Gezerken Para Kazanabileceğiniz Birbirinden Havalı 33 İş

İÇERİK HARİTASI

Gezerken nasıl para kazanırız?

Gezerken Para Kazanabileceğiniz En İyi İşler
Gezerken Para Kazanabileceğiniz En İyi İşler


Bu yazı Matthew Karsten tarafından İngilizce olarak yazılmıştır ve Yol Günlükleri tarafından Türkçeleştirilmiştir.

İnsanların gezerken nasıl para kazandığını hiç merak ettiniz mi? Bu şekilde yapılabilecek birçok meslek var ve birçoğu gezerken para kazanmaya uygun.

Eğer benim kadar gezmeyi seviyorsanız ama maddi olarak tamamen işten ayrılacak durumda değilseniz, seyahat ederken de para kazanabilirsiniz.  Bunu ya ticaret yaparak ya da size gezme fırsatı sunabilecek bağımsız bir işle başarabilirsiniz.

Son 5 yıldır yerleşik hayata geçmeden gezebilmemin nedeni seyahat bloğumu işe dönüştürmüş olmamdır. Yinede, uzun süre gezebilmenin tek yolu bu değildir!


İlk olarak biraz fedakârlık… Eğer bu işlerin tümü kolay olsaydı herkes yapıyor olurdu. Birçoğu tutku, özel eğitim, zaman ayırma ve yetenek gerektiriyor. Diğerleri ise bunlar kadar kazandırmıyor.
Seyahat ederken çok para kazanmanın sihirli bir yolu yoktur. Göçebe yaşamanın arkasındaki gerçek, birçok insanın göz ardı ettiği fedakârlıklar ve yıllar süren çalışmalarıdır. Bu işleri yapan insanlar işin inceliklerini öğrenmeye zaman harcarlar ki bunlar sizin de önceliğiniz olursa siz de aynı işleri yapabilirsiniz.

Hepimizin 24 saati var, peki siz nasıl harcıyorsunuz?


Gurbetçi, Dijital Gezgin, ya da Göçebe

Tüm bu seyahat işleri eşit şartlara sahip değildir ve aşağıdaki kategorilerde sıralanmışlardır.- gurbetçi işleri, dijital gezgin işleri, ya da göçebe dediğimiz işler. Bunların farkı nedir?


GURBETÇİ İŞLERİ

Gurbetçi, başka ülkeye yerleşmek anlamına gelir. Bir ülkenin vatandaşıyken, yabancı bir ülkede yaşamak ya da çalışmaktır. Gurbetçi işleri, başka bir ülkede çalışıyorken sadece seyahat etmekle alakalıdır. Bir süredir o ülkede yaşıyor olabilirsiniz, bu yüzden tam olarak göçebe sayılmazsınız.


DİJİTAL GEZGİN

Dijital gezginler bilgisayarlardan çalışırlar. Bu da onlara gezerken çalışma fırsatı sunar. Dijital gezginler, internete ulaşabildikleri sürece para kazanabilir. Blog açmak bu kategori altındadır, bu yüzden benim hayat tarzımı tanımlar. Dijital gezginler, istediklerinde kahve dükkânlarında ya da otellerde çalışabilirler. Örneğin; online işler, serbest yazar, sosyal medya vb.


GÖÇEBE

Göçebeler alternatif diyebileceğimiz işleri yapar. Bu tarz işler bilgisayar gerektirmeyen işlerdir. Müzisyenleri ya da sanatçıları düşünebilirsiniz. Ödeme el altından olabilir. Örneğin; işportacı, müzisyenler, çiftlik işleri vb.

EN İYİ SEYAHAT İŞLERİ (2016)

Sıradaki seyahat işleri birkaç kategoriden oluşur. Bu işlerin herkes için uygun olmadığını unutmayınız.  Eğer ki üniversite mezunuysanız, tarlada meyve toplamaktan hoşlanmayabilirsiniz. Hepimizin farklı geçmişi, yetenekleri ve konfor düzeyi vardır.

 • BARMEN/GARSON

Dünya çapında barlar, gece kulüpleri ve restoranlar vardır. Bu tarz işler her yerde az çok aynıdır. Dili konuşmanıza olanak sağlar, bu yüzden biraz diliniz olsa iyi olur. Turistik yerlerde iş bulmak daha kolaydır ve az ya da çok zaman gerektirmez. Ayrıca barmen olarak ne kadar çok deneyim kazanırsanız, o kadar çok iş fırsatınız ve geliriniz olur.

Gelir aralığı

Her ay $1000 – $5000

Kaynaklar

Bartending For Dummies
How To Get A Bartending Job Overseas

 • TUR REHBERLİĞİ

Uluslararası bir şirkette tur rehberi olmayı düşünebilirsiniz. Ya da girişimci olup, kendi turlarınızı başlatabilirsiniz. – yerel tırmanış turu ya da restoran gezisi gibi.

Gelir aralığı

Her ay $1000 – $10,000

Kaynaklar

Tourism Tiger Blog
Work Abroad Leading Adventure Tours

 • SERBEST ÇEVİRMEN

Tabi ki çevirmen olmak için ikinci bir dili bilmeniz gerekir. Belki Birleşmiş Milletler’de çalışmayacaksınız ama hayal ettiğiniz sürece fırsatları yakalayabilirsiniz. Bir restoranın menüsünü çevirebilirsiniz, dilinizi konuşan turistlere tur satabilirsiniz ya da online serbest çeviri hizmeti sunabilirsiniz. Ne kadar akıcı konuşursanız, o kadar çok para kazanabilirsiniz.

Gelir aralığı

Kelime başına $0.10 – $0.40

Kaynaklar

ProZ Translation Jobs
How To Succeed As A Freelance Translator

 • HOSTEL ÇALIŞANI

Hosteller genellikle oda ya da yemek karşılığında kısa süreli işlerde gezginleri işe alır. Resepsiyonistlikten oda temizleyicisine ya da barmenliğe kadar birçok iş vardır. Eger daha uzun kalmayı düşünüyorsanız hosteller para da ödeyebilirler. Yıllar önce Hawaide bir hostelde çalışıp para kazandım.

Gelir aralığı

Kalacak yerle beraber saati $7 – $10

Kaynaklar

Inside An American Hostel: A Guidebook For Managers
Working In A Hostel

 • FİTNESS ANTRENÖRLÜĞÜ

Size gezerken para kazanma imkanı sunan diğer bir meslek de serbest fitness antrenörlüğüdür. Yeterince tecrübeniz varsa sınıflarda pilates, yoga, zumba, dans ya da kişisel eğitmenlik yapabilirsiniz.

Gelir aralığı

Saat başı $30 – $100

kaynaklar

Teaching Yoga: Essential Foundations & Techniques
Igniting The Fire: Building A Successful Personal Training Career

 •  İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ

İngilizce konuşmayı biliyor musunuz?  Belki fark etmemişsinizdir ama profesyonel ingilizce öğretmenlerine dünya çapında ilgi büyüktür ve ücretleri iyidir. Fakat dili anlamak sadece yeterli değildir. Üniversite mezunu ve TEFL sertifikası gerekmektedir.

Gelir aralığı:

Kalacak yer + aylık :$2000 – $3000

Kaynaklar:

Online TEFL Language Course
Teaching English As A Foreign Language For Dummies

 • MASAJ TERAPİSTİ

Masaj terapisti dünya çapında stresi ve acıyı azaltmak için revaçta olan bir meslektir. Eğitimli terapistler yorgun turistler için popüler turistik yerlerde hizmet verirler. Otellerle anlaşarak müşteri bulabilirsiniz. Spor salonlarına, kahve dükkanlarına asmak için el ilanı hazırlayabilirsiniz.

Gelir aralığı

günlük $50 – $200

kaynaklar

Bodyworker’s Success Blueprint
Business Of Massage Therapy: Building A Successful Career

 • İNTERNET POKERİ

Gerçek olamayacak kadar kulağa hoş geliyor. Dünyanın herhangi bir yerinde para kazanmak için online poker oynayabilirsiniz fakat diğerleri gibi hayat tarzı haline getirebilmek için çok çalışma gerektirir. Sayılarla iyi olup, saatlerce oynamak için iyi iradeye sahip olmalısınız.

Gelir aralığı

Aylık $1000 – $30,000

kaynaklar

Becoming An Online Professional Poker Player
Strategies For Beating Small Stakes Poker Games

 • WEB/GRAFİK TASARIMCISI

Dijital gezginler için en yaygın mesleklerden biri web tasarımcılıgıdır. Tüm ihtiyacınız olan bilgisayar, dizayn zevki ve bazı yazılım programlarıyla  online platform bilgisidir. Tasarım yapmak için Photoshop, Dreamweaver, WordPress, Illustrator gibi programları ve kod yazmak için de HTML, PHP ve CSS yi kullanabilirsiniz.

Gelir aralıgı

Aylık $1000 – $7,000

kaynaklar

Running A Web Design Business From Home
Professional WordPress: Design & Development

 •  YATTA YADA TUR GEMİSİNDE ÇALIŞMAK

Güzel, egzotik yerleri görmenin en iyi yolu yatta ya da tur gemisinde çalışmaktır. Yiyecek, kalacak yer, ulaşım ihtiyaçlarınız ve sigortanız karşılanır, bu yüzden bu iş para kazanmanın en iyi yollarından biridir. Birçok iş de kendi başınıza seyahat etmeniz için çok zaman sağlayabilir. Örneğin; güvertede görev yapma, hosteslik, şeflik,  tur yöneticisi, mühendis vb.

.

GELİR ARALIĞI

Aylık $2000 – $6000

KAYNAKLAR

Work On A Cruise Ship
The Yacht Guru’s Bible

 • PROFESYONEL ŞEFLİK

Seyahat şefi olarak dünyanın herhangi bir yerinde çalışabilirsiniz. Ancak, bu uzun süreli, düzensiz ve stresli bir iştir. Seyahat şefleri geleneksel restoranlarda, otellerde, tur gemisi, özel yatlar, gıda kamyonlarında hatta evlerde bile çalışabilir. İyi bir tecrübeye sahip olmanız da sizin için bir şanstır. İş ilanları genellikle online olarak şirketlerin web sitelerinde listelenir.

Gelir aralığı

Saati $9 – $20

KAYNAKLAR

Have Blade Will Travel: Adventures Of A Traveling Chef

 • BORSACI

Bu listedeki diğer işler gibi, hiçbir tecrübeniz olmadan borsa işine giremezsiniz fakat bu işle uğraşıp seyahat eden birkaç kişiyle de tanıştım. Para kazanmaya başlamadan önce genellikle birkaç yıl geçer ve para kaybedersiniz. İşe başlamanızda finans geçmişiniz ve birikiminiz de önemlidir.

Fiyat aralığı:

Günlük $100 – $10,000

KaynaklaR

Day Trading Academy
Day Trading: Strategies For Maximum Profit

 • İŞPORTACI

Satılabilecek en iyi malzeme takıdır ama siz resim, kıyafet, deri eşya vb. gibi malzemelerinizi toptan alıp sizin  ürettiğiniz şeyleri de satabilirsiniz. İşportacı olarak tezgah açmak için malzemeye ve uzun zaman duracağınız bir yere ihtiyacınız var. Eğer bir mevsim boyunca bir yerde duracaksanız, orası iyi bir yer olmalıdır. Turistlerin yoğun olduğu caddeleri ya da halk plajlarını seçebilirsiniz.

Gelir aralığı

Günlük $20 – $200

KAYNAKLAR

Jewelry Making & Beading For Dummies
Bohemian Inspired Jewelry Using Leather, Ribbons, and Cord

 • FESTİVAL TURNESİ

Dünyada festivallerde çalışmak için ünlü biri olmanıza gerek yok.  Sahne kurulumu, festival görevlisi ve yiyecek satıcısı gibi birçok yan işler vardır. Festivaler öncesinde, festival anında ve sonrasında birçok iş gerektirir. Kanada, Amerika ve Avrupadan tutun da Avusturalya ve Yeni Zelandaya kadar festivallerde çalışma imkanınız olabilir.

Gelir aralğı

Bedava bilet + saat başı $12

kaynaklar

How To Get A Job At A Music Festival

 • SPOR EĞİTMENLİĞİ

Herhangi bir spor dalında iyi misiniz? Bilgilerinizi diğerleriyle paylaşarak profesyonel bir eğitmen olabilirsiniz. Sörf, uçurtma uçurma, kayak, dalış, paraşüt, kaya tırmanışı, tenis, yelken, dağcılık, vb. gezerken sevdiğiniz işi yaparak para kazanabilirsiniz.

gelir aralığı:

Aylık $1000 – $4000

Kaynaklar

True Stories From A Diving Instructor
Ski Instructor’s Handbook

 • ÇOCUK BAKICISI

Çocuklarına yeni bir dil öğrenimi için ya da ev işleri için oda, yiyecek ya da maaş karşılığı çocuk bakıcısı tutan ailelerle çalışabilirsiniz. Bu meslek size yabancı bir ülkede yaşama, dil öğrenme ve para kazanırken yeni bir kültür öğrenme fırsatı verir.

Fiyat aralığı

Aylık $400 – $1000

Kaynaklar

Au Pair Guide: A Helpful Handbook
So You Want To Be An Au Pair?

 • UÇUŞ GÖREVLİSİ

Bir uçuş görevlisinin hayatı çekici gelebilir çünkü dünya çapında gezmek farklı şehirlerde partilerde olmak, farklı kültürleri öğrenmek, %90 bedava uçmak, otel indirimleri ve bulutların üzerinde çalışmak … Fakat böyle bir işte çalışmak kolay değildir. Eğitimi zordur, çalışma saatleri çoktur ve tüm uçuşlarda yalnızsınızdır. Buna rağmen içinde seyahat tutkusu olanlar için dünyayı gezmelerine olanak sağlar.

Gelir aralığı

Aylık $1000 – $4000

KAYNAKLAR

Looking Skyward: Turn Flight Attendant Dreams Into Reality
Flight Attendant Survival Guide

 • DIŞ İŞLER

Dışişlerde (diplomat) ya da hükümetlerarası kuruluşlarda çalışmak da dünyayı gezmenize olanak sağlayan diğer mesleklerden biridir. Fakat bu tarz işlerin çoğu için üniversite mezunu olmak ya da yabancı dili iyi şekilde bilmek gerekir. Bu işlerin başvuruları ve sınavları internette bulunmaktadır.

Fiyat aralığı

Aylık $500 – $10,000

Kayanklar

So You Want My Job: Foreign Service Officer

 • FOTOĞRAFÇI

Profesyonel seyahat fotoğrafçısı olup fotoğrafları satmak yıllarca süren sıkı çalışma gerektirir. Fotoğraflarınızı toptan internete yükleyebilirsiniz ya da dergileri/kitapları kullanarak müşterilere satabilirsiniz. Seyahat fotoğrafçıları için rehberli fotoğrafçılık turları yapmak ya da online ders satmak da diğer alternatiflerdendir.

Fiyat aralıgı

Aylık $1000 – $10,000

Kaynaklar

Going Pro: Making Money With Photography
How To Become A Travel Photographer

 • SEYAHAT YAZARLIĞI

Seyahat hakkında yazmak belki de birçok kişinin hayali olan bir meslektir fakat birçok insanın başlamaması gereken bir iş. İlk olarak harika bir yazar olmak zorundasınız. Sonra, internetle ilgili konuları iyi bilmeli ve editörlerle aranızı iyi tutmalısınız. Bir kez bunları yaparsanız, daha sonra dergilerde, gazetelerde websitelerde ve seyahat kitaplarında yazabilirsiniz. Ayrıca metin yazarlığı ve diğer tür yazılarda olabilir.

Fiyat aralığı

Kelime başına $0.10 – $1.00

Kaynaklar

The Essential Guide To Freelance Writing
Travel Writing: Expert Advice From Lonely Planet

 • STOKSUZ SATIŞ/ AMAZON FBA

Bunun birkaç adı ve çeşidi vardır fakat denizaşırı ülkelerden ürün alıp onları Amazon üzerinden tekrar satışa sunmak ve seyahat ederken bu şekilde para kazanmak son dönemlerde oldukça popülerleşti.  FBA (fullfilment by amazon) sayesinde aslında bir dükkana ihtiyacınız yoktur çünkü ürünler Amazonun internet sitesinde online olarak stoklanır.

Fiyat aralığı

Aylık $1000 – $30,000

Kaynaklar
Amazon Selling Blueprint

 • BLOG

Gezerken blog işinden para kazanmak birçok kişinin hayalidir. Fakat hayattaki birçok şey gibi, oldukça zordur. Blog yazarak para kazanmak zordur ve yıllar alabilir. Sadece seyahatle ilgili blog yazmak değil, yiyecek, moda, hayat tarzı gibi birçok konu da blog açabilirsiniz. Gelirler genellikle reklamlardan, ortak satışlardan ya da yaratıcı projelerden gelir. Fakat hepsinden önce bir okuyucu kitlenizin olması gerekir.

Fiyat aralıgı

Aylık $500 – $20,000

Kaynaklar

How To Start A Travel Blog
Becoming A Professional Travel Blogger

 • SOKAK SANATÇISI

Para kazanmak için en büyük yeteneğinizi gösterin.  Bir enstüman edinerek popüler bir caddede önünüze bir şapka koyup müzik yapın. Fakat birçok şehirde bunun için izin alınması gereklidir. Ayrıca akrobasi, boyama, falcılık, dans gibi başka yetenekleriniz varsa onları da kullanabilirsiniz.

Gelir aralığı

Saat başı $10 – $100

Kaynaklar

Busking For Fun & Profit
Busking And Street Performing To Fund Your Travels

Şimdiye kadar AirBnbyi duyduğunuza eminim. Oteller kalmaktansa başkalarının evinde kalmanızı sağlayan bir rezervasyon sitesi. Bazı girişken insanlar seyahatteyken evlerini kiralar.

Gelir aralığı

Aylık $1000 – $7000

Buradan üye olarak ilk misafir ağırlamanızda 50 $ kazanabilirsiniz. → AIRBNB ÜYELİK

Get Paid For Your Pad
Make Money On AirBnB

 • MEVSİMLİK İŞLER

Sadece belirli mevsimlerde çalışarak yılın kalan günlerinde seyahat eden birçok gezginle tanıştım. Bu kategorideki işler çok fazladır. İnşaat işçileri, öğretmenler,  balıkçılar kayak hocaları gibi. Bu işler hangi yeteneklere sahip olduğunuzla ya da hangilerini öğrenmek istediğinizle alakalı.

Gelir aralığı

Varies widely

Kaynakalr

Oil Rig Jobs Reloaded
Building A Better Teacher

 •  PEACE CORP (ngo)

Sizden daha az şanslı olan birine yardım etmek ister misiniz? Peace corp’ta gönüllü olmayı deneyin! Fakat unutmayın ki gönüllü bir iş yapmak tam zamanlı çalışmak demektir. Parası çok iyi değildir ama deneyimlerle hayatınızı zenginleştirir. Zorluklarla başa çıkmayı öğrenirsiniz.

Gelir aralığı

Yiyecek+konaklama+ aylık $314

Kaynaklar

I Quit My Job and Joined The Peace Corp

 • PAZARLAMA

Tekrar 1 haftada öğrenemeyeceğiniz işlerden biri! İnsanlar boşuna okula gidip pazarlama okumuyor… Fakat bununla ilgili bir geçmişiniz varsa Bali’de bir hamakta yatarken bu işi freelance olarak yapmamanız için bir neden yok. Aslında bu iş oldukça yaygınlaşıyor. Seyahat ederken isimlerini duyurmak için çalışan birçok insanla tanıştım.

Gelir aralığı

Aylık $1000 – $10,000

Kaynaklar

The New Rules Of Marketing & PR
Growth Hacker Marketing: A Primer On The Future

 • VLOGGER

Dünyayı gezerken videolar çekmek de diğer çekici işlerden ve bazı insanlar bu şekilde çalışarak gayet iyi bir hayat yaşıyorlar. Örneğin, meşhur bir youtuber olmak… Bu iş için video çekip düzenlemek ya da internet ve pazarlamayla ilgili bilgi sahibi olmanız gerekli.

Gelir aralığı

Aylık $1000 – $20,000

Kaynaklar

Living Off YouTube: A Complete Guide
YouTube Black Book: How To Create A Channel & Make Money

 • GEZİCİ HEMŞİRE

Gezici hemşire olabilmek için ilk olarak hemşirelik bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir ki bu da 2/4 yıl alır. Ondan sonra, 13 hafta sürebilen geçici gezici hemşireliklere başvurabilirsiniz. Anlaşmaya bağlı olarak, vergi dışı gelir, bedava konaklama ve fazlasını kapsayabilir. Denizaşırı ülkelerde bile gezici hemşire olmanıza yardımcı olabilecek, bunun için kurulmuş şirketler vardır.

Gelir aralığı

Saat başı $30 – $40

Kaynaklar

How To Be A Successful Travel Nurse

 • BİLGİSAYAR PROGRAMCISI

Zaten böyle bir işiniz varsa bağlı olduğunuz yerden ayrılıp freelance olarak çalışabilmenize ve seyahat etmenize olanak veren bir işe dönüştürebilirsiniz. Bazı özel freelance programlama siteleri vardır. Buralardan iş bulabilir ya da kendi programlarınız için şirketlerle konuşabilirsiniz.

Gelir aralıgı

$3000 – $10,000

Kaynaklar

How To Become An Expert Software Engineer
How I Work As A Digital Nomad Programmer

 • SANAL ASİSTAN

Ofis teknolojisindeki gelişmeyle ve çalışan giderlerini düşürmek amacıyla şirketler evlerinde ya da herhangi bir yerde çalışabilecek sanal asistanlara ihtiyaç duymaya başladı. Günümüzde sanalda çalışarak yapılamayacak işler çok azdır. Sosyal medya programlama, müşteri sorunlarına yanıt, ajanda düzenleme gibi birçok iş sanal asistanlar tarafından gerçekleştirilmektedir.

Gelir aralığı

Aylık $500 – $3000

Kaynaklar

Becoming A VA: The Virtual Assistant Industry
Become A Virtual Assistant: Guide To Success

 • PROFESYONEL DANIŞMANLIK

Kendi alanınızda uzman mısınız? Şirketlerde profesyonel danışman olarak çalışmak size göçebe yaşam fırsatı sunabilir. Danışmanlar kısa süreli projelerde çalışır, şirketlerin gelişmesi için personelleri eğitir. Mesela etkili sosyal medya kullanımı için bir şirkete eğitim vermek gibi.

Gelir aralığı

Değişkendir.

Kaynaklar

Never Chase Clients Again: The Art Of Consulting
Working For Yourself: Law & Taxes

Kolay seyahat işi yoktur!

Gerçek şu ki özel bir yetenek, zaman ya da deneyim olmadan seyahat ederken para kazanmanın yolu yoktur. Dünya bu şekilde bir yer değil. Kolay bir şeyler yaparak kimse binlerce dolar vermez. Hayalimizdeki işleri gerçekleştirmek yıllar alır ve inanılmaz çaba gerektirir.  Seyahat blogumla para kazanmam bir gecede gerçekleşmedi tabii ki ve bu diğer imrendiğimiz meslekler için de geçerli. Fakat umarım bu yazı seyahat ederken para kazanan – üstelik bunu hayalindeki işleri yaparak-  insanlar olduğunu göstermiştir. İmkansız bir şey yoktur!

Bu yüzden bulunduğunuz yerden çıkın ve hayallerinizi gerçekleştirin.


 

Rezervasyon İçin En İyi Tavsiyelerim

1- Bu iki siteyi kullanarak otel rezervasyonlarını yapabilirsin. Genelde en iyi sonucu verirler.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
MESAJ GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MACERAYA KATIL!

En iyi gezi tavsiyelerimi Direk olarak Sana göndermemi ister misin?

ÜCRETSİZ Mail listeme katıl