Diyarbakır & Batman & Hasankeyf Yol Günlükleri


Diyarbakır & Batman & Hasankeyf Gezisi

Bu coğrafya bizim, bu insanlar bizim, bu kültür bizim..

Ülkemden uzakta aylarca o ülkeden şu ülkeye seyahat ederken ne zaman durup şöyle bir kendi ülkemi, doğup büyüdüğüm toprakları düşünsem her seferinde ‘Ne de zengin bir ülkeyiz, insanlarıyla, kültürüyle, coğrafyasıyla’ diye iç geçirmelerim olmuştur.

Diyarbakır & Batman

 

Her ne kadar şu zamanlar kızgın olsakta, zor zamanlar geçirsekte hatta Erkan Oğur bir şarkısında dediği gibi ‘Derdim çoktur hangisine yanayım’ desekte bu topraklarda hala güzel şeylerin olup bittiğini anlatmak istiyorum..

Aslen Hatay’lıyım yani anadolu çocuğum, bende toprakta oyun oynayarak büyüyen şanslı çocuklardan biriyim. O yüzden bu coğrafyaya, kültürün tamda içinde biri olarak olan bitene hiçte uzak değilim. Lisede her dilden, dinden arkadaşlarım vardı, Süryanisi, Hristiyanı, Müslümanı, Kürdü, Lazı, Türkü, böyle büyüdük biz. Birbirimize saygı duyarak. Her şeyi ile.

Sonraları Güneydoğu anadolunun bir kaç şehri ile çocuk yaşlarda tanıştım sonra lise yıllarında buraları her şeyi ile yavaş yavaş benimseme fırsatı buldum. Otostop kültürü benim en çok buralarda canlandı. O yüzden bu topraklara herkesin baktığından çok daha farklı bakıyorum.

Türkiye’ye gelmemden sonra büyük şehirlerde işlerimi halledip ardından ailemle vakit geçirmemden sonra her ne kadar az vaktim olsada buralara tekrar gitmek bir bahanem oldu. Batman’da yayımcılık yapan bir dergi benim dünya turu boyunca çektiğim fotoğrafları satın almak istedi.

Bizde yakın arkadaşım Sari ile beraber atladık otobüs, otostop derken Batmana geldik. Otostop diyip geçtiğime bakmayın, bu ülkede otostop çekenler bilir sizi yoldan alan her üç insandan birisi bu coğrafyanın insanıdır. Ülkenin neresinde olduğunuzun hiç bir önemi yok. Olaylar ne kadar bu insanları da korkutsada darda kalana, yardıma ihtiyacı olana asla yüzünü dönmezler.

Velhasıl Batmana geldik. Önce bizi Batman’da bekleyen Ferhat abi aldı, dergi üzerine biraz sohbet ettikten sonra buraların olmazsa olmazı ciğer yemeğe gittik. Lezzetine doyum olmaz. Sonra sokaklarda dolaştık, hava güneşliydi kış günü sanki bahar gelmiş gibi yada bu şehir bana hoşgeldin diyordu…

Dergi ile işlerimiz bitince Ferhat abi bizi Hasankeyfe götürdü. Sırf insanların duyarsızlığı ve rant sistemi yüzünden sular altında kalacak olan Hasankeyf’e…hikayesini bizzat o toprakların insanı Ferhat abiden dinledik…içimiz acıyarak…Bu fotoğraflarda gördüğünüz asırlara meydan okumuş tarih, hikaye, güzellikler sırf birilerinin cebine 3-5 kuruş girecek diye kaybolup gidecek..

Hasankeyf’de belkide son kez güneşli havanın tadını çıkarmak için vadinin aralarında, hemen küçük ağaçların altına konumlanmış küçük çay yapan abilerin bahçelerine oturduk, uzun uzun sohbet ettik çay yudumladık…hiç kalkasım yoktu oradan…sanki ben orada otursam kaybolmayacak gibiydi..

Sonra yine otostopa koyulduk, bu sefer yolumuz Amed’e..Daha kozmopolit bir şehir olan kiminin aşığı bilmeyenin nefreti Diyarbakır’a…Ben çok sevdim..en çokta insanlarını…sokaktaki esnafını…evinde ağırlayan yediren içeren halkını…dedim ya ben buraya çok başka bakıyorum…

Diyarbakır hala 50 kuruşa çay içebileceğiniz samimi esnafları ile dolu bir şehir. Kliseleri, tarihi camileri, sanatçıları ile size hoşgeldin diyor…

Az kişinin bildiği sadece bu coğrafyaya ait bir müzik kültürü var. dengbej…şansımıza bunu hala yaşatan insanlarla tanışıp canlı canlı dinledik..

Diyarbakırlı NihaT amcanın dediği gibi, gelin..buraları tanıyın, bu coğrafyayı gezin, hikayeleri dinleyin, olan biteni birde onlardan duyun..sonra sevmezsen yine sevmezsin ama git bir selam ver bakalım….

Keşfe İstanbul’a gitmek zorunda kalmasaydımda bu topraklarda aylarca seyahat edebilseydim diye iç geçirirken yazıyorum bu yazıyı…

Sevgiler..

 


Hayat Paylaşınca Güzel :)

0
Emre Durmuş
Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise okulumu ve işimi bıraktım. Şimdi bir sırtçancam ve ben dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Kardeşim sen çok güzel bir insansın. Herşeyden vazgeçtiğim anlarda senin heyecan, neşe ve sevgi dolu yazılarını okudukça hala yaşamaya değer diye düşünüyorum. İyi ki varsın

Diyarbakır & Batman & Hasankeyf Yol Günlükleri

GİRİŞ

Giriş Yap

Hesabım
sign up

Paralonı Sıfırla

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ

sign up

Bize Katıl

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE