Canlı Ahtapot Yemek, Güney Kore

Güney Kore gerçekten ilginç bir ülke. Özellikle yemek kültürü konusunda daha bir ilginç. Canlı ahtapot yemek gibi pek çok çiğ ve canlı türleri tüketilebiliyor. Pasifik Okyanusu'nun kıyısında bulunan bir çok uzak doğu ülkesi gibi Güney Kore’de de birbirinden ilginç deniz ürünleri görmek mümkün.

Kore mutfağının vazgeçilmez bir parçası olan deniz ürünleri, başkent Seul'de Norjangjin balık pazarında satılıyor. Bende Güney Kore gezimde burayı ziyaret etmek istedim.

Burada yaklaşık 1000'den fazla deniz ürünü canlı canlı satılıyor. Öyle tahmin ediyorum ki dünya üzerinde bundan daha taze deniz mahsülü alıpta yiyebileceğiniz başka bir yer yoktur.

Burada sadece ahtapot değil Ying Yang balığı, İkizukuri, Odari Ebi, Sanlı İstiritye, Istakoz gibi bir çok deniz ürünüde satın alınabiliyor.

İnsanlar Neden Canlı Canlı Ahtapot yiyor?

Öncelikle neden olarak bu şekilde yemenin çok daha lezzetli olduğunu söylüyorlar. Zaten ilk ısırıktan sonra öldüğünü ve acı çekmediğini söylüyorlar. Hareket etmesinin nedeni ise sinirlerin hala canlı kalmasından kaynaklandığını söylüyorlar.

Ayrıca canlı ahtapot yemek erkelerde cinsel dayanıklılığı arttırdığını söylüyorlar. Ne kadar doğru bilemiyorum.

Balık pazarında bulunduğum sırada bir facebook sayfası için canlı yayın yaptım ve gördüm ki insanlar canlı ahtapot yiyen insanlara çok fena küfür ediyorlar, hakaret ediyorlar. Canlı ahtapot yemek insanlık dışı bir davranış olsa da bu onların kültürü. Sadece Kore'de değil. Çin, Japonya, Tayland, Amerika, Singapur gibi bir çok ülkede bunlar tüketiliyor. Bizim onlara küfür etmemiz yada bazılarının yaptığı gibi din ile bütünleştirmemiz oldukça saçma bir yaklaşım olacaktır. Kimsenin kimseyi yargılama ve hakaret etme hakkı yoktur. Sen yapmazsın olur biter.

Uçak Bileti İçin Tavsiyelerim:

Uçak bileti ararken için genellikle en çok kiwi kullanıyorum. Bazen skyscanner ile de arama yapıyorum. Dünyanın 4 köşesine olan uçuşları karşılaştırmalı olarak gösteriyorlar. Bende en iyi fiyata alma fırsatı buluyorum.

En iyi fiyatlarda araç kiralama 

Seyahatlerimde araç kiralama yapacaksam mutlaka rentalcars.com ve discovercars ‘a bakıyorum. Bu ikisi en iyi sonuçları veriyorlar. Tüm büyük markaları kıyaslama fırsatı veriyor. 

En Ucuz Konaklama Tavsiyelerim:

Konaklamalarım için genellikle Airbnb kullanıyorum. En sevdiğim konaklama türü bu aralar. Ama eğer otel veya hostelde kalacaksam bu ikisini kullanıyorum.  agoda ve hostelworld Genellikle en iyi sonucu, en hızlı ve ekonomik olarak alıyorum.

Seyahat Sigortasını İhmal Etmeyin:

Seyahatlerimde ne yaşayacağım asla belli olmuyor. O yüzden genellikle Allianz en çok tercih ettiğim seyahat sağlık sigortası.  Yolculuk boyu hırsızlık, yaralanma ve hastalık durumlarında kendimi korumaya alıyorum. 

Ayrıca 600 Euro uçuş tazminatı için bu tarz sigortalar hayat kurtarır.  (İptal, gecikme, kayıp vs): Compensair

Kullandığım Ekipmanlarım

Güvenli internet kullanımı için olmazsa olmaz VPN

Bizzat kullandığım Nordvpn 

ama tavsiye ettiğim ikinci marka ise Hotspot Shield 

Yurtdışına en ucuz PARA gönderme ve alma

Bankalar bu konuda çok acımasız. Bilmiyorum yurtdışında para çekmeyi, göndermeyi ve alamayı denediniz mi ama bankalar aracılığı ile bu iş remen soygun….Transferwise çıkana kadar bize neler çektirmişler dedim. Kullanın kullandırtın.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

One Response

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir