Diyarbakır & Batman & Hasankeyf Yol Günlükleri

Diyarbakır & Batman & Hasankeyf Gezisi

Bu coğrafya bizim, bu insanlar bizim, bu kültür bizim..

Ülkemden uzakta aylarca o ülkeden şu ülkeye seyahat ederken ne zaman durup şöyle bir kendi ülkemi, doğup büyüdüğüm toprakları düşünsem her seferinde ‘Ne de zengin bir ülkeyiz, insanlarıyla, kültürüyle, coğrafyasıyla' diye iç geçirmelerim olmuştur.

Diyarbakır & Batman

Her ne kadar şu zamanlar kızgın olsakta, zor zamanlar geçirsekte hatta Erkan Oğur bir şarkısında dediği gibi ‘Derdim çoktur hangisine yanayım' desekte bu topraklarda hala güzel şeylerin olup bittiğini anlatmak istiyorum..

Aslen Hatay'lıyım yani Anadolu çocuğuyum, bende toprakta oyun oynayarak büyüyen şanslı çocuklardan biriyim. O yüzden bu coğrafyaya, kültürün tamda içinde biri olarak olan bitene hiçte uzak değilim. Lisede her dilden, dinden arkadaşlarım vardı, Süryanisi, Hristiyanı, Müslümanı, Kürdü, Lazı, Türkü, böyle büyüdük biz. Birbirimize saygı duyarak. Her şeyi ile.

Sonraları Güneydoğu anadolunun bir kaç şehri ile çocuk yaşlarda tanıştım sonra lise yıllarında buraları yavaş yavaş her şeyiyle benimseme fırsatı buldum. Otostop kültürüm en çok buralarda canlandı. O yüzden bu topraklara herkesin baktığından çok daha farklı bakıyorum.

Türkiye'ye geldikten sonra büyük şehirlerde işlerimi halledip ardından ailemle vakit geçirdikten sonra her ne kadar az vaktim olsada buralara tekrar gitmek bir bahanem oldu. Batman'da yayımcılık yapan bir dergi benim dünya turu boyunca çektiğim fotoğrafları satın almak istedi.

Bizde yakın arkadaşım Sari ile beraber atladık otobüs, otostop derken Batmana geldik. Otostop diyip geçtiğime bakmayın, bu ülkede otostop çekenler bilir sizi yoldan alan her üç insandan birisi bu coğrafyanın insanıdır. Ülkenin neresinde olduğunuzun hiç bir önemi yok. Olaylar ne kadar bu insanları da korkutsada darda kalana, yardıma ihtiyacı olana asla yüzünü dönmezler.

Velhasıl Batmana geldik. Önce bizi Batman'da bekleyen Ferhat abi aldı, dergi üzerine biraz sohbet ettikten sonra buraların olmazsa olmazı ciğer yemeğe gittik. Lezzetine doyum olmaz. Sonra sokaklarda dolaştık, hava güneşliydi kış günü sanki bahar gelmiş gibiydi ya da bu şehir bana hoşgeldin diyordu…

Dergi ile işlerimiz bitince Ferhat abi bizi Hasankeyf'e götürdü. Sırf insanların duyarsızlığı ve rant sistemi yüzünden sular altında kalacak olan Hasankeyf'e… hikayesini bizzat o toprakların insanı Ferhat abiden dinledik… içimiz acıyarak… Bu fotoğraflarda gördüğünüz asırlara meydan okumuş tarih, hikaye, güzellikler sırf birilerinin cebine 3-5 kuruş girecek diye kaybolup gidecek..

Hasankeyf'de belkide son kez gülümseyen güneşli havanın tadını çıkarmak için vadinin aralarında, hemen küçük ağaçların altına konumlanmış çay yapan abilerin bahçelerine oturduk. Uzun uzun sohbet ettik, çay yudumladık. Hiç kalkasım yoktu oradan. Sanki ben orada otursam kaybolmayacak gibiydi Hasankeyf..

Sonra yine otostopa koyulduk, bu sefer yolumuz Amed'e. Daha kozmopolit bir şehir olan kiminin aşığı, bilmeyenin nefreti Diyarbakır'a… Ben çok sevdim. En çokta insanlarını, sokaktaki esnafını, evinde ağırlayan yediren içiren halkını. Dedim ya ben buraya çok başka bakıyorum.

Diyarbakır hala 50 kuruşa çay içebileceğiniz samimi esnafları ile dolu bir şehir. Kiliseleri, tarihi camileri, sanatçıları ile size hoşgeldin diyor…

Az kişinin bildiği sadece bu coğrafyaya ait bir müzik kültürü var. Dengbej… Şansımıza bunu hala yaşatan insanlarla tanışıp canlı canlı dinledik..

Diyarbakırlı Nihat amcanın dediği gibi, gelin buraları tanıyın, bu coğrafyayı gezin, hikayeleri dinleyin, olan biteni birde onlardan duyun, sonra sevmezsen yine sevmezsin ama git bir selam ver bakalım…

Keşfe İstanbul'a gitmek zorunda kalmasaydım da bu topraklarda aylarca seyahat edebilseydim diye iç geçirirken yazıyorum bu yazıyı.

Sevgiler..

Uçak Bileti İçin Tavsiyelerim:

Uçak bileti ararken için genellikle en çok kiwi kullanıyorum. Bazen skyscanner ile de arama yapıyorum. Dünyanın 4 köşesine olan uçuşları karşılaştırmalı olarak gösteriyorlar. Bende en iyi fiyata alma fırsatı buluyorum.

En iyi fiyatlarda araç kiralama 

Seyahatlerimde araç kiralama yapacaksam mutlaka rentalcars.com ve discovercars ‘a bakıyorum. Bu ikisi en iyi sonuçları veriyorlar. Tüm büyük markaları kıyaslama fırsatı veriyor. 

En Ucuz Konaklama Tavsiyelerim:

Konaklamalarım için genellikle Airbnb kullanıyorum. En sevdiğim konaklama türü bu aralar. Ama eğer otel veya hostelde kalacaksam bu ikisini kullanıyorum.  agoda ve hostelworld Genellikle en iyi sonucu, en hızlı ve ekonomik olarak alıyorum.

Seyahat Sigortasını İhmal Etmeyin:

Seyahatlerimde ne yaşayacağım asla belli olmuyor. O yüzden genellikle Allianz en çok tercih ettiğim seyahat sağlık sigortası.  Yolculuk boyu hırsızlık, yaralanma ve hastalık durumlarında kendimi korumaya alıyorum. 

Ayrıca 600 Euro uçuş tazminatı için bu tarz sigortalar hayat kurtarır.  (İptal, gecikme, kayıp vs): Compensair

Kullandığım Ekipmanlarım

Güvenli internet kullanımı için olmazsa olmaz VPN

Bizzat kullandığım Nordvpn 

ama tavsiye ettiğim ikinci marka ise Hotspot Shield 

Yurtdışına en ucuz PARA gönderme ve alma

Bankalar bu konuda çok acımasız. Bilmiyorum yurtdışında para çekmeyi, göndermeyi ve alamayı denediniz mi ama bankalar aracılığı ile bu iş remen soygun….Transferwise çıkana kadar bize neler çektirmişler dedim. Kullanın kullandırtın.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

One Response

  1. Kardeşim sen çok güzel bir insansın. Herşeyden vazgeçtiğim anlarda senin heyecan, neşe ve sevgi dolu yazılarını okudukça hala yaşamaya değer diye düşünüyorum. İyi ki varsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir