Aranızdan Birisi

Emre Durmuş - Yol Günlükleri

Dünya turuna çıkmaya karar vereli 2 yıl oldu. Hayatımın en iyi kararını verdiğimden şüphem yok. Bugün 33 ülke 250'den fazla şehir gördüm.

Binlerce farklı insanla tanıştım. Onlarca farklı coğrafya gördüm. Birbirinden farklı yaşam formu gördüm. Dünyanın farklı yerlerinde aynı gecenin yıldızları ile aydınlandım. Sayısız gün batımı ile büyülendim.  Yaşadığım maceraların bir çoğunu hayal dahi edemezdim.

Bugüne kadar hissettiğim duyguların varlığından bile haberdar değildim. Müthiş bir zaman dilimi geçirdim. Öğrendiklerim, beni daha çok meraklı bir insan yaptı. Yaşadıklarım ömür boyu ilkler ve enler olacak hayatımda hatırlayacağım anılar haline geldi. .

Ama İşin ilginç tarafı ne biliyor musunuz? Bunu sıradan bir insanın, yani sizden hiç bir farkı olmayan bir insanın gerçekleştirmiş olması. Aranızdan birinin çıkıp ancak filmlerde, kitaplarda gördüğümüz şeyleri yaşıyor olması.

Emre Durmuş - Yol Günlükleri
Emre Durmuş – Yol Günlükleri

Para gibi herkesin ilk bahane sunduğunu kavramı alt üst etmesi. Defalarca soyulduğunda tekrar ayağa kalkabilmesi, ülkelerden ban yendiğinde başka yollarla yola devam etmesi. Yaşadığı her şeyin bir şekilde üstesinden gelmesi.

Ben bunları yapmaya karar verdiğimde ne zengindim ne de birileri bunu yapmam için teşvik etti, ya da destekledi. Hepsi sadece benim hayallerimin bir parçasıydı.  İstedim, çok istedim, çalıştım… ve birer birer gerçek oldular. Yola nasıl parasız çıktığımı, yolda neler yaptığımı, yolda nasıl para kazandığımı ve bugün nasıl tam zamanlı bir gezgin olduğumun hikayesini blogumda paylaşıyorum.

Peki bunları neden paylaşıyorum? Çünkü sende bunları yaşa istiyorum. Hayatında unutamadığın anların olsun, 20'li 30'lu yaşlarını hatırlarken vay be! diyeceğin maceraların olsun istiyorum. Bir masaya oturduğumuz da aynı dili konuşabileceğim insanların sayısının artmasını istiyorum. Hala gözlerin görüyorken, yürüyebiliyorken, gülebiliyor ve hissedebiliyorken bunları sende yap istiyorum. En başta  İmkansız yada Zor kelimelerini hayatından çıkar. Sonrası sadece senin hayal dünyan!

Hayal kurun ve bu hayal için artık tembel olmaktan vazgeçin ve kıçınızı kaldırın da artık kendi hayatınız için güzel bir şeyler yapmaya başlayın! Seyahatle kalın!

Uçak Bileti İçin Tavsiyelerim:

Uçak bileti ararken için genellikle en çok kiwi kullanıyorum. Bazen skyscanner ile de arama yapıyorum. Dünyanın 4 köşesine olan uçuşları karşılaştırmalı olarak gösteriyorlar. Bende en iyi fiyata alma fırsatı buluyorum.

En iyi fiyatlarda araç kiralama 

Seyahatlerimde araç kiralama yapacaksam mutlaka rentalcars.com ve discovercars ‘a bakıyorum. Bu ikisi en iyi sonuçları veriyorlar. Tüm büyük markaları kıyaslama fırsatı veriyor. 

En Ucuz Konaklama Tavsiyelerim:

Konaklamalarım için genellikle Airbnb kullanıyorum. En sevdiğim konaklama türü bu aralar. Ama eğer otel veya hostelde kalacaksam bu ikisini kullanıyorum.  agoda ve hostelworld Genellikle en iyi sonucu, en hızlı ve ekonomik olarak alıyorum.

Seyahat Sigortasını İhmal Etmeyin:

Seyahatlerimde ne yaşayacağım asla belli olmuyor. O yüzden genellikle Allianz en çok tercih ettiğim seyahat sağlık sigortası.  Yolculuk boyu hırsızlık, yaralanma ve hastalık durumlarında kendimi korumaya alıyorum. 

Ayrıca 600 Euro uçuş tazminatı için bu tarz sigortalar hayat kurtarır.  (İptal, gecikme, kayıp vs): Compensair

Kullandığım Ekipmanlarım

Güvenli internet kullanımı için olmazsa olmaz VPN

Bizzat kullandığım Nordvpn 

ama tavsiye ettiğim ikinci marka ise Hotspot Shield 

Yurtdışına en ucuz PARA gönderme ve alma

Bankalar bu konuda çok acımasız. Bilmiyorum yurtdışında para çekmeyi, göndermeyi ve alamayı denediniz mi ama bankalar aracılığı ile bu iş remen soygun….Transferwise çıkana kadar bize neler çektirmişler dedim. Kullanın kullandırtın.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

One Response

  1. Emre knight online dedin dostum aynı kafadayız ama işte her seyi bırakıp gitmek herkez için aynı degil dostum ama takdir edilesi insansın en azında geride rahat bırakabildigin ailen var ama işte her insan gezmek ister ama bunlara uygulayacak olanak yok sen parasız çıktın biletleri sponsorla alıyorsun ama onlar olmadan nasıl uçak biletleri aldın o kadar ayrıntılı bilmiyorum ama istedigin zaman cesaret umutla başarmak icin ugraştın buda bir başarı bende knight bırakalı 7 sene oldu en iyi kararım ve cidden ava giden gezen bir insanım inş senle görüşebiliriz mail adresimi yazdım istedigin zaman görüşmek istersen tek tıka bakar carpe diem ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir