CouchSurfing Nedir? – 8 Önemli Tavsiye

CouchSurfing nedir? Türkçe çevirisini yapmak istersek: Kanepe Sörfü! Dünyanın en popüler ücretsiz misafir ağırlama ve misafir etme platformudur. Lise yıllarımda iken Hindistan’dan otostop çekerek ülkesine giden bir Fransız ile tanışmıştım. İlk o zaman duymuştum bu siteyi.

İstanbul’da yaşamaya başladıktan sonra ise aktif olarak kullanarak dünyanın çeşitli ülkelerinden insanları evimde ağırlardım, şehri gezdirdim, kültürümüzü anlattım.  

Şimdi ise Dünya turundayım ve bu siteyi kullanarak gittiğim ülkede yaşayan insanların evlerine misafir oluyorum. Onların kültürlerini daha yakında tanıyorum, onların yemeklerini yiyorum, hayatlarına dokunuyorum.

CouchSurfing sistemi amacına uygun kullanıldığı taktirde gezginler için gerçek bir nimettir. Bir yere gitmek ve konaklamak adına gezginlerin en büyük dayanışma platformudur. Hatta bence çok daha fazlası…

Couchsurfing

Couchsurfing Nedir? ve Nasıl Kullanılmalı? – Couchsurfing için 8 Tavsiye

1) Couchsurfing’de İstek Gönderirken Kişiye Özel Mesaj Yazın

Genellikle couchsurfing üzerinden host ararken yapılan hataların başında tek bir mesaj yazıp bunu o şehirde yaşayan herkese kopyala/yapıştır mantığı ile göndermektir. Bu yaptığınızı herkesin kolayca anladığı bir şeydir.

Bu sebepten istek göndereceğiniz kişinin profilini okuyarak ortak nokta bulabilir (Spor, müzik, felsefe, düşünce) buna nazaran bir şeyler mesajınızda yer verebilir daha samimi bir ilişki kurabilirsiniz.

Böyle yaprak daha kolay yer bulabileceksiniz.

2) Couchsurfing Son Gün İstek Göndermek Genellikle Başasızlıkla Sonuçlanır

Bunun yerine o şehre gitmeden en az bir hafta önce iletişime geçerseniz hem hostunuz ile sağlıklı bir iletişim sağlamış olur hemde onun o haftaki planlanlarına sizi dahil etmesini sağlarsınız.

Couchsurfing

3) Mesajını Yazarken Kibar Bir Dil Kullanın ve Ne İstediğinizi Açıkça Söyleyin

Couchsurfing ne kadar enerji dolu açık fikirli insanlarla dolu bir yer olsa da, açıklayıcı kibar bir dil kullanmak sizin kendinize ve karşınızdakine olan saygınızı gösterir. Saygı her zaman ön planda olmalıdır. ”Kanka naber ya” gibi başlayan bir mesaja kimse itibar göstermez.

4) Kim Olduğunuzdan Bahsedin

İstek gönderdiğiniz kişi sizin profilinizi açıp incelemeye fırsat bulamayabilir o yüzden mesajınızda mutlaka kim olduğunuzdan bahsedin. Ne yaptığınızdan ve eğer daha fazla bilgi isterse onu yönlendirebiliceğiniz referanslar verin. Facebook, Instagram, Blog…

5) CS’de Referansa Çok Takılmayın

Sanki referans çok önemli, güven veren tek yer(!) tarzı söylemlerinizi duyar gibiyim. CS’de referansı çok olan kişiler artık belli bir doygunluğa erişmiş, her türlü insanla tanışma fırsatını yakalamış insanlar demektir. O yüzden daha yolun başında olan az referanslı insanları tercih etmeniz hem o kişinin heycanının pekişmesi sağlayacak, hem de  daha fazla ilgi alaka göreceksinizdir.

6) Farklı Olun

CS’de özellikle popüler şehirlerde host bulmak çok zordur. Neyse ki şanslısınız ki bu yazıyı okuyorsunuz. Peki Farklı olmaktan kastımız ne? Yapacağınız gezinin, tatilin ya da ziyaretin bir anlamı olmalı ve bunu güzel bir dille anlatmalısınız.

Örneğin “Dünya Turu yapıyorum” demek ile “ Uzun zamandır Dünyayı geziyorum Hindistan, Nepal, Kamboçya gibi ülkelerden sonra xx. Ülkem burası ve burayı tanımak, keşfetmek istiyorum, Sizin profilinizi inceledim ve bu yolculuğumda sizinşe tanışmak beni çok mutlu edecektir” demek arasında büyük bir fark vardır.

7) Cinsiyet Ayrımı Yapmak Şansınızı Azaltır

Genellikle “güzel”kadın ya da  “yakışıklı” bir erkeğe diğer hiç bir unsur göz önüne alınmadan öncelik verilir. Bu bakış açısıyla CS kullanırsanız karşınızdaki insanın gözünden sizin arayışınız, kalacak bir yer, yeni insanlarla tanışmak değil daha farklı amaçlar gözeten bir profil çizmiş olacaktır.

Bu da başarısızlık ile sonuçlanan diğer bir istek gönderme şeklidir.

8) Profilinizi Doldurken Samimi Olun

Orada yazacağınız hiçbir şey sizin Cv’niz değil, sizi evine alacak kişiye sizin hakkınızda bilgiler vermektir. O yüzden samimi bir dil kullanırsanız, hissettirdiğiz enerji size daha çok kapı açacaktır.

Ben tanımadığım insanın evinde kalamam kardeşim yok mu adam akıllı bir yer” diyorsanız; ve ucuzda olsun diyorsanız. O zaman hosteller en iyi seçenek. Bunun içinde tüm hostelleri buradan görüp rezervasyon oluşturabilirsiniz. HostelWorld’e giriyorsunuz. Ucuzdan pahalıya sıralıyorsunuz ve bazen gecelik 5-10 dolara bile konaklama bulmak mümkün. Özellikle, Asya bölgesindeyseniz 🙂

Link: HostelWorld

Sevgiler 🙂

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Gezi Planı Nasıl Yapılır? Adım Adım Seyahat Planı 2022

Corona (Korona) Süresinde Yapılacak En Güzel Tatil Seçenekleri

Uçuş Öncesi Bilmeniz Gerekenler 

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

3 Responses

  1. Merhana Emre Durmuş umarım soyadının aksine hiç durmazsın çok çok etkilendim hikayenden tarif edilmez bir hisse kapıldım benim hayalimi yaşayan birini gördüm okurken herşeyden çok istiyorum senin yerinde olmayı çok cesaretisin öncelikle her şeyi geride bırakmak ve maddi kaygı duymadan bu yolculuğa girişmen taktir edilir cinsten çok mutlu oldum adına belki bir gün bende hikayemi yaşarım ben de hayalimi yaşarım mutlu günler dilerim 🖐

  2. Couchsurfing harika bir oluşum, şimdiye kadar gördüğüm en faydalı topluluklardan bir tanesi. Umarım çok bozulmadan kalabilir. Belgrad’da iken couchsurfing buluşmasına gitmiştik o zaman ilk görmüş ve sevmiştim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir