Emre Durmuş Kimdir?

Merhaba ben Emre Durmuş, Sırtçancamla beraber 2015 yılından beri dünyayı geziyorum. Şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede ve yüzlerce farklı destinasyonda bulundum.

Minimalist yaşam anlayışında dünya turu ile başlayan maceram, artık dünyanın bir yerlerinde yaşamaya evrildi. Sürdürülebilir bir yaşam kurmaya karar vermemle beraber sorduğum cevapların bir çoğunu yolda buldum.

Bugün yaptığım işten keyif alıyorum, öğreniyorum, deneyimliyorum. Benim gibi hayatını sorgulayan ve değiştirmek isteyen binlerce insana dünyanın farklı yerlerinden bin bir türlü yaşam modeli sunuyorum.

Bu Macera Nasıl Başladı?

Hatay’da geçen lise yıllarımda yakın arkadaşım Sari ile beraber Türkiye’nin bir çok şehrini otostopla gezdim. Daha sonra İstanbul’da Elektronik Elektronik Mühendisliği kazanmam ile beraber taşradan şehre gelmiş bir gencin hikayesi başladı.

Otostop hakkında tavsiyelerime ise buraya bırakıyorum:

Otostop Nedir? Nasıl Çekilir? (Otostop Çekme Sanatı Hakkında Her Şey)

3 yıllık İstanbul zaman diliminde merak ettiğim tüm konulara burnumu soktum ve deneyimledim, deneyimlemeye çalıştım. Şehir yaşamından almam gereken her şeyi bu zaman diliminde aldım.

Sonra ise sorgulama dönemlerim başladı, kendimi, çevremi ve de dünyanın farklı köşelerindeki hayatları sorgulamaya başladım.

İşte bu sorgulamarın sonucu olarak bugün buradayım ve yapmak istediğim şeyi yapıyorum, hayalim olan Dünya turunu her gün bir adım daha yaklaşıyorum.

Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu herkes “kendisi çizer, şekillendirir” buna inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Bana çizilen hayat çizlerinin dışına çıkmak istiyordum.

Istanbul’da hayatımı bırakmaya karar verdiğimde yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp/dağıtıp; hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. İlk olarak üniversitemi, sonraysa işimi bırakarak bir adımla başladım.

Şimdi ise sırt çantam ile beraber dönüşü belli olmayan bir dünya turunun içindeyim. Bu yolculuk size her ne kadar dünyayı gezen sıradan bir genç modelini hatırlatsa da; bu aslında bir “uyanış, sorgulama ve sorgulatma yolculuğu.

Değişme, değiştirme ve üretme gayeleri ile yoldayım. Fotoğraf, film ve hayat hikayelerin peşindeyim! Tüm bunlar da benim hikayelerim, filmim ve fotoğraflarımı şekillendiriyor.

Emre Durmuş- Peru-yolgünlükleri
Peru, machu picchu

Nasıl Seyahat Ediyorum?

Özgürce!

Benim için yolda olmak; özgür olmaktır. O yüzden pek çok kişinin yaptığı seyahat planları, hazırlıklar, rotalar bana göre değil. Çünkü zaman kavramım yok. Bir yere 2-3 günlük seyahatler düzenleyip, seyahat etmiyorum. Bazen 3 ay kalıyorum bazense 15 gün; belirli bir zamana sıkıştırılmış değil. Bir gittiğim yerin üstünü de çizmiyorum, tekrar tekrar dönebilmek için heyecanlanıyorum.

Elbette kaba taslak bir planım var. Bazen detaylı bir plan da yaptığım oluyor, ama bu plan bir seyahat planından çok daha fazlası oluyor çoğu zaman.

Şu ülkeden sonra “Şuraya geçerim; sonra belki şurası olur yada şurası da olabilir.” diye düşünüyorum ama hiç bir zaman bir kalıba sığdırmıyorum. Detaylı planlarımda bile keskin çizgiler yok; bunlar genelde bir hikayenin, kültürün içine koşmak, o kültürle yaşamaya çalışmak, anlamaya çalışmak oluyor.

Genellikle başlarda vizesiz ülkeleri tercih ediyordum, aslında popüler rotaların dışındaki rotalar biraz daha uzak oluyor ve ben bu ülkeleri tercih ederek başladım. Tabiki bazıları için vizeye ihtiyacım oluyor, ve bunu öncesinden alıyorum.

Vizesiz ülkeler, bazen tercih ederken daha rahat hissettirdiği detayını da söylemeliyim. Bu şekilde ise 100’den fazla ülke var!

Vizesiz Ülkeler 2020 Listesi

Emre Durmuş-yolgünlükleri-fiji
Fiji

Ben özgürce seyahat eden biriyim. Ne yıllık iznimde tatile çıktım ne de bütçeme göre plan yapıyorum. Bu böyle olmalı, yapılmalı demiyorum, ben bu şekilde bir yol seçtim. Böyle seviyorum ve de böyle yapıyorum. Kimi insan plan yapıp onu saati saatine uygulamayı sever öyle yapar, yapmalıdır da.

Derler ya hani her yiğidin yoğurt yeme şekli vardır. Özellikle şu şehir için kaç gün ayırmayalıyım? yada bu ülkeye kaç gün ayırmalıyım? soruları bana oldukça çok geliyor. Cevabım yok buna.

Sırt çantamda neler olduğu belki de bana en çok sorulan sorulardan biri. Bunun cevabını bulabileceğiniz bir yazı oluşturmaya çalıştım:

Sırt Çantamda Neler Var?
(Benim evim, ve en iyi yol arkadaşım aynı zamanda)

İnsanlar ve de Onların Hikayeleri

Bir gün ayırırsanız 1 günlük gezersiniz, 10 gün ayırırsanız 10 günlük gezersiniz, 1 yıl ayırırsanız 1 yıllık gezersiniz. Hep farklı an, size daha öncekilerden güzel bir an gibi hissettirebilir, en azından benim için böyle.

Kısaca hiç bir şehir ya da ülkenin belli bir zaman diliminde gezilecek yanı yoktur, eğer trip advisor gezgini değilseniz. Ne kadar zaman ayırabiliyorsanız, yeterli yada yetersizden çok her anını güzel yaşama fikri bana daha güzel geliyor.

Hiç bir turistlik yanı olmayan bir şehirde çok güzel insanlarla tanışırım orada fazla kalırım. Ülke çok büyüktür vize sürem azdır o zaman en ilgimi çeken yerleri gezip, sevdiğim yerinde en uzun kalırım. Seyahat benim için en çok “insan” ve “onların hikayeleri” demek. Daha sonra ise yerler, kültürler, coğrafyalar geliyor. 


Fotoğraf, müzik ve anılar ile harmanlayıp kendimi bu şekilde besliyorum. En azından ruhuma en iyi gelen şeylerden biri bu.

Seyahat Ederken Bütçemi Nasıl Sağlıyorum?
Nereden Geliyor Bu Değirmenin Suyu?

Bana sık sorulan sorulardan biri “Nereden geliyor bu değirmenin suyu?” oluyor. Babamdan gelen bir para ile seyahat etmiyorum eğer soru buysa, zaten bunun için ailemin bana ayıracak ek bir bütçesi de yok 🙂
Daha doğrusu gelen bir para ile de seyahat etmiyorum, bunun için çalışıyorum ve kazanıyorum.

Parasız Dünya Turu Hakkında Her Şey

Dünya turuma neredeyse parasız çıktım. Bu bir tamamlanması gereken iddaa değildi.

Param yoktu, ve ben bir “Dünya Turu” hayal ediyordum ve de istiyordum. Kısacası bu “Parasız Dünya Turu” yolculuğu değildi, şartlar öyle olmasına zorlamıştı.

Uzun süre çok düşük bütçelerle otostop ile seyahat ettim. Hiç para harcamadığım çokça günler oldu. Daha sonra bazı vize işlemleri için, uçak biletlerim için yolda bir çok farklı işte çalışarak para kazandım.

Aslında yolda öğrenmek hep diyorum. Çok şey öğrendim, öğreniyorum ve de öğreneceğim.

Öğrendim, Öğreniyorum, Öğreneceğim

Önce sokakta (baloncuk) bubble yaparak, bileklik satarak para kazandım. Kısa süreli hostellerde çalıştım, restoranlarda çalıştım. Bunların bir kısmı para karşılığındaydı, bir kısmı kalacak yer ve yemek için oldu.

Sokak sanatı bubble hikayesi ise oldukça farklı bir şekilde hayatıma girdi. Detaylara merak ediyorsanız buraya bırakıyorum:

Sokak Sanatı Bubble Yapmak!

Bu bana evimde misafir ettiğim 2 Fransız misafir tarafından öğretilmişti. Sonraysa hayatımın bazı dönemlerinde bana para kazandırdı.

Sokak Gösterisi Yaparak Para Kazanmak!

Hatta bu şekilde bir yamaç paraşütü deneyimim de oldu.

sokak sanatı bubble yapmak
Sokak Sanatı, Bubble Yapmak,

Sonra fotoğraf anlamında kendimi geliştirdim, festival ve partilerde çalıştım. Bazı çektiğim fotoğraflarımı düşük bütçelerden satabildim. Sosyal medya da paylaştım ve paylaşımlarımı görenler destek olmak istedi.

Kimisi akşam yemeğimi ısmarladı, kimisi vizemi. Sadece motivasyon için bile o kadar güzel mesajlar aldım ki.

Daha sonra blog yazılarım ilgi çekmeye başlayınca az da olsa bir “Adsense” geliri elde etmeye başladım. Yol her zaman mutlu ve harika gitmiyor. Tüm paramı çaldırdım, aslında bu tam 5 defa oldu.

Bunlardan ilkinde hostelde çalışarak biriktirdiğim paranın bir kısmını çaldırınca, sevgili Kemal Kaya’nın desteği sayesinde ilk ikinci el bilgisayarımı Tayland’da aldım. Daha sonra daha fazla blog yazıları yazdım ve hikayelerimi paylaşmaya başladım. O günden sonra seyahat bloggerı olarak para kazanmaya başladım.

Bu dönemde benim hakkında pek çok haber yapıldı. Medyada hikayelerimin haberleştirilmesi ile beraber sosyal medya hesaplarımda güçlendi.

Blog yazılarımın okunurluğu artınca bir kaç şirket benimle iş birliği yapmak istedi. Uçak bileti firmaları, tur firmaları için blog üzerinden projeler üreterek para kazanmaya başladım.

Daha sonra bir seyahat dergisi  benim dünya turunda çektiğim fotoğrafları satın almak istedi. Ardından uçak bileti için Qatar Air sponsor oldu. Daha sonra da Outdoor ekipmanlarım için Kutup Ayısı sponsor oldu.

Sonrasındaysa biliyorsunuz “YouTube” ile yol hikayelerimi sizinle paylaştım. Blog sitem, sosyal medya hesaplarım üzerinden de anlaşma seyahat markalarınla anlaşma sağlayarak bu yolculuğa devam ediyorum.

Tek başıma başlayan bu macera, birlikte devam ediyor.

Bu yolculuğumun ilk yılında genellikle otostop çekerek ulaşım sağladım. Couchsurfing kullanarak insanların evlerinde kalıyorum, bulamazsam dışarlarda parklarda, plajlarda, restoranlarda uyuyorum. Zor olmuyor peki? Kolay değil tabiki ama bundan keyif alıyorum. Faydalı olması için şöyle bir video hazırladım.

Emre Durmuş kimdir? Grönland
Grönland

Seyahat Etme Amacım Nedir?

Bunun pek çok cevabı var. Tabiki tüm bu cevapların sonu bir yere bağlanıyor; Mutlu olmak.

Ben meraklı bir insanım. Tahmin ettiğinizden de meraklıyım. Yani küçükken babaannemin sandığının içinde ne var tek tek sayardım. O sandıkta ne saklıyor? Ne var içinde? Çok ilginç değil mi sizce de? Babaannem sandığının içinde ne olduğunu söylese dahi; onu benim görmem lazım. Ancak merakımı o zaman giderebilirim.

İşte dünyada böyle bir yer benim için. Keşfedilmeyi bekleyen bir sandık ve benim amacım da o sandığın içinde ne olduğunu öğrenmek. Ne olduğunu bilsem dahi, kendim keşfetmeliyim, kendim görmeliyim, dokunmayım. İşte ancak o zaman merakımı giderebilirim.

Tüm bu merakım ise bana iyi ve kötü getirileri oluyor. Ama sonuç olarak ‘’Öğreniyorum‘’

Tüm bu öğrendiklerimi kendimce harmanlayıp hayatıma entegre ediyorum ve gelişiyorum. Bir kere geldiğim ve gelip geçici olan bu hayatı en güzel nasıl yaşarım sorusunun cevabını arıyorum/buluyorum. Tüm bu gelişimlerimi blog üzerinden paylaşıyorum ve benim gibi hayalleri olan insanlara bunun mümkün olduğunu göstermek istiyorum. Bunu yaparken de keyif alıyorum. Sonunda ise üretme ile tatmin olma duygusu ise beni mutlu ediyor.

yolgünlükleri Emre Durmuş Meksika
Meksika

Ailem Dünya Turuna Çıkmama Nasıl Bakıyor?

Dünyanın en şanslı çocuğu olabilirim. Şöyle düşünün ; Küçük bir kasaba doğmuş büyümüş ve belli kalıplaşmış bir bakış açısına sahip insanların arasında yaşayıp da çocuğunu ‘’ Marjinal bir kararla ‘’ dünya turuna gitmesine evet diyebilmek yürek ister. O yüzden çok şanslıyım diyorum.

Annemin düşüncelerini, yorumlarını ise buraya bırakıyorum: Çocuğumu Dünya Turuna Yollamak

Bununla ilgili bir video da çekmiştim. Aşağıya bırakıyorum:

Ailem Dünya Turum Hakkında Ne Düşünüyor?

Dünya Turu Bitince Ne Olacak?

Biteceğini kim söyledi? Yola çıktığımdan beri okulu bırakma kararıma ve sonrasında ne yapacağıma dair sorular geliyor. Ama büyük resmi bir türlü anlatamadım bu soruyu soranlara. Sanırım beni anlayan bir tek ailem oldu.

Dünya turu benim hayatımın en büyük eğitimi. Yani zaten bir eğitimdeyim, kendimi eğitiyorum. Farklı kültürler coğrafyalar insanlarla beraber merak ettiğim şeylerin eğitiminide alıyorum. Sevdiğim bir ülkede kalıp dilini öğrenmeye çalışıyorum. Güney Amerika’nın bir ülkesinde farklı dans kursları almayı planlıyorum. Ayrıca bakış açımında geliştiğine ve bunun fotoğraf gözümü geliştirdiğine inanıyorum. Bir gün iyi bir ışık ustası olmak için güzel temeller atıyorum.

Üniversite eğitimi almak istiyorum ama gerçekten istediğim bir alanda. Bu muhtemelen görsel sinema, fotoğraf alanında olacak.  Bunun için şimdiden aklımda bir kaç ülke alternatifi var o gün geldiğinde kararımı veririm diye düşünüyorum. Kısacası sürekli haraket halinde uzun bir hayat beni bekliyor.

Emre Durmuş kimdir? yolgünlükleri

Yollarda görüşürüz!

Yolculuğum boyunca beni takip etmek isterseniz:

instagram: https://www.instagram.com/yolgunlukleri/

youtube: https://www.youtube.com/user/emredurmus1515

18 Responses

 1. emre kardeşim,tel.numaranı yada vatsaptan seninle irtibata geçmek istiyorum.ilgşlenirsen sevinirim.abdullsh kemal BÜYÜKSİLLELİ

 2. Seni Norveç videonla tanıdım diğer videolarını izledim bu gün tüm videolarının bittiğini görünce içimi bir hüzün kapladı çünkü artık sıkılınca girip izleyebileceğim bir videon Yok tek ricam biraz dha sık video at Seviliyorsun 👊❤️

 3. Bende sizin gibi dünyayı gezmek yaşadıklarımı paylaşmak istiyorum.Bütün videolarınızı izledim.Mûkemmel videolar cekiyorsunuz.Tesekkurler bizde bilinçlendirdiniz ve bilgilendirdiniz.Umarım bende başarabilirim.Üniversiteye yeni geçtim.Bakalım hayat bana neler gösterecek.Heyecanlıyım bir o kadar da endişeliyim.Bende sizin gibi Türkiye yi gezerek başlamayı düşünüyorum. Ama otostopla değil;kimi zaman bisikletle, kimi zaman uçakla, kimi zaman arabayla, kimi zaman da trenle…

 4. Emre hocam ben Hatay payas’tan Ahmet abi 3 ay oldu senden bir haber fiji de ki fotoğrafını gördüm. Rahatladım ama özledik be hocam seneye ben de senin yolunda yol alacam hayat bu abi insanlardan bir şeyler öğrenmeliyiz gezmek yaşamaya çalışmak hep aynı sıradan hayat yaşamamalı her insan üniversiteye git gel askere git gel iş bul ya da kur sonra evlen yerine daha farklı işler peşinde olmalı insanlar.
  İyiki varsın İyiki geziyorsun İyiki öğreniyorsun selamlar payasın selamı var sana

 5. Emre abi neredesin hiç. Biryerde seni göremiyoruz bari bir story at seviliyosun☺️💓💓

 6. Merhaba Emre,

  2 hafta kadar önce Norveç ile ilgili bilgi ararken youtube videonu gördüm. Sonra diğer videolarına da göz attım. Enerjinin çok yüksek olması ve videolarındaki paylaşımlarının çok gerçekci ve faydalı bilgilerden oluşuyor olması çok hoşuma gitti ve bunu sana söylemek istedim. Bol gezmeli günler 🙂

 7. Emre Merhaba;iki gün önce tesadüfen videolarını gördüm,inan herkesin hayali olan serüveni gerçekleştiriyosun akıllısın sempatik ve çok iyi bir vücut dilin var ,kardeşim çok fazla uzatmıyayım ama bir gün bende seninle birlikte dünyayı gezmek isterim,valla kameracılık bile yaparım sana ;çünkü çocukluk hayalim

 8. Emrecim 2 çocuk annesi olarak dünyayı gezememenin verdiği hüzünle seni keşfetmiştim 2-3 yıldan beridir de takip ediyorum artık bir yorum yazmanın zamanı geldi de geçiyor diye düşündüm. Yorulduğum da, moralsiz olduğumda, tatile çıkmayı özlediğimde hep senin videolarını izledim. Bana enerji veriyorsun ablacım gittiğin yol ne olursa olsun başarılı olacağına eminim. Televizyon-sinemaya ilgin varmış. Acun seni tv8e ortak yapsın diyen oldumu daha önce? Yada direkt kendi kanalını aç destekliyelim😀 Kıbrıs’a yolun düşerse bekliyoruz ama sanırım gelmiştin yanlış değilsem. Sevgiler ablacım.

 9. Sevgili Emre, selamlar.
  Izmir den Ingilizce öğretmeni Elif ben 🙂
  Yol hikayeni büyük heyecanla izliyorum. 38 yaşindayim yapamadigimi yapan birini görmek bile ne hoş :).
  Okuldan sinifimin bir whats app grubu var ve izninle senin Brezilya da Pedra da Gavea da çekitigin bu fotografi öğrencilerime ufuk olsun diye profil fotoğrafi yapmak istiyorum 🙂

  Sevgi ve selamlar.

  Yolun açık olsun…
  Not: instagramdan bahsettigim fotografi mesaj olarak gönderdim sana 🙂
  Instagram adım elifsbnm_hanna

 10. Sevgili Emre, selamlar.
  Izmir den Ingilizce öğretmeni Elif ben 🙂
  Yol hikayeni büyük heyecanla izliyorum. 38 yaşindayim yapamadigimi yapan birini görmek bile ne hoş :).
  Okuldan sinifimin bir whats app grubu var ve izninle senin Brezilya da Pedra da Gavea da çekitigin bu fotografi öğrencilerime ufuk olsun diye profil fotoğrafi yapmak istiyorum 🙂

  Sevgi ve selamlar.

  Yolun açık olsun…
  Not: instagramdan bahsettigim fotografi mesaj olarak gönderdim sana 🙂
  Instagram adım elifsbnm_hanna

 11. Selam Emre,

  15 dk dir sana ne yazsam diye dusunurken tek yazabildigim sey “iyi ki varsin”. YouTube’da videolarini heyecanla izlememe ragmen, ben en cok bloglarindan etkilendim. Okudukca “yalniz degilim”, benim gibi dusunen biri daha var diye dusundum.

  Sinirlarini asman, kendi hayat hikayeni yazman gercekten cok etkileyici. Ben elimden geldigi kadar gezmeye calisiyorum. Bugune kadar nereden baksan, 16 ulke gezebildim, bir turlu bir sonraki adimi atamadim. Suan Tel Avivde yasiyorum. Sanirim henuz gelmedigin bir ulke. Yolun duserse seni agirlamak ve tanismak cok isterim 🙂

 12. Sevgili Emre

  SSK’nı nasıl ödüyorsun?

  Emeklilik konusunda ne düşünüyorsun? Yarın bir gün emekli olabilmek için neler yapıyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır +17 Gerçek Yöntem 2023

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.