Ucuz uçak bileti nasıl alınır? Uygun uçak bileti almanın yolları!

İÇERİK HARİTASI

Seyahat veya yolculukların yeni trendi havayolu seyahat tipi. Teknoloji dünyasının gelişmiş yönlerinin her geçen gün kendini daha fazla göstermesi ve havayolu firmalarının yolcu kapma yarışında sürekli olarak yeniliklere gitmeleri, yolcular açısından daha ekonomik fiyatlarla uçak bileti bulmayı kolaylaştırdı ancak yine de yolculuk yapmadan önce bilinmesi gereken bazı önemli detaylar da yok değil, mesela ucuza uçak bileti nasıl alınır? Sorusu cevap aranması gereken konulardan biridir.

Herhangi bir gerekçe ile yolculuk yaparken havayolunu tercih ediyorsanız öncelikle araştırmalarınızı doğru şekilde yapmanız gerekiyor. Yurtiçi ve yurtdışı uçuşları için bilet satın almadan önce şimdi sizinle paylaşacağımız önerileri dikkate almanızı tavsiye ederiz.

1-Erken rezervasyon yapın

Havayolu taşımacılığı, otobüs ile yapılan yolculuklara göre daha fazladır ve bununla birlikte uçak sayıları ile otobüs sayısı kıyaslanamaz, uçak sayısı daha az olduğu ve havalimanı sayısı daha az olduğu için uçak bileti alırken erken rezervasyon yapın. Tüm havayolu firmaları istinasız olarak ilk satışına başladıkları koltukların kısıtlı bölümünü daha uygun fiyatlardan satışa sunarlar. Literatürde bunun adına “erken rezervasyon” denmektedir. Yani biletlerin uçuştan en az 3 hafta önce alınması.

2-Cumartesi kalkış kuralı

Yolculukların daha fazla hafta başı ve hafta sonu yapıldığı herkesçe bilinen bir şeydir. İş seyahatleri için yolculuk yapanlar özellikle haftanın ilk günü ile son gününü veya hafta başlarındaki günleri daha fazla tercih ederler. Bu durumda cumartesi günü uçaklar diğer günlere göre daha boş olur bu durumdan sıyrılmak isteyen havayolu şirketleri, cumartesi kalkış kuralı ile daha ucuza uçak bileti bulma şansını sunuyorlar. Yani gideceğiniz yerde iki cumartesi kaldığınızda yolculuğunuz çok daha ekonomik olacaktır.

3-Hafta içi uçuşları daha ucuzdur

İkinci önerimizde cumartesi kuralından bahsettik, bu maddemiz de devamı niteliğinde değerlendirilebilir. Hafta içi uçuşlar, diğer günlere göre daha ekonomik rakamlara tekabül ediyor. Çarşamba, Perşembe ve Cuma günlerinde yapılan seyahatler, yine uçakların bugünlerde daha boş olmasından dolayı daha ucuza uçak bileti bulmayı kolaylaştırıyor.

4-Dönüş kapalı biletler

Tek yönlü uçak biletleri zaman zaman uygun olsa da bunu her zaman bulmak çok zordur. Bunun yerine dönüş kapalı biletler tercih etmek yani gidiş-dönüş biletlerini tercih etmek hem havayolu firmalarının sağladıkları jestler sayesinde hem de toplu alım olduğu için daha ucuza uçak bileti bulma fırsatı sunmaktadır.

5- Direkt ve aktarmalı uçuşlar

Bazı şehirlere direkt uçuş bulunmuyor ama bazıların da ise bulunduğu halde yolcular daha ekonomik olur diye aktarmalı seferleri tercih etmektedirler. Aslında bu kural kesin olmamakla birlikte çoğu zaman daha pahalıya seyahat etmeye götürüyor. Bilet arama motorlarından gideceğiniz yöne doğru bilet araması yaparken aktarmalı ve direkt seferleri gözden geçirin ve buna göre kararınızı verin.

6- Seyahat tarihi esnekliği

Havayolu ile seyahat edenlerin tarihlerini esnek tutmaları en büyük avantajları beraberinde getirir. Acil yolculuklar haricinde esnek programa ayak uydurabiliyorsanız kesinlikle seyahat tarihi esnekliği daha ucuz bilet bulabilme şansınızı arttıracaktır. Hafta için yolculuk yapacaksanız tarihi sadece gideceğiniz gün için kısıtlı tutmayın, bir gün öncesi veya bir gün sonrası biletlerini de mutlaka gözden geçirmeniz önerilir.

7- Alternatif havalimanlarına bakın

Çoğu şehir birbirine yakındır veya bazı şehirlerde birden fazla havalimanı bulunabiliyor. Mesela İstanbul’da Sabiha Gökçen Havalimanı ve Atatürk Havalimanı, Antalya’da Antalya Havalimanı ve Gazipaşa Havalimanı, İzmir’de Adnan Menderes Havalimanı ve yakınından Kocaseyit Havalimanı bulunmaktadır. Mesafeler birbirine yakın ise kesinlikle uçak bileti alırken alternatif havalimanlarına bakın. Havalimanlarından biri mutlaka diğerinden daha ucuz uçak bileti fırsatları sunacaktır.

Önümüzdeki hafta İstanbul’da iş toplantınızın olduğunu düşünün. Saat belli tarih belli. Böyle bir uçuş için iş toplantısının Anadolu yakasında veya Avrupa yakasında olması fark etmez, saatler belli olduğu için Atatürk Havalimanı’na gitmeniz daha yakın ise bile Anadolu yakasında Sabiha Gökçen Havalimanı’na uçak bileti almanız daha ucuz uçak bileti bulmanızı sağlayacaktır.

Bu durum sadece iç hat seferlerinde geçerli değil. Aynı şekilde yurtdışı uçuşlarında da bunu deneyebilirsiniz. Mesela Asya bölgesinde hizmet veren Air Asia, zaman zaman çok ucuz rakamlarla uçak bileti sunabiliyor. Bu durumda alternatif havalimanı değerlendirebilirsiniz. Mesela İzlanda’ya giderken direkt gitmek yerine Amsterdam’a giderseniz ve buradan Air Asia’dan izlanda uçak bileti alırsanız çok daha ucuza uçak bileti bulmuş olacaksınız.

8- Havayolu firmalarının mail listelerine kaydolun

Havayolu firmalarının birbirleri arasındaki rekabet veya firmaların kendilerine has yolcuları için düzenledikleri kampanyalı uçak biletleri, promosyon uçak biletleri ve sayılı sayıdaki biletler için daha önceden haber alabilmenin kolay yöntemlerinden biri havayolu firmalarının mail listelerine kayıt olmak. Tabi bu tek başına yeterli değil, aynı şekilde sosyal medya hesaplarını takip etmeniz de yine ucuza uçak bileti bulma şansınızı arttıracaktır.

Havayolu firmalarıyla birlikte uçak bileti arama motoru olarak hizmet veren siteleri takip etmek de yine ucuz uçak bileti bulmanın püf noktalarından biridir. Ülkemizde sunduğu hizmetleriyle kendinden söz ettiren Biletbayi.com web sitesinin sosyal medya hesaplarını takip ederek de yine yeni kampanyalar hakkında bilgi alabilir, daha ekonomik fiyatlarla yolcuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Yeri gelmişken havayolu firmalarından ülkemizde hizmet veren Türk Hava Yolları, Pegasus, Atlas Global, Anadolu Jet, Onur Air, SunExpress e-posta listelerine kaydolarak yeni kampanyalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

9- Uçak bileti arama motorlarını kullanın

Havayolu firmalarının kendilerine özel olarak düzenledikleri bazı kampanyalar haricinde bir de uçak bileti arama motoru sitelerinin sundukları kampanya ve fırsatlar var. Bunun yanında arama motorlarını tekli havayolu firmalarının mobil uygulamalarından veya sitelerinden ayıran en büyük özelliği, tek ekranda farklı havayolu firmalarına ait aynı güzergaha giden firmaları bulabiliyorsunuz. Bu sayede daha ucuza uçak bileti bulma şansınız artıyor.

Biletbayi, expedia.com , Makemytrip.com/flights/ gibi yaygın olarak kullanılan bilet arama motoru sitelerini sık kullanılanlar bölümüne eklemeniz işinizi daha kolaylaştıracaktır.

Türkiye’nin en kolay kullanılan ve en yaygın hizmetlerine sahip olan Biletbayi.com “Nereye isterseniz!” sloganı ile hareket ederek yolcuların isteklerinden çok daha fazlasını bulmalarında aracı oluyor. Karşılaştırmalı online bilet sitesinde tek ekranda birden fazla havayolu firmasına ait uçak bileti, filtreleme özelliği ve alternatif rotaları bir arada bulabilirsiniz. Bunun yanında puan sistemi sayesinde bir sonraki uçuşlarınızı daha uygun gerçekleştirebilir hatta bedava uçak bileti alma şansına sahip olabilirsiniz.

Rezervasyon İçin En İyi Tavsiyelerim

1- Bu iki siteyi kullanarak otel rezervasyonlarını yapabilirsin. Genelde en iyi sonucu verirler.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
MESAJ GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

3 Yorum var

  1. Kardeş bi sorum olacak Kiwi.com dan ucuz tek yönlü biletler var hemde yarı fiyatın da çok altında bu durumu sadece Kiwi de gördüm bunda bir sıkıntı var mıdır çözemedim? Birde eve dönüş yapacağım için her ülkeden transit vizesiz yapabilir miyim? Eve dönüş için transit gerekmediği fikrini ve mantığını taşıyorum o yüzden benimkisi eve dönüş’tür sadece. Aklıma takılan soru bu tek yön biletinin neden sadece Kiwi de olduğunu? Örneğin diğer sitelerde 9 10 bin liraya çıkan tek yön olurken Kiwi de 1.5 lira.

  2. Abi adanadan köln havaalanına ve berlin deki havaalanlarina baktim da bulamadim bir yardimci olsan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MACERAYA KATIL!

En iyi gezi tavsiyelerimi Direk olarak Sana göndermemi ister misin?

ÜCRETSİZ Mail listeme katıl