Avrupa’da Görmeniz Gereken 11 Şehir

 

Murat Bozer
Yazar:  Murat Bozer

  Hepimizin kurduğu hayaller vardır elbette.

Yurtdışına çıkıp delicesine gezip görmek istediği yerleri, kimimizin ki iş hayatında mükemmel bir kariyer yapmak, zengin olmak araba almak diye bu liste uzar gider. Benim hikayem ise şöyle başladı.

2013 yılı sonlarından öncesine kadar sadece yurt içinde iş veya tatil için ülkemizin küçük bir kısmını dolaştım kendi imkanlarımla.
2013 sonlarında yurtdışına çıkmaya karar verip 2014 Şubat’ında ilk yurtdışı seyahatimi yaptım ve artık dönülmez bir yola girmişçesine her fırsatta yurtdışına çıkmak için kampanyalar araştırmaya başladım. Ucuz uçak bileti bulduğumda almazsam kendime, birilerine ya da bir şeylere haksızlık yapmış gibi hissetmeye başladım. ?  Aslında bu hislerimde yanıldığımı düşünüyorum desem yalan olabilir, seyahat özgürlük demektir bunu sık seyahat edenler çok iyi bilirler.

Aynı ülkenin aynı şehrine defalarca gitmek sıkıcı olmaya başladıysa artık rotanızda bir kıta değişikliği yapmanız gerektiğini anlayacaksınız ve bana kalırsa Avrupa’dan sonra ilk tercihiniz şu günlerde Emre’nin çılgınca gezdiği Asya ya da Güney Amerika olmalıdır.

Bende yaptığım Avrupa seyahatimde en güzel gördüğüm yerleri sizlerle de paylaşmak istedim.

 

Budapeşte (Macaristan)

Belçika, Brugge 

Doğu Avrupa’nın en güzel şehirleri arasında belki de ilk sıraya konulabilecek Budapeşte’de, Buda ve Peşte olarak iki yakadan oluşan bu küçük ve tatlı şehirden etkilenmeyecek çok az insan vardır şu dünyada. Bir Avrupa turuna çıkacaksınız rotanızda mutlaka olmalıdır ve burası turunuzun başlangıç ya da bitiş noktası olabilir hatta olmalı. Budapeşte’de gezeceğimiz çok yer var ve şehir küçük olduğundan hepsi birbirine yakın.
Budapeşte’nin nerdeyse tamamını ister bir günde isterseniz 3 günde rahatça gezebilirsiniz. Eğer ki seyahatinizin sonunda yakınlarınıza hediye almayı planlıyorsanız sevdiklerinize ve arkadaşlarınıza buradan ekonomik güzel hediyeler almanızı öneririm.
Ayrıca Avrupa’da ki birçok şehre göre fazlasıyla ucuz olması da bu güzel şehri daha cazip hale getiriyor, Budapeşte’yi lütfen çok sevin ?

Viyana (Avusturya)

Viyana,

Viyana her ne kadar benim öyle çıldırasıya sevdiğim bir şehir olmasa da kesinlikle rotanızda olmazsa olmazlardan listesinde yer almalıdır, çıldırasıya sevmeme nedenimi açıkçası bende merak ediyorum ? ama şu sebep diye göstereceğim bir şey yok kendini sevdirecek pozitif bir enerji alamadım olay sadece bu. Şehirden ayrılırken Mozart amblemli çikolatalardan almayı ihmal etmeyiniz ?

 

Prag  (Çek Cumhuriyeti)

Prag, Çek Cumhuriyeti

Sevgili Prag diye anarım bu şehri, gerçekten sevilesidir Prag.
Prag dünyada büyük bir çoğunluk tarafından ‘Dünyanın en güzel şehirlerinden biridir’ metihlerini almıştır, buyurun hep beraber o çoğunluğun savunduğu bu iddialı tezi doğrulayalım
Prag bu kadar övgülere mazhar olmuşken bu şehre doymak kesinlikle şehrin tadını fazlasıyla çıkarmalısınız ?
Sevgili Prag’ın sokaklarında gezerek şehrin dokusunu içimizde hissediyoruz.
Bir şehir bütün yönleriyle ancak bu kadar başarılı olup sevdirebilir kendini, her şeyiyle eksiksiz olan Prag ucuzluğuyla da sizlere kendini sevdirecek. Sevdiklerinize ve kendinize hediyeler almayı unutmayın.
Şehirde bütün gezilecek noktalar birbirine çok yakın olduğu için yürüyerek şehrin sokaklarında kaybolarak doyasıya gezilebilir, akşam ise Doğu Avrupa’nın en büyük gece kulübü olan Karlovy Lazne’de eğlenebilirler.
Lütfen arkadaşlarınızı kıskandıracak kadar eğlenmeyin?

Berlin (Almanya)

Berlin Almanya
Berlin Almanya

 

Artık Türk yemeklerini özlediğinizi düşünüyorsanız Türk yemekleri için iştahlarınız açılsın Berlin’e hoş geldiniz.
Şehirde bir Türkiye’lik hissedeceksiniz çünkü dünya genelinde en çok Türk vatandaşının yaşadığı ülke Almanya’dır. Burada fazlasıyla hemşerilerimizle karşılaşabilir, her yerde Türk restoranlar görebilirsiniz
Yurtdışında ‘Türk hissettiğin Türk’tür’ tezi bu şehirde değişir, burada hissetmediğin kadar çoğuz ?

Amsterdam (Hollanda)

Amsterdam, Hollanda
Amsterdam, HollandaÖzgürlükler şehrindesiniz, burada her şey legal. Amsterdam deyince kimimizin aklına mantarlar otlar gelecek kimimiz red light sokaklarını konuşurken kimimiz ise şehrin tarihi yapısı ve kanallarını konuşacağız. Amsterdam’da herkese göre bir şeyler var  Kafa yapıcı maddeler bu kadar legalken illegal olaylarında (hırsızlık, dolandırıcılık vs.) tam tersi orantıda az olması her kesimden insanın güvenini sağlıyor. 3defa Amsterdam’a gittim, yüzlerce giden arkadaşımı biliyorum sanırım bugüne kadar telefonunu cüzdanını parasını çantasını çaldıran hırsızlıkla karşılaşan bir arkadaşımı hatırlamıyorum ben. Eğer seviyorsanız bisiklet kiralayarak gezmeniz size hem vakit hem de nakit kazandırabilir, toplu taşıma ile gideceğiniz yerlere bisiklet ile gidebilirsiniz. Takım elbiseli beyefendiler, şık elbiseli ya da mini etekli hanımefendileri bisikletleriyle işe giderken göreceksiniz.
Amsterdam, pazarlaması çok iyi yapılan sıradan bir Avrupa şehri aslında. Yani görsellik olarak bir Budapeşte’den Prag’dan Brugge’dan büyük bir üstünlüğü yok. Paris için de aynı cümleleri kullanabilirim, Paris mükemmel bir şehir değildir mükemmel pazarlanarak turiste sunulup satılan bir şehirdir. Kim istemez ki ihtişamlı Eyfel’i görüp Şanzelize’de tur atmayı. Amsterdam aynı şekilde özgürlükler şehri olarak pazarlıyor şehrini. Bu söylediklerimden olumsuz bir yorum çıkarılmamasını ve kesinlikle avrupa gezi sırasında  sizi en çok mutlu edecek şehirler arasında olacağını unutmayalım  Olurda Amsterdam için fazla gün ayırdıysanız ve artık sıkılmış gibiyseniz hatta bence Amsterdam’dan sıkılın  ve 1-2 saat uzaklıkta olan doğa harikası yerler var lütfen oraları görün, Amsterdam’dan daha çok sevebilirsiniz. Bunlardan bir kaçı: Volendam, Giethoorn, Zaanse Schans, Utrecht, Rotterdam.

Brugge (Belçika)

Brugge

 

Belçika’nın en güzel, en sevimli şehridir Brugge’e.
Yüzyıllar önce yapılmış rengarenk birbirine bitişik binaları, çikolatanın bin bir çeşidini, o küçücük şehrin kendini sevdiren samimiyetini hiç unutamayacaksınız. Çikolata kokulu sokaklardan beğendiğiniz çikolata çeşitlerinden almanızı öneriyorum, çikolata tadında bir Brugge gezisini de özleyeceksiniz özleyin

Paris (Fransa)

 

Paris
Paris

Aşıklar şehri Paris dediğimizde aklımıza gelen şehrin sembolü Eyfel ve Ankara oyun havalarına konu olan Şanzelize’dir sanırım. Amsterdam kısmında bahsettiğim gibi Paris mükemmel pazarlanan bir şehirdir =)
Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi şehirde gezilecek yerlerin tamamı birbirine yakın değildir, toplu taşıma aracı kullanmanız gerekecektir. Yürümeyi seviyorsanız yürüyerek yine bir çok yeri gezebilirsiniz.
Bol bol Müslüman siyahi abilerimiz göreceksiniz Eyfel’in hemen yakınlarında, selamın aleyküm deyip pazarlık yaparak sevdiklerinize Paris anahtarlıklarından alabilirsiniz
Eğer Paris’te fazla zamanınız varsa yaşınız kaç olursa olsun Disneyland’a gitmenizi katiyen tavsiye ederim, çocuk işi diye düşünmeyin bir çok yetişkinin cesaret edemeyeceği kadar yüksek adrenalin
Aşıklar Şehrine, herkesin göz bebeği Eyfel’i dünya modasının gözdesi, dünyanın en çok ziyaret ettiği o görkemli Paris’e yola çıkıyoruz.
Eyfel’in en tepesine çıkarak 324 metre yükseklikten izlemek isterseniz eşsiz bir manzara sunuyor Eyfel
Aşıklar Köprüsü’ne kilit asmayı unutmayın  Çift olarak gidenler aşklarını, tek olarak gidenler seyahat aşkını ölümsüzleştirebilirler  (şuan köprüde ki eski kilitlerin olduğu demirler kaldırıldı fakat aşıklar yeniden asılmaya başlandı).
Kış ve yaz saatleri farklı olmak üzere her gün hava karardıktan sonra saat başı  Eyfel’de ışık şov oluyor, eğer ki şehrin aşk büyüsüne kapılarak kaybolmadıysanız insanların çığlıkları eşliğinde izleyebilirsiniz

Barcelona (İspanya)

Barselona, İspanya
Barçaaa barça. Camp Nou’dan ve ünlü sahilleriyle tanırız Barcelona’yı.
Deniz severler meşhur alevli şortlarınızı yanınıza almayı unutmayın
Camp Nou civarlarında ya da La Rambla’da gezerken Arda ile karşılaşma ihtimalini değerlendirin derim  Barcelona’da herkes için bir şeyler var, spor müzik sanat tatil…
La Rambla caddesinde birer kahve içip bu kalabalık güzel caddede saatlerce oturup sonra sahile geçip deniz kum güneşin tadını çıkarabilirsiniz

Venedik (İtalya)

Venedik, İtalya

118 adadan oluşan bir şehirdesiniz, kanallar şehri Venedik’e hoş geldiniz
Markete gitmeniz gerekti, binadan çıkınca sizi bekleyen bir gondolunuz var biniyorsunuz ve markete gidiyorsunuz. Hayal veya ütopya değil, Venedik’te yaşam bu şekilde ve bu şekilde olmak zorunda, kim bilir belki de yerel halk bu durumdan sıkılmıştır

Venedik için söylenen deyimler fazlasıyla hakkını verecek kadar yakışık kalıyor. Romantik Şehir, Avrupa’nın en romantik şehri, Köprüler Şehri, Maskelerin Şehri, Aşk Şehri, Kanallar Şehri… Hepsi yakışıyor Venedik’e.

Floransa (İtalya)

Florensa, İtalya
Florensa, İtalya

Avrupa gezi boyunca Floransa benim favori şehirlerimden birisi oldu,  günlerce gezsem sıkılmam sanırım buradan.  Bugüne kadar belki de en güzel gün batımını Michelangelo tepesinde izlemişimdir. Şimdiden keyifli seyirler dilerim, İtalya’nın genel itibariyle tüm şehirleri çok güzeldir özellikle Güney’e inerseniz bozulmamış doğasını ve yerel halka ulaşabilirsiniz.

Roma (İtalya)

Vatikan
Vatikan

İtalya’nın başkenti tarih sanat müzik eğlencenin başkenti, herkes için her şey var Roma’da. Eğer ki tarihe karşı çok ilginiz yoksa belki bu şehirden sıkılabilirsiniz çünkü Roma’da her yer buram buram tarih kokuyor. Ola ki sıkılırsanız Güney’e en Güney’e mottosuyla aşağıya doğru inip Napoli Palermo Sicilya’ya ziyaret edip bambaşka İtalya’yı görmenizi mutlaka öneriyorum

Sanki derdin büyük mü dünyadan YOLA ÇIK

Seyahat adına söylenecek çok fazla söz var.

Seyahat etmek özgürlüktür, insanın kendisini keşfetmesidir, bulduğunuz her fırsatta seyahat edin.

Seyahat etmek arayıştır, düzenden monoton olmaktan kaçıştır ve bedenimize ruhumuza meditasyondur kendinize değer verin.

Seyahat edilecek gidilecek görülecek gezilecek çok fazla yer var, gidin gezin.

Sırt çantanızı alın yola çıkın, yolda olmanın hazzı çok ayrı.

Seyahat etmek lüks değil ihtiyaçtır hem ruhun hem bedeninin gereksinimidir.

Hayal kurun, hayallerinizi gerçekleştirmek için yola çıkın.

Hayallerini gerçekleştirebilen insanlar zengindir.

Megabus

Bu yaz rüya gibi bir Avrupa tatil planı hayal edin, biz de hayalinizi gerçekleştirelim !

İndirim kodu : yolgunlukleri

Kesin kalkışlı 14 Ülke 20 Şehirlik Avrupa gezimizle hayalleriniz gerçek oluyor. En İyi Rota Garantisi ile hem de şehir merkezlerinde 2 kişilik lüks odalarda konaklayarak yorulmadan koşturmadan.
Sadece Megabuste olan, bizi farklı kılan avantajlarımız neler mi?
* Otobüste internet,
* Seyahat sigortanız,
* Seyahat süresince HERGÜN kahvaltılarınız,
* Su ihtiyaçlarınız katılımcılarımız için ÜCRETSİZ.

www.megabustr.com

www.facebok.com/megabustr


Not : Sizde konuk yazar olarak içerik göndermek isterseniz  [email protected]a içeriğinizi fotoğraflarla gönderebilirsiniz. [:]

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Kabak Koyu Hakkında Her Şey (KAMP, HAZIRLIK, ULAŞIM VE TAVSİYELER)

Efsane Rio Karnavalı Hakkında Her Şey

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.