Seyahat Edebilecek Kadar İngilizce Öğrenmenin 5 eğlenceli yolu

İngilizce öğrenmenin Pratik yolları, Konuşarak ingilizce öğrenmek, Seyahat ingilizcesi, İngilizce nasıl öğrenilir? 


Bu yazı Seyahat Etmek isteyipte, İngilizceyi bahane edenlere tavsiyeler niteliğinde hazırlanmıştır.

ingilizce konuşmak ” kolay bir iştir arkadaşlar. Bunu aklınızda öyle aklınızda büyütmeyin. Artık ingilizce dil olarak bile sayılmıyor. Herkes biliyor kabul ediliyor. İngilizce hiç bilmeyen birisi bugün dediklerimi yapmaya başlasa 1 ay içinde yurtdışına çıkıp istediğini yapabilecek kadar ingilizce konuşabilir.

Ben ingilizceyi konuşarak bir bebek gibi öğrendim. ingilizceyi konuşarak öğrenmek en hızlı öğrenme yöntemidir.

Bunda en büyük etken istanbulda yaşarken hep yabancı arkadaşlarımın olmasıydı. Evde, dışarda, okulda. Eğer imkanınız varsa yabancı arkadaşlar edinin, hatta bir sevgili yapın kedinize. Dil dile değmeden dil öğrenmez klişesinide yazalım böylelikle =)Listen-to-music-to-learn-English

1 – İngilizceyi Basite Alın

İngilizce basit bir dildir. Bir Almanca, Japonca ile kıyaslayınca dil bile değildir diyebiliriz. Neden basittir, çünkü biz makale yazıp, çeviriler yapmayacağız. Bizim amacımız sadece konuşup, konuşulanı anlayabilmek. Sokakta yürürken adres sormak, Sınırdan geçerken ” Hop hacı sen napcan burada bakim, niye geldin ”  diyen sınır polisi amcamıza ” Ben turistim abi ” diyebilmek için , barda dans ederken erkek/kız tavlamak bir iki güzel söz edebilmek için. Zaten hayatımızın her alanına Entekre olmuş bir sürü kelime ile bunu biraz daha geliştireceğiz. Hepsi bu. Rahat olun.

2- Yabancı Arkadaşlar Edinin

İlk başta da dedim, eğer yapabiliyorsanız bir sevgili bulun kedinize. Amerikalı olması tercihtir. Konuştuğunu daha rahat anlarsanız. Sevgili bulamadınız, yada zaten sevgiliniz var diyelim o zaman size çok güzel bir öneri vereyim. Couchsurfing.org. Eğer eviniz var ise buradan şehrinize gelen gezginleri ağırlayın, hem onlara kendi kültürünüzü tanıtmış olur, hemde ingilizce pratik yapmış olursunuz. Üstüne bir dünya arkadaş edinmiş olursunuz. Couchsurfing bilmeyenleri şöyle alalım. Diyelim ki eviniz yok yada müsait değil. O zaman Couchsurfing meetinglerine gidin. İstanbul’da, Ankara’da İzmir’de haftanın belli günleri dünyanın her yerinden gelmiş insanların buluştuğu toplantılar oluyor. Bu toplantılar barlarda cafelerde oluyor. Ve tek amacı tanışıp muhabbet etmek. İşte size fırsat. Kendi şehrinizde nerede yapılıyor, Couchsurfing.org  üzerinden görebilirsiniz.

Takip edin ve onlara katılın. Hatta orada olan gezginlerden alın bir kaçını, eviniz müsaitse evinize geitirin kalsın sizde. Hem ona bir yer sağlamış olursunuz hemde ingilizce pratik yapma imkanı. Fırstık gibi fırsat. Couchsurfing.org

3- İngilizce öğrenmek için Yabancı Dizi, Film izlemek

Böyle bir alışkanlığınız yok ise bundan sonra olsun ve zaman ayırın derim. Sevdiğiniz her hangi yabancı bir diziyi izlerken, arada geçen konuşmalara biraz daha dikkat edin. Gerekirse durdurun bir daha bir daha dinleyin. Seviyenize göre Türkçe altyazılı yada İngilizce altyazılı izleyebilirsiniz. Orada geçen ve hoşunuza giden kalıpları not alın, sürekli olarak sesli tekrar edin. Ben evde bağıra bağıra bunları söylüyordum. Annem yemek hazır diyordu ben ” I would like to know how to do that ” diye cevap veriyordum. Aynanın karşısına geçin, kendinizle konuşun. Bırakın deli sansınlar, hatta kendinize delirdim mi bile diyebilirsiniz. Diyin çokta önemli değil. Sonra faydasını göreceksiniz.

4- İngilizce Ses kayıtları ve Müzik dinlemek

Bunun müthiş bir etkisi var. Özellikle gece yatarken sabaha kadar kulağınıza ingilizce konuşmalar geldiğini düşünün. Bilinç altınızda artık ‘ İngilizce ‘ odaları açılıyor. Siz orada bilmediğiniz ama duyduğunuz bir çok kelimeyle bir kere daha karşılaştığınızda kalıcı oluyor. Ses kayıtları için şöyle bir site var, hepsini indirin dursun bir kenarda. Ayrıca müzik dinlemek orada geçen sözleri anlamaya çalışmak ve şarkıyı söylemeye çalışmak size çok şey katacaktır. Bunu boş bulduğunuz her vakit yapın. Okula, işe giderken çalışıken sürekli ingilizce müzik dinliyor olun.

5- İngilizce öğrenmenin en zevkli yolu ” Vo Screen ”

Vo screen, benim şimdiye kadar gördüğüm en eğitici online platform. Bir kere bulaşınca ayrılamıyorsunuz zaten. Filmlerden dizilerden kısa kısa parçalar gösterip orada geçen konuşları hem yazılı hem işitsel anlamanızı sağlıyor. Ayrıca çok eğlenceli. İşte link buyrun.

Tüm mesele ” I am a Turist ” diyebilmek unutmayın. Eğer sizinde güzel tavsileriniz varsa yorum olarak yazarsanız sevinirim. Paylaşmak güzeldir.

Emre Durmuş


“Seyahat Edebilecek Kadar İngilizce Öğrenmenin 5 eğlenceli yolu” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir