Gezginler Nasıl Para Kazanıyor? – Dünyayı Gezmek

İÇERİK HARİTASI

Gezerken para kazanmak konusu hakkında dünyayı gezen biri olarak bir kaç farklı makale yazmış olsamda, tüm bunları kapsamlı bir şekilde anlatmak istedim. Benim yola çıkış hikayemi uzun süredir takip edenler bilirler ama yine de biraz değinmek istiyorum. İstiyorum ki ”Bu değirmenin suyu nereden geliyor” soruları yerine Hindistan’ın Varanasi’den, Endonezya’nın Yanardağlarından, Amazonlarda ki yerlilerden sorular sorun.

2 yıl önce dönüşü olmayan dünya turuna hazırlanırken, biriktirdiğim param soyulunca bende neredeyse olmayan param ile dünya turuna çıktım. Bu yolcuğa çıkma amacım ne para kazanmak ne de blog yazarı olmaktı. Sadece seyahat etmek istiyordum, öğrenmek ve yaşamak için bu yola koyuldum. Hayatım boyunca para hiç merkezimde olmadı, gerektiği kadar değer verdim. Yani benim için hep bir araç oldu. Paranın varlığı yada yokluğu benim hayatımı etkilesin istemiyordum. Bu süreçte parasız veya düşük bütçeli seyahat edebilmek için bir çok farklı yol keşfettim. Youtube kanalımdan videoları izleyebilirsiniz.

Şimdi ise sürdürülebilir bir yaşam adına yaptığım işlerden para kazanmaya başladım. Yani daha uzun soluklu seyahatler yapabilmek için, daha iyi ekipmanlara sahip olup, iyi içerikler üretebilmek için ‘dijital nomad’ oldum. Bu aslında benim için bir süreç. Yani bunları yapıyor olmam samimiyetimden bir şey kaybediyor anlamına gelmiyor.

Uzun süre yalnız seyahat etmiş birisi olarak yolu ve yol felsefesini iyi anladığımı düşünüyorum. Buna kimsenin zarar vermesini istemem, elimden geldiği kadar da izin vermem. O yüzden ”sende bu sisteme girdin” gibi yaftalamalarla zaman kaybetmeyin.

Bu konuyu netleştirdiğimize göre bir gezginin nasıl para kazandığını size anlatmak istiyorum. Bunlar sadece benim değil sosyal medyada gördüğünüz yerli-yabancı tüm gezginlerin bir şekilde yaptığı işler. Bu konuda diğer gezginler neden açıklama yapmaktan çekinir bilmiyorum ama ben açık açık bildiğim ve yaptığım her şeyi size anlatmak istedim. Bunları okuduktan sonra bilmenizi istediğim bir şey var. Bu işler zor değil, çok zor işler. Umarım böyle bir yola baş koyacaklara faydalı olur.

1- Blog İş Birliği Yaparak Para Kazanmak

Blog iş birliği yapabilmek için öncelikle gerçekten faydalı bilgiler verdiğiniz, arama motorlarından trafik alan ve sürekli güncellenen bir seyahat bloguna sahip olmanız gerekiyor. Şu anda okuduğunuz yolgunlukleri.net’in bu aşamaya gelmesi 2 yıldan fazla zaman aldı. Şu anda bir çok farklı seyahat ve turizm şirketleri ile iş birliği yapabiliyorum. Geçen yıl başından beri seyahatimi desteklemek adına iş birlikleri yapıyorum.

Bu iş birlikleri farklı konseptlerde oluyor. Bunlar şirketlerin sitelerine bağlantı vermek, marka tanıtımı yapmak veya bir kampanyayı tanıtmak şeklinde olabiliyor. Bu durumda şirketler post karşılığı size ücret ödüyor.

Mesela 3 aydır Artıway şirketi ile iş birliği yapıyorum. Sanırım iş birliği yaparken en çok keyif aldığım şirketlerden birisi. Çünkü direkt olarak kullanıcının faydasına kurulmuş bir sistemi tanıtmamı istiyorlar. Artıway internetten yapılan tüm harcamalarda %3-10 gibi oranlarda size bonus para kazandıran bir sistem. Benim de bizzat uçak bileti alırken, rezervasyon yaparken ya da seyahat ekipmanı alırken kullandığım bir sistem. Bunun tanıtımını yapmak tanıtımdan çok size faydalı bir bilgi veriyormuş gibi hissettiriyor. O yüzden içim rahat bir şekilde yazabiliyorum. Bu sistemi kullanmanız benim dünya turumu desteklediği gibi sizin içinde faydalı bir sistem. Yani bu sistemi kullanarak extra para kazanabilirsiniz.

Tabi bu iş birliklerini yapmak içinde benim kendi kriterlerim oluyor. Yani her önüme gelen şirketle bu anlaşmaları yapmıyorum. Benim için önemli olan her şeyden önce güven. Bu yazıları sizler okuyor ve görüyorsunuz o yüzden yaptığım iş birliğinin size faydasını göz önünde tutuyorum. Beni şimdiye kadar destekleyen insanlara sevmediğim, önermediğim bir şeyi ”mış gibi” yaparak tanıtmam.

Bu gibi iş birliklerde projeye bağlı olarak 200-1000TL kazanılıyor.

2- YouTube’dan para kazanmak

Youtube bildiğiniz gibi son bir kaç yılda Türkiye’de de müthiş bir büyüme katetti. İzlenmeler milyonlara ulaştı. O yüzden reklam verenlerde youtube mecrasını iyi değerlendirmeye başladılar. Youtube’a düzenli içerik yükleyerek ve faydalı, eğlenceli videolar üreterek gelir elde etmek mümkün.

Youtube benim için son bir kaç aya kadar uzak durduğum bir mecra idi. Bunun nedenlerini sabaha kadar sıralayabilirim ama şu an aktif bir şekilde youtube kullanıyorum bu konuda kendimce nedenlerim var.

Youtube’dan para kazanmanın 3 farklı yolu var. Bunlardan birincisi Youtube’da çıkan reklamlar. Yani adsense ile para kazanmak. İkincisi videonun içerisinde iş birliği yaptığınız bir markayı tanıtmak, anlatmak. Son olarak ise videoların açıklama kısmından başka sitelere Affiliate çalışmalar yapmak. Diyelim kullandığınız bir kamera var ve onun direkt olarak size tanımlanmış linkini koyabilirsiniz. Amazon gibi siteler yurtdışında en çok kullanılan sitelerdir. Eğer birisi o linkten kamerayı satın alırsa sizinde hesabınıza belli bir komisyon yansıyor.

Youtube’da gelirler tamamen izlenmeye bağlı olarak değişir. Büyük izlenme oranlarına sahip kanallar iyi paralar kazanıyorlar. 

3- İnstagram’dan para kazanmak

Instagram 2017 yılının en popüler sosyal medya platformu. O yüzden yeni gelişen bir reklam modeli ile bir çok iş birlikleri yapılabiliyor. Eminim takip ettiğiniz bir çok fenomende bir ürünün fotoğrafını etiketini görmüşsünüzdür. O sevdiğiniz fenomenler o işlerlerden para kazanıyor ya da ürün temini alıyor. Tabi bunlar yine uçuk rakamlar değil. Kategorisine ve etkileşimlerine göre belli bir fiyatı oluyor bu işlerin. En başta da söylediğim gibi bunun için iyi içeriklere ve etkileşim yapan sizin tavsiyelerinize değer veren bir takipçi kitlesine ihtiyacınız var.

Ben kendi sayfamda şimdiye kadar bir kaç defa iş birliği yaptım. Genellikle çekiliş gibi size de faydalı olabilecek tanıtımları seçtim. Böylelikle hem dünya turumu desteklemiş oldum hem de aramızdan birilerine de faydalı oldum.

instagram hesabım takip edebilirsiniz @yolgunlukleri

Ortalama gelir 300-1000

4- Projeler yaparak Fon sistemlerini kullanmak

Eğer çok iyi bir projeniz varsa insanlardan sizi desteklemesi için yardım isteyebilirsiniz. Çok iyi diyorum çünkü sadece hayalinizin dünya turu yapmak olması kimseyi heyecanlandırmaz. Bence bunun gibi projeler için hem sizi destekleyen insanlara manevi bir dönüş yapmanız hem de 3. bir yere daha yardım ediyor olmanız gerekiyor. Bunu en güzel yapanlardan biri de çok tatlı bir kadın. İstanbul’daki iyi sayılabilecek bir hayatı bırakıp, tek başına Kamboçya’da bir köyde çocuklara yemekler yapıyor, onların evlerini yeniliyor, onlarla beraber yaşıyor. Aynebilim aşevi olarak ulaşabilirsiniz. 

5- Sponsorluk anlaşması yaparak para kazanmak

Sanırım gezginler için işin en zor kısmı bu olsa gerek. Çünkü Türkiye’de bu işler gerçekten çok zor. En başta gerçekten büyük bir kitleye hitap ediyor olmanız gerekiyor. Bunun içinde ürettiğiniz içeriklerin faydası ve sürekliliği çok önemli. Ama bunlardan daha önemli olan şey ise yaptığınız işin kalitesi. Çektiğiniz fotoğrafın kalitesi. ve tabi yol hikayelerinizi anlatım diliniz. Bunların hepsi eğer uygunsa şirketler size sponsor olmak ve aylık belli bir bütçe vermek istiyorlar. Bu anlaşmalar genellikle 6 aylık yapılıyor. Bunun karşılığında ise sosyal medya hesaplarından paylaşımlar blog yazıları gibi tanıtımlar yapmanızı istiyor.

Ortalama gelir: 1000-2000

Benim şimdilik bir sponsorum yok. İş birlikleri yaparak dünya turuma devam ediyorum. Kazandığım paramın büyük çoğunluğu ile ekipmanlarımın kalitesini yükseltmeye çalışıyorum.

6- Sokak gösterileri yaparak para kazanmak

Benim ilk yola çıktığımda vizelerimi almak için bazı temel ihtiyaçlarımı gidermek için yaptığım para kazanma yönetemidir. Sokak gösterisi yapmak için bir çok yöntem var. En çok eğleneceğinizi düşündüğünüz konu size en çok yardımcı olacak olandır.

Ben hiç bir müzik bilgisine sahip olmadan elimdeki mızıkam ile İsveç’te Danimarkada’da tren garı önünde para kazanmıştım. Çok etkili olmasada  temel ihtiyaçları giderecek kadar para kazanmak mümkün. Ayrıca müthiş bir deneyim. En zor şartlarda bile hayatta kalmayı öğreten bir deneyim.

Onun dışında benim en çok yaptığım sokak gösterisi köpük show yapmak oldu. İki çubukla dev baloncuklar oluşturuyorsun ve bir sürü insan ilgi ile izliyor ve destek olmak isteyenler oluyor. Bunu nasıl yaptığımı youtube kanalımda ayrıntılı olarak anlattım. (Kanal: Emre Durmuş)

7- Fotoğraf ve Video satarak para kazanmak – Stock

Bu işin adına Stock fotoğrafçığı deniyor. Kaliteli ekipmanlarla ajansların, şirketlerin, dergilerin ihtiyaç duyabileceği içerikleri üretebilirseniz ciddi paralar kazanabilirsiniz. Ben dünyanın farklı yerlerinden azda olsa küçük bir arşiv yaptım ama yolun çok başındayım. Bu iş ciddi emek isteyen bir iş.

Bunu Türkiye’de yapan sayılı insanlar var. Benide iki yakın arkadaşım Özgür Çağdaş ve Sari Akar bu işleri yapıyorlar. Bu içerikleri satabilmeniz için bir çok site var. Bunların en popüler olanları istock.com, Sutterstock.com. Pond5.com gibi siteler.

8- Otellerde, Restoranalarda çalışarak para kazanmak

Dünyanın pek çok yerinde hostellerde, restoranlarda çalışmış ve bundan para kazanmış birisi olarak bu işleri nasıl bulduğumu anlatmak istedim.  Bu şekilde para kazanmak sizi uzun süreli seyahat etmenize yardım etmez ama en azından o süreçte temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Bu işler genellikle turistlik yerlerde olur. Dil bilmeniz büyük avantaj sağlar. Birazda böyle şen şatrak biri iseniz işi çok kolay alırsınız. Bu işleri bulmak için workaway.info gibi siteler de var ama bunlar daha çok gönüllülük üzerine kurulmuş. Tavsiyem direk olarak gidip çalışmak istediğiniz yer ile yüzyüze konuşmanız. Hosteller sizi havada kapacaktır.

9- Festivallerde, Partilerde çalışmak

Dünyanın her yerinden devasa büyüklükte partiler festivaller yapılıyor ve bunlarda çalışacak eleman ihtiyacı oluyor. Bu festivallerin partilerin organizatörleri ile iletişime geçip seyyah olduğunuzdan bahsetmeniz ve bu işleri bildiğinizi söylemeniz yeterli olacaktır.

Ben bu etkinliklerde defalarca çalıştım ama hepsinde fotoğrafçı olarak yer aldım. Daha önceden fotoğraf deneyimimin olması bunda etkili oldu. Yapabileceğiniz işleri onlara peşinen söylemeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

10- Meslek sahibi olunan konulardan para kazanmak

Dünyanın her yerinden her türden sektörde çalışabilirsiniz. İlk başta işinize iyi hakim olmanız gerekiyor. Sonra da dil bilmeniz iş bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Dünya gelenlinde en çok yapılan gezgin işleri ingilizce öğretmenliğidir. Vietnam, Japonya, Güney Kore, Tayland gibi ülkelerde bir çok gezgin bir süre yaşar ve ingilizce öğrentmenliği yapar. Bununla beraber. Tur rehberliği, masörlük, dalış eğitmeni, pilot, aşçılık, spor eğitmeni ve grafik tasarımcıları da dünyanın pek çok yerinde iş bulabilir uzun süreli çalışabilir.

İnstagram’dan anlık dünya turumu takip edebilirsiniz @yolgunlukleri 

Rezervasyon İçin En İyi Tavsiyelerim

1- Bu iki siteyi kullanarak otel rezervasyonlarını yapabilirsin. Genelde en iyi sonucu verirler.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
MESAJ GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

21 Yorum var

  1. Hem bura hem youtube hem de instagramda hayatın stresli akışında senin videolarını yazılarını okumak gelecek kaygımı azaltıyor teşekkür ederim

  2. ModaSky sitesini unutmuşsun youtuberların ve instagram kullanıcılarının ortak kullandığı platform hem videoları hemde fotoğrafları yükleyerek sponsor ve reklam bulunabilecek site

  3. Emre kardeşim benimle email üzerinden iletişime geçersen çok sevinirim seninle konuşmak istiyorum uzunca soracağım şeyler var beni dikkate alırsan çok sevinirim gerçekten :))

  4. Merhabalar. Bende aslında böyle şeyler düşünüyorum hayal ediyorum. İyi derecede ingilizce biraz Almanca, Rusca, Hollandaca falan biliyorum. Benimle de mail üzerinden iletşime geçebilirsiniz. Üniversite öğrencisiyim ve İstanbul’da yaşıyorum. Teşekkür ederim bilgiler için Emre bey 🙂

  5. Benimle beraber dünya turuna çıkmak isteyen varmı adım can 19 yaşındayım ve İzmir de oturuyorum

  6. Merhaba. Yazilarinizi yararli ve samimi buldum. Pek çok insanin hayal ettigi fakat cesaret edemedigi seyleri yapiyorsunuz. Fotograflariniza bakip, deneyimlerinizi okumak beni de mutlu etti. 3 yil önce hiç aklima gelmeyecek bir yorum yapacagim. Anneniz hayattaysa sizin için endişeleniyor mu ? ?

  7. senin yolundayım ustam yaşım daha 18 ama türkiye içi otostop seyehatleri ile başlamıştım ileride inşallah dış hatlarada gideceğim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MACERAYA KATIL!

En iyi gezi tavsiyelerimi Direk olarak Sana göndermemi ister misin?

ÜCRETSİZ Mail listeme katıl