Uçuş Öncesi Bilmeniz Gerekenler 

Uçuş öncesi bilmeniz gerekenler aslında sanıldığından daha önemli olduğunu söylemeliyim. Sorun yaşayana kadar önemsiz bir detay olduğunu düşünmekte haklısınız. Fakat bir kere yaşadığınız bir sorun zincirleme olarak seyahatinize zarar verebilir. Araç kullanırken emniyet kemeri takmaya benzetiyorum ben bunu, defalarca da bir şey olmaz. Olduğunda ise sonuçları maalesef can sıkıcı bir hale dönüşebilir. Gelin şimdi bu sorunlarla ben nasıl başa çıkıyorum, sizlere anlatayım.

Uçuş Öncesi Bilmeniz Gerekenler & Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Uçuş öncesi bazı bilinmesi gereken kurallar var. Bu nedenle uçuş öncesi hazırlıklar yapmalısınız. Bunları 7 madde de toplayabilirim. Bu maddeleri tek tek kontrol edip, adım adım inceleyeceğim. Göreceksiniz ki uçuş sayılarınız seyahatleriniz arttıkça ezbere bildiğiniz şeylerde hatalar yapmaya başlayacaksınız, nereden mi biliyorum? Ben yaptım 🙂 O nedenle siz; siz olun dikkati elden bırakmamakta fayda var.
Uçuş öncesi yapılması gereken hazırlıklar:

  • Uçak bileti satın alırken nelere dikkat etmelisiniz?
  • Bagaj hazırlığı sırasında dikkat edilmesi gerekenler neler?
  • Check-in yaparken nelere dikkat etmelisiniz?
  • Check-in sonrası nelere dikkat etmelisiniz?
  • Uçakta yerini alma detayı (buraya dikkat:) )
  • Uçuşa hazırlık yaparken neler yapmalısınız ?
  • Varış sonrası neler yapmalısınız?

Uçak Bileti Satın Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Özel hava yolları sayısındaki artış rekabeti günden güne arttırmaya devam ediyor. Bu anlamda bir çok özel günde ve mevsim geçişlerinde hava yolları bir çok kampanya yapıyor. Bu kampanyalar bazen bazı yeni kurallar getirebiliyor: “Sadece el bagajı hakkınız var.” gibi detaylar olabiliyor.
Onun dışında kişisel bilgiler kısmı oldukça önemli olduğuna dikkat çekmeliyim. Bilgileriniz eksiksiz olmalıdır. “İkinci isminiz varsa, kesinlikle yazmayı unutmayın.” Harf hatalarına karşı dikkatli olmalısınız.

Özellikle yurt dışından bir uçuşunuz varsa; bu detay oldukça önemli olabilir. Emin olun bu detaydan uçağa alınmayan insan sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Bunu farkederseniz check-in öncesi hemen müşteri hizmetlerinden yada havalimanında düzelttirebilirsiniz.

Şehirler arası yolculuklarınızda “yeni çipli kimliğinizi” check-in yaptırdıktan sonra biniş kartınızı da aldıktan sonra “biniş kartı” olarak kullabilirsiniz.

Uçuş öncesi bilmeniz gerekenler biniş kartı
Biniş Kartı (Boarding Pass)

Bagaj Hazırlığı Sırasında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Uçuş süresince iki farklı tür bagaj alabilirsiniz: El Bagajı (Kabin Bagajı) & Yolcu Bagajı


Normal yolcu bagajı genelde 15-20 kg’ya kadar ücretsiz hava yolu tarafından size sunuluyor. Fazlasına ihtiyacınız varsa havayolu internet sitesinden almanız oldukça mantıklıdır; eğer havaalanında alırsanız fiyatlar oldukça tuzlu oluyor benden söylemesi. Ne kadar olabilir demeyin; oldukça çok, çok çok 🙂


El Bagajı (Kabin Bagajı) genelde 8 kg olmak üzere size verilen haktır. Bunun yanında küçük boy sırt çantasını yanınıza alabilirsiniz. Yine ağırlığı arttırmak isterseniz internet üzerinden satın almanız mantıklı olacaktır. Hava alanı kontrol kısmında kilogram başı yüksek ücretler talep etmektedirler.


Seçtiğiniz hava yolu yemek kısmını ücretli tutuyorsa uzun süreli olarak aç kalacağınızı unutmayın. Hava limanı ve uçak ne kadar pahalı olabilir diye düşündüğünüzde ben söyleyeyim çok pahalı 🙂 Bu detayı göz önünde bulundurun.
İçine her türlü sıvı, yanıcı ve delici koymak yasaktır. 100ml üstü sıvılar koymak da aynı şekilde yasaktır. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Check-in Sırasında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bu detay oldukça önemlidir. Check-in yapamazsanız uçağa binemezsiniz. İç hatlarda genellikle 45 dakika; dış hatlarda işe uçağa binmeden 60 dakika önce son bulur.
Online Check-in” günümüzde oldukça yaygındır. Dış hatlarda genellikle uçuşa 3 saat kala; iç hatlarda ise 2 saat kalana kadar yaplabilir. Bazı havayolları online check-in için ekstra uçuş puanı vermektedir. Tüm detayları seçtiğiniz hava yolu sitesinden incelemeniz gerekmektedir. Oldukça farklılıklar gösterebilmektedir.

uçak yolculuğu öncesiCheck-in Sonrası Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Check-in sonrası ikinci bir kontrol noktasından geçmeniz gerekiyor. Kemerler, botlar burada çıkıyor. Biniş kartınız ve kimlik gösterici belgenizi gösterdikten sonra buradan geçiş yapıyoruz. Bilgisayar ve tablet gibi cihazları ayrı bir kutuya koymalısınız. Bazen birkaç kere geçmeniz ve çantanızdaki bazı şeyleri çıkarmanız gerekiyor telaşa kapılıp pasaport, kimlik gibi belgelerinizi düşürmeyin aman dikkat 🙂

Uçakta Yerini Alma Sırasında Küçük Tavsiyeler

Koltuk numaranızı ve kapınızı kontrol ettikten sonra uçuş saatinizi ve kapı kapanış saatinizi kontrol edip seyahate hazır hale geliyorsanız. Kapı kapanış saati genelde 10 dakika önce kapanmaktadır ama bazen değişiklik gösterebiliyor. Ayrıcı yurt dışı uçuşu ise özellikle “İstanbul Hava Limanında” kapı oldukça uzak olabilir. Bunu göz önünde bulundurmakta fayda var.

Golf arabaları çok dolu oluyor; koşmak için çok uzak o da yetmezmiş gibi çanta da büyük 🙂 Öyle işte…

Uçuşa hazırlık

Eğer tüpten geçmiyorsanız, koltuk numaranıza göre arka yada ön taraftan binme detayını atlamamalı. Üst tarafta yer kalmıyor sonrasında yer savaşları başlıyor 🙂

Yanınıza kitap, dergi yada gideceğiniz yerle ilgili bir şeyler alabilirsiniz okumak için. Zaman yaklaştıkça oldukça keyifli olacaktır 🙂

Varış

Uçuş yere indiğinde acele etmemekte fayda var diye düşünüyorum, ama bazen bende ediyorum haklısınız o yüzden. Japonya’ya gelmişim nasıl etmiyeyim şimdi acele, koşup o tuvaletleri görmem lazım. Ama genel olarak diğer yolcuları takip ederek bagajınızı almaya gitmekte; eğer yoksa çıkışa doğru sakin sakin gitmek daha doğru.

Yurt dışı yolculuğu ise, Pasaport kontrolü için;
Konaklama çıktılarınız, dönüş biletiniz, para yada kredi kartı gibi maddi gösterge yapmanızı sağlayacak belgeleri ibraz etmeniz istenebilir.” Kendinizden emin olmalısınız ve stres yapmalısınız. Turistsiniz ve sakinliğinizi korursanız onlar değil; siz onları sıkıştırmış olursunuz.

Agoda ile rezervasyon yapabilirsiniz. Hem gerçekten her bütçeye uygun konaklamalar yapabileceğiniz gibi, göstermelik olarak ücretsiz iptallerden de rezervasyon yapabilirsiniz. Sadece ne zamana kadar iptal edebileceğinize dikkat etmelisiniz.

Agoda

Alternatif olarak gezginlerin tercihi olan HostelWorld de kullanabilirsiniz. Buradan ücretsiz rezervasyonda kartınızdan bir miktar para çekiyor, fakat sorunsuz iade ediyorlar.

HostelWorld

Ben genelde rahat bir şeyler giyiyorum. Kabin bagajımı iyi organize edip ihtiyacım olabilecek şeyleri yanıma alıyorum. Vakit geçirme konusunda okuyacak bir şeyler alıp, yada uyumayı tercih ediyorum.

Uçuş Öncesi Doğru Bagaj Hazırlığı

Bir diğer dikkat edilmesi gereken de doğru bagaj hazırlığıdır. Bunun için hazırlama yöntemlerinden çanta seçimine kadar çok önemli, çünkü seyahat kalitesini oldukça arttıracak bir etkisi olduğunu söylemeliyim.

Sırt çantamda neler var?

Doğru sırt çantası seçimi

Yazılarıma göz atabilirsiniz.

seyahat çantısı hazırlamak emre durmuşuçuş öncesi bilinmesi gerekenler


Bilet Fiyatlarını Nasıl Ucuz Olarak Yakalıyorum?

Daha öncesinde de defalarca bahsettiğimiz gibi uçuş fiyatları önemli ölçüde değişiklik gösterebilmektedir. Bu konuda da avantaj sağlamak için önceden temin etmek gerekmektedir ayrıca bir çok farklı alternatif sunan siteden bilgi alabilirsiniz. Böylece hem uçuşun tadını çıkarabilir hem de ucuza bilet almanın maddi rahatlığını yaşarsınız.

Bu konuda internet üzerinden alışveriş yapmanın ve sürekli takipte olmanın avantajını yaşayabilirsiniz. Yurt dışı seyahati gerçekleştirecekseniz gideceğiniz ülkenin yerel hava yolu firmalarını da kontrol etmelisiniz.

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Konusunda bu yazımın size oldukça faydalı olacağını söyleyebilirim.

Uçak Fobisi

Kuşların uçabilme özelliklerinden esinlenilerek yapılan en güzel icat belki de uçaktır. Hayattaki en eğlenceli şeylerden bir tanesidir. “Yaşlılar arasında uçağa bindin mi?” gibi bir cümlenin oluşmasına sebep olmuştur. Uçak fobisi kavramını hayatımıza sokmuştur. Uçak fobisi olmayanların hayatlarını çok yönlü kolaylaştıracak bir ulaşım türüdür.

Uçak fobisini; uçağa binmekten korkmak diye tanımlayabilirim. Genelde yükseklik korkusu olan insanları etkiliyor ya da daha öncesinde hayatlarının bir evresinde uçağa dair olumsuz bir şey yaşamış olan insanları. Fakat uçaktan korkmayan insanlar bu icadı olumlu yönde değerlendirebilirler. Bunların hepsini reddediyorum.

Uçak Zamanımızı Çalar Mı?

İlk olarak uçak insanların zamanından çalmaz aksine onların işlerini halledebilmeleri için ekstra zaman kazanmalarını sağlar. Uzak mesafelere çok kısa sürelerde ulaşılabilirler. Eskiden sadece yurt dışına seyahat için kullanılan uçaklar artık günümüzde şehirlerarası da kullanılıyor.

Ülkemizde bir bölgeden diğer bölgeye gitmek de çok uzun zaman alabiliyor. Bu nedenle şehirlerarası yolculukta da eğer havalimanı varsa uçak kullanmak oldukça mantıklı hale geldi. Diğer seyahat türlerinden biraz daha pahalı olması gibi bir algı da günümüzde neredeyse tamamen yıkıldı. Ucuz uçak bileti almak ile ilgili birkaç detayı öğrendikten sonra seyahatinizi de planlayabiliyor iseniz oldukça avantajlı olacaktır.

Son zamanlarda uçaklarda kitap okumanın ve uyumanın dışında aldığım kursları çevrimdışı indirerek dinliyorum. Son birkaç yılda online eğitimlerden oldukça fazla şey öğrendim.

Udemy

Benim en çok kurs aldığım platform burası. Kurslar ömür boyu ve oldukça hesaplı oluyorlar. Başlangıçtan, orta seviyelere çıkarabileceğiniz bir çok kurs alabilirsiniz.

Skillshare

Buradan bir çok kurs sizi, orta düzeyden ileri seviyelere taşıyacak branşları bulunduruyor. Aklınıza gelebilecek her alandan kurs bulabilirsiniz.

Tek kötü yanı skillshare üzerinden sadece İngilizce kurslar alabiliyorsunuz.

Belki de İngilizce bir kurs ile başlamak iyi bir seçim de olabilir.

Uçak yolculukları Güvenli Mi?

Eğer söz konusu rakamlar ve istatistikler ise Dünyadaki en güvenli yolculuk tipi uçak yolculuklarıdır. Kaza riski oldukça azdır. Özellikle günümüzde tam otomatik düzene geçiş yapmaya başlayan uçaklar bu anlamda düşük olan rakamları oldukça aşağılara çektiğini söyleyebilirim. Yine de içiniz rahat edecek ise şöyle bir örnek vereyim: Bir milyon yolcu için trafik kazaları oranı yüzde 17 gibi rakamlar iken; uçakta bu rakam 0.07 gibi karşılık bulur.

Uçakla Seyahat Etmenin Avantajları ve Dezavantajları

Uçak seyahatleri sadece zaman bakımından avantajlı değil. Bir çok yönden avantajları var. Öncelikle uzun seyahatlerin yorgunluğu uçak yolculuklarında yaşamazsınız. Bu uzun seyahatlerin getirdiği bacak ağrıları, vücutta ağrılarını yaşamazsınız. Önceden planlanan bir seyahat için çok ucuz fiyata da daha önceden bilet alarak bir yolculuk yapabilirsiniz.

Her şeyi gökyüzünden seyrederek huzur içinde bir yolculuk yapmak da yine size sunduğu avantajlardan bir tanesi. Uçak yolculukları kişiyi her şekilde konforlu hissettiriyor. Bu nedenle imkan olduğu sürece tercih edilmelidir. Fakat  her şeyde olduğu gibi avantajlarının yanında dezavantajıda da var.

Uçakla seyahat etmenin dezavantajlarından en önemlisi de sağlık problemleri olduğunu söyleyebilirim. Eğer çok ciddi sağlık problemleri yaşıyorsanız ki doktora danışmadan asla uçak seyahatleri önermiyorum,  bu seyahat türü sizin için riskli olabilir.

Uçak Yolculuğu En Pahalı Yolculuk Seçeneği Mi?

Çok öncesinden planlı bir yolculuğunuz olmazsa eğer sonrasında en pahalı ulaşım tipidir uçak seyahatleri. Bu nedenle çok büyük meblağlar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Kalabilirsiniz diyoruz, ama günümüzdeki fırsatlarla kalmayadabilirsiniz. Siz zaman ne kadar az kalırsa kalsın fiyatları kontrol etmeden direk uçak seçeneğini elemeyin. Yine de bunun önüne geçmek için ise çok önceden planlı yolculuklar tercih etmelisiniz.

Uçuş öncesi bilmeniz gerekenler çok bilindik ama en çok hata yapılan durumlardır. Dikkatli olmak bazen hayat kurtarıcı olabilmektedir.

Merak ettiğiniz, yada fikirlerinizi yorumlarda bırakmayı unutmayın. Yollarda Görüşürüz 🙂

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

CouchSurfing Nedir? - 8 Önemli Tavsiye

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Kabak Koyu Hakkında Her Şey (KAMP, HAZIRLIK, ULAŞIM VE TAVSİYELER)

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

2 Responses

  1. şili santiago ya ucuz yolla gitmek istiyorum sengel avrupa vizem var bana yardımcı olurmusun almanya italya ispanya olan yerere ucretsız gıdebılırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir