Gezginler Nasıl Para Kazanıyor? Dünyayı Gezerken Para Kazanmak

Gezerken Para Kazanmak! Gerçekten böyle bir şey mümkün olabilir mi? Ben söyleyeyim: “Evet Mümkün!” Dünyanın bir çok yerinde insanlar bunu farklı farklı yollarla yapıyorlar. Oldukça iyi paralar da kazanabiliyorsunuz. Gelin şimdi birlikte bakalım. Neler yapabilirsiniz, ne kadar kazanabilirsiniz?

Gezerken Para Kazanmanın En Yaygın Yöntemleri?

Şimdi sizlere en yaygın yöntemlerden bahsedeceğim. Bunlar az yada çok maddi bir kazanç elde ettirecektir. Fakat bu alanlarda seyahat ederken kendinizi geliştirmeniz bunu daha sürdürebilir hale getirebilirsiniz. Alt tarafta daha detaylı açıklayacağım.

Bu arada açıklamaya geçmeden önce mail adresini bırakarak Dünyayı Gezerek Para Kazanma Konusundaki Maillerimi bekleyebilirsin.

[convertkit form=1380840]Blog Üzerinden Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Bir miktar parayla herkes bir blog sitesi edinebilir. Buraya kadar her şey tamam ama bundan sonrasında bunu bir işe dönüştürmek için; gerçekten birden çok şeyi ortalamanın üstünde yapmalısınız.

Gezdiğiniz yerler hakkında iyi bir bilgi donanımına sahip olmanız, ve bu bilgi ve donanımı ise iyi bir şekilde yazıya geçirerek fayda sağlanabilen hale getirmelisiniz.

Sonrasındaysa sitenizin işleyiş sistemini bir sistem haline getirmeniz gerekmekte. Bunu siz yaptıkça sitenizin ziyaretçi sayısı ise oldukça artacaktır.

Ziyaretçi sayınız arttıkça, artık siteniz reklamları yayınlayabilecek hale gelerek size para kazandırmaya başlayacaktır. Ayrıca özel reklam iş birlikleriyle bu rakamları yukarı çekebilirsiniz.

Bu iş birlikleri farklı konseptler de oluyor. Bunlar şirketlerin sitelerine bağlantı vermek, marka tanıtımı yapmak veya bir kampanyayı tanıtmak şeklinde olabiliyor. Bu durumda şirketler post karşılığı size ücret ödüyor.

Bu reklam ve iş birlikleri kısmından sonra artık sistem çözülmüş ve rahatlamış olmuyorlar. Mesela bu iş birliklerini yapmak içinde benim kendi kriterlerim oluyor. Yani her önüme gelen şirketle bu anlaşmaları yapmıyorum. Benim için önemli olan her şeyden önce güven. Bu yazıları sizler okuyor ve görüyorsunuz o yüzden yaptığım iş birliğinin size faydasını göz önünde tutuyorum. Beni şimdiye kadar destekleyen insanlara sevmediğim, önermediğim bir şeyi ”mış gibi” yaparak tanıtmadım.

Youtube Üzerinden Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Youtube bildiğiniz gibi son bir kaç yılda Türkiye’de de müthiş bir büyüme katetti. İzlenmeler milyonlara ulaştı. O yüzden reklam verenlerde youtube mecrasını iyi değerlendirmeye başladılar. Youtube’a düzenli içerik yükleyerek ve faydalı, eğlenceli videolar üreterek gelir elde etmek mümkün. Bu oldukça kolay ve kısa süreli bir yöntem dahil malesef.

Youtube benim için başlarda uzak durduğum bir mecra idi. Bunun nedenlerini sabaha kadar sıralayabilirim ama şu an aktif bir şekilde youtube kullanıyorum bu konuda yine sabaha kadar sıralayabileceğim kendimce nedenlerim var.

Youtube’dan para kazanmanın 3 farklı yolu var. Bunlardan birincisi Youtube’da çıkan reklamlar. Yani “adsense” ile para kazanmak. Bu blog sitesinin ilk seçemediğiniz reklam kısmı ile aynı sistem ile çalışıyor.

İkincisi videonun içerisinde iş birliği yaptığınız bir markayı tanıtmak, anlatmak. Bu da blog kısmında bahsettiğim ikinci sisteme benziyor. Yine söyleyeceklerim benzer şeyler. Bu başta çok iyi gözükse de, bence o anlamda biraz zor kararlar gerektiriyor. Çünkü beni takip eden kimseyi yanıltmak istemem, bu yüzden bu seçimler konusunda oldukça titiz olmam gerekiyor.

Son olarak ise videoların açıklama kısmından başka sitelere Affiliate çalışmalar yapmak. Mesela yıllardır kullandığım bir sırt çantası var ve oldukça memnunum. Bende video altına bunun linkini bırakıyorum (oldukça çok soru geliyor); isteyenler alabilsin diye. Bu da bana bir miktar komisyon kazandırıyor. Bunun Dünya’daki devi “amazon” iken, Türkiye’de bu sistem yeni yeni emeklemeye başladı.

Youtube’da gelirler tamamen izlenmeye bağlı olarak değişir. Büyük izlenme oranlarına sahip kanallar iyi paralar kazanıyorlar. İyi bir çekim yapmak, montajlamak ve yayınlamak derken, ayrıca taşıdığınız ekipmanlar karşılığında kazandığınız para iyi izlenme sayılarına ulaşıncaya kadar oldukça düşük olacaktır. Harcadığınız saate vurdukça özellikle rakam epeyce düşük oluyor.

8 yıllık macera sonunda gezerken para kazanmak için bir çok yönteme uzun soluklu emek sarf ettim. Bunun öncülerinden biriyse şu anda youtube. Gerçekten tüm deneyimlerimi anlatmaya çalıştığım kanalımında derinliklerinde bir çok seyahat tavsiyesi mevcut.

Instagram Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Instagram 2020 yılının en popüler sosyal medya platformu. O yüzden yeni gelişen bir reklam modeli ile bir çok iş birlikleri yapılabiliyor. Eminim takip ettiğiniz bir çok fenomende bir ürünün fotoğrafını etiketini görmüşsünüzdür. O sevdiğiniz fenomenler o işlerlerden para kazanıyor ya da ürün temini alıyor.

Tabi bunlar yine uçuk rakamlar değil. Kategorisine ve etkileşimlerine göre belli bir fiyatı oluyor bu işlerin. En başta da söylediğim gibi bunun için iyi içeriklere ve etkileşim yapan sizin tavsiyelerinize değer veren bir takipçi kitlesine ihtiyacınız var.

gezerken para kazanmak
Yıllar Öncesinden Bir Anı

Ben genelde instagram üzerinden bunu yapmıyorum. 3 sene öncesinde ise çekiliş gibi faydalı olabilecek şeyler yapmıştım. Uzun süredir gerçekten faydalı olabileceklerini hissettiklerimi cımbızla seçiyorum.

instagram hesabım takip edebilirsiniz @yolgunlukleri

Seyahatinizi Projelendirebilir Misiniz?

Eğer çok iyi bir projeniz varsa insanlardan sizi desteklemesi için yardım isteyebilirsiniz. Çok iyi diyorum çünkü sadece hayalinizin dünya turu yapmak olması kimseyi heyecanlandırmaz. Herkesi heyecanlandıracak bir şeyler bunu sağlayabilir.

Bence bunun gibi projeler için hem sizi destekleyen insanlara manevi bir dönüş yapmanız hem de 3. bir yere daha yardım ediyor olmanız gerekiyor. Bunu en güzel yapanlardan biri de çok tatlı bir kadın. İstanbul’daki iyi sayılabilecek bir hayatı bırakıp, tek başına Kamboçya’da bir köyde çocuklara yemekler yapıyor, onların evlerini yeniliyor, onlarla beraber yaşıyor. Aynebilim aşevi olarak ulaşabilirsiniz. 


aynebilim

 

Sponsorluk Anlaşmalarıyla Para Nasıl Kazanabilirsiniz?

Sanırım gezginler için işin en zor kısmı bu olsa gerek. Çünkü Türkiye’de bu işler gerçekten çok zor. En başta gerçekten büyük bir kitleye hitap ediyor olmanız gerekiyor. Bunun içinde ürettiğiniz içeriklerin faydası ve sürekliliği çok önemli. Ama bunlardan daha önemli olan şey ise yaptığınız işin kalitesi. Çektiğiniz fotoğrafın kalitesi.

Ve tabi yol hikayelerinizi anlatım diliniz. Bunların hepsi eğer uygunsa şirketler size sponsor olmak ve aylık belli bir bütçe vermek istiyorlar. Bu anlaşmalar genellikle 6 aylık yapılıyor. Bunun karşılığında ise sosyal medya hesaplarından paylaşımlar yapmanızı, ve haklarında bir blog yazısı yazmanızı istiyorlar. Neyse ki özgürsünüz yazarken.

Benim şimdilik bir sponsorum yok. İş birlikleri yaparak dünya turuma devam ediyorum. Kazandığım paramın büyük çoğunluğu ile ekipmanlarımın kalitesini yükseltmeye çalışıyorum, ve yeni rotalara yönleniyorum.

Sokak Gösterileri Yaparak Nasıl Para Kazanılır? (Uygulamalı Anlatım)

Benim ilk yola çıktığımda vizelerimi almak için bazı temel ihtiyaçlarımı gidermek için yaptığım para kazanma yönetemidir. Sokak gösterisi yapmak için bir çok yöntem var. En çok eğleneceğinizi düşündüğünüz konu size en çok yardımcı olacak olandır.

Sokak Sanatı Yaparak Kazanılır Mı?

Belki de en ilginçlerinden biri hiç bir müzik bilgisine sahip olmadan elimdeki mızıkam ile İsveç’te Danimarka’da da tren garı önünde para kazanmıştım. Çok etkili olmasa da  temel ihtiyaçları giderecek kadar para kazanmak mümkün. Ayrıca müthiş bir deneyim. En zor şartlarda bile hayatta kalmayı öğreten bir deneyim.

Onun dışında benim en çok yaptığım sokak gösterisi köpük show yapmak oldu. İki çubukla dev baloncuklar oluşturuyorsun ve bir sürü insan ilgi ile izliyor ve destek olmak isteyenler oluyor.

 “Sokak Sanatı Bubble” yazımda detaylıca anlattım. Merak edenleri beklerim.

Stok Fotoğrafçılık ve Video Yöntemleriyle Para Nasıl Kazanılır?

Bu işin adına Stok (stock) fotoğrafçılığı deniyor. Kaliteli ekipmanlarla ajansların, şirketlerin, dergilerin ihtiyaç duyabileceği içerikleri üretebilirseniz ciddi paralar kazanabilirsiniz. Ben dünyanın farklı yerlerinden azda olsa küçük bir arşiv yaptım ama yolun çok başındayım. Bu iş ciddi emek isteyen bir iş.

Bunu Türkiye’de yapan sayılı insanlar var. Benimde iki yakın arkadaşım Özgür Çağdaş ve Sari Akar bu işleri yapıyorlar. Bu içerikleri satabilmeniz için bir çok site var.

Stok fotoğtafçılığı üzerine popüler siteler:

Oteller ve Restoranlar’da Para Çalışarak Nasıl Para Kazanılır?

Dünyanın pek çok yerinde hostellerde, restoranlarda çalışmış ve bundan para kazanmış birisi olarak bu işleri nasıl bulduğumu anlatmak istedim.  Bu şekilde para kazanmak sizi uzun süreli seyahat etmenize yardım etmez ama en azından o süreçte temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.


Bu işler genellikle turistlik yerlerde olur. Dil bilmeniz büyük avantaj sağlar. Birazda böyle şen şatrak biri iseniz işi çok kolay alırsınız. Bu işleri bulmak için workaway.info gibi siteler de var ama bunlar daha çok gönüllülük üzerine kurulmuş. Tavsiyem direk olarak gidip çalışmak istediğiniz yer ile yüzyüze konuşmanız. Hosteller sizi havada kapacaktır.

Yine de gönüllü işlere göz atmak isterseniz: “Gönüllü işlerde çalışarak, Seyahat Etmek” üzerine yazıma göz atın derim. Gezerken Para Kazanmak olmasa da gezerken para harcamamak kısmına bu girebilir 🙂

 

Festivallerde, Partilerde Nasıl Çalışabilirsiniz?

Dünyanın her yerinden devasa büyüklükte partiler festivaller yapılıyor ve bunlarda çalışacak eleman ihtiyacı oluyor. Bu festivallerin partilerin organizatörleri ile iletişime geçip seyyah olduğunuzdan bahsetmeniz ve bu işleri bildiğinizi söylemeniz yeterli olacaktır.

Ben bu etkinliklerde defalarca çalıştım ama hepsinde fotoğrafçı olarak yer aldım. Daha önceden fotoğraf deneyimimin olması bunda etkili oldu. Yapabileceğiniz işleri onlara peşinen söylemeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

 İşi almak için direk atlamak yerine, gerçekten yapabileceğiniz işleri almanın size gün sonunda para dışında da kazançları oldukça yüksek olacaktır.

Kostüm Fotoğrafçılığı Yaparak Para Kazanmak

Bir çok büyük meydanda görebileceğiniz kostüm giymiş insanlar anı fotoğrafı çektirip insanlardan para teklif ediyorlar. Bunu yapmak oldukça kolay ve eğlenceli bir iştir.

Yanınızda kostüm taşımak belki biraz külfetli olacaktır ama hacmi küçük bir çok kostüm mevcuttur.

Eminönün’de bir çok oyuncakçı da bulabileceğiniz kostümler;

 • Palyaço peruğu
 • Çizgi film karakter maskeleri
 • At kafası
 • Yüz boyaları
 • Hayalet kostümü

Bileklik, Küpe, Kolye Yapıp Satmak

Yanınızda taşıyacağınız bir yumak ip ile harikalar yaratabilirsiniz. 1 lira demeden herkese satabilirsiniz. Büyük meydanlar, işlek caddeler, garlar sizin tezgah açıp bunları sergileyebileceğiniz yerler. Ayrıca yol boyu tanıştığınız insanlara hediye edebilir yada satabilirsiniz. İz bırakmak, dokunmak yada güzel hatıralar  için en sevdiğim objelerdir.

Sosis Balon Satmak

Eminönünde 100 tanesi 10 lira alabileceğiniz ve hiç yer kaplamayan rengarenk balonlar satın alıp farklı şekillere sokup çocukların ilgisini çekebilirsiniz. Youtube’dan videoları izleyerek hızlı bir şekilde “Köpek nasıl yapılır?” “Kılıç nasıl yapılır?” Öğrenebilirsiniz.

Kartona Yazı Yazıp Oturmak

Bunların hiç birisini yapamadınız diyelim, merak etmeyin hala yapabileceğiniz bir şeyler var. Bir kartona “gezginim ve yemeğe ihtiyacım var” yazıp insanların sizi görebileceği bir yere oturduğunuzda samimi bir ilişki kurabileceğinize şüpheniz olmasın.

Kimisi önünüzdeki şapkaya para bırakıp kimisi elinde yemeklerle yada meraklı sorularıyla size yanıt vereceklerdir. Özellikle insan kalitesinin yüksek olduğu Norveç, İsveç gibi ülkeler bunun için oldukça etkilidir. Sorularsa sizi zorlayacaklardır 🙂

gezerken para kazanmak
Küçük Bir Yol Anısı

Özel Yetenek ve Mesleki Anlamda Para Kazanmak Nasıl Oluyor?

Dünyanın her yerinden her türden sektörde çalışabilirsiniz. İlk başta işinize iyi hakim olmanız gerekiyor. Sonra da dil bilmeniz iş bulmanızı kolaylaştıracaktır.

Dünya gelenlinde en çok yapılan gezgin işleri ingilizce öğretmenliğidir. Vietnam, Japonya, Güney Kore, Tayland gibi ülkelerde bir çok gezgin bir süre yaşar ve ingilizce öğrentmenliği yapar. Bununla beraber. Tur rehberliği, masörlük, dalış eğitmeni, pilot, aşçılık, spor eğitmeni ve grafik tasarımcıları da dünyanın pek çok yerinde iş bulabilir uzun süreli çalışabilir.

Bununla ilgili gerçekten yüksek miktarda paralar kazanabilirsiniz. Seyahat ederken, bir yandan böyle bir iş yürütebilirsiniz. Oldukça fazla iş çeşitliliği de var. Bununla ilgili kazanacağınız rakamları ortalama olarak da söyleyen bir rehber hazırladım. Merak edenler için buyrunuz: “Gezerken Para Kazanabileceğiniz Birbirinden Havalı İşler

İşler kötü gittiğinde de ise korkmayın her zaman bir çözüm vardır. Söz konusu ulaşım ise otostop en efektif çözümlerden biridir. Buyrunuz o konu hakkındaki tavsiyelerim: “Otostop Nedir? Nasıl Çekilir?

Gezerken Para Kazanmak üzerine yorumlarınızı merak ediyorum. Fikirlerinizi belirtmeyi ihmal etmeyin, bide sorularınız varsa seve seve cevaplamak isterim. Bol Şans 🙂

Dünyayı gezerek para kazanma konusunda daha detaylı bir şeyler öğrenmek için:

[convertkit form=1380840]

22 Responses

 1. Hem bura hem youtube hem de instagramda hayatın stresli akışında senin videolarını yazılarını okumak gelecek kaygımı azaltıyor teşekkür ederim

 2. ModaSky sitesini unutmuşsun youtuberların ve instagram kullanıcılarının ortak kullandığı platform hem videoları hemde fotoğrafları yükleyerek sponsor ve reklam bulunabilecek site

 3. Emre kardeşim benimle email üzerinden iletişime geçersen çok sevinirim seninle konuşmak istiyorum uzunca soracağım şeyler var beni dikkate alırsan çok sevinirim gerçekten :))

 4. Merhabalar. Bende aslında böyle şeyler düşünüyorum hayal ediyorum. İyi derecede ingilizce biraz Almanca, Rusca, Hollandaca falan biliyorum. Benimle de mail üzerinden iletşime geçebilirsiniz. Üniversite öğrencisiyim ve İstanbul’da yaşıyorum. Teşekkür ederim bilgiler için Emre bey 🙂

 5. Benimle beraber dünya turuna çıkmak isteyen varmı adım can 19 yaşındayım ve İzmir de oturuyorum

 6. Merhaba. Yazilarinizi yararli ve samimi buldum. Pek çok insanin hayal ettigi fakat cesaret edemedigi seyleri yapiyorsunuz. Fotograflariniza bakip, deneyimlerinizi okumak beni de mutlu etti. 3 yil önce hiç aklima gelmeyecek bir yorum yapacagim. Anneniz hayattaysa sizin için endişeleniyor mu ? ?

 7. senin yolundayım ustam yaşım daha 18 ama türkiye içi otostop seyehatleri ile başlamıştım ileride inşallah dış hatlarada gideceğim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır +17 Gerçek Yöntem 2023

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.