Bosna Hersek Gezi Rehberi ve Pratik Bilgiler

 Bosna Hersek Gezi Rehberi

Saraybosna Gezilecek yerler, Bosna Hersek Gezi, Konaklama, Tavsiyeler ve Bosna'ya özgü deneyimler

Haritada bir sandviç gibi uzanan Bosna Hersek, Güneybatısında Hırvatistan, Doğusunda Sırbistan‘a ve Karadağ‘a komşu. Bir çok dini aynı coğrafyada yaşamış olan dünya'nın nadir ülkelerinden. Aynı bahçe içerisinde cami, klise, sinagogun bulunduran pek çok yer görmek mümkün. Başkent Saraybosna, 700.000 e yakın nüfusuyla Balkan ülkerinin en popüler olan şehirlerinden biri. 

Bosna Hersek tarihi ve yaşanmışlıklarıyla bizim kültürümüze benzemesi Türkiye'den pek çok ziyaretçi almasına neden oluyor. Güzel bir Bosna hersek gezi sizi bekliyor.

bosna_hersek_gezi_rehberi_yol_gunlukleri

Bu bölgeler için en çok işine yaracak olan yardımcı bilgiler


Sırbistan gezimden sonra buraya geldiğimde kendimi Türkiye'nin bir Anadolu şehrine gelmiş gibi hissetim. Dağların arasına kurulmuş Saraybosna şehrini ilk tepeden gördüm, burası nehir kenarına yerleşimle başlamış sonra kocaman bir metropol şehir haline gelmiş. Saraybosna sokaklarında dolaşırken duyduğum Türkçe diyaloglar, her köşe başında olan camiler ve Türkçe sokak isimleri, dükkanların üzerinde asılı olan Türk bayrakları bunu bana hissettirmeye yetti arttı bile. Saraybosna'da Türkçe neredeyse 2. bir dil gibi. Herkes Türkçe konuşabiliyor eğer ilk defa yurt dışı deneyimi yaşacaksanız ve dil bilmemek sizi korkuyorsa işte size harika bir ülke ; Bosna Hersek.
Saraybosna Kış Manzarası
Bosna Hersek, çok değil bundan yaklaşık 20 yıl önce büyük bir savaş verdi. Şavaşın açtığı acıların izlerini hala kapanmış değil. Şehrin duvarlarında mermi izlerini görmek mümkün ve insanlar bunlarla yaşamaya alışmış/alıştırılmış. Bu durumu en iyi şekilde anlatan Tünel Müzesini Saraybosna'da ziyaret ederek görmek mümkün.

Bosna Hersek Gezi için ziyaret edilecek en iyi zaman

Yazın en sıcak olduğu dönemler ve Kışın buz kesen zamanları dışında Yılın diğer zamanlarında rahatlıkla ziyaret edililebilir.

Bosna Hersek Vizesi

Türk vatandaşları 90 gün boyunca vizesiz seyahat edebiliyor.

Sadece Bosna Hersek'e Özel edilenebilecek Deneyimler

  • Avrupa kıtasının en güzel manzaralarına sahip olan Saraybosna Mostar trenini kullanmak.
  • Saraybosna'nın etrafında dolaşan Tramway'a binmek ve eski Saraybosna'yı keşfetmek
  • Çok az bilinen Mediaval Kalesini olduğu bölgede Rengerenk cami ve doğal kaynakları Travnik‘te ziyaret etmek.
  • İslam Kültürünü ve Türk kültürüne ait hediyelik eşyalar satan dükkanları Mostar‘da Keşfetmek.
  • Bosna Hersek'in en güzel kasabası olan Jajce‘de taştan duvarlarıyla örülü evlerin arasında kaybolmak ve Göl üzerinde botla gezintiye çıkmak.(UNESCO tarafından korunmaktadır)
  • Antik Mt jahorina dağında kayak yapmak. Burası 1984'de Kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmış bir kayak merkezi.
Bir Kelime Bir Ülke Zivjeli ( Şerefe )

Bosna Hersek'e dair İlginç Bilgiler

  • Avrupa'nın ilk elektrikli tramway hattına sahip.
  • Osmanlı döneminin Balkan'larda ki en önemli Şehri Saraybosnadır. Bunun nedeni ise 15 yüzyılda fethedilen Bosna Hersek dönemin padişahı İsahovic bey tarafından çok sayıda Hamam, Çeşme, Saray ve Cami yaptırmış böylelikle Saraybosna'nın gelişmesinde önemli rol oynamış.
  • Mostar'da bulunan ünlü köprü'den atlamak Mostar'lı gençlerin cesaretini gösteriyor ve bu gelenek köprü yapıldığından beri devam ediyor
  •  

Bosna Hersek Hostel Tavsiyesi

Saraybosna :

Lion Hostel ( 9.7 HW puan ) Travelers Home Hostel ( 9.5 HW puan ) Mostar : Hercegovina ( 9.8 HW puan ) Hostel Miran ( 9.6 HW puan )

Bosna Hersek Ulaşım

Turkiye'den Türk Hava yolları ve Pagasus ile 2 saatlik bir uçuş ile ulaşmak mümkün. Hava yolu şirketlerinin Balkan Ülker'i için oldukça cazip fırsatları oluyor takip etmekte fayda var. Havaalanından şehir merkezine uzaklık yaklaşık 6 km.dir ve şehir. Merkezi ( Başçarşı'ya ) ulaşım  için  3 seçenek var 1- Taksi ( 20 KM ) 2- Otobüs ( 6 KM ) 3- Otostop ( Bedava ) Ülke içinde ulaşım genellikle  eski tarz otobüslerle sağlanıyor. Belli saatlerde kalkan ve çok sık olmayan bu otobüslerin kalkış Zaman'ı konusunda emin olmak için firmayı aramanız ve yada yüzyüze sormanız gerekmekte. Not : Bağaj için ayrıca ödeme yapmanız gerekmekte ( 1 Euro) Bosna Hersek'de 3 adet Tren Hattı var. Bunlar ; Saraybosna – Zehrep ( 9 saat) Bu tren hattı duraklarında yemek için yerler yoktur. Yanınıza yiyecek bir şeyler almanız iyi olacaktır Saraybosna  – Budapeşte (12 saat) Bu hat bazen çalışmıyor en sağlıklı bilgiyi istasyondan alabilirsiniz Saraybosna – Mostar En sık kullanılan bu hat size müthiş bir tren deneyimi sunacak.

Bosna Hersek Otostop

Avrupa kıtasında Otostop ile gezilebilecek en kolay ülkelerden biri de Bosna Hersek'tir. Kolay ( 10 üzerinden 8 puan )

Bosna Hersek Para Birimi ve  Yaşam fiyatları

1 KM = 1.63 TL Normal bir restoranda yemek : 7 KM Mc Donals Menü : 8 KM Domestik Bira : 2 KM Ekmek (500g) : 1 KM 1 Lt süt : 1.5 KM Bir Şişe Su (1,5 LT) : 1 KM Benzin Litesi : 2 KM Şehir içi toplu taşıma : 1.6 KM

Bosna Hersek Gece Hayatı

Bosna Hersek gece hayatı Başkent Saraybosna‘nın kalbi olan Başçarşı bölgesinde yer alıyor. Bir kaç mekan için tavsiye verecek olursam ; Cinemas Club : Pazartesi günü Latin müzikleri haftanın diğer günleri ise rock ağırlıklı müzik çalmaktadır. Genellede üniversiteli gençlerin takıldığı bir mekan City Pub : Saraybosna – Başçarşının merkezinde bulunur. Caz ve Blues severler için güzel bir yer. Hacienda : En ünlü DJ'ler bu Club'a gelir. Club Opera : Canlı müzik sevenler için en rahat Club burasıdır.

Bosna Hersek'i daha derinden hissetmek için

Neler Okunmalı

Misha Glenny ; Yugoslavya'nın yıkılışı. Üçüncü Balkan savaşını birincil ağızdan okuyabileceğiniz İngiliz yazar Misha Glenny'nin eseri.

Bosna'yı Dinlemek

Halk müziği ve pop müzikle harmanlanmış olan Beat of Sarajevo, Kalesijki Zvuci eseri.

Ne İzlenmeli

Tarafsız Bölge, 2001 yapımı olan Danis Tanovic tarafından çekilmiş ve Boşnak Savaş'ını konu edinmiş ders verici nitelikte eşsiz bir eser.

Ne Yemeli

Balkan'ların ünlü Kebabı ; Cevapi Boşnak Böreği ( Sirnika ) Bosna Elma Tatlısı ( Tuhafije )

Ne içmeli

Namı Değer Erik Rakısı ( Sljivovica ) Balkan içkisi Loza (Rakia)

Arnavutluk Gezi Rehberi ve Pratik Bilgiler

Sirbistan Gezi Rehberi ve Pratik Bilgiler

Karadag Gezi Rehberi ve Pratik bilgiler

Makedonya Gezi Rehberi ve Pratik bilgiler

Uçak Bileti İçin Tavsiyelerim:

Uçak bileti ararken için genellikle en çok kiwi kullanıyorum. Bazen skyscanner ile de arama yapıyorum. Dünyanın 4 köşesine olan uçuşları karşılaştırmalı olarak gösteriyorlar. Bende en iyi fiyata alma fırsatı buluyorum.

En iyi fiyatlarda araç kiralama 

Seyahatlerimde araç kiralama yapacaksam mutlaka rentalcars.com ve discovercars ‘a bakıyorum. Bu ikisi en iyi sonuçları veriyorlar. Tüm büyük markaları kıyaslama fırsatı veriyor. 

En Ucuz Konaklama Tavsiyelerim:

Konaklamalarım için genellikle Airbnb kullanıyorum. En sevdiğim konaklama türü bu aralar. Ama eğer otel veya hostelde kalacaksam bu ikisini kullanıyorum.  agoda ve hostelworld Genellikle en iyi sonucu, en hızlı ve ekonomik olarak alıyorum.

Seyahat Sigortasını İhmal Etmeyin:

Seyahatlerimde ne yaşayacağım asla belli olmuyor. O yüzden genellikle Allianz en çok tercih ettiğim seyahat sağlık sigortası.  Yolculuk boyu hırsızlık, yaralanma ve hastalık durumlarında kendimi korumaya alıyorum. 

Ayrıca 600 Euro uçuş tazminatı için bu tarz sigortalar hayat kurtarır.  (İptal, gecikme, kayıp vs): Compensair

Kullandığım Ekipmanlarım

Güvenli internet kullanımı için olmazsa olmaz VPN

Bizzat kullandığım Nordvpn 

ama tavsiye ettiğim ikinci marka ise Hotspot Shield 

Yurtdışına en ucuz PARA gönderme ve alma

Bankalar bu konuda çok acımasız. Bilmiyorum yurtdışında para çekmeyi, göndermeyi ve alamayı denediniz mi ama bankalar aracılığı ile bu iş remen soygun….Transferwise çıkana kadar bize neler çektirmişler dedim. Kullanın kullandırtın.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir