X
  Categories: Dünya TuruSeyahat Rehberi

Harçsız Pasaport Nasıl Alınır 2015 – 2016

 Eğer öğrenciyseniz ve harçsız pasaport çıkartmak istiyorsanız pasaport harçlarından muafsınız demektir.
(Pasaport kanunu 15. maddesi)

 Sadece defter parası (87.5 TL) ödemekle yükümlü olduğunuzu unutmayın.Edit : Son çıkan yasaya göre artık aşağıda anlattığım adımları  yapmanıza gerek yok ! Yani dilekçe istenmiyor. 25 yaşı altında isedeniz sadece öğrenci belgeniz, fotoğrafınız ve kimliğiniz ile pasaport şube müdürlüklerine gidip pasaportunuzu alabilirsiniz. Eğer paranızı daha önce yatırmışsanız makbuzunuz ile bankaya tekrar gidip tekrar paranızı da alabilirsiniz. Yaşınıza göre pasaport alabiliyorsunuz. Mesela 21 yaşındaysanız 4 yıllık, 24 yaşındaysanız 1 yıllık pasaport alabiliyorsunuz. Açık öğretim öğrencileri içinde aynı şeyler geçerli.


Pasaportunuzu çıkartıktan sonra geriye güzel ve ekonomik bir plan yapmak kalıyor. O yüzden Ucuz uçak bileti nasıl alınır? ve Vizesiz Ülkeler Listesi gibi yazılarıma göz atabilirsiniz.

 

1. Adım
Önce okulunuzun öğrenci işlerine gidip
” Ben harçsız pasaport çıkartmak istiyorum “ diyorsunuz onlar anlayıp zaten daha önceden hazır olan dilekçeyi size vereceklerdir. Yada sizden bunun için dilekçe yazmanızı isteyebilirler.
Bu dilekçeyi alıp güzelce dolduruyoruz/yazıyorsunuz. Burda önemli olan iki yer var;
yurt dışına çıkış süreniz ve hangi amaçlar gittiğinizi belirtmenizi istiyor ( kültürel, spor, konferans gibi) tarihi olabildiğince ileri bir tarih seçerek konferans bulun kendinize ve onu yazın. Bazen davet mektubu görmek isteyebilirler. Konferans bulmak için allconferences işinize yarar. Her türden konferansı görebilirsiniz. ( Bulamazsanız, bir word dosyasına kendi adınıza fake bir davet mektubu düzenleyebilirsiniz, sonuçta bu pasaport hakkımız ve  almamak için hiç bir nedenimiz yok )

Turistlik olunca bazı dekanlar imzalamıyor.
Bu dilekçeyi fakülte dekanına ve bölüm başkanına imzalatıyorsunuz. Daha sonra tekrar öğrenci işlerine verip genel sekreterin onaylaması için bir gün bekliyorsunuz. Bu durum okuldan okula değişebilmektedir, en sağlıklı bilgiyi öğrenci işlerinden alırsınız.

2- Adım

 Eğer genel sekreterlik onaylamış ise ki büyük ihtimal onaylanmıştır o dilekçeyi alıp vergi dairesine götürüp birde orada onaylatıyorsunuz ( 5 dk içinde tüm işlemler bitiyor)

3 – Adım

Herhangi bir bankaya gidip Pasaport defter parası yatırıyorsunuz. ( 82.5 TL )

4- Adım

Bundan sonra işlemler normal pasaport başvurusu gibi

Elinizdeki onaylı belge, 2 fotoğraf, kimlik ve makbuzunuz ile en yakın pasaport şube müdürlüğünden işlem yapabilirsiniz.

1 hafta sonra adresinize yada belirttiğiniz Ptt şubesine pasaportunuz geliyor.

Diğer tüm Seyahat rehberi ve hikayeleri için Yol Günlükleri sayfamı inceleyebilirsiniz

 

Türkiye Pasaport Harç ve Defter Bedelleri
Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam
6 AY 111,7  TL 87,5  TL 199,2   TL
1 YIL 163,3  TL 87,5  TL 250,8   TL
2 YIL 266,4  TL 87,5  TL 353,9   TL
3 YIL 378,3  TL 87,5  TL 465,8   TL
4 – 10 YIL 533,1  TL 87,5  TL 620,6   TL
Emre Durmuş :Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise okulumu ve işimi bıraktım. Şimdi bir sırtçancam ve ben dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.

View Comments (98)

 • Merhaba ben Ortaokul 7 ye gidiyorum ama yurt dışına çıkmam gerek 2017 gibi fln ben alabilirmiyim

 • Merhaba Emre, bilgilendirmelerin gayet faydalı ben bişey sormak istiyorum.. ben 2014 te kasım ayı gbi pasaport çıkartırdım ozamn 19 yaşındaydm ama 530 lira vermstim galiba üstelik öğrenciydim bu yıl 22 oluyorum o verdğim parayı gerı alabliryormuyum sence almalımıyım çünkü 10 yıllık çıkarttırdım?

 • Merhaba 2017 nin ocak ayinin 1. Gununde 26 yasina girdim ogrenci pasaport u almak istiyorum ilk basvurum olucak ogrenciyim 3. Sınıftayım alabilirmiyim napmam lazim

 • bir hafta önce harçsız pasaport çıkarmış biri olarak söylüyorum; bazı bloglarda öğrenci belgenizi nüfus müdürlüğüne onaylatmanız gibi şeyler yazıyor gerek yok. üniversitenizden mühürlü imzalı bir öğrenci belgesiyle bankaya 94 tl yatırıp daha sonra da iki fotoğraf öğrenci belgesi banka makbuzu ve nüfusunuzla pasaport şubeye başvurduğunuzda sorunsuz bir şekilde çıkarabiliyorsunuz

 • Merhaba ben 18 yaşında üniversite birinci sınıf öğrencisiyim ama açık öğretimde okuyorum ben nasıl pasaport alabilirim ?

  • Merhaba, öğrenci belgeniz ile emniyet müdürlüklerine başvurmanız yeterli olacaktır.

 • Merhaba. Ben liseden gecen sene mezun oldum istedigim yer olmayınca mezuna kaldım suan sınava hazırlanıyorum. Öğrenci sayılmıyor muyum. Bundan yararlanamazmıyım. Bilginiz var mı.?

 • 16 yaşındayım ingiltere için öğrenci pasaportu almak istiyorum .tam olarak kaç liraya mâl oluyor?

 • ben 19 yaşındayım. 3 ay kadar önce pasaport aldım.öğrenci değildim.şimdi öğrenci oldum. ödediğim harcı geri alabilir miyim