Dünya Turu için Vizeler Nasıl Alınır?

Dünya turu vizeler

İÇERİK HARİTASI

Dünya Turu için Vizeler! dünya turuna çıktığım günden bugüne kadar (4 yıl oldu) istisnasız en çok sorulan sorulardan birisi. Vize işlerini nasıl yapıyorsun? Hadi gelin nasıl yaptığımı tek tek anlatayım. Merak etmeyin sandığınızdan çok daha kolay işler! Bazıları biraz uzun hepsi o kadar. Hadi başlayalım!

En başta öğrenci olduğum için ücretsiz harçsız öğrenci pasaportu çıkarttım. Daha sonra onu 10 yıllık ile değiştirdim tabi böylesi uzun bir seyahat için daha iyi oldu.

Dünya turuna çıkarken kaba taslak bir rota belirledim. Bu rota Fas’tan başlayıp Avrupa’ya oradan da uzak doğuya kadar gidiyordu. Sonra baktım bu rota üzerinde hangi ülkeler Türkiye’den yani Türk vatandadaşından vize istiyor. Bu rota üzerinde yaklaşık 30 tane ülke içinden vize almam gereken ülke sayısı 2 tane idi. Yani geri kalan ülkelerin hepsi vizesizdi.

Vizesiz Ülkeler Listesi 2017

Bu yazımda tüm vizesiz ülkeleri görebilirsiniz. Siz de vizelerle uğraşmak istemiyorsanız kendinize buradan bir rota çıkartabilirsiniz. Vize almak istiyorum ama uğraşmak istemiyordum derseniz de yine çözümü var. Aracı bir vize şirketi ile çalışabilirsiniz. Benim araştırdığım kadarı ile bu işi en iyi yapan şirket Hızlıvizeal şirketi. %90’a varan vize alma oranları var 10 yıldan beri bu işi yapıyorlar. Hızlıvizeal‘ın ofisleri Mecidiyeköy’de Sezai beyi bulursanız sizin için tüm vize işlemlerini halleder. Aklınıza takılan her şeyi sorabilirsiniz bu şekilde çok daha hızlı ilerlersiniz. Tabi bunun bir komisyonu da olacaktır.
İletişim: +90549 515 1005  Sezai Bey – Hızlı vize al

Dünya Turu için Vizeler Nasıl Alınır?

Dünya turu vizeler
Dünya Turu için Vizeler

Ben dünya turuna başlarken ilk almam gereken vize Avrupa vizesi idi. Yani Schengen vizesi. Peki Schengen vizesini nasıl aldım?

Schengen vizesi nasıl alınır?

Schengen vizesi tüm avrupa ülkelerine girebileceğiniz vizenin adı. Herhangi bir avrupa ülkesinin konsolosluğuna Schengen vizesi için başvuru yapabilirsiniz.

Ben Schengen vizemi İtalya’dan aldım. Siz dilediğiniz ülkeden alabilirsiniz tavsiyem ilk gideceğiniz ülkeden bu vizeyi almanız/başvurmanız yönünde olur.

Schengen vizesinin fiyatı ben alırken 60 Euro idi. İtalya’dan aldığım için İtalya vize  başvurularını İdata aracı kurumu ile yürütüyor. Bende İdata’nın sitesinde öğrenciler ve interrail yapacaklar için gerekli evrakların olduğu listeyi okudum ve bunları toplamaya başladım. Bu herkese göre değişen bir liste. Yani ben öğrenci olduğum için ona göre listeyi topladım. Peki bu evraklar nelerdi?

Öğrenciler için Schengen Vizesi Belgeleri

1- Öğrenci belgesi

2- Nüfus kayıt örneği

3- Pasaportun ilk sayfasının fotokopisi

4- Nüfus cüzdanın fotokopisi

5- İnterrail biletinin fotokopisi

6- İnterrail ile gideceğimiz ülkelerin olduğu rota ve kaç gün olduğu ve ne zaman başlayacağı (A4 kağıdı üzere elle yazdım)

7- Schengen vizesi için fotoğraf

8- En az 1 yıl süresi kalmış bir pasaport

9- Uçak rezervasyonu

10- Otel rezervasyonları

11- Banka hesap dökümü son 3 aylık

12- Sponsorluk kağıdı (Aile tarafından yazılmış tüm masraflar tarafıma aittir yazısı)

13- Sponsorun belgeleri (Bu kişiden kişiye değişir, benim babam emekli idi onun emekli kağıdını ve belgelerini aldım)

Belgeler genel bu şekilde. Otel rezervasyonu ve uçak biletim yoktu tabiki onları ücretsiz rezervasyon yapıp çıktılarını aldım sonra iptal etmiştim. Sizin varsa direk onları koyabilirsiniz. Ayrıca belgeleri alacağınız vizenin konsolosluğuna giderek tam olarak neye ihtiyacınız var öğrenebilirsiniz. Vizem 10 gün içinde onaylandı.

2 aydan fazla süren Fas ve Avrupa gezimden sonra Türkiye’den İran’a geçerken Hindistan vizesi almaya karar verdim. Bu vizeyi bir gün içinde alabiliyorsunuz. Alması çok kolay bir vize. Gerekli evrakları tamamlayın yeter. Bir de blog yazarıyım, fotoğrafçıyım demeyin! Fazla vize ücreti ödersiniz. Hindistan detaylı vize ayrıntılarını bu yazımda görebilirsiniz.

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan vizemi de İstanbul Hindistan konsolosluğundan aldıktan sonra Otostopla İran’a doğru yola koyulduk. İran bizden vize istemiyor. Aylarca İran’da gezdikten sonra Sri Lanka’ya geçtik.

Sri Lanka Vizesi Nasıl Alınır? –

Sri Lanka kapıda vize uygulayan bir ülke. Ülkeye varınca havaalanında vize ücretini verip vizenizi alıyorsunuz ve ülkeye giriş yapıyorsunuz o yüzden bu ülke için vizeyi dert etmenize gerek yok, oldukça kolay. Yanınızda her ihtimale karşı otel rezervasyonu ve dönüş uçak bileti olması işininizi kolaylaştırır. Ortalama 30 dolar vize ücreti vardı.

45 gün süren Hindistan macerasından sonra Endonezya’nın Bali adasına geçtim. Benim gittiğim zamanda vize istemiyordu yani pasaportuma sadece damga bastılar ve geçtim. Şimdi durum nasıl bilmiyorum. Bali ve Endonezya’yı ayrı düşünebilirsiniz çünkü Turizm’den gelir etmek adına Bali özerk bir yer ilan edilmiş gibi ama dış işlerinde hala Endonezya’ya bağlı olarak geçiyor.

Bundan sonra ki rotamda olan ülkeler Singapur, Malezya, Tayland. Bu ülkeler Türkiye’den vize istemiyor. Ama yinede ülkelere girerken bilmeniz gereken bazı şeyler var. Onlarıda uzun uzun bu yazımda anlattım.

Vizesiz Ülkelere Giderken Bilmeniz Gerekenler

Tayland gezimden sonra Kamboçya’ya geçtim. Kamboçya kapıda her gelene geçene vize veren bir ülke. Sınır kapısında 35 dolar vererek 1 aylık vize alabiliyorsunuz. Aşağıda ki yazımda Tayland’dan Kamboçya’ya nasıl geçtiğimi okuyabilirsiniz.

Kamboçya Vizesi Nasıl Alınır? – Dünya Turu için Vizeler

Kamboçya, Angkor Wat

2 aylık Kamboçya maceramdan sonra sırası ile Hong Kong, Japonya ve Güney Kore’ye gittim. Bu ülkelerin hiç birisi bizden vize istemiyor.

Güney Kore gezimden Türkiye’ye kısa süreliğine döndüğümde ise ABD vizemi ve Küba vizemi aldım.

Amerika Vizesi Nasıl Alınır? – Dünya Turu için Vizeler

Amerika’dan Turist vizesi almak diğer ülkelere göre çok daha farklı. Adamlar senin getirdiğin evraklarla felan ilgilenmiyorlar. Senin kim olduğuna bakıyorlar daha çok. Zaten sen daha başvuru yaptığında 7 ceddinin belgeleri oluyor ellerinde. O yüzden ABD kişiye göre vize veriyor diyebilirim. Ama olurda özel bir durumunuz olur. Konferans için gidiyor olursunuz, Öğrenci olarak gidiyor olursunuz o zaman belgelerinizi sunarsınız.

Ben ABD vize başvurumu HızlıVizeAl şirketinin desteği ile yaptım. Çünkü şansa bırakmak istemedim. Araştırdığım kadarı ile bu işi en iyi yapan vize şirketi bunlar. Bende gittim Sezai beyle tanıştım. Bana ne gerekiyorsa yardımcı olacağını söyledi. Onunla beraber gerekli evrakları topladık. O yüzden ABD vizesi dahil diğer tüm vize işlerimleri için bu şirketi kesinlikle öneririm. 10 yıldan fazla süredir almadıkları vize türü yok.

Neyse biz konumuza gelelim. Ben ABD vizesine nasıl başvurdum.

Amerika Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Ben Türkiye’ye geldiğimde Si dergisinde fotoğrafçı olarak sigortalı çalışan olarak gözüküyordum. O yüzden derginin belgeleri ile kendi belgelerimi toparladım.

1- Bir yıldan fazla süresi olan pasaport ve fotokopisi

2- Nüfus cüzdanı fotokopisi

3- ABD vizesi  için fotoğraf

4- Blog yazarı ve fotoğrafçı olduğum için bunların belgeleri blogun ekran görüntüsü ve sosyal medya hesaplarım

5- ABD uçak bileti rezervasyonu (ücretsiz yapılıyor)

6- Nüfus kayıt örneği (Nüfus müdürlüğünden)

7- Öğrenci belgesi (E-devletten hala çıkıyor)

8- Çalıştığım dergiye yani şirkete ait evraklar (İmza sirküleri, SGK belgesi, maaş bodrosu)

9- ABD vizesi başvuru formu ve randevu numarası

Belgeler genel olarak bu şekilde idi. Ama kesin emin olmak için hızlıvizeal’dan destek alabilirsiniz veya konsolosluğun sayfasına bakabilirsiniz.

Küba Vizesi Nasıl Alınır?

Bundan sonra rotamı Güney Amerika’ya çevirdim. Bu topraklarda neredeyse hiç bir ülke vize istemiyor. Sadece Orta Amerika’da Küba vize istiyor onu da zaten parasını veren herkes alıyor. Kapıda vize uygulaması var. Ayrıca Hızlıvizeal şirketinden de Küba vizenizi alabilirsiniz.

Güney Amerika Hazırlık
Güney Amerika Hazırlık – Küba Vizesi

Dünya turum için merak ettiğiniz konuların bir çoğunu burada cevapladım.

Dünya Turu Sıkça Sorulan Sorular

Dünya Turu Seyahat Rehberi

Dünya Turunda Harcağım Bütçe

Sponsorlar  ve Destek Verenler

Sosyal medya hesaplarım üzerinden dünya turumu takip edebilirsiniz ve aklınıza takılan soruları bana iletebilirsiniz. Seyahatle kalın efenim.

İnstagram @yolgunlukleri

Youtube Emre Durmuş

Facebook Yol Günlükleri

Rezervasyon İçin En İyi Tavsiyelerim

1- Bu iki siteyi kullanarak otel rezervasyonlarını yapabilirsin. Genelde en iyi sonucu verirler.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
MESAJ GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

5 Yorum var

  1. Emre kardeşim seni bu aralar çok sıkı takip ediyorum. Kanalın ve bloğun gayet faydalı. Elimden geldiğince insanlara önermeye ve diğer platformlarda paylaşmaya çalışıyorum. Ve bana seyahate çıkmam için ilham veriyorsun. Bilet ve vize işlemleri için paramı biriktirir biriktirmez ve askerliğimi yaptıktan sonra başlamayı düşünüyorum. Umarım senin gibi şanslı olurum. Herşey yolunda gider (çünkü çok şanssızım) Teşekkürler. Başarılar sana.

  2. harika şeyler yapıyorsun gercekten imreniyorum insallah bende bir gün böyle olabılırım ve bır sorum var bazı videolarında birkaç uçuşun sponsorlu oldugunu ggordum bu nasıl oldu acıklayabılır mısın

  3. Seni ve videolarını beğenerek takip ediyorum. Doğal bir şekilde gezerek paylaşman tercih sebebim oldu. Tebrikler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MACERAYA KATIL!

En iyi gezi tavsiyelerimi Direk olarak Sana göndermemi ister misin?

ÜCRETSİZ Mail listeme katıl