Gezi Planı Nasıl Yapılır? Adım Adım Seyahat Planı

Yola çıkmanın en heyecan verici adımlarından biridir gezi planı yapmak. Hep söylerim yolculuk, yola çıkma düşüncesi ile başlar. Benim de en çok aldığım sorulardan biri gezi planı nasıl yapılır üzerine oluyor. Gelin adım adım bir seyahat planı nasıl yapılır bu yazımda size kendi yaptığım yöntemlerle anlatayım.

Gezi planı aslında belli bir zaman içinde belli bir bütçe ile yapılacak gezide önemlidir. Eğer ben sırtçancamı alıp çıkacam ne zaman nereye gideceğim belli değil diyorsan çok da mühim değildir ama bu yazı senin için de faydalı olacaktır. O yüzden okumanı tavsiye ederim.

Çünkü ben de öyle çıktım yola. Aldım çantamı sadece bir sonraki destinasyonu düşünerek 465 gün hiç Türkiye’ye gelmeden gezdim. Bazı yerlerde 3 ay kalıyordum; bazense 15 gün. Bunu da hislerime göre, yaşadıklarıma göre şekillendiriyordum.

Şimdi ise deneyim seyahatleri yapıyorum mesela İzlanda’ya gitmek için hayal kuruyorum ve sonrasın 10 günlük bir seyahat planı yapıyorum.

Gezi planı yapmanın size maddi manevi çok faydası olacak. Özellikle bu kadar çok seçenek varken plan yapmak dolu dolu bir deneyim yaşamanızı sağlayacaktır. Hadi başlayalım.

1. Adım: Nereye Gideceksin?

Bu hemen yan mahalleye gitmekte olabilir dünya turuna çıkma planıda “Nereye” “Ne zaman” “Nasıl” gideceksiniz? Bu soru seyahat planının tüm aşamalarının nasıl şekilleneceğini konusunda yol gösterecek.

Mesela “tatilde yurt dışına gideceğim” “Dünya turu istiyorum”Avrupaya gideceğim” gibi şeylerden çok somut bir şeye ihtiyacınız var. Mesela “Paris’e gideceğim” demek, “temmuz ayında gideceğim” gibi temel adımlar sizi mental olarak oldukça hazırlayacaktır.

2.Adım: Seyahatinizin Uzunluğuna Karar Vermelisiniz

Seyahat etme planlamanın en kilit noktalarından biri seyahatinizin maliyetini belirlemektir. Aslında tüm plan bunun üstüne kuruludur desem yerinde olacaktır.

Ne kadar süre gittiğinizi belirlemeden, paranızı da ayarlayamazsınız. Bu “ne kadar para gerekli” sorusu ise sizi mental olarak yorar. Hep yetmeyecek gibi hissettirebilir, yada hep az gibi hissettirip stres yaptırabilir.

Bir hafta mı? Bir ay mı? 1 yıl mı? bu sorunun cevabı her şey.

Örneğin “Paris’e temmuzda gidiyoruz” demiştik ilk adımda. Bu adımda ise “Temmuz’da 10 gün Paris’e gidiyorum” olarak şekillendirmelisiniz.

Hedef gittikçe ulaşabilir oluyor.

Uçak Bileti Seçimini Nasıl Yapmalısınız? Alternatif Ulaşım Seçenekleri Değerlendirmeli Misiniz?

Nereye gideceğinizi ve de ne kadar süre için gidebildiğinizi bilmek uçak bileti alma konusunda yol gösterici olacaktır. Uçak biletinizi buna göre şekillendirerek alabilirsiniz. Ayrıca sadece uçakla ulaşım düşünmek yerine alternatifler ile de bir seçim yapabilirsiniz.

Ayrıca Paris örneğinden yola çıkarsak, Paris uçak biletleri pahalı olabilir. Belki siz önce Amsterdam’a gidip, orada kalıp ve de sonrasındaysa Paris’e geçebilirsiniz. Böylelikle hem 2 şehri keşfedebilirsiniz hemde aynı parayı harcayabilirsiniz.

Belki de bir tren biletine ihtiyacınız var ve çabuk tükeniyor, mesela Norveç için Flamsbana treni bunun bir örneği. Bu yüzden tarihleri ve bütçenizi netleştirip uçak biletini almak, atılacak adımlar arasında önemli bir yer alabilir.

Ucuz uçak bileti alma konusunda taksilerimin olduğu bir rehber hazırladım. 8 yıllık tecrübelerimi yazdığım bu yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

seyahat planınımın ucuz uçak bilet seçimi


Konaklama Seçimini Nasıl Yapmalısınız? Alternatif Konaklama Seçeneklerini Değerlendirmeli Misiniz?

Bazen bu tarz şeyleri erken ayarlamak oldukça avantajlı olabiliyor. Çünkü ucuz olan yerler tükenebiliyor, aynı paraya daha kötü yada uzak bir yerde kalmanız gerekebiliyor.

Bir çoğu ücretsiz iptal oluyor genelde, bu yüzden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Belki taksit olarak ödemek size daha kolay geliyorsa taksitlendirebilirsiniz.

Konaklama seçerken yorumları titizlikle incelemek, puanı göz önünde bulundurmak oldukça önemli olabiliyor. Mesela bir yerim 3000 yoruma varsa ve puanı 4.4 ise bu 100 yorumlu 4.7’den daha değerli.

Ayrıca yorumlarda merkeze bu şekilde ulaştım, şu şekilde bu oldu gibi avantaj sağlayabileceğiniz şeylerden bahsedebiliyorlar.

Esnekliğe sahip olmak önemli olduğunu düşünüyorum bazen, bir kısmını ayarlarken bazı kısımlar için doğaçlama yerler bırakıyorum. Böyle bir şeyler de yapabilirsiniz.

Ayrıca hostel en ucuz olacaktır diye bir seçenek yok. Bu durumlarda tek bir şeyi incelemek yerine, bir çok şeye bakmak fiyat ve kalite açısından daha iyi bir sonuca ulaştıracaktır.

Son zamanlarda Airbnb seçeneği de atlamayın derim. Airbnb hakkında bilgi almak için buradan ulaşabilirsiniz. Üstelik ilk konaklamanız 179 lira indirimli 🙂

seyahat planı Fiji hazırlık planı Fiji seyahatimi nasıl planlamalıyım
Fiji

3. Adım: Gereklilikleri Yerine Getirmelisiniz

Seyahatiniz için vize gerekli olabilir, aşı olmanız gerekebilir, yada seyahat sigortası gibi bazı detayları yerine getirmeniz gerekebilir.

Vizesiz ülkelere ulaşmak isterseniz: Vizesiz Ülkeler Listesi 2020

Eğer vize gereken bir yolculuksa, vize için evrak toplamanız gerekecek, artık bir çoğuna e-devlet üstünden ulaşması kolay olsa da, banka hesap dökümü yada izin belgesine ihtiyacınız olabilir. Bu yüzden bu adımı erken halletmek önemli diye düşünüyorum.

Olası bir red durumunda ise hatalarınızı çözerek tekrar başvuru yaparak vizenizi alabilirsiniz.

Gideceğiniz ülkeye göre belki aşı olmanız gerekebilir, bununla ilgili aşı detaylarını inceleyebilirsiniz. Ne zaman olmalısınız, hangi şartlarda olmamalısınız gibi bir çok detay var. Bu yüzden buna biraz zaman ayırmak gerekli.

Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat Sigortası! Bu kısma dikkat çekmek istiyorum çünkü çok fazla insan bunu gereksiz görüyor. “Sağlıklıyım, hastalanmam” diye geçiştiriyorlar.

Hastalanabilirsiniz. Uçuş yorgunluğu, hava değişimi, farklı yemekler ve bir çok etken. Bu düşünceye katılmıyorum, dünya seyahatim boyunca defalarca hastalandım, öncesinde hastalanmıyordum.

Ayrıca seyahat sigortası sizi sadece hastalıklardan korumuyor, bir eşyanız çalındığında, bir uçuşunuz iptal olduğunda, ailenizden birinin başına bir şey gelirse ve acil dönmeniz gerekirse bunları sağlıyor. Bu noktada önemli olduğunu düşünüyorum.

Evet ek bir masraf ama güvende olmak, üzülmekten daha iyi bir seçenek. Yol bu ne göstereceği belli olmaz.

4. Adım: Çanta Hazırlığı Nasıl Olmalı?

Seyahat çantası hazırlamaya sıra geldiğinde hazırlığın çoğu bitti azı kaldı. Seyahat için toparlanma zamanı. Bütün evi yanında götürme isteğinizi anlıyorum, inanın bana buna gerek yok 🙂

Bazen 8 çift ayakkabı ve 15 tane tişört seçmek isteyebilirsiniz belki, yada fotoğraflarda güzel çıkmak için sürekli farklı kıyafetler giymek ve bunlarla öne çıkmak gibi bir algı oluştu son zamanlarda.

Fakat inanın bana çantanız büyük olabilir, fakat içindekiler azaldıkça daha özgürleşeceksiniz.

Bu şekilde çok eşya olup, hey seferinde ihtiyacınız olan olmamasındansa ihtiyacınız olabilecek her şeyin olması ve az kıyafet fikri bana hep daha mantıklı geldi. Bu yüzden bu şekilde hazırladım, az demek ihtiyacınızdan az olması gibi anlaşılmasın. İhtiyacınız kadar, yani minimum düzeyde kıyafet.

seyahat planı çanta hazırlığı nasıl yapılmalı seyahatimi nasıl planlamalıyım

5. Adım: Seyahatinize Kadar Para Biriktirme Tavsiyelerim

Nereye, ne zaman ve ne kadar gideceğinizi biliyorsunuz. Bunun ne kadar maliyeti olacağı da aşağı yukarı belli. Ama net rakamlar her zaman psikolojik anlamda rahatlatıp, daha somut adımlara sebep olabileceğini düşünüyorum.

Gideceğiniz ülke hakkında bolca blog okuyabilirsiniz. Kitap olabilir, video izleyebilirsiniz. (Videolarım buna dahil :) )

Sonucunda ne kadar paranız var ve ne kadar paraya ihtiyacınız var. Ne kadar paraya ihtiyacınız var?

Para biriktirmeye başlamadan önce, ne kadar para biriktirmelisiniz artık bunu belirlediniz. Şimdiyse adım adım harcamalarınızı yazarak, nereden tasarruf yapabileceğinizi ön görmeniz gerekli.

Para biriktirmeye başlamadan önce, ne kadar para biriktirmelisiniz artık bunu belirlediniz. Şimdiyse adım adım harcamalarınızı yazarak, nereden tasarruf yapabileceğinizi ön görmeniz gerekli.

8 ay sonraki seyahatinize, 2000 liraya ihtiyacınız varsa; günlük sadece 8.33 liraya ihtiyacınız var. Bu da evde termosunuza alacağınız bir kahve ve yanınıza yemek hazırlamak ile yapılabilir.

Para biriktirme hakkındaki tavsiyelerimi buradan öğrenebilirsiniz.

Yurt Dışında Banka ve Kredi Kartı Kullanmak için Nelere Dikkat Edebilirsiniz?

Kredi kartları aslında bazen avantajlar konusunda bize yardımcı şeyler sunuyorlar. Fakat direk vermiyorlar, bunları bizzat sizin araştırıp, bulup ve sonrasındaysa başvurmanız gerekiyor.

Mesela bazı kredi kartları harcadıkça mil kazandırıyor, bazıları seyahat harcamalarına ek puanlar veriyor. Bazılarınınsa özel olarak yurt dışı kampanyaları var. Bunları takip ederek avantaj sağlayabilirsiniz.

Makedonya, Sırbistan gibi ülkelerde para birimleri çevirmek yerine ödemelerinizi kredi kartı ile yapabilirsiniz. Bunun için kredi kartınızı yurt dışına açtırmalı ve bir güvenlik önlemi koydurmalısınız.

Bir iki hafta uzaklaşacaksanız, ATM üzerinden Türkiye’de kullandığınız banka kartıyla para çekmek ve buna birkaç dolar komisyon vermek Dünya’nın sonu değildir. Fakat bu sürekli hale geldiğinde can sıkıcı bir hale dönüşebilir.

Ya da bu seyahat 1 yıllıksa? O zaman komisyon almayan bir banka kartına ihtiyacınız olabilir.

ATM komisyonu saçmalığından kurtularak eminim ki mental olarak her şey daha güzel olacaktır.

Benim gibi bir Dünya turu hayal ediyorsanız özellikle, bu olmazsa olmazlar listesine girebilir.

Nakit kraldır, saklamaya önem göstermelisiniz.

seyahatimi nasıl planlamalıyım


Seyahatiniz Tadını Çıkartma Zamanı

Ve artık her şey bir arada. Yolculuğa çıkma ve eğlenme zamanı. Havaalanına gidip seyahatiniz tadını çıkarma zamanı.
(Pasaportunuzu unutmayın 🙂 )

12 adımlık bu büyük emeğinizin tadını çıkartma zamanı. Biraz başlarda stres ve heyecan yaşamanız normal bundan endişe etmeyiniz. Bir maceraya atılıyorsunuz ve bu değişiklik karşısında kalp atışlarınızdaki tepkisi.

Not: Vizeleri ve aşıları bu listeye dahil etmedim, sblog sitemde bunları da detaylı olarak bulabilirsiniz, kontrol etmeyi unutmayınız.

Merak ettiklerinizi yorumlarda sorabilir, fikirlerinizi bekliyorum.

Umarım harika bir deneyim olur, güzel anılar biriktirmeyi unutmayınız 🙂

Maceramı Instagram üzerinden de takip edebilirsiniz: yolgunlukleri

Uçak Bileti Tavsiyelerim:

Uçak biletlerim için genellikle skyscanner ve kiwi kullanıyorum. Dünyanın 4 köşesine olan uçuşları karşılaştırmalı olarak gösteriyorlar. Bende en iyi fiyata alma fırsatı buluyorum.

En iyi fiyatlarda araç kiralama 

Seyahatlerimde araç kiralama yapacaksam mutlaka rentalcars.com ve discovercars ‘a bakıyorum. Bu ikisi en iyi sonuçları veriyorlar. 

En Ucuz Konaklama Tavsiyelerim:

Konaklamalarım için genellikle booking, agoda ve hostelworld kullanıyorum. Genellikle en iyi sonucu, en hızlı ve ekonomik olarak alıyorum.

Seyahat Sigortasını İhmal Etmeyin:

Seyahatlerimde ne yaşayacağım asla belli olmuyor. İlaçlarım bir yere kadar yanımda olsa da sigortayı asla ihmal etmiyorum. O yüzden genellikle Allianz en çok tercih ettiğim seyahat sağlık sigortası. Yolculuk boyu hırsızlık, yaralanma ve hastalık durumlarında kendimi korumaya alıyorum.

İndirimler:

  • Airbnb Konaklaması İçin 178 TL hediye kredisi kazan: AİRBNB 
  • Dünya’nın her yerinde rent Connect ile sınırsız internet kullanabiliyorum %10 indirim kodu: yolgunlukleri
  • hostelworld
Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir