanlık oldukça rahat bir çalışma şansı sunacaktır.

Gelir Aralıgı:
Aylık $1000 – $10,000 arası bir gelir elde edebilirsiniz.

3) AIRBNB ile Ev Sahibi Olarak Para Kazanmak

Şimdiye kadar Airbnb’yi duyduğunuza eminim. Gezerken para kazanmak için pasif gelir olabilecek işlerden bir tanesidir. Bizzat kendi evimi seyahat ederken Airbnb üzerinden ciddi paralara kiralıyorum.

Bazı insanlar bir bölgede uzun dönem 6-7 tane ev kiralıyorlar. Bunları airbnb üzerinden kiraya vererek para kazanıyorlar. Tabii evinizle ilgilenmek için birisi ile anlaşmanız gerekiyor bunu gezerken yapabilmek için. Yaşadığınız yerden tanıdığınız birisi ile anlaşıp misafir ağırlama ve temizlik işleri için ödeme yapabilirsiniz.

Gelir aralığı
1 Ev için Minimum Aylık $1000

4) Hostel Çalışanı Olarak Para Kazanabilirsiniz

Sadece Dijital işler değil aynı zamanda gezerken para kazanmak fiziksel olarak da mümkün. Mesela Hosteller genellikle oda ya da yemek karşılığında kısa süreli işlerde gezginleri işe alır. Resepsiyonistlikten oda temizleyicisine ya da barmenliğe kadar birçok iş vardır. Eger daha uzun kalmayı düşünüyorsanız hosteller para da ödeyebilirler. Yıllar önce Tayland’da bir hostelde çalışıp para kazanmıştım.

Hatta beni eskiden takip edenler hatırlayacaktır, bu konuda birkaç youtube içeriği de üretmiştim.

Gelir aralığı:
Kalacak yerle beraber saati $7 – $10 kazanabilirsiniz. Bazen bir öğün yemeğinizi de karşılıyorlar.

5) Fotoğrafçılık Yaparak Para Kazanmak

seyahat fotoğraf
seyahat fotoğrafçığı

En popüler işlerden bir taneside fotoğrafçı olarak para kazanmaktır. Profesyonel seyahat fotoğrafçısı olup fotoğrafları satmak yıllarca süren sıkı çalışma gerektirir. Bu konu da çalışma alternatifleri oldukça çeşitlidir. Ben aklıma gelenlerli buraya listeleyeceğim.

1- Stok (stock) fotoğrafçılığı yaparak para kazanmak

2- Airbnb Deneyimlerinde fotoğrafçı olarak para kazanmak

3- İnstagram üzerinden fotoğraflarınız ile para kazanmak

4- Etkinlik fotoğrafçısı olarak para kazanmak

5- Ürün Fotoğrafçısı olarak para kazanmak

Hepsini şimdilik tek tek açıklamayacağım Freelance olarak yine Fiverr üzerinden insanların neler yaptığına göz atabilirsiniz.

iyi bir sosyal medya oluşturup, buradan reklam gelirleri elde edebilirsiniz. Yada seyahat fotoğrafçılığı üzerine kurslar yapabilirsiniz. Stock fotoğrafçığı için en iyi yer Shutterstock olacaktır. Diğerlerine de kayıt olursanız bir şey kaybetmezdiniz.

Stock fotoğrafçığıTürkiye’de yapan sayılı insanlar var. Benim de bir arkadaşım Özgür Çağdaş

Fiyat aralıgı:
Aylık $1000 – $10,000 kazanabilirsiniz.

6) Seyahat Yazarlığı Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Seyahat hakkında yazmak belki de birçok kişinin hayali olan bir meslektir fakat birçok insanın başlamaması gereken bir iş. İlk olarak harika bir yazar olmak zorundasınız. Sonra, internetle ilgili konuları iyi bilmeli ve editörlerle aranızı iyi tutmalısınız. Bir kez bunları yaparsanız, daha sonra dergilerde, gazetelerde, websitelerde ve seyahat kitaplarında yazabilirsiniz. Ayrıca metin yazarlığı ve diğer tür yazılarda olabilir.

Bu konuda ilk başlarda bu tarz sitelere seyahat alanında makaleler yazıp, satabilirsiniz. Öncelikle bu alanda biraz tecrübelenmiş olursunuz. Sonrasındaysa adım adım ilerleyerek kendi işlerinizi oluşturabilirsiniz.

Eğer ikinci bil diliniz var ise, bu dilde makale yazmak size daha çok para kazandırabilir. Bunu biraz detaylandırayım, mesela İngilizce makale yazmak buna dahil. Çünkü google kullanıcılarının %80’i ingilizce bir şeyler arıyorlar. Bu da reklam gelirlerini oldukça arttırıyor, yani editörlerin gelirlerini doğru orantılı olarak etkiliyor.

Bu konuda yolculuğun başlarında bende bu siteyi işe dönüştürmem sayesinde temel masraflarımı karşılıyordum. Reklam gelirleri dışında link verme, satış ortaklığı gibi gelirlerde elde ettirmesi yönünden zaman zaman oldukça etkili oluyordu.

Fiyat aralığı:
Kelime başına $0.10 – $1.00


Uzun vadede kitap yazabilir satışından komisyon alabilirsiniz. Yada aylık belirli bir ücret karşılığında da üretebilirsiniz.

7) Blog Yazarak Para Kazanmak

Bence internetten para kazanmak için hala en iyi yöntemlerden birisidir. Bu konuda detaylı bir rehber hazırlayacağım.

Bu konu da şöyle bir artı var. Artık ne kadar zor olsa da bu sizin. Öyle yada böyle hata yapa yapa da olsa bir şeyleri yoluna koyabilirsiniz. Aylık 200bin dolar kazanan insanları gördüm. Mesela Creatandgo son raporunda yıllık 1 milyon dolar kazandığını detaylı olarak anlatmış. Buradan bakabilirsiniz.

Blog siteniz üzerinden google Adsense reklamları alarak, özel linkler alarak yada komisyon satışları yada tanıtım yazıları gibi şeyler yaparak para kazanabilirsiniz. Tüm bunlar için sadece iyi bir blog yazarı değil aynı zamanda SEO ve gelir modelleri oluşturmayı bilmeniz lazım.

[convertkit form=1380840]

Fiyat aralıgı:
Aylık $500 – $200,000 kazanabilirsiniz.

8) Stoksuz Satış Yaparak Para Kazanabilirsiniz / Amazon FBA

Bunun birkaç adı ve çeşidi vardır fakat denizaşırı ülkelerden ürün alıp onları Amazon üzerinden tekrar satışa sunmak ve seyahat ederken bu şekilde para kazanmak son dönemlerde oldukça popülerleşti.  FBA (fullfilment by amazon) sayesinde aslında bir dükkana ihtiyacınız yoktur çünkü ürünler Amazonun internet sitesinde online olarak stoklanır. Bununla ilgili bir çok kurs ve eğitim videosu bulabilirsiniz.

Dikkat, yaratıcılık ve bir o kadar da iyi iş takibi gerektiriyor. Seyahat etmek aynı zamanda yolda öğrenmek olduğundan, bu konuda kendinizi oldukça geliştireceksinizdir. Ayrıca seyahat etmek Dünya görüşünüzü de geliştirecektir. Böyle bir online mağaza da başarı sağlayabilirsiniz.

Fiyat aralığı:
Aylık $1000 – $30,000 kazanabilirsiniz.

9) Sokak Sanatçılığı Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Para kazanmak için en büyük yeteneğinizi gösterin.  Bir enstüman edinerek popüler bir caddede önünüze bir şapka koyup müzik yapabilirsiniz. Fakat birçok şehirde bunun için izin alınması gereklidir. Ayrıca akrobasi, boyama, falcılık, dans gibi başka yetenekleriniz varsa onları da kullanabilirsiniz.

Dünyanın farklı yerlerinde ilhamı aramak, bir çok sanatçının ihtiyacı olan şeylerden biri de olabilir.

Dünya’da bu konuda oldukça fazla örnek var. Bunun sebebiyse insanlar onlara keyifli anlar yaşattığınız için sizi ödüllendirme konusunda oldukça hassastır. Bu konuda özellikle Türk bir kafileye gelirseniz, muhtemelen tur rehberi bu konuda size yardımcı olmak adına tüm ekibi yönlendirecektir 🙂

Ayrıca sokakta bubble yaparak bir süre bende küçük paralarda olsa bir miktar para kanarak kendimi finanse ettim 🙂

Sokak Gösterisi Yaparak Para Kazanmak

Gelir aralığı:
Saat başı $10 – $100 kazanabilirsiniz. Belki bir yamaç paraşütü için, bazen de bir öğün yemek için 🙂

10) Bilgisayar Programcılığı Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Zaten böyle bir işiniz varsa bağlı olduğunuz yerden ayrılıp freelance olarak çalışabilmenize ve seyahat etmenize olanak veren bir işe dönüştürebilirsiniz. Bazı özel freelance programlama siteleri vardır. Buralardan iş bulabilir ya da kendi programlarınız için şirketlerle konuşabilirsiniz.

Kendinize bu anlamda bir referans oluşturarak bu şekilde bir referans portföyü oluşturabilirsiniz. Bu sayede Maldivler’de plajda yatarken çalışabilirsiniz.

Gelir aralığı:
$3000 – $10,000 kazanabilirsiniz.

11) Barmenlik & Garsonluk Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Dünya çapında barlar, gece kulüpleri ve restoranlar vardır. Bu tarz işler her yerde az çok aynıdır. Dili konuşmanıza olanak sağlar, ayrıca biraz diliniz olsa iyi olabilir. Turistik yerlerde iş bulmak daha kolaydır ve az ya da çok zaman gerektirmez. Ayrıca barmen olarak ne kadar çok deneyim kazanırsanız, o kadar çok iş fırsatınız ve geliriniz olur.

Gittiğim yerlerde zaman zaman bende işletmelerle konuşup yapabileceğim işler konusunda bilgi alıp çalışıyordum. Bu sayede bir yeri 2-3 ay keşfedebilme ve kültürünü tanıma fırsatım oluyordu.

Özellikle bu konuda hostellerin biçilmiş kaftan olduğunu tahmin etmişsinizdir. Zaten oldukça yoğun oluyorlar ve bu konudaki tekliflerinizi hemen değerlendirip size yardımcı oluyorlar.

Konaklama, beslenme ve para kazanma anlamında size kazancı aşağıdaki rakamlar aralığında oluyor.

Gelir aralığı:
Her ay $1000 – $5000 kazanabilirsiniz. Çalışma saatiniz arttıkça kazanacağınız para artacaktır. Seyahat ettikçe de güler yüzünüz ve de bahşişleriniz 🙂

12) Tur Gemilerinde Çalışarak Para Kazanabilirsiniz

Güzel, egzotik yerleri görmenin en iyi yolu yatta ya da tur gemisinde çalışmaktır. Yiyecek, kalacak yer, ulaşım ihtiyaçlarınız ve sigortanız karşılanır, bu yüzden bu iş para kazanmanın en iyi yollarından biridir.

Bu sayede belki dilinizi geliştirebilirsiniz, insan ilişkilerinizi ve dünya görüşünüz zaten değişecektir. Bir çok farklı milletten insanla vakit geçirebilmek para kazanmak dışında da oldukça fazla şey kazandıracaktır.

Birçok iş de kendi başınıza seyahat etmeniz için çok zaman sağlayabilir. Örneğin; güvertede görev yapma, hosteslik, şeflik tur yöneticisi, mühendis vb.

Gelir Aralığı:
Aylık $2000 – $6000

13) Tur Rehberliği

Uluslararası veya yerel bir şirkette tur rehberi olmayı düşünebilirsiniz.

Öncesinde birden çok yeri iyi öğrenmeniz gerekmekte. Gönüllülük esasına dayanarak çalışan bir çok tur rehberi görebilirsiniz. Bunlarla kendinizi hazırlayıp, pişirebilir sonrasındaysa daha büyük oynayabilirsiniz.

Ya da girişimci olup, kendi turlarınızı butik olarak yada büyük çaplı olarak başlatabilirsiniz. – yerel tırmanış turu ya da restoran gezisi gibi.

Gelir aralığı:
Her ay $1000 – $10,000

14) Serbest Çevirmenlik Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Tabi ki çevirmen olmak için ikinci bir dili bilmeniz gerekir. Belki Birleşmiş Milletler’de çalışmayacaksınız ama hayal ettiğiniz sürece fırsatları yakalayabilirsiniz. Bir restoranın menüsünü çevirebilirsiniz, dilinizi konuşan turistlere tur satabilirsiniz ya da online serbest çeviri hizmeti sunabilirsiniz. Ne kadar akıcı konuşursanız, o kadar çok para kazanabilirsiniz.

Ayrıca bu tarz bir çok dönemsel işler oluyor. Bir çok uluslararası firma Türkçe bilene ihtiyaç duyuyor, çünkü Türkiye pazarında hizmet veriyorlar. Bu konuda İngilizce bilmeniz ve bunu Türkçe dökümanlara aktarabiliyor olmanız, size seyahatlerinizi finanse etme şansı sunabilir.

Gelir aralığı:
Kelime başına $0.10 – $0.40 kazanabilirsiniz. Bir yerle anlaşırsanız aylık belirli bir ücret karşılığında da belirli bir iş yapabilirsiniz. Filipinlerin turkuaz denizinde plajda çeviri yapma fikrini bir sevdiniz gibi 🙂

15) Spor Antrenörlüğü Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Size gezerken para kazanma imkanı sunan diğer bir meslek de serbest spor antrenörlüğüdür. Yeterince tecrübeniz varsa sınıflarda pilates, yoga, zumba, dans ya da kişisel eğitmenlik yapabilirsiniz.

Dilerseniz kalabalık, yeşillik bil bölgede hoparlörden müzik açıp yoga, pilates gibi branşları yapabilirsiniz. Bir kartona yazı yazarak insanlara katılabileceklerini, ücretsiz olduğunu fakat dünyayı gezdiğini dilerlerse destek olabileceklerini yazıp yanınıza koyabilirsiniz.

Bu anlamda emin olun size katılanlar, ve de destek olanlar çıkacaktır.

Gelir aralığı:
Saat başı $30 – $100

16) Spor Eğitmenliği Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Herhangi bir spor dalında iyi misiniz? Bilgilerinizi diğerleriyle paylaşarak profesyonel bir eğitmen olabilirsiniz.

Sörf, uçurtma uçurma, kayak, dalış, paraşüt, kaya tırmanışı, tenis, yelken, dağcılık, vb. işleri yaparak dijital ortamlarda sunabilir, eğitmen olabilirsiniz ve de gezerken sevdiğiniz işi yaparak para kazanabilirsiniz.

Ayrıca biraz daha girişkenseniz zaman zaman büyük bir hoparlör eşliğinde şehirlerdeki yeşilliklerde toplu bir şekilde spor yaptırabilirsiniz. Sokak sanatçılığı gibi gönüllü esasına dayanarak para kazanabilirsiniz.

Gelir aralığı:
Aylık $1000 – $4000 kazanabilirsiniz.

17) İngilizce Öğretmenliği Yaparak Para Kazanabilirsiniz

İngilizce konuşmayı biliyor musunuz?  Belki fark etmemişsinizdir ama profesyonel ingilizce öğretmenlerine dünya çapında ilgi büyüktür ve ücretleri iyidir. Fakat dili anlamak sadece yeterli değildir. Üniversite mezunu ve TEFL sertifikası gerekmektedir. Bunları sağladığınız taktirde Güney Amerika ve Güney Kore, Japonya gibi ülkelerde oldukça kolay iş bulabilirsiniz.

Özellikle Güney Amerika’da bunun karşılığında size para ödemenin üstüne ücretsiz konaklama sağlama imkanları var. Üstelik dilerseniz İspanyolca dersleri de sağlayabiliyorlar. İspanyonca okuma konusunda Türkçe’ye yakın olduğu için hızlıca geliştirebilirsiniz ve pratik yapma şansı da elde edersiniz.

Gelir aralığı:
Kalacak yer + aylık :$2000 – $3000

18) Mesaj Terapisti Olarak Para Kazanabilirsiniz

Masaj terapisti dünya çapında stresi ve acıyı azaltmak için revaçta olan bir meslektir. Eğitimli terapistler yorgun turistler için popüler turistik yerlerde hizmet verirler. Otellerle anlaşarak müşteri bulabilirsiniz. Spor salonlarına, kahve dükkanlarına asmak için el ilanı hazırlayabilirsiniz.

Gelir aralığı:
günlük $50 – $200 kazanabilirsiniz.

19) Profesyonel Şeflik Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Seyahat şefi olarak dünyanın herhangi bir yerinde çalışabilirsiniz. Ancak, bu uzun süreli, düzensiz ve stresli bir iştir. Seyahat şefleri geleneksel restoranlarda, otellerde, tur gemisi, özel yatlar, gıda kamyonlarında hatta evlerde bile çalışabilir.

İyi bir tecrübeye sahip olmanız da sizin için bir şanstır. İş ilanları genellikle online olarak şirketlerin web sitelerinde listelenir. Tüm bu süreç zorlu dense de dünyanın her yerinde dönemsel olarak şeflere kapılarını. açacak bir çok işletme bulabilirsiniz.

Gelir aralığı:
Saati $9 – $20 (saatlik) olarak kazanabilirsiniz.

20) Borsa ve Piyasaları Takip Ederek Para Kazanabilirsiniz

Bu listedeki diğer işler gibi, hiçbir tecrübeniz olmadan borsa işine giremezsiniz fakat bu işle uğraşıp seyahat eden birkaç kişiyle de tanıştım.

Hisse, bono, eurobond, tahvil derken epey karışık bir yatırım dünyası gibi dursa da, iyi eğitimlerle bu konuda seyahatiniz boyunca para kazanabilirsiniz.

Para kazanmaya başlamadan önce genellikle birkaç yıl geçer ve para kaybedersiniz. İşe başlamanızda finans geçmişiniz ve birikiminiz de önemlidir.

Fiyat aralığı:
Günlük $100 – $10,000 kazanabilirsiniz.

21) Sokak Satıcılığı Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Eğer biraz seyahat konularına ilginiz yoğunlaştıysa, bileklik satarak gezen bir çok kişiye illa ki denk gelmişsinizdir. Sokakta resim yapıp bunları satanlar, polarid hatıra fotoğrafı çekip satanlar gibi işlerin olduğunu da göreceksiniz.

Bu şekilde tezgah açmak için malzemeye ve uzun zaman duracağınız bir yere ihtiyacınız var. Eğer bir mevsim boyunca bir yerde duracaksanız, orası iyi bir yer olmalıdır.

Her şeyden önce güler yüzünüz ve enerjiniz bu konuda size yardımcı olacaktır. Seyahat etme tutkunuzu insanlar hissettikçe; siz onlara hissettirdikçe, paylaştıkça size yardımcı olacaklardır.

Turistlerin yoğun olduğu caddeleri ya da halk plajlarını seçebilirsiniz.

Gelir aralığı:
Günlük $20 – $200 arasında kazanabilirsiniz.

22) Festival Turnesi Çalışanı Olarak Para Kazanabilirsiniz

Dünyada festivallerde çalışmak için ünlü biri olmanıza gerek yok.  Sahne kurulumu, festival görevlisi ve yiyecek satıcısı gibi birçok yan işler vardır. Festivaler öncesinde, festival anında ve sonrasında birçok iş gerektirir. Kanada, Amerika ve Avrupa‘dan tutun da Avusturalya ve Yeni Zelanda‘ya kadar festivallerde çalışma imkanınız olabilir.

Ayrıca bu biriktirdiğiniz tecrübeler sonrasında size daha büyük organizasyonların kapılarını açabilir. Olimpiyatlarda da büyük çaplı bir organizasyon ekibi olduğunu hatırlatmak istedim 🙂

Gelir aralığı:
Bedava bilet + saat başı $12 kazanabilirsiniz. Festivalde çalışmak bütün eğlenceye de ortak olmak demek, özellikle çalışanların eğlenme kısmını kenara atmıyorlar 🙂

23) Çocuk Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak

Çocuklarına yeni bir dil öğrenimi için ya da ev işleri için oda, yiyecek ya da maaş karşılığı çocuk bakıcısı tutan ailelerle çalışabilirsiniz. “Aupair” olarak geçen programlar var, özellikle Almanya tercih edilip ilk adım atılan yerlerin başında geliyor.

Almanya’da çalışırken Hollanda, Fransa, İtalya gibi ülkelere seyahat edilebileceği gibi; ülke içinde de seyahat edebilirsiniz. Ayrıca ev sahibiniz sizi ücretsiz olarak dil kursuna da yazdırabiliyor ve seyahatinizi destekliyor. Hele çocukları da yanınıza alırsanız 🙂

Bu meslek size yabancı bir ülkede yaşama, dil öğrenme ve para kazandırırken yeni bir kültür öğrenme fırsatı verir.

Fiyat aralığı:
Aylık $400 – $1000 kazanabilirsiniz.

24) Uçuş Görevlisi Olarak Para Kazanabilirsiniz

Bir uçuş görevlisinin hayatı çekici gelebilir çünkü dünya çapında gezmek farklı şehirlerde partilerde olmak, farklı kültürleri öğrenmek, %90 bedava uçmak, otel indirimleri ve bulutların üzerinde çalışmak … Fakat böyle bir işte çalışmak kolay değildir. Eğitimi zordur, çalışma saatleri çoktur ve tüm uçuşlarda yalnızsınızdır. Buna rağmen içinde seyahat tutkusu olanlar için dünyayı gezmelerine olanak sağlar.

Özellikle dil konusunda bir avantajınız varsa Dünya’daki bir çok havayolu şirketine başvurabilirsiniz.

Gelir aralığı:
Aylık $1000 – $4000

25) Dış İşler Çalışanı Olarak Para Kazanabilirsiniz

Dışişlerde (diplomat) ya da hükümetlerarası kuruluşlarda çalışmak da dünyayı gezmenize olanak sağlayan diğer mesleklerden biridir. Fakat bu tarz işlerin çoğu için üniversite mezunu olmak ya da yabancı dili iyi şekilde bilmek gerekir. Bu işlerin başvuruları ve sınavları internet üzerinde bulunmaktadır.

Özellikle uluslararası temsilcilik gibi görevleri olan müzeler var. Bu kişiler 2 yılda bir başka müzelere transfer olabiliyor, yada seyyar müzeler oluyor bildiğimiz Dünya Turnesine çıkıyor. Bunlarda görev alabilirsiniz.

Konsolosluklarda çalışma avantajı ise şu şekilde, 4 yıllık dönemlerle dünyadaki bir çok konsolosluğa transferiniz gerçekleşebilir. Bu sayede de farklı farklı kültürlerde yaşayabildiğiniz gibi, görev yaptığınız yere yakın bir çok ülkeyi keşfetme şansınız olacaktır.

Fiyat aralığı:
Aylık $500$10,000 kazanabilirsiniz.

26) Pazarlama Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Tekrar 1 haftada öğrenemeyeceğiniz işlerden biri! İnsanlar boşuna okula gidip pazarlama okumuyor… Fakat bununla ilgili bir geçmişiniz varsa Bali’de bir hamakta yatarken bu işi freelance olarak yapmamanız için bir neden yok. Aslında bu iş oldukça yaygınlaşıyor. Seyahat ederken isimlerini duyurmak için çalışan birçok insanla tanıştım.

Ayrıca gittikleri ülkelerde, yerli üretimlerin pazarlamasını yapabilirsiniz. Bir çok kişi bu şekilde mermer, halı, zeytinyağı gibi anlaşmalar yaparak da bir gelir kapısı açıyor. Seyahati adeta işi haline dönüşüyor. Türkiye’deki bir üretice bir müşteri bulduğunuzda sizi omzunda taşıyacaktır zaten 🙂

Gelir aralığı:
Aylık $1000 – $10,000 kazanabilirsiniz.

27) Gezici Hemşire Olarak Para Kazanabilirsiniz

Gezici hemşire olabilmek için ilk olarak hemşirelik bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir ki bu da 2/4 yıl alır. Ondan sonra, 13 hafta sürebilen geçici gezici hemşireliklere başvurabilirsiniz. Anlaşmaya bağlı olarak, vergi dışı gelir, bedava konaklama ve fazlasını kapsayabilir.

Dünya’da sağlık sektöründe önemli boşluklar var ve bir hemşire yada sağlık çalışanı olarak gittiğiniz her yerde ilgi göreceksinizdir. Dönemsel çalışmalık bir çok kişi arıyorlar, tam zamanlı da 🙂

Denizaşırı ülkelerde bile gezerken para kazananmanıza yardımcı olabilecek, bunun için kurulmuş şirketler vardır.

Gelir aralığı:
Saat başı $30 – $40 kazanabilirsiniz.

28) Sanal Asistanlık Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Ofis teknolojisindeki gelişmeyle ve çalışan giderlerini düşürmek amacıyla şirketler evlerinde ya da herhangi bir yerde çalışabilecek sanal asistanlara ihtiyaç duymaya başladı. Günümüzde sanalda çalışarak yapılamayacak işler çok azdır. Sosyal medya programlama, müşteri sorunlarına yanıt, ajanda düzenleme gibi birçok iş sanal asistanlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Bu konuda dünyada en popüler platfromlardan biri Fiverr ‘e göz atmanı tavsiye ederim.

Gelir aralığı:
Aylık $500 – $3000 kazanabilirsiniz 🙂

29) Profesyonel Uzmanlıklarınızı Kullanarak Para Kazanabilirsiniz

Kendi alanınızda uzman mısınız? Şirketlerde profesyonel danışman olarak çalışmak size göçebe yaşam fırsatı sunabilir. Danışmanlar kısa süreli projelerde çalışır, şirketlerin gelişmesi için personelleri eğitir. Mesela etkili sosyal medya kullanımı için bir şirkete eğitim vermek gibi.

Gelir aralığı:
Değişkendir 🙂

30) Modellik Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Dünyanın bir çok yerinde büyük defileler olduğu gibi küçük markalarında kıyafet çekimleri, ürün tanıtımları gibi etkinlikler için modellere ihtiyaçları oluyor.

Özellikle bazı markalar rekabette fark yaratmak için farklı milletten modelleri oldukça tercih ediyorlar. Ve her yıl belirli zamanlar bunları yaptıkları ve erkenden planladıkları için sizde bunlara göre bir gezi rotası oluşturarak plan yapabilirsiniz.

Bu konuda biraz eğitiminiz olması ve fiziksel şartlarınız da buna uygun olması gerekiyor. Fakat sadece boyun uzun ve fit olmalıyım gibi düşünmeyin günümüzde kısa, kilo fazlalığı olan insanlarda alışık olunmadık şekilde oldukça tercih ediliyorlar.

Gelir aralığı:
Aylık $500 – $5000 kazanabilirsiniz.

31) Dj Performansı Sergileyerek Para Kazanabilirsiniz

Son zamanlarda DJ’leri oldukça sahnede görüyoruz ve ünleri arttı. Buna bağlı olarak butik partilerden büyük organizasyonlara kadar büyük oluşumlar olduğu gibi; büyük oluşumlardaki küçük sahnelerde arttı.

Bu konuda biraz tecrübe kazanarak sahne alabilirsiniz, hatta Türkçe şarkıları bile avantaja çevirebilirsiniz. Belki portatif ürünlerle zaman zaman sokak performansları bile sergileyebilir, yada bir barda chill müzik yapabilirsiniz.

Referanslarınız arttıkça gittiğiniz her yerde kolayla günlük işler bulabilir, davetler alabilir ve tanıdığınız kültürler sayesinde iş kaliteniz oldukça yükselecektir.

Gelir aralığı:
Aylık $1000 – $5000 kazanabilirsiniz.

32) Sosyal Medya Yöneticisi

Bu son zamanlarda yeni bir mesleğe dönüştüğü gibi popülaritesi de gittikçe arttı. Artık önceden büyük şirketlerin yaptığı yatırımları; artık küçük işletmelerde yapıyorlar.

Ayrıca, küçük işletmelerin buna ayırdığı bütçeler düşük kaldığı için birden fazla yerin sosyal medyasını bağlayarak bu alanda sürdürülebilir bir sistem kurabilirsiniz.

Dünyanın farklı yerlerinden bunu yapmak işinize de yansıyacaktır, ve bu başarılı yükseliş kazancınızı da doğrudan etkileyecektir. Gezerken para kazanmanın en keyifli yollarından biri olduğu gibi, yeniliklere ayak uydurma açısından da biraz fazla mesai isteyecektir sizden.

Gelir aralığı:
Aylık $1000 – $3000 kazanabilirsiniz.

33) E Kitap Yazarı Olmak

Günümüzde yazar olmak artık çok da kolaylaşmış gibi gözükse de, ortaya çıkan kitap sayısı düşünüldüğünde öne çıkmak oldukça zor oluyor. Ama belki gezdiğiniz yer ile ilgili kısa öyküleri hikayeleri e-kitaplaştırabilirsiniz.

Bu sayede bir reklam geliri elde edebilir; bir link uzakta olarak insanlara ulaşabilirsiniz. Ayrıca dikkat çekip; bir derginin, blog sitesinin bunları satın alması gerçekleşebilir yada sizden yazılar isteyebilirler.

Gördüğünüz yerleri anılaştırmak, hikayeleştirmek hiç de kolay olmasa bile dönüp baktığında anıları saklamanın en güzel yollarından biri olsa gerek.

Gelir aralığı:
Aylık $700 – $2000 kazanabilirsiniz.

34) Seslendirme Sanatçılığı Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Seslenme sanatçılığı uzun yıllar eğitim gerektiren ve oldukça zor bir iştir. Aslında burada bahsettiğimse bazen videoların seslendirme işleri yada sesli kitap okuma hizmeti veren yerlere farklı ses rengine sahip; hatalar yapan ve doğallığı koruyan insanlara da ihtiyaç oluyor.

Bu konuda kendinizi geliştirerek, birçok iş alabilir hatta bazen Dünyanın farklı yerlerinden, doğanın sesi arka fonunda seslendirmeniz bile avantajınıza olacaktır.

Gelir aralığı:
Aylık $700 – $2000 kazanabilirsiniz.

35) Podcast Yayını Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Gezerken para kazanmak için çok iyi bir yöntem olduğundan çok emin değilim, çünkü zahmetli ve uzun süreçli bir iş. Fakat uzun vadede ne kadar geliştiğini hesaba katarsak, bir o kadar da mantıklı bir seçim olabilir.

Gittiğiniz ülkeleri anlatabilir, anılarınızı anlatabilirsiniz. Belki hiç alakasız farklı bir konsept yapabilirsiniz. Tamamen özgürsünüz ve yaratıcılığınızla alakalı. Düşük bütçeler ile böyle bir yayın oluşumunu başlatabilirsiniz.

Kitleniz arttıkça nasıl para kazanabileceğinizi zaten öğreneceksiniz 🙂

Gelir aralığı:
Aylık $500 – $1200 kazanabilirsiniz.

35) Yaşam Koçluğu Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Özellikle psikoloji mezunuysanız, yada bu alanda kendinizi geliştirdiyseniz hatta ve hatta dil de biliyorsanız bu meslek sizin için biçilmiş kaftana dönüşebilir.

Bunu dünyada yapanların sayısında hızlı bir artış var, özellikle yüksek para kazanan insanlar yoğun çalışma temposunda bazı psikolojik sorunlara yakalanabiliyorlar. Bu süreçleri atlatmaları ise tükenmişlik sendromu gibi sebeplere dayandığından zorlaşıyor.

İşte burada tüm her şeyi geride bırakabilen, uçları yaşayan insanlarla sohbetin onlara iyi geldiğini kanıtlayan bazı akademik çalışmalar yapılmış. Çalışmaları boşverin zaten, bu insanların müşterileri oldukça artış göstermesi bile çalışmalara gerek kalmadan bunu gösteriyor.

Günlük belirli bir saat sohbet ediyorsunuz, tavsiyelerde bulunuyorsunuz bazen birlikte bile seyahat edebiliyorsunuz. Farklı uçları birlikte deneyimleme şansı yakalıyorsunuz. Enteresan bir gezerken para kazanma şekli, şans gerektiriyor birazda desek yanlış olmaz.

Gelir aralığı:
Aylık $1000 – $12000 kazanabilirsiniz.

35) Online Olarak Tişört Tasarlayıp, Sonra Satıp Para Kazanabilirsiniz

O da nasıl oluyor diyorsanız aslında haklısınız, ilk öğrendiğimde bende bir şaşırmıştım. Bu hizmeti veren aracı kurumlar var, üye oluyorsunuz ve tişört tasarlıyorsunuz.

Sonra belirli bir sermaye ile bunu ürettiriyorsunuz, aracı hizmet veren kurum ise bunu online satış yapan yerlerde satışa çıkartıyor. Satıldıkça da sizin satış rakamınızdan komisyon alıyor, tam bir kazan kazan ilişkisi var anlayacağınız.

Burada “hep alışverişte of şöyle bir tişört olsa; bu böyle olsa çok güzel olurdu” diyenlerdenseniz oldukça tatmin edici rakamlar kazanabilirsiniz. Dünyanın farklı yerlerindeki gördüklerinizi ise sanatınıza yansıtabilirsiniz.

Gelir aralığı:
Aylık $1000 – $5000 kazanabilirsiniz.

35) Online Olarak Ürün Tasarlayıp, Sonra Satıp Para Kazanabilirsiniz

Tişört tasarlayarak bu yapıldığında, içinizdeki girişimci sesi “tablo, vazo, heykel, sandalye” gibi şeylere de olur dediyse; aynen girişimciler de öyle diyerek tişörtün yanında bunu başlatmışlar. Aynı madde 34’te anlattığım gibi çalışıyor.

Aradığınız ürünü bulamayanlardansanız, ve bunu bulamayanlara hitap edebileceğinizi düşünüyorsanız, dünyanın farklı yerlerinde gizli kalmış ürünleri de çıkarabileceğinizi düşünüyorsanız koşun. Gezerken para kazanmak hayalini gerçekleştirebilecek bu iş tam sizlik.

Gelir aralığı:
Aylık $1000 – $5000 kazanabilirsiniz.

36) Anketörlük Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Bu bir otobüs durağı bank ilanı gibi olsa da değil 🙂 Dünyanın bir çok yerinde uluslararası anket kuruluşları anket yapıyorlar. Haberlerde gördüğünüz bu ülkede okuma-yazma oranı böyle böyle, insanların mavi sevgisi yüzde şu kadar gibi bir çok araştırma görebilirsiniz.

Bu 3 türlü yapılıyor. Bunlardan birincisi yerel şirketler tarafından yapılıyor, diğeri uluslarası şirketler tarafından yapılıyor ve bazıları da akademik çalışma yürütenlerin makalelerinde kullanmak için yaptırdıkları freelance işler olarak verilebiliyor.

Bu gezginlerin sıkça tercih ettiği bir yöntem olmasa da zaman zaman hayat kurtaran yöntemlerden biri olabiliyor. Burada gördüğünüz tahmini rakamlarsa bu anketlerin araştırmaya dönmesi sonucunda oluştuğunu söyleyebilirim.

Gelir aralığı:
Aylık $100 – $700 kazanabilirsiniz.

37) Anket Organize Ederek Para Kazanabilirsiniz

Yukarı da bahsettiğim anketörlük tüm yıl boyunca çeşitli konularda düzenlendiğinden neredeyse aradığınız her zaman bulabileceğiniz türden bir iş. Hatta şirketler çoğunlukla bunu yapacak kişileri bulamıyorlar bu yüzden bazı anketleri düzenlemek için görevlendirme yapıyorlar.

Mesela siz bu görevlendirmeleri yaptınız ve daha önce anket düzenleme konusunda tecrübelisiniz. Size önümüzdeki bir yıl yapılacak anketleri veriyorlar, sizde bunları yaptırıp sonuçları toplayarak inceliyorsunuz. Ham verileri biraz işleyerek geri yolluyorsunuz.

Anketörlükte sınıf atlanarak yapılan alternatif bir para kazanma yöntemi. Şirketler yerel sonuçların siyasi sebepler yada bazen başka sebeplerden dolayı manipüle edildiğini düşündüğünden böyle şeyler yapıyorlar. O yüzden bu işlerde yerel halktan olmamanız avantaj yaratabilir.

Gelir aralığı:
Aylık $250 – $750 kazanabilirsiniz.

38) Video Editörlüğü Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Eğer Final Cut Pro X, Adobe Premiere Pro, Sony Vegas Pro gibi programları kullanabiliyorsanız freelance olarak bir çok iş alabilir, hatta bu kişilerle uzun vadede çalışabilirsiniz.

Youtube video edit işinden tutunda, özel günlerdeki reklam filmlerine kadar her şeyi editleyebilirsiniz. Bununla ilgili artan talepten bahsetmeme gerek bile yok sanırsam 🙂

Gelir aralığı:
Aylık $1000 – $7500 kazanabilirsiniz.

39) SEO Uzmanı Olarak Gezerken Para Kazanabilirsiniz

SEO nedir derseniz kısaca “arama motoru optimizasyonu” olarak tanımlayabilirim. Gördüğünüz tüm arama sonuçları bununla ilgili. Detaylara çok girmeyeceğim ama şirketlerden, kişilere kadar bir çok kişi bu hizmete duyuyor.

Özellikle çok ayaklı bir sistem olduğundan az tecrübeli kişilerden uzmanlara kadar Dünya genelinde ihtiyaç duyuluyor.

Gelir aralığı:
Aylık $700 – $7500 kazanabilirsiniz.

40) IOS Geliştirici Olarak Para Kazanabilirsiniz

IOS geliştiricilere ihtiyaç gittikçe artıyor. Özellik iyi geliştiricilerin maaşları yüksek olduğundan ve büyük şirketler tarafından kapıldığından Freelance olarak bu işi yapacak çok fazla kişi aranıyor.

Start-uplar tarafından özellikle çok fazla talep gören bu kişilerden biri olarak olarak gezerken para kazanabilirsiniz. Ayrıca belki yaşadığınız sorunlarla ilgili uygulama geliştirip, bu şekilde gezginlerin kullanabileceği bir uygulama çıkarma fikri bile hayal değil.

Gelir aralığı:
Aylık $500 – $5500 kazanabilirsiniz.

41) Dalış Eğitmenliği Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Dalış dersleri turistlik bölgelerde oldukça fazla verilen eğitimlerin arasında. Bu konuda talebe karşılık eğitmen eksikliği oldukça fazla yaşanıyor.

Sizde öncesinde böyle bir eğitim alarak yada böyle bir eğitiminiz varsa bunu işe çevirebilirsiniz. Hem dalış derslerini farklı bölgelerde vererek oralarda dalma şansı elde edebileceğiniz gibi; hemde para biriktirerek başka yerleri gezme şansı elde edebilirsiniz.

Gelir aralığı:
Aylık $500 – $2500 kazanabilirsiniz 🙂 Burada sezonluk kazanç aya vurularak ortalama fiyat çıkarılarak hesaplanmış.

41) Surf Eğitmenliği Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Filmler tarafından bilinçaltımıza işlenen bir şey midir bilinmez ama benim oldukça ilgimi çekiyor, ve denerken oldukça keyif vericiydi.

Tahmin edeceğiniz gibi turistlerin ilgisi dalış gibi sarf konusuna da ilgisi yüksek. Hem surf eğitmenliği yapabileceğiniz gibi; hemde bu konuda sarf tahtalarını temizlemek, yerleştirmek gibi işlerde çalışabilirsiniz.

Gelir aralığı:
Aylık $500 – $2250 kazanabilirsiniz 🙂 Burada sezonluk kazanç aya vurularak ortalama fiyat çıkarılarak hesaplanmışlardan diğeri.

42) Cankurtaranlık Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Cankurtaranlık eğitimleri ve sınavları uluslararası olarak geçerliliğini koruyorlar. Aslında çok da bir eğitimi yok gidiyorsunuz teorik 3 saat bir eğitimi oluyor; sonrasındaysa 200 karışık yüzen herkese 3. sınıf lisansını veriyorlar.

Sonrasındaysa gerekli sınav ve eğitimlerle 2. sınıf ve 1.sınıfa getirebilirsiniz. Böylelikle Dünyanın bir çok yerinde iş bulabilirsiniz.Yanlış anlaşılmasın her seviye cankurtaran iş bulabilir ama tahmin edeceğiniz gibi 1. sınıflar daha kolay ve yüksek rakamlara bulabilir.

Gelir aralığı:
Aylık $500 – $2250 kazanabilirsiniz.

43) Yatların Transferlerini Yaparak Para Kazanabilirsiniz

Zenginler gittikleri yere yatlarını önceden götürüyorlar. Bunun için kaptan ve bir ekip olsa da dışarıdan ek olarak kişi talep ediyorlar.

Ayrıca bazen yoğunluklarda bir çok yelkenli tekne sipariş sonrası teslimlerde deniz üstünden taşınarak ulaştırılabiliyor. Mesela Singapur’dan sipariş verilen tekne; Fransa’dan deniz yoluyla teslim edilebiliyor.

Buralarda ise temel ve orta sınıf yelken eğitimi alarak görev alabilirsiniz. Yelkenli teknelerde hem transferlerde çok kişi olması gerekiyor, hemde seyahat ederken denizde seyrin tadını çıkarabiliyorsunuz.

Gelir aralığı:
Aylık $1500 – $5250 kazanabilirsiniz.

44) Geri Dönüşüm Ürünleri Size Para Kazandırabilir


Bazı ülkeler bazı ürünlerin (cam, teneke, pet şişe) gibi ürünlerin geri dönüşümüne destek amaçlı para ödüyorlar. Bunları toplayarak, geri dönüşüme verip oradan da para kazanabilirsiniz.

Gelir aralığı:
Günlük $5 – $45 kazanabilirsiniz.

45) Özel Ders Vererek Para Kazanabilirsiniz

Özellikle Corona sürecinden sonra gördük ki; eğitimler uzaktan online bir şekilde de verilebiliyorlar. Bu şekilde matematik, fizik, kimya, fen, sosyal bilgiler derslerinden özel ders verebilirsiniz.

Çevrenizdeki kişilerle konuşup yolculuk öncesinde destek için birkaç kişiyle başlayarak çıkabilirsiniz. Emin olun online fiyatlar normalden düşük olacağı için; sizin başarınız sonrası zincirleme olarak artacaktır.

Ayrıca matematik gibi dersler evrensel müfredat temeline dayalı olduğundan İngilizce biliyorsanız gittiğiniz yerlerde de özel ders verebilirsiniz.

Gelir aralığı:
Günlük $5 – $100 kazanabilirsiniz.

46) Dönemsel Sebze, Meyve ve Tarım İşleri Yaparak Para Kazabilirsiniz

Tarım kültürü yoğun olan bölgelerde, dönemsellik işçi oldukça çok aranıyor. Kalacak yer, yemek ve günlük olarak para ödemesi yapıyorlar. Bir çok gezgini burada görebilirsiniz, yada gönüllü kampları olarak toplu bir etkinlik şeklinde düzenlenen organik bahçelerde oluyor.

Bu şekilde mevsimsel olarak çalışabilirsiniz. Bir kere bu sistemi oturttuğunuzda; mesela bu yıl çalıştınız ve tecrübelendiniz sizi seneye yine çağıracaklardır.

Bu süreçte kendinizi belki fotoğrafçılıkta geliştirebilirsiniz, belki de başka bir şeyde. Bu amaçla da bir basamak olarak kullanabilirsiniz.Gelir aralığı:
Günlük $100 – $250 kazanabilirsiniz. Aslında değişkendir desek daha doğru 🙂

Kolay seyahat işi yoktur!

seyahat ederken para kazanmak

Gezerken Para Kazandıracak Fikirler


Gerçek şu ki özel bir yetenek, zaman ya da deneyim olmadan gezerken para kazanmak üzere kolay yol yoktur. Dünya bu şekilde bir yer değil. Kolay bir şeyler yaparak kimse binlerce dolar vermez. Hayalimizdeki işleri gerçekleştirmek yıllar alır ve çok çaba gerektirir.  Seyahat blogumla para kazanmam bir gecede gerçekleşmedi tabii ki ve bu diğer imrendiğimiz meslekler için de geçerli. Fakat umarım bu yazı seyahat ederken para kazanan (üstelik bunu hayalindeki işleri yaparak)  insanlar olduğunu göstermiştir. İmkansız diye bir şey yoktur!

Bu yüzden bulunduğunuz yerden çıkın ve hayallerinizi gerçekleştirin. “Gezerken Para Kazanmak” kimilerinin hayali iken sizin gerçekleriniz olabilir.

Gezerken para kazanmak konusunda bildiklerimi anlatmaya çalıştım. Benim gözümden kaçan; yada sizin geliştirdiğiniz bir yöntem varsa, yorumlarda bahsetmeyi unutmayın. Sorularınızı da yazmayı ihmal etmeyin. Ayrıca “Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?” kısmını bırakıyorum, umarım işinize yarar 🙂

[convertkit form=1380840]

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Kabak Koyu Hakkında Her Şey 2023 (Kamp, HAZIRLIK, ULAŞIM ve Aktiviteler)

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

6 Responses

 1. Emre selamlar. Tüm içeriklerini paylaşımlarını izlemiş sonra açıp tekrar tekrar izleyip artık ezberlemiş biriyim. Bugüne kadar olmayan tüm meraklarım, bilgim, vizyonum kültürüm senin içeriklerin sayesinde var oldu. Bir ülkenin para biriminden tutta market içerikleri pazarları kültürel aktiviteleri, günlük yaşantıları, iletişimleri ve herkesin aklına gelebilecek en uç noktalara kadar uzanan koca bir listenin cevabını her videonda öyle dolu dolu verdin ki, seni izleyip yurtdışına giden bir insanın sudan çıkmış balık gibi olması imkansız.

  Son ev turu ve veda videonda ofisinde çektiğin ve soru cevaba bağlayarak bitirdiğin içerikte gözlerim dolarak izledim. Vermiş olduğun kararı ben senin adına çokça zaman bekledim fakat bu zamanın en iyi ne zaman olacağını tabi ki sen yaşadın ve belirledin. Bir videoda karavan ile çıktığın kısa bir yolculuğun vardı, orada ki heyecanın uyumun ve mutluluğun o kadar açıktı ki kendinde dile getirmiştin *İşte hayat bu abi,* Diyerek ve dediğin hayata adım atmış oldun Üsküdar da ki evini kapatarak. Sevindiğim tek şey ofisinin hala var oluşu ve içerik paylaşımların dışında aramızda bıraktığın o tatlı yeşil bağ 🙂

  Bundan sonra ki yerleşik-siz hayatını en az senin kadar merak ve heyecanla bekliyor ve umutla bekliyor olacağım. Umarım benim de senin için hep hayal ettiğim Karavan hayatını bir gün bende yaşayabilir ve heyecanımı seninle yine yazarak paylaşabilirim. Başladığın günden bugüne seni sevgiyle takip eden ve İlkkez sana yazan bir insan olarak mutluluk ve yeni çılgınlıklar diliyorum.

  Yine son içerikte dediğin gibi *İNSAN HÜCRELERİ 7 YILDA BİR YENİLENİR* senin bu macerada ki 7. yılın başlıyor. Şimdi yenilenme ve yeni anıları bizimle paylaşma vakti. Umarım bu mesajı ailenden biri yazmış gibi hisseder ve yeni yolculuğunda bir nebzede olsa ilhamına katarsın. Sevgiler.

  Seni Seviyorum 🙂

 2. Bir ev hanımı ve 2 cocuk annesi olarak dünyayı gezme hayallerimi ertelemiş ve hatta kapatmış olmam cok üzücü. Günümüz şartlarıyla eşimin 7 bin lira maaş almasına rağmen ay sonu sıkıntısı yaşayarak bulunduğum şehri bile gezememe durumu can sıkıcı.yani para herşeydir. Ev hanımı 25 yaşında bir anne olarak ülkemiz ev hanımlarına sadece yemek yapmak ve el işi örgüleri dışında pek olanak sağlamıyor. Gerek eşiniz bile. Ama nedense yazılarınız ve videolarınızdan sonra neden olmasın dedim. Hayallerime yaktığınız umut ışığı için teşekkürler..umut insana güç veriyor

  1. ülke neden sağlamasın her şeyi de ülkemize atmamak lazım. bazı konularda kendimizi de sorgulamak lazım yapılan seçimler enine boyuna düşünülerek yapılması lazım 25 yaşında 2 tane çocuk annesi olmak da bir seçim mesela. çok farklı kariyer ya da hayat tarzı seçen kadınlar oldukça yaygın. insanlar kendilerini geliştirip hobilerini işe çeviriyorlar evden çıkmasalar bile para kazanabiliyorlar. Ama her seçimin sonucu maalesef hemen olmuyor. Çocuk sahibi olmak seçiminin sonucu olarak o çocuklarla senelerce ilgilenmeyi göze almak geliyor. Tabi ki maddi duruma göre de değişiyor fakat her seçimi sonuçlarına göre yapabilirsek sonradan seçimlerimizde başkalarını suçlamadan doğru kararlar vermiş bir şekilde hedeflerimize ulaşabiliriz. Maalesef hayat çok lüks yaşamlara sahip olan insanlar haricinde belirli planlar yapılmadan anlık yaşanmıyor. Her şeyi isteyip hiç bir fedakarlık yapmadan sonuçlar beklemek de yanlış. Burada özendiğimiz Emre Durmuş bile evli ve çocuk babası değil ve hayatında çok fazla yerleşik şeyler feda ederek bugünlere gelmiş buradan da örnek alabilirsiniz. Her zaman maalesef ne istediğimizi bilmek zorundayız diye düşünüyorum.Ülkemizde olanak çok fazla lütfen artık her şeyi ülkemize ve kadınlara bakışa atmayalım herkes kendi seçimini yaşar

 3. Emrecim öncelikle merhabalar 🙂 Ben Hidayet Öztürk. Bloğunu ve kanalını severek izleyen takipçilerinden birisiyim. Senden ilham alarak yol maceralarını avrupa seyahatlerini büyük bir beğeniyle takip ediyorum. İnşallah senin gibi bende ileriki yaşantımın büyük bir kısmını fotoğraflar ve videolar çekerek anılarımı ölümsüzleştirmeyi düşünüyorum; ki inşallah başarabilirim. Tabii öncesinde bi memurluk hayalim var 🙂 çünkü biraz birikim olmadan olmuyor. Umarım senin gibi çocukluğumdan beri hayalini kurduğum dünyayı gezerek yeni maceralara yelken açabilirim bende ileride. Seni çok seviyoruz kardeşim. İyi ki tanımışım dediğim insanlardan birisisin. Sevgiyle kal….!!! 🙂

 4. Merhaba Emre, ben de bir süre öğretmenlik ve sonra yine bir süre kabin memurluğu yaptım. 😄 Bu sayede Türkiye’de ve dünyada pek çok yere seyahat etme imkanı buldum. Fakat iş icabı gidildiği için bulunduğunuz şehirden uzaklaşmak hem vakit hem güvenlik açısından sorun olabiliyor. Yine de normalden çok daha uygun fiyatlara seyahat edip, daha rahat vize alınabiliyor. Hatta iş için gittiğimizden dolayı(uçak görevlilerine verilen bazı kartlar, evraklar ile) sadece vize ile girilebilecek ülkelerde vizesiz gezebildik(israil,almanya,hollanda gibi).
  Bu arada seni çok uzun zamandır takip ediyorum(abone sayın 90-100bin civarında iken). Pek çok videona yorum yapıp, yaptığın işleri beğeniyorum. Bir keresinde instagramda Barış Özca’nın bir postuna gelen yoruma anti yorum yapmıştım onu beğenmiştin(yorum yapan kişinin dünyaya bakış açısındaki sığlığa karşı bir yorumdu: eğitim, ekonomi, siyaset vb. sorunları konuşmak ve bunlara çözüm aramak yerine neden dünyadaki gelişmeleri takip ediyormuş Barış bey, neden uzay muzay tesla konuşuyormuş da gençlerin ve ülkenin sorunlarını çözmeyi düşünmüyormuş vs, bu tarz bir görüştü, sosyal bilgiler öğretmeni birisi yazmıştı. Biz de zaten Barış Özcan’ın gençlere bir bakış açısı kazandırma, dünyadaki gelişimi değişimi çocuklara/gençlere göstererek ülkemizi uygar medeniyetler seviyesine çıkarma, sürekli ilerleme çabası içinde olduğunu; bunu görmenin zor olmadığını beyan etmiştik😄) beğenini gördüğümde çok şaşırıp sevinmiştim. 🙂 çünkü yoruma gelen bir yorumdu benimkisi, girip okunacağını düşünmemiştim , sadece bir öğretmen olarak başka bir meslektaşımın bakış açısının darlığından rahatsız olmuştum. Başöğretmen M. Kemal Atatürk zamanında kendisine “Vekil maaşları ne kadar olsun?” diye sorulduğunda “Öğretmen maaşlarını geçmesin.” yanıtını vermiş, bu mesleğin kutsallığına inanmış bir kahramandır. Böylesine önemli bir mesleği icra edenlerin de entelektüel birikime, donanıma, anlayışa sahip insanlar olması gerektiğini düşünüyorum. Bu da böyle bir anımdır.
  Son olarak iç mimarlık, tasarım, dizayn gibi konularda da yetkin iseniz online işler yapmak mümkün. Sevgilerimle…
  🤗

 5. Emre abi gerçekten gerçekten sana çok teşekkür ediyorum. Sana Bakarak o kadar ilham alıyorum ki, bunu söz ile ifade etmek mümkün değildir. Yaşımın küçük olmasına rağmen ve Turkiyede yaşamama rağmen seni çox seviyorum. Ben de buyudugumde senin gibi inşallah seyahetci olacağım. Bizlere çok yardımcı olduğun için sana çok çok teşekkür ediyorum. Kendine, çok iyi bak. Bu arada Yağmur ablaya da selamlar ;).

  Azerbaycan, Bakü- Xetai. 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir