Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Bana en çok gelen sorulardan birisi; “Sırt çantanda neler var? oluyor

7 yıldır tam zamanlı olarak yollardayım. Şimdiye kadar 70’den fazla ülkeye gittim. Tüm bu süreçlerde birbirinden farklı seyahat deneyimlerim oldu. (Tren, otostop, kamp, karavan)

Her biri için ihtiyaçlarımı görüp düzenli olarak ekipmanlarımı yeniledim.

İster dünya turuna çıkın isterse 3 günlük bir geziye hiç fark etmez. Yola çıktığınız zaman bazı ekipmanlar hem zaman kazandırıyor hem de kolaylaştırıyor. Bu yazımda size çantamda neler taşıdığımı ve yorumlarımla paylaşacağım.

Zaman zaman bazı değişiklikler oluyor; bunları bu yazıyı güncel tuttum eklemeye çalışacağım.

Unutmadan tüm bu ekipmanları bir günde almadım. Bu ekipmanları toplamak benim için zaman aldı. Siz de bu tecrübeden yola çıkarak için aşama aşama bütçenize göre kendi ekipmanlarınızı toplayabilirsiniz.

sırt çantamı nasıl hazırlıyorum Peru
Machu Picchu, Peru

Sırt Çanta Seçimlerimi Nasıl Yapıyorum?

İlk olarak çantanın kendisi ile başlayalım sonra içine bakarız 🙂

Benim için ideal boyut 50 veya 60 +10 litrelik Sırtçantası, 70 +10 litre olanlar çok büyük oluyor sığmıyor hiç bir yere. Şu anda kullandığım çanta budur.

Jack Wolfskin Sırt Çantası 50 Trekking

Kamp şartları, Uzun doğa yürüyüşleri ve Dağ gezileri aktiviteleri için anatomik sırt 

tasarımına ve Oldukça kaliteli bir kumaşa sahip.

Hafif ve aşınmaya dayanıklı, 

İki çapraz alüminyum çubuk, taşımayı dengeler ve yükü kalçalarınıza stabil ve eşit biçimde aktararak sırtınızdaki yükü hafifletir. Ayrıca bel kemerinde su şişesi için ekstra yer var.Siteye GİT👆🏼

Doğru Sırt Çantası Nasıl Seçilir? (Doğru Sırt Çantası Seçimi Konusundaki Düşüncelerim)

Ek olarak her zaman daha değerli eşyalarımı koyduğum bir çantam olur. Bunun da boyutu 20 litre olmasını en ideal olarak karar verdim.

Bu çantayı bir yere yerleştikten sonra bile şehir içi gezilerimde kamera, telefon ve cüzdan koyup kullanıyorum.

İki çantam içinde bir yağmurluk kılıfı kesinlikle yanlarına tıkıştırıyorum. Çünkü bazen resmen bulut beni takip ediyor 🙂

Onun dışında GÜVENLİK için iç çanta ve bel çantaları cüzdan, pasaport, elinizin altında bulunmalık nakit para gibi şeylerde önünüze asarak hem güvenli oluyor; hemde kolay ulaşılabilir.

Çanta için Organizasyon Çantaları

Sırt çantasıyla geziyorsanız çanta için organizasyonu iyi yapmanız lazım. Ben iç çamaşırlarımı, ilaçlarımı, bakım malzemelerimi, tüm kablolarımı, şart aletlerimi, kirli eşyaları vs gibi bağımsız her şeyi bir iç çanta içinde taşıyorum. Şu anda kullandığım organizasyon çantalarım.

Bavul İçi Düzenleyici Organizer 6'lı Set

Bütün eviniz sırtınızda ve evi düzenli olsun ister çoğu insan. Ben eşyalarımın derli toplu durması ve herşeyi daha kolay bulabilmek için eşyalarımı kategorize ederek seyahat çanta düzenleyicilere koyuyorum.

Siteye GİT👆🏼

Kıyafet Seçimlerimi Nasıl Yapıyorum?

Ben gittiğim yerlerde 1-2 gün hiç kalmıyorum neredeyse. Genelde en az 2-3 hafta kalıyorum; bazense 2-3 ay. Buradaki rakamlardan çok hazırlama şeklimin size fikir vermesini umuyorum.

Çantamı hazırlarken az eşya olmasına özen gösteriyorum, yanıma aldıklarım şu şekilde; 7 tane tişört, 2 tane şort ve 1 tane sweatshirt alıyorum genelde, bunların dışındada bol bol iç çamaşırı ve çorap aldım çünkü en çok onları değiştiriyorum.

Nefes Alabilir Hızlı Kuruyan Tişört

Tişörtlerinizin hava alabilir olması terletmemeli uzun yollarda işinize yarayacaktır. Nefes alabilen kumaştan tişörtler tercih etmenizi tavsiye ederim. Ben kamp, bisiklet gezileri ve yürüyüşlerimde kullanıyorum. Hızlı kuruyor ve vücudumu nemsiz kuru tutuyor. 

Siteye GİT👆🏼

Buna ek olarak 1 tane kot pantolon ve bir tane de gömlek alıyorum. Olur da sokaklar dışında şehrin gece yaşamını, barlarını keşfetmeye çıkarsam bazı yerler pantolonsuz almıyorlar; gömlek de nadiren de olsa özlediğim bir şey oluyor.

Yağmurluk ise bence çok önemli. Dediğim gibi bulut resmen bazen beni takip ediyor. Bunun için kanguru modelleri ben hava aldırmıyor diye çok tercih etmiyorum; fakat daha iyi koruyorlar. Normal ceket yağmurluk kullanıyorum.

Kullan at yağmurluklardan da bir iki tane bulundurmakta fayda var. Oldukça pratik oluyorlar.

Kıyafet konusunda çok da farklı bir şey yapmıyorum anlayacağınız. Dikkat etmeniz gerekenler eğer sırt çantasıyla geziyorsanız; çantanızı tamamen doldurmayın. Güzel fotoğraflar için evi götürmeye de gerek yok, ihtiyacınız olan çorabı da bulamamak kötü bir şey. Yani gideceğiniz yere göre oldukça iyi şekil almalısınız.

Mesela Asya Bölgesinde hiç uzun giymedim, giyemedim. Soğuk yerlerde de hiç tişört giyemiyorum. Genelde bir yerde uzun kaldığımdan mevsimsel geçişlere denk geldiğimden de böyle bir listem oluyor genelde.

Seyahat kıyafetlerim

Ayakkabı Seçimlerimi Nasıl Yapıyorum?

Eskilere gidersem bu yolculuğa bir sandalet ile çıkmıştım ve gayet sağlam ve kullanışlıydı. Sonra bir restoranda çaldırmıştım. Artık sandalet ile o kadar uzun yollar yürüyebilir miyim bilmiyorum. Ama yine de kısa yollar yürüyorum diyemem 🙂

Onun dışında bir spor ayakkabısı alıyorum. Oldukça hafif ve rahat olması çok önemli.

Eğer gittiğim yerde tırmanış, doğa yürüyüşü gibi şeyler olacaksa mutlaka bir outdoor ayakkabı bulunduruyorum. Bu detay oldukça önemli çünkü ben spor ayakkabıyla çıktım bir şey olmadı gibi yazıları görebilirsiniz. Kesin çevrenizde bunu diyenlerde vardır.

Ama durum biraz bundan farklı, eğer ayağınızı inceltirseniz 2-3 hafta sürekli acıyı hissederek zorlanırsınız. Bütün planınız aksar hatta 2-3 hafta üstüne bile basamayabilirsiniz.

Onun dışında bu tarz bir ayakkabıyı alırken; su geçirmemesine, ayağınızı vurmaması için hangi çorapları kullanmanız gerektiğini ve ayağınıza da hava aldırması önemli. Bilekli olanları burkulma, içilmeleri azalsa da bana rahat ettirmediğinden seçmiyorum.

Ayağınız hava almazsa su toplar; uygun çorapla giymezseniz de ayağınızı vurup yara yapabilir.

Ayaklarınız tüm yolculuklarda sizi taşıyacağı için onların iyi ve sağlıklı kalması oldukça önemli. O yüzden ayakkabı seçimlerim, benim ince eleyip sık dokuduğum yerler.

İlaç ve İlk Yardım Çantası Hazırlıyor Muyum? İçinde Neler Var?

uzun yolculuk için çanta hazırlığı - İlk yardım seti

Küçük bir ilk yardım çantası yapın kendinize, ben bir tane hazırladım içinde; antibiyotik, ağrı kesici ilaçlar, böcek ısırmasına karşı ilaç ve merhemler, yara bandı vb ne varsa azar azar hepsinden ilk yardım çantasına koydum. Belki birkaç yara bandı da koymalısınız.

Genelde soğuk yerlere alışık olmadığımızdan dolayı çabuk üşütebiliyoruz. Nurofen gibi soğuk algınlığı ilaçları böyle durumlarda oldukça işime yarıyor. Grönland videomu izlediyseniz; orada uzun bir trekking yapmıştım ve üşütmüştüm. Akşam nurofen (soğuk algınlığı hapı) içip, ertesi güne toplamam gerekti ve neyse ki topladım.


Nasıl Bir Powerbank Kullanıyorum?

Hiç olmadık yerde biten sarjlar, kapanan telefonlar gerçekten zaman zaman her şeyimi alt üst ediyor. Sürekli sürekli şarj etmem neredeyse imkansız; üstüne üstelik fotoğraf çekip biraz da haritayı aktif kullanınca pat diye kapanıyor.

10.000 mAh bir powerbank kullanıyorum. Belki 20.000 mAh daha da işime yaracak gibi olsa da çok ağır olmasından bir süre daha geçmem gibi duruyor.

Bazense her seferinde 10.000 olanı çıkartmak zor geldiğinden 3.000 mAh küçük bir tane daha taşıyorum ve elimdeyken takıp gezmem oldukça pratik oluyor.

Hangi Fotoğrafçılık Üzerine Ekipmanları Kullanıyorum?

Fotoğrafçılık ekipmanlarım: fotoğraf makinesi, 3 adet lens, drone ve aksiyon kamerası çekim için kullandıklarım.

Onun dışında videolarım için makime ayrıca bir shotgun mikrofon ve birde gorilla tripod kullanıyorum.

Tüm elektronik ekipmanlarım.

Defter & Kitap

Dünya turuna çıkıyorum elbette bunları yazmak, not etmek güzel hatıralar bırakacaktır. Yanımda biri küçük biri büyük iki defter tane taşıyorum.

Zaman zaman not alıyorum, karalıyorum, anı yazıyorum. Uzun zaman raftan indirdiğimde en keyifli eşyalarımdan biri olacağını düşünüyorum.

Çantamı en çok ağırlaştıran eşya bunlardır. Tam 6 tane almıştım Güney Amerika seyahati öncesi. Genellikle okuyup, sonrasında tanıştığım insanlara anı kalsın diye hediye ediyorum, bazense atmak zorunda kalıyorum.

Güney Amerika konusunda ayrı bir hazırlık rehberi oluşturdum. Aşağıya bırakıyorum:

Güney Amerika Hazırlık Rehberi

Son zamanlarda elektronik kitap okumaya yavaş yavaş geçiyorum, yoğun gezi temposundan okuyamamaya başladım. Bunu da en kısa sürede çözüp elektronik kitapla 6’dan çok daha fazla kitap yanıma alıp, okumayı düşünüyorum.

sırt çantası hazırlığı Emre Durmuş


Mızıka

Çalmayı bilmesemde arada oturup üflüyorum çok keyifli enstrüman, ve  İsveç’te mızıka çalarak para bile kazanmıştım.

Kafa Lambası

Sırt çanta hazırlığı diyince ilk alka gelendir. En çok kullandığım malzemelerin başında geliyor.

Bazen yolda kamp yaptığım için; bazense gece yolculuklarında telefon ısını açmak pratik olmuyor. Çantam da büyük olduğu için iki elimle hızlı hızlı bir şeyler ararken kafa lambası oldukça pratik oluyor.

Bluetooth Hoparlör

Sesli müzik dinlemek için küçük bir hoparlör taşıyorum. Sessiz sakin bir yerde oturduğumda, manzara izlerken bana en iyi eşlik eden ekipmanlarımdan biri.

Bazense yürürken sıkıldığımda, Kübalı gençler gibi açıp müziği yürüyorum. Özellikle kimsenin olmadığı yerlerde yürürken açıp dinliyorum.

Uyku Tulumu Seçimimi Nasıl Yapıyorum?

Sıcak yerlere de gitsem yanımda bulundurmaya çalışıyorum. Soğuktan korumanın dışında; sinekten, kirden, böcekten de koruyor çoğu zaman. Coachsurfing de kaldığınız yerler bazen çok iyi olsa da; zaman zaman kötü de olabiliyor. Bu tarz durumlarda oldukça işe yarıyor.

Dışarda yattığım çok fazla günde oldu. Her tarafı kapanan hamakları sıcak yerlerde iki ağaca bağlayarak uyuduğum günlerde ise, gündüz ne kadar sıcak olursa olsun gece uyurken üşüyebiliyorum.

4 mevsimsel bir uyku tulumu oldukça önemli oluyor. Hafif ve yer kaplamayanlar oldukça kullanışlı olacaktır.

Kamp malzemelerim

Havlu Seçimi Nasıl Olmalı?

Katlanıp küçük olan ve çabuk kuruyan havlulardan kullanıyorum. Bazen duştan sonra çok iyi kurutmuyorlar bazen beni sinirlendirse bu durum, oldukça az yer kaplamasından dolayı ben böyle bir havlu kullanıyorum.

Kalemlerim

Yanımda bol bol kalem var, gittiğim yerlerden almışım. Onun dışında büyük keçeli kalemimde var otostop çekeceğim zaman kartona yazı yazmada kullanıyorum.

Mandala

Gittiğim yerlerde bir yere serip oturuyorum, uzanıyorum. Hem deseni güzel, hemde bazen ilginç böcekler, karıncalar oluyor özellikle sıcak bir bölgeyse şortlayken çok ısırıyorlar. Bunun önüne geçmiş oluyorum.

Yemek falan hazırladığım, yediğim durumlarda da tabağımı, bardağımı buna koymak daha hijyenik ve pratik oluyor.

Sinek İlacı

Asya bölgesinde sinekler başa bela. Özellikle dışarda yatarken sabaha kadar uyutmuyorlar. Kesinlikle taşımaktan en çok zevk aldığım eşyalarımın arasına Asya seyahati sonrası bunu ekledim.

sırt çantası hazırlığı nasıl olmalı

Çantanıza az eşya almak yol boyunca sizi oldukça rahatlatacaktır. Çantayı taşımaktan gezemez bir hale gelmemelisiniz. En önemli detaylardan biri de bu. Ayrıca neye ihtiyacınız olduğunu siz belirlemelisiniz, benim tavsiyemi değerlendirip bu sizinde işinize yarar mı? sorusuna cevap vererek şekillendirmelisiniz.

Merak ettiklerinizi ve düşüncelerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Benim dünyamda çoğunluk yolda geçiyor. Hancıyım, yolcuyum, seyyahım! Umarım faydalı bir yazı olmuştur, yollarda görüşürüz 🙂

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Kabak Koyu Hakkında Her Şey (KAMP, HAZIRLIK, ULAŞIM VE TAVSİYELER)

Efsane Rio Karnavalı Hakkında Her Şey

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

14 Responses

 1. Merhaba emre çok acil bir sorum var cevap verirsen sevinirim yaklaşık iki yıl önce bir video yapmıştın sırt çantamda ne var diye bir video orda bir hard disk önermiştin benim şuan bir harddisk e ihtiyacım var hala kullanıyorsan o hard disk i veya önereceğin bir hard disk varsa yardımcı olabilir misin 😊

 2. Merhaba Emre,
  yillardir seni ilgiyle takip ediyorum. Imkansizligi asip dünyayi geziyorsun ve bu güzel gezilerini bizimlede paylasiyorsun.

  Bu Sene Avustralyaya gitmek istiyordum Vizemi aldim orada bi akrabam vardi sonra malum pandemi olayi baslayinca malesef yatti.

  Avustralyada tanidigim var ve önümüzdeki uygun zamanda gitmeyi planliyorum. Videolarinda galiba gitmedigini farkettim. Hem Akrabami ziyaret etmek hemde senin gibi profesyonel bir gezginle beraber bir avustralya turu yapmak isterim. Akrabam (Dayim) o da eslik eder, oda senin gibi olmasada amatör gezginlerden 🙂 Bu yazimi okursan muhakkak bana ulasmani isterim.

  Almanyadan Selamlar

  Ibrahim

  1. Yıllardır emre yi takip eden birinin, emrenin bir kişi ile seyahat etmeyi istemeyeceğini de biliyor olmanız gerek +. Onun yolculuklarında en iyi arkadaşı yine kendisi. 🙂
   Yolda denk geldiğinde selamlaşır tanısır sohbet eder fakat yanlız kalmak ve yanlız olmak istediğinide her fırsatta dile getiriyor nazikce buda kişisel tercihi 🙂

 3. Kral aldığın iki çantanında markasını öğrenebilir miyim veya tavsiye ettiğin daha iyi çanta varsa söyleyebilirsin

 4. Emre, Yeni almış olduğun bu frontback (ön çanta) olarak kullandığın çanta nın markası nedir? Bununla ilgili çekmiş olduğun Youtube videonu izlemiştim, çok kullanışlı ve güzel bir çantaya benziyor. Markasını ve nerden aldığını paylaşabilirsen çok sevinirim ve mutlu olurum. Sağlıcakla kal, videolarını izlemek, seni takip etmek bizleri mutlu ediyor. 🙂 İyi yolculuklar 🙂

 5. Her zamanki gibi güzel yazı çadırla falan konaklama yapacaklara kesinlikle kaliteli bir mat almalarını tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir