Canlı Ahtapot Yemek, Güney Kore


Güney Kore gerçekten ilginç bir ülke. Özellikle yemek kültürü konusunda daha bir ilginç. Canlı ahtapot yemek gibi pek çok çiğ ve canlı türleri tüketilebiliyor. Pasifik Okyanusu’nun kıyısında bulunan bir çok uzak doğu ülkesi gibi Güney Kore’de de birbirinden ilginç deniz ürünleri görmek mümkün.

Kore mutfağının vazgeçilmez bir parçası olan deniz ürünleri, başkent Seul’de Norjangjin balık pazarında satılıyor. Bende Güney Kore gezimde burayı ziyaret etmek istedim.

Burada yaklaşık 1000’den fazla deniz ürünü canlı canlı satılıyor. Öyle tahmin ediyorum ki dünya üzerinde bundan daha taze deniz mahsülü alıpta yiyebileceğiniz başka bir yer yoktur.

Burada sadece ahtapot değil Ying Yang balığı, İkizukuri, Odari Ebi, Sanlı İstiritye, Istakoz gibi bir çok deniz ürünüde satın alınabiliyor.

İnsanlar Neden Canlı Canlı Ahtapot yiyor?

Öncelikle neden olarak bu şekilde yemenin çok daha lezzetli olduğunu söylüyorlar. Zaten ilk ısırıktan sonra öldüğünü ve acı çekmediğini söylüyorlar. Hareket etmesinin nedeni ise sinirlerin hala canlı kalmasından kaynaklandığını söylüyorlar.

Ayrıca canlı ahtapot yemek erkelerde cinsel dayanıklılığı arttırdığını söylüyorlar. Ne kadar doğru bilemiyorum.

Balık pazarında bulunduğum sırada bir facebook sayfası için canlı yayın yaptım ve gördüm ki insanlar canlı ahtapot yiyen insanlara çok fena küfür ediyorlar, hakaret ediyorlar. Canlı ahtapot yemek insanlık dışı bir davranış olsa da bu onların kültürü. Sadece Kore’de değil. Çin, Japonya, Tayland, Amerika, Singapur gibi bir çok ülkede bunlar tüketiliyor. Bizim onlara küfür etmemiz yada bazılarının yaptığı gibi din ile bütünleştirmemiz oldukça saçma bir yaklaşım olacaktır. Kimsenin kimseyi yargılama ve hakaret etme hakkı yoktur. Sen yapmazsın olur biter.


Hayat Paylaşınca Güzel :)

0
Emre Durmuş
Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise okulumu ve işimi bıraktım. Şimdi bir sırtçancam ve ben dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Canlı Ahtapot Yemek, Güney Kore

GİRİŞ

Giriş Yap
Hesabım
sign up

Paralonı Sıfırla

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ

sign up

Bize Katıl

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE