Canlı Ahtapot Yemek, Güney Kore


Güney Kore gerçekten ilginç bir ülke özellik yemek kültürü konusunda bir hayli ilginç. Canlı ahtapot yemek gibi pek çok çiğ ve canlı tüketilebiliyor. Pasaifik okyanusun kıyısında bulunan bir çok uzak doğu ülkesi gibi güney kore’de birbirinden ilginç deniz ürünleri görmek mümkün.

Kore mutfağının vazgeçilmez bir parçası olan deniz ürünleri, başkent seulde norjangjin balık pazarında satılıyor. Bende güney kore gezimde burayı ziyaret etmek istedim.

Burada yaklaşık 1000 den fazla deniz ürünü canlı canlı satılıyor. Öyle tahmin ediyorum ki dünya üzerinde bundan daha taze deniz mahsülü alıpta yiyebileceğiniz başka bir yer yoktur.

Burada sadece ahtapot değil ying yang balığı, ikizukuri, odari ebi, canlı istiritye, ıstakoz gibi bir çok deniz ürünüde satın alınabiliyor.

İnsanlar Neden Canlı Canlı Ahtapot yiyor?

Öncelikle nedeni bu şekilde yemenin çok lezzetli olduğunu söylüyorlar. Zaten ilk ısıktan sonra öldüğünü ve acı çekmediğini söylüyorlar. Hareket etmesinin nedeni ise sinirlerin hala canlı kalmasından kaynaklandığını söylüyorlar.

Ayrıca canlı ahtapot yemek erkelerde cinsel dayanklığı arttırdığını söylüyorlar. Ne kadar doğru bilemiyorum.

Balık pazarında bulunduğum sırada bir facebook sayfası için canlı yayın yaptım ve gördüm ki insanlar canlı ahtapot yiyen insanlara çok fena küfür ediyorlar, hakaret ediyorlar. Canlı ahtapot yemek insanlık dışı bir davranış olsada bu onların kültürü. Sadece korede değil Çİn, Japonya, Tayland, Amerika, Singapur gibi bir çok ülkede bu tüketiliyor. Bizim onlara küfür etmemiz yada bazılarının yaptığı gibi din ile bütünleştirmemiz oldukça saçma bir yaklaşım olacaktır. Kimsenin kimseyi yargılama ve haraket etme hakkı yoktur. Sen yapmazsın olur biter.


Hayat Paylaşınca Güzel :)

0
Emre Durmuş
Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise okulumu ve işimi bıraktım. Şimdi bir sırtçancam ve ben dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Canlı Ahtapot Yemek, Güney Kore

GİRİŞ

Giriş Yap

Hesabım
sign up

Paralonı Sıfırla

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ

sign up

Bize Katıl

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE