X
    Categories: JaponyaÜlkeler

Tokyo Camii ve Atatürk ile İlişkisi

Tokyo Caminin Hikayesi

Japonya’nın ilk camisi Tokyo Camii, 1900 yıllarında Rusya’daki bolşevik ihtilali sonrası Japonya’ya gelen Tatar Türklerinin yaptığı bir camii. Daha sonraları camii çeşitli milletler tarafından uzun yıllar kullanılmış. O dönemde bakımsız ve herkesin istediği gibi girip çıktığı bir camii iken bugün Tokyo Camii oldukça temiz, bakımlı ve bir o kadarda ilgi çekici yerler arasında.

Tokyo camii

Tokyo Caminin Türkiye İle İlişkisi

1986 yılında Tokyo Camii epey güçsüzleşince camii tekrar yaptırmak üzere Japonya hükümeti devreye giriyor. Caminin tarihi Tatar Türklerine dayandığı için Caminin yapınını Türkiye’ye veriyorlar. Türkiye’ 1998 yılında verilen bu yer için Tokyo Diyanet İşleri vakfı kuruyor ve birçok milletten de yardım alarak bu güzelim camiyi inşa ediyorlar. Gerçektende çok güzel ve tertemiz bir camii, içeriye girer girmez huzuru hissediyorsunuz.

Tokyo Camii

Tokyo Camii

Günde ortalama 100 Japon Camiyi ziyarete geliyor. İçeriye girdiklerinde Subaraşine! yani mükemmel diye tabir kullanıyorlarmış. Şu anda camide çalışan birçok Türk bulunmakta. Ayrıca hafta sonları Türkçe dersleri, Kuran kursları oluyor. Her ay 7-8 kişinin Müslüman olduğunu camii hocası Muhammed hocamız bizzat söyledi.

Tokyo camii
Tokyo Camii

Her cuma namazı çıkısı Türk yemekleri yapılıp, dağıtılan bu camii, Türkiye’yi Müslümanlığı, İslamı çok güzel tanıtıyor. Bugün Tokyo’da gezilmesi gerekenler yerler listesinde ilk 10’da gösteriliyor. Bu caminin her şeyi, taşından toprağına kadar Türkiye’den gelmiş.

Tokyo camii

Atatürk ile Tokyo Caminin İlişkisi

Camiyi ziyaret edene kadar Tokyo caminin Atatürk tarafından yaptırıldığını sanıyordum. İnternette bir çok kaynak Tokyo Caminin yaptırılması Atatürk ile olduğunu anlatıyor. Fakat bugün Caminin tarihinde bununla ilgili hiç bir bilgi yok. Camii hocası ve orada bulunan Türkler dahil bunun öyle olmadığını yukarıda anlattığım gibi camiyi Tatar Türklerinin yaptırdığını söylüyor. Açıkcası şaşırdım. Özellikle Sunay Akın gibi sevdiğim birinin bunu söylüyor olması beni oldukça şüpheye düşürdü. Atatürkün Japonca öğretmeni Yamamada Torijori’nin notlarında 1. Dünya savaşı sırasında böyle bir teklifte bulunduğunu ve caminin yaptırıldığını anlatıyor. Sunay Akın’nın şu videosuna göz atabilirsiniz.

 

Sonuç olarak kesin bir sonuca ulaşamadım. Kesin ve doğru bilgiye ulaştığımda yazıyı güncelleceğim. Eğer gerçek ve doğru bir kaynadığınız var ise yorum kısmından gerçeği yazabilir. Bu konuda bilgi sahibi olmamızı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Tokyo Gezi Rehberi ve Tavsiyeler 

Tokyo’da Nerede Kalınır?

Tokyo Gece Hayatı

Tokyo Maid Cafeler & Girls Barlar

Tokyo Camii ve Atatürk ile İlişkisi

Tokyo’da Bulunan Birbirinden İlginç Mimari Yapılar

Tokyo’nun Tapınakları

Ton Balığının Açık Artırma ile Satışı

Emre Durmuş :Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise okulumu ve işimi bıraktım. Şimdi bir sırtçancam ve ben dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.