Gezi Planı Nasıl Yapılır? Adım Adım Seyahat Planı 2022

Yola çıkmanın en heyecan verici adımlarından biridir gezi planı yapmak. Hep söylerim yolculuk, yola çıkma düşüncesi ile başlar. Benim de en çok aldığım sorulardan biri gezi planı nasıl yapılır üzerine oluyor.

8 yıldır dünyanın her yerinde, her türlü yolculuğu yaptıktan sonra bu yazıyı tekrar güncellemek istedim.

Benim için yolculuklar temelde ikiye ayrılıyor.

1- Akışta olduğumuz ve hislerimizle anlık kararlar aldığımız yolculuklar. Bu yolculukta sadece yer, mekan değil zamanda bükülür. Başı sonu çok belli olmayan uzun yolculuklardır bunlar.

2- Belli bir zaman tatil veya ziyaret amaçlı yapılan yolculular. Bu yolculuklarda olabileceğinde belli bir sürede en verimli ve keyifli seyahati yapmayı hedefleriz.

Ben ikisinide defalarca deneyimledim. Eğer ikinci türde bir yolculuk planlalıyorsanız şunu net olarak söyleyebilirim;

İyi organize edilmemiş bir gezi planı size ciddi anlamda para ve zaman kaybettir.

Gezi planı aslında belli bir zaman içinde belli bir bütçe ile yapılacak gezide önemlidir. Eğer ben sırtçancamı alıp çıkacam ne zaman nereye gideceğim belli değil diyorsan çok da mühim değildir ama bu yazı senin için de faydalı olacaktır. O yüzden okumanı tavsiye ederim.

Gelin adım adım bir seyahat gezi planı nasıl yapılır, kendi yaptığım yöntemlerle anlatayım.

Çünkü ben de öyle çıktım yola. Aldım çantamı sadece bir sonraki destinasyonu düşünerek 465 gün hiç Türkiye’ye gelmeden gezdim. Bazı yerlerde 3 ay kalıyordum; bazense 15 gün. Bunu da hislerime göre, yaşadıklarıma göre şekillendiriyordum.

Şimdi ise biraz daha farklı seyahat ediyorum ve genelde deneyim seyahatleri yapıyorum. Mesela İzlanda’ya gitmek için hayal kuruyorum ve sonrasında 10 günlük bir seyahat planı yapıyorum.

Gezi planı yapmanın size maddi ve zaman açısından çok faydası olacak. Özellikle günümüzde bu kadar çok seçenek varken plan yapmak dolu dolu bir deneyim yaşamanızı sağlayacaktır. Hadi başlayalım.

1. Adım: Nereye Gideceksin?

Bu hemen yan mahalleye gitmekte olabilir dünya turuna çıkma planıda “Nereye” “Ne zaman” “Nasıl” gideceksiniz? Bu soru seyahat planının tüm aşamalarının nasıl şekilleneceğini konusunda yol gösterecek.

İlham al

Eğer bir yerlere gitmek istiyorsanız ama nereye gideceğinizi bilmiyorsanız ilham almak için sizi Youtube kanalıma beklerim. Orada onlarca ülkeden yüzlerce videom var.

Bütçene göre ilham al

Benim bir çok yere gitme gibi hayalim olduğu için bazen buna karar vermekte zorlanıyorum. Bazen hayallerimizde bir yerlere gitmek hep oluyor ama bütçemiz yeterli olmayınca öylece bekliyor onlar.

O hayaller bekleye dursun biz o arada harcayacağımız para göre seçeneklere göz atalım. Bunun için en çok harcama kalemlerinden biri olan uçak biletine göz atalım Peki nasıl?

Yapmayı en sevdiğim şeylerden bir tanesi de şu. Uçak arama motorlarından birisine giriyorum. Kiwi bu konuda en çok kullandığım haritası çok güzel. Kalkış destinasyonunu olduğum yeri seçiyorum varış ise her yer yapıyorum ve tarih falan girmiyorum.

Kiwi harita üzerinde nokta atışı yerleri gösterdiği için çok daha hoşuma gidiyor. Örnek fotoğrafla göstereyim.

Kiwi ile ucuz uçak bileti arama taktik

Ucuz uçak bileti arama taktiği

Gördüğünüz gibi 1 ay içinde gidilecek bir sürü yakın çevrede seçenekler çıktı. Buradan bütçenize uygun olanına heyecanlanabilirsiniz 🙂 Bu linkten gidin deneyin hemen Kiwi

2.Adım: Seyahatinizin Uzunluğuna Karar Vermelisiniz

Seyahat etme planlamanın en kilit noktalarından biri seyahatinizin maliyetini belirlemektir. Aslında tüm plan bunun üstüne kuruludur desem yerinde olacaktır. Giceğin yeri biliyorsun artık ama ne kadar süreliğine?

Ne kadar süre gittiğinizi belirlemeden, paranızı da ayarlayamazsınız. Bu “ne kadar para gerekli” sorusu ise sizi mental olarak yorar. Hep yetmeyecek gibi hissettirebilir, yada hep az gibi hissettirip stres yaptırabilir.

Bir hafta mı? Bir ay mı? 1 yıl mı? bu sorunun cevabı çok şey ifade eder. Bunu bilmiyorsanız da sorun değil. Ben çantamı alıp çıkacam bilmiyorum ne zaman geleceğimi diyorsan bendesin 🙂

Ama kısa bir tatil & macera düşünüyorsan toplam bütçen = gün x günlük harcama. Günlük harcama kalemlerine aşağıda değineceğiz.

Adım adım ilerleceğiniz merak etmeyin. Gelin devam edelim.

Uçak Bileti Seçimini Nasıl Yapmalısınız?

Bunun oturduğum ucuz uçak bileti nasıl alınır diye kocaman bir yazı yazdım. Detaylıca oradan bakabilirsiniz ama bir gezi planlarken seçimlerinizi farklılaştırabilirsin. Mesela Hindistan’a gitmeye karar verdin diyelim. Hindistan’a direk uçmak yerine Qatar, Dubai aktarmalı

İlk önce uçak bileti konusunda konuşalım sonra diğerlerine bakarız beraber.

Kriterler: Ucuz olsun, çok uzak tarih olmasın.

Altarnatif Ulaşım Seçenekleri

Belki de bir tren biletine ihtiyacınız var ve çabuk tükeniyor, mesela Norveç için Flamsbana treni bunun bir örneği. Bu yüzden tarihleri ve bütçenizi netleştirip uçak biletini almak, atılacak adımlar arasında önemli bir yer alabilir.

Ucuz uçak bileti alma konusunda taksilerimin olduğu bir rehber hazırladım. 8 yıllık tecrübelerimi yazdığım bu yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

seyahat planınımın ucuz uçak bilet seçimi


Konaklama Seçimini Nasıl Yapmalısınız? Alternatif Konaklama Seçeneklerini Değerlendirmeli Misiniz?

Bazen bu tarz şeyleri erken ayarlamak oldukça avantajlı olabiliyor. Çünkü ucuz olan yerler tükenebiliyor, aynı paraya daha kötü yada uzak bir yerde kalmanız gerekebiliyor.

Bir çoğu ücretsiz iptal oluyor genelde, bu yüzden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Belki taksit olarak ödemek size daha kolay geliyorsa taksitlendirebilirsiniz.

Konaklama seçerken yorumları titizlikle incelemek, puanı göz önünde bulundurmak oldukça önemli olabiliyor. Mesela bir yerim 3000 yoruma varsa ve puanı 4.4 ise bu 100 yorumlu 4.7’den daha değerli.

Ayrıca yorumlarda merkeze bu şekilde ulaştım, şu şekilde bu oldu gibi avantaj sağlayabileceğiniz şeylerden bahsedebiliyorlar.

Esnekliğe sahip olmak önemli olduğunu düşünüyorum bazen, bir kısmını ayarlarken bazı kısımlar için doğaçlama yerler bırakıyorum. Böyle bir şeyler de yapabilirsiniz.

Ayrıca hostel en ucuz olacaktır diye bir seçenek yok. Bu durumlarda tek bir şeyi incelemek yerine, bir çok şeye bakmak fiyat ve kalite açısından daha iyi bir sonuca ulaştıracaktır.

Son zamanlarda Airbnb seçeneği de atlamayın derim. Airbnb hakkında bilgi almak için buradan ulaşabilirsiniz. Üstelik ilk konaklamanız 179 lira indirimli 🙂

seyahat planı Fiji hazırlık planıFiji seyahatimi nasıl planlamalıyım
Fiji

3. Adım: Gereklilikleri Yerine Getirmelisiniz

Seyahatiniz için vize gerekli olabilir, aşı olmanız gerekebilir, yada seyahat sigortası gibi bazı detayları yerine getirmeniz gerekebilir.

Vizesiz ülkelere ulaşmak isterseniz: Vizesiz Ülkeler Listesi 2020

Eğer vize gereken bir yolculuksa, vize için evrak toplamanız gerekecek, artık bir çoğuna e-devlet üstünden ulaşması kolay olsa da, banka hesap dökümü yada izin belgesine ihtiyacınız olabilir. Bu yüzden bu adımı erken halletmek önemli diye düşünüyorum.

Olası bir red durumunda ise hatalarınızı çözerek tekrar başvuru yaparak vizenizi alabilirsiniz.

Gideceğiniz ülkeye göre belki aşı olmanız gerekebilir, bununla ilgili aşı detaylarını inceleyebilirsiniz. Ne zaman olmalısınız, hangi şartlarda olmamalısınız gibi bir çok detay var. Bu yüzden buna biraz zaman ayırmak gerekli.

Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat Sigortası! Bu kısma dikkat çekmek istiyorum çünkü çok fazla insan bunu gereksiz görüyor. “Sağlıklıyım, hastalanmam” diye geçiştiriyorlar.

Hastalanabilirsiniz. Uçuş yorgunluğu, hava değişimi, farklı yemekler ve bir çok etken. Bu düşünceye katılmıyorum, dünya seyahatim boyunca defalarca hastalandım, öncesinde hastalanmıyordum.

Ayrıca seyahat sigortası sizi sadece hastalıklardan korumuyor, bir eşyanız çalındığında, bir uçuşunuz iptal olduğunda, ailenizden birinin başına bir şey gelirse ve acil dönmeniz gerekirse bunları sağlıyor. Bu noktada önemli olduğunu düşünüyorum.

Evet ek bir masraf ama güvende olmak, üzülmekten daha iyi bir seçenek. Yol bu ne göstereceği belli olmaz.

4. Adım: Çanta Hazırlığı Nasıl Olmalı?

Seyahat çantası hazırlamaya sıra geldiğinde hazırlığın çoğu bitti azı kaldı. Seyahat için toparlanma zamanı. Bütün evi yanında götürme isteğinizi anlıyorum, inanın bana buna gerek yok 🙂

Bazen 8 çift ayakkabı ve 15 tane tişört seçmek isteyebilirsiniz belki, yada fotoğraflarda güzel çıkmak için sürekli farklı kıyafetler giymek ve bunlarla öne çıkmak gibi bir algı oluştu son zamanlarda.

Fakat inanın bana çantanız büyük olabilir, fakat içindekiler azaldıkça daha özgürleşeceksiniz.

Bu şekilde çok eşya olup, hey seferinde ihtiyacınız olan olmamasındansa ihtiyacınız olabilecek her şeyin olması ve az kıyafet fikri bana hep daha mantıklı geldi. Bu yüzden bu şekilde hazırladım, az demek ihtiyacınızdan az olması gibi anlaşılmasın. İhtiyacınız kadar, yani minimum düzeyde kıyafet.

seyahat planı çanta hazırlığı nasıl yapılmalıseyahatimi nasıl planlamalıyım

5. Adım: Seyahatinize Kadar Para Biriktirme Tavsiyelerim

Nereye, ne zaman ve ne kadar gideceğinizi biliyorsunuz. Bunun ne kadar maliyeti olacağı da aşağı yukarı belli. Ama net rakamlar her zaman psikolojik anlamda rahatlatıp, daha somut adımlara sebep olabileceğini düşünüyorum.

Gideceğiniz ülke hakkında bolca blog okuyabilirsiniz. Kitap olabilir, video izleyebilirsiniz. (Videolarım buna dahil :) )

Sonucunda ne kadar paranız var ve ne kadar paraya ihtiyacınız var. Ne kadar paraya ihtiyacınız var?

Para biriktirmeye başlamadan önce, ne kadar para biriktirmelisiniz artık bunu belirlediniz. Şimdiyse adım adım harcamalarınızı yazarak, nereden tasarruf yapabileceğinizi ön görmeniz gerekli.

Para biriktirmeye başlamadan önce, ne kadar para biriktirmelisiniz artık bunu belirlediniz. Şimdiyse adım adım harcamalarınızı yazarak, nereden tasarruf yapabileceğinizi ön görmeniz gerekli.

8 ay sonraki seyahatinize, 2000 liraya ihtiyacınız varsa; günlük sadece 8.33 liraya ihtiyacınız var. Bu da evde termosunuza alacağınız bir kahve ve yanınıza yemek hazırlamak ile yapılabilir.

Para biriktirme hakkındaki tavsiyelerimi buradan öğrenebilirsiniz.

Yurt Dışında Banka ve Kredi Kartı Kullanmak için Nelere Dikkat Edebilirsiniz?

Kredi kartları aslında bazen avantajlar konusunda bize yardımcı şeyler sunuyorlar. Fakat direk vermiyorlar, bunları bizzat sizin araştırıp, bulup ve sonrasındaysa başvurmanız gerekiyor.

Mesela bazı kredi kartları harcadıkça mil kazandırıyor, bazıları seyahat harcamalarına ek puanlar veriyor. Bazılarınınsa özel olarak yurt dışı kampanyaları var. Bunları takip ederek avantaj sağlayabilirsiniz.

Makedonya, Sırbistan gibi ülkelerde para birimleri çevirmek yerine ödemelerinizi kredi kartı ile yapabilirsiniz. Bunun için kredi kartınızı yurt dışına açtırmalı ve bir güvenlik önlemi koydurmalısınız.

Bir iki hafta uzaklaşacaksanız, ATM üzerinden Türkiye’de kullandığınız banka kartıyla para çekmek ve buna birkaç dolar komisyon vermek Dünya’nın sonu değildir. Fakat bu sürekli hale geldiğinde can sıkıcı bir hale dönüşebilir.

Ya da bu seyahat 1 yıllıksa? O zaman komisyon almayan bir banka kartına ihtiyacınız olabilir.

ATM komisyonu saçmalığından kurtularak eminim ki mental olarak her şey daha güzel olacaktır.

Benim gibi bir Dünya turu hayal ediyorsanız özellikle, bu olmazsa olmazlar listesine girebilir.

Nakit kraldır, saklamaya önem göstermelisiniz.

seyahatimi nasıl planlamalıyım


Seyahatiniz Tadını Çıkartma Zamanı

Ve artık her şey bir arada. Yolculuğa çıkma ve eğlenme zamanı. Havaalanına gidip seyahatiniz tadını çıkarma zamanı.
(Pasaportunuzu unutmayın 🙂 )

12 adımlık bu büyük emeğinizin tadını çıkartma zamanı. Biraz başlarda stres ve heyecan yaşamanız normal bundan endişe etmeyiniz. Bir maceraya atılıyorsunuz ve bu değişiklik karşısında kalp atışlarınızdaki tepkisi.

Not: Vizeleri ve aşıları bu listeye dahil etmedim, sblog sitemde bunları da detaylı olarak bulabilirsiniz, kontrol etmeyi unutmayınız.

Merak ettiklerinizi yorumlarda sorabilir, fikirlerinizi bekliyorum.

Umarım harika bir deneyim olur, güzel anılar biriktirmeyi unutmayınız 🙂

Maceramı Instagram üzerinden de takip edebilirsiniz: yolgunlukleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır +17 Gerçek Yöntem 2023

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

CouchSurfing Nedir? - 8 Önemli Tavsiye

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.