Dünya Turu İçin Para Biriktirme Yolları

Para biriktirmek demişken: Seyahat etmek istiyorsun ama elinde yeteri kadar para olmadığını mı düşünüyorsun? O zaman sana seyahate çıkmadan bizzat uyguladığım para biriktirme yöntemlerinden bahsetmek istiyorum. 

Yöntemlerimden bahsetmeden önce bununla ilgili net kesin bir şeyler söylemek imkansız Bu konuda yazının sonuna kadar bir çok farklı şeye değindim ki bunlardan biri olmazsa diğeri; o da olmazsa diğeri. Bir yerde biri işe yaracaktır. O yüzden yazının sonuna kadar pes etmemek gerek.

Seyahat Etmek İçin Para Biriktirme Yolları Nelerdir?

Para biriktirme demişken en önemli şey nasıl birikim yapabileceğini bilmek, ve para biriktirirken başka neler biriktirebilirsiniz bunu da anlatmaya çalışacağım. Bu şekilde sürdürülebilir bir sisteme dönüşebilir.

İnternet arama çubuğuna para biriktirme önerileri, para biriktirme stratejileri, para biriktirme yöntemleri gibi bir çok yazıyla karşılaşabilirsiniz. Eminim hepsinin faydalı kısımları olduğuna ve size de faydası dokunacağına. Ama bu konuda bence para biriktirmekten fazlasını da bu zamanda biriktirmelisiniz .

Adım adım tüm tecrübelerimi aktaracağım, burada sizin bir yerden yakalamanız ve bunu alıp götürmeniz lazım. Seyahat için para biriktirme yolları ve de biraz fazlası…

Seyahat İçin Para Biriktirmek ve de Biraz Fazlası

Tabi ben yola çıkmadan önce biriktirdiğim paradan mahrumdum ama şöyle bir detay vardı. Çıktığım yolculuğun adı “parasız dünya turu” idi. Ama yol boyunca bir şekilde para kazanmalı; ve yolculuk boyunca ise bu rüyanın bitmemesi için bu parayı biriktirmeliydim.

Bununla ilgili bir video çektim ki youtube’da en çok ilgi gören videolarımdan biri oldu olmasına da altındaki yorumlarda o kadar çok kişi bunları yapamayacağını yazdı. Ki hak verdim onlara çünkü haklıydılar. Bu nedenle daha konforlu bir seyahat için yola çıkmadan birikim yapmanın yollarını, para biriktirme rehberimi anlatmaya karar verdim.

Parasız Dünya Turuna Nasıl Çıktım? İlk Adımı Korkusuzca Attım!

Para biriktirmek için yöntemlerini uygulamadan önce yapmanız gereken ilk şey kendinize bir zaman dilimi yaratmak. Mesela ‘’gelecek yıl haziran ayında dünya turuna çıkıyorum.’’ Ayrıca ben parayı biriktireyim adımı atayım diye bir şey yok! Önce adım atmalısın.

Para Biriktirmek Kısmına Nereden Başlamalıyım?

Mesela şimdi hemen cüzdanından kredi kartını alıyorsun. “Ucuz uçak bileti nasıl alınır?” yazısında 8 yıllık tecrübelerimi paylaştığım bilgilerle kendine bir bilet alıyorsun. Bolca taksit yapıyorsun ve belki bir yıl sonrasına alıyorsun. Bak, bir bilet parası biriktirmeye başladın bile.

Bunu yaptıktan sonra bu süreç boyunca neler yapabilirsiniz tek tek bakalım.

14344289 1775289482748316 3111641028332865706 n
Shirakawa go köyü, Japon köyleri

Sezon 1: Neler Yapmalıyım?

 • İlk önce evinizden başlayın. Mümkünse ailenizle beraber yaşamaya başlayın bu süreçte. Kira, faturalar gibi bir çok şeyden kurtulmuş olacaksınız. O mümkün değilse o halde evinizi küçültün daha düşük kirası olan bir yere çıkın, ev arkadaşı alın yanınıza. Amacımız masrafları olabildiğince azaltmak.

 • Bir ay boyunca nerelere para harcadığınızı not alın. Siz de ne kadar saçma yerlere para harcadığınızı fark edeceksiniz. Onları yapmama özen gösterin. Listeyi’de buz dolabına asın ve kendinizle her gün yüzleşin.

 • Daha az dışarı çıkın, evde bol bol belgesel film izleyin. Dünya turu planları yapın. Bir youtube kanalı tavsiyesi vereyim: Emre Durmuş youtube videolarında keşfedilecek çok şey var 🙂

 • Aylık ücretli üye olduğunuz her şeyi fes edin. Spor salonu, Smart Tv,  Dergiler gibi şeyler. Biraz kitaplara yaklaşın, evde spor yapın, dışarıya koşmaya çıkın.

 • Ayrıca hayatınız hakkında yeni bir karar aldınız, bu bir adım. Yeni kararlar da almaya başlayın. Yeteneklerinizi geliştirmeye çalışın, kendinizi tanıyın.

 • Aylık gelirinizin bir kısmına hiç dokunmadan kenara ayırın, sanki o para hiç yokmuş gibi davranın. Bunu yapamam derseniz hemen onu konaklama ayarlamaya yatırın. Vize gerekliyse ona başvurun. Seyahat adımınız için harcayın.


Sezon 2: Neler Yapmalıyım Kısmında Daha Zorlayıcı Olun

 • Mutlaka bir kumbara edinin, gün sonunda cebinizdeki bozukları attığınız ve ihtiyacınız olduğunda içini açamayacağınız bir kumbaranız olsun. Üstünede ‘seyahatlerim için’ yazın motive edecektir 🙂


  Seyahat planlarınızı hatırlatacak resimleri duvar kağıtları yapın.

 • Aracınız varsa kullanmayın. Toplu taşıma kullanın, yürüyün, otostop çekin 🙂 Zaten büyük bir masraftan kurtulmuş oldunuz.

 • Dışardan yemek yemeyin, evde yemek yapmayı öğrenin. Bu sizi büyük bir giderden kurtaracaktır.

 • Yiyeceklerinizi Bim’den, A101’den alın, M marka ürünleri kullanın, sebze meyve için her hafta kurulan semt pazarlarını takip edin. Ucuz bulduğunuz şeylerden bolca alın, bozulmaması için derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

 • Gece çıkmalarını unutun, arkadaşlarınızı çağırın eve onlar gelsin. Sohbet edin, oyunlar oynayın. Film gecesi yapın, hayal kurun. Seyahat planlarınızı anlatın. “Gözlerinde sizin deli olduğunuzu düşündürene kadar üstlerine gidin.


  Seyahate çıkacaksınız eğlencenin kralını yaşacaksınız. Az sabır.

 • Eğer doğal gazlı bir evdeyseniz doğal gazı kısın, hatta oturduğunuz odadan başka bir yeri ısıtmayın. Üzerine kalın şeyler giymeyi öğrenin.

 • Evinizin ışıklarını sürekli kapatmayı alışkanlık haline getirin, gece lambası kullanmayın. Elektrik masraflarını azaltın. Evinizde bir televizyon varsa ondan derhal kurtulun derim. Bu fatura için değil, sizin ve seyahatiniz için ilk adım. “Netflix” ve “Youtube” için kullanıyorsanız hariç tutuyorum. Survivor yok demek istedim.

 • Sigarayı bırakın hiç olmadı azaltın! Bırakın, bırakın azaltmak diye bir şey yoktur.

 • Telefonunuz faturalı ise bu konu da size farkettirmeden artan o tarife rakamlarını görün. Derhal indirin başka tarifeye geçin. Zaten zamanla yine arttıracaklar en azından seyahat kumaramızı doldurana kadar dokunmasınlar.
12376670 1012322095515365 5050277857891980980 n 1
Cameron Highlands – Dünya Turu

Para Biriktirmek Evet ama; Fazlasını Yapabilir Misiniz?

Hafta sonları ek işler yapın. Eğer bir konuda uzman derecede yetiniz var ise özel kurslar dersler verin.

Airbnb kullanarak evinizin bir odasını günlük/haftalık kiralayabilirsiniz. Böylelikle arada sırada da olsa bir gelir etmiş olursunuz. 

Ek işler yapmaya çalışın. Freelance katkı alabileceğiniz şeyler bulmaya çalışın. İnternet üzerinden para kazanabileceğiniz işlere göz atın. Boş zamanlarınızda homeofis çalışabileceğiniz makale yazarlığı, editörlük gibi bir çok iş bulunmakta.

EŞYALARINIZI SATIN

Evde gereksiz yada ihtiyacınız olmadığınızı düşündüğünüz her şeyi ayırın ve onları sahibinden.com gibi ikinci el eşya satabileceğiniz  platformlarda satın. Bu bir televizyonda olabilir, kıyafetlerinizde olabilir, aklınıza gelen tüm eşyalar olabilir.

Ben Dünya turu yolculuğumdan önce bana destek olmaları için evimde bir kermes düzenlemiştim. Tüm arkadaşlarım, eşim, dostum bana destek oldu. Ayrıca gerçekten uzun bir yolculuğa gidecekseniz tüm eşyalarınızı satın. Yol boyu bir çok anıyla birlikte yerine geleceklerdir.

Biliyorum her şey çok korkunç ve çok zor gözüküyor başta. Güzel yerleri görmenin bedeli bu olmamalı da diyorsunuz. Aslında bir bedeli olmadığını güzel yerlerle tanışınca anlıyorsunuz.

Bazen farklı iki dili konuşan, farklı yerde doğduğun kişiyle birlikte gülümsüyorsun.

insan biriktirmek
Bazense çölleri aşıyorsun, tüm sıcaklara rağmen.

para biriktirmek için tavsiyelerÇölün sıcağını unutamadan ise kendini bir buz kütlesinin üstünde buluyorsun.

para biriktirme sırları“Baş parmak yukarı” bunu atlamayalım.

dünya turu için para biriktirmek

Tüm bunlar için para biriktiriyorsun. Aslında nasıl biriktiririm sorusunun cevabı tavsiyelerim evet ama bu da buz dağının görünmeyen kısmı. Önce ne için biriktirdiğimi iyi anlamam benim anahtarım oldu diyebilirim.

Bol bol insan kazanmak. Para kazanmak dışında herkesten parayla satın alamayacağınız şeyler olduğunu unutmamak gerekli. Bir kıvılcım size farklı şeyleri açabilir. Bu bir motivasyon hikayesi klişesi değil. Yolculuk öğrenmek: Ama önce “öğrenmeyi öğrenin“. Bunun içinde “neyi öğreneceğinizi.

Biraz daha yaratıcı olmalı. O yüzden sürekli kendinizi tanıyın, bu yüzden bu anlamda bir şeyler izleyin, okuyun diye vurguladım. Buradaki anahtar sizsiniz. Bu yazı, ben yada başkası değil! Siz 🙂

Son olarak para biriktirmenin sırları felan yok sadece biraz daha düşünerek akıllı haraket etmeniz gerekiyor. Umarım hazırladığım bu para biriktirme ipuçları işinize yarar.

Tüm bu fedakarlıkların sonucunda dünyanın güzelliklerinin kapısını araladığınızı bilin. Emin olun buna değecek! Çok geç olmadan bir şeyler yapmaya başlamalısınız! Bol şans!

Haa bide söylemeyi unuttum! Açken markete girmeyin! Para biriktirmek için oldukça önemli 🙂

Son olarak şunu şöyle bitirmeliyim: “Bir seyahate çıkmak istiyordum. Oldukça uzun bir yolculuk olsun da istiyordum. Mümkünse dünya turu. Bir yandan para biriktirmeye ihtiyacım vardı. Bir yandansa para biriktirmeden fazlasına. 2014 yılında başladığım bu yolculuk şuan 60 ülkede.

Sizin de kendi yöntemleriniz varsa yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

20 Responses

 1. Merhaba videolarınızı zevkle ve imrenerek izliyorum.Ebevyn internet kullandigim için videolarımızın linklerini maalesef kısıtlı görüyorum bu sebeple ülkelerin pasaport vize uygulamaları ile ilgili sayfa önerinizi göremiyorum.Goren bir arkadssta yazarsa coook mutlu olurum🙏

 2. Bende yolculuğum için birikim yapmaya başladım inşallah iki yıl sonra maceram başlıyacak o zaman a kadarda Türkiyeyi gezmeyi düşünüyorum inşallah hayallerim gerçek olur ve sonunda en büyük hedefim olan dünya gezisine çıkabilirim

 3. Dediklerini uygulayacağım , fakat anlayamadığım tek birşey var , ben yeni şeyler öğrenmekten çekiniyorum , yapamam korkusu ile daha denemeden buda benim kötü yanım sanırım , senin gibi gezgin olmayı istiyorum , 2 yıldır fitness yapıyorum aslında , fitness hayatımı aşırı değiştirdi , sporu bırakmam mümkün değil fakat , evde yapabilirim , her zaman izinden yürüyeceğim umarım bir gün seninle karşılaşırız çünkü gerçekten seni tanımak isterdim , yinede herşey için teşekkür ederim.

  Umut et , Azimli ol , Başarıyı tat.

 4. Bende yıllardır senin gibi bir gezgin olmak istiyorum ama daha hala adım atamadım ufak bi birikimim var ama biraz daha birikim yaptıktan sonra rota çizmeyi planlıyorum hatta bazı arkadaşlarım ve kuzenim sen deli misin onlar o işten para kazanarak yapıyor bu işi yeri geliyor bir havayolu firması sponsor oluyor diyorlar ama zaten en büyük delilik cesaret değil mi ???

 5. Kullanılmayan kıyafetleri, eşyaları satarak değerlendirmek de bence para biriktirme konusunda etkili bir yöntem. Ben de yaklaşık iki buçuk senedir bu yöntemle hem bütçemi hem gardırobumu ferahlattım. Hem de dünyamız için de faydalı bir yöntem. İzninizle, tasarruf etmek üzerine hazırladığım makaleyi sizinle de paylaşmak istiyorum: https://www.tarz2.com/tasarruf-etmemizi-neler-zorlastirir Keyifli okumalar dilerim.

 6. Gerçekten soruyorum okulu ve işini bıraktın peki sana vize nasıl verdiler ve başına çok kötü işler de gelebilir hapisr atabilirler organ mafyasının eline de düşebilirsin vs. Yani dili ne zaman öğrendin nerde öğrendin bu cesaret nerden geliyor ve ayrıca sponsorun kim?

 7. Gece bu düşünceler ile uyuyup,sabahın ilk saatlerinde böyle bir yazıya denk gelmek…Bence tesadüf değil,işaret:).Motive için teşekkürler ?.iyi yolculuklar ??

 8. Harika, zaten senin fotoğraflarını gördükçe her gün, ” dünya turuna çıkmak ” çok daha kolay gelmeye başladı. Çok teşekkürler süpermen

 9. Selam Emre, bilgiler için çok teşekkürler artıway olayı hoşuma gitti hemen bir göz atıyorum. Yolun açık olsun.

 10. hocam şu verdiğin 2 ucuz market aslında sandığn kadar ucuz değil bilesin.daha geçen hafta toz detarjan birinde 20tl iken en yaygın olan büyük bir zincirde 16tlydi.bunu en yakındaki örnek olarak yazıyorum,benzeri yüzlerce.

  1. Öyle mi? En son bunları uygularken en ucuz onlardı demek sistem değişmiş 🙂 Teşekkürler

   1. Milyonlarca insanın hayallerini gerçekleştiriyorsun ve ilham oluyorsun umarım hayatın tadını doyasıya çıkarmaya devam edersin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır +17 Gerçek Yöntem 2023

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.