Avrupa’da Gizli Bir Cennet, Giethoorn Köyü

İÇERİK HARİTASI

Giethoorn Köyü, Hollanda
Giethoorn Köyü, Hollanda

Avrupa’da gittiğim en güzel yer ; Giethoorn Köyü, Hollanda

Amsterdam’da bir hafta kaldıktan sonra artık birazda etrafı keşfedelim, Hollanda’nın başka yerlerini gezelim diye çıktık yola. Daha önceden de rotamıza koyduğumuz Giethoorn Köyü ise gidelicekler listesinde en başta yer alıyordu.

Fotoğraflarına bakarken bile heyecanlandıran bu yer, Nasıl yani böyle yerler var mı şimdi? Burada mı? Görebilecek miyim? dedirtiyordu.  Eğer İnterrail yapmayı planlıyorsanız kesinlikle rotasınıza koymanızı tavsiye ettiğim bir yer.

İnterrail rota tavsiyesi : Giethoorn Köyü, Hollanda

 

Giethoorn Köyüne Nasıl Gidilir ?

Köye gitmek için Amsterdam merkez istasyonundan  Steenwijk diye bir tren istasyonuna geldik. İnterrail Bileti ile buraya gelirken para ödemedik. Daha sonra bu istasyondan kalkan otobüsler var. 6 Euro’ya Köye kadar götürüyorlar. Harita’ya baktık 8 km uzaklıkta duruyor. Biz buraya otostop ile gideriz dedik ve çıktık yola. Hava yağmurlu olsada hem yürüyüp hem otostop çekerek bir saat sonra kendimizi köyün girişinde bulduk.

Gierhoorn köyünün hemen girişinde bir market var. Buradan peynir, zeytin ekmek ile yemeğimizi yedikten sonra nehrin kenarında ki pizzacıların önünden geçerek köye girdik.

 

Giethoorn Köyü, Hollanda
Giethoorn Köyü, Hollanda

Giethoorn Köyü

Köye vardığımızda yağmur hala yağıyordu, bizde uzun ince bir bota 6 euro verip köyün büyülü atmosferini bot ile içimize çektik. Labirent gibi evlerin arasında ki kanalları takip ederek tüm köyü bot ile gezdik. Bot suyun üzerinde öyle gidiyor ki, hiç ses yok. Yağmur damlaları botun camına damlıyor…rüya gibi. Arada yağmuru uzun çeketim ile temizliyorum sonra elini çeneme dayayıp tekrar izlemeye koyuluyorum. Her ne kadar yapay bir köy olduğunu bilsemde etkilenmemek, bu güzelliğe kapılmamak elde değil.

 

Giethoorn - Hollanda
Giethoorn Köyü, Hollanda

Tur yaklaşık 2 saat sürdü,  bittikten sonra bu bize yetmez diyip bir de köyü yürüyerek gezdik. Bir tane evin önünden geçerken çok merak ettim ve kapısından içeri girip arka bahçeye geçtim. İçeride şömine yanıyordu, ama etrafta kimse yoktu. Birileri çıkıp ne yapıyorsun burada dese diyecek lafım yok, merak işte.

Avrupa’da Paris, Barcalona, Berlin, Roma gibi popüler destinasyonlardan sıkılanlara tavsiye, avrupada gizli kalmış, çok az gezginin gittiği bir yer. Giethoorn Kasabası, Hollanda

 

Giethoorn Köyü Konaklama Önerileri

Giethoorn Köyü, Hollanda
Giethoorn Köyü, Hollanda

 

Rezervasyon İçin En İyi Tavsiyelerim

1- Bu iki siteyi kullanarak otel rezervasyonlarını yapabilirsin. Genelde en iyi sonucu verirler.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
MESAJ GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En iyi tavsiyelerimi direk olarak sana göndermemi ister misin?

MACERAYA KATIL!

En iyi gezi tavsiyelerimi Direk olarak Sana göndermemi ister misin?

ÜCRETSİZ Mail listeme katıl