Dünya Turu 5. Gün | Fas – Marakeş


 

İspanya ve Fas ; birbirine bu kadar yakın iki ülke arasında böylesine büyük fark olur mu? Adeta zamanda yolculuk yapıyoruz

Madrid havaalanından atladık uçağa 2 saatlik bir uçuştan sonra Cebelitarık boğazının üzerinden geçerek Avrupa kıtasından Afrika kıtasına geldik. Burası müslüman bir ülke, o yüzden Türkiye’yi ve Türkleri çok seviyorlarmış pasaport kontrolünü de rahatça geçtikten sonra çıkarken kapıda ücretsiz sim kartlar verdiler, 3 er 5 er tane aldık internet falan var kartın içinde. Gece saat 12 ye geliyordu şehir merkezine gitmek yerine geceyi havaalanının hemen yanında ki çimlerde geçirdik. Sabahın ilk ışıklarında kırmızı duvar mimarisi ile bürünmüş gizemli şehrin sokaklarından geçerek Marakeşin ünlü meydanına vardık. Bir tarafta etnik müzik yapan insanlar, diğer yanda yılan oynatanlar hem de öyle böyle bir iki değil on tane falan yılan. Adamlar evcilleştirmişler resmen 🙂

 


Ara sokaklara daldık… Sadece iki insanın yürüyebileceği darlıkta olan sokaklar bunlar, labirent gibi bazen bir evin altından bazen üstünden geçiyorsun kenarda kapüşonlu amca ağaç yontuyor diğeri eşeği ile yük taşıyor arkadan motor geliyor bu daracık sokakta ve sana değmeden geçiyor, alışmışlar. Biraz yorgun olduğumuzdan Airbnb bir oda bulduk ve o odanın adresin, bulmaya çalışıyoruz kime sorsak kolumuzdan tutup götürüyor bir yere sonrada para istiyor bizden, yer mi tabi?. Herkes bir şeylerden para kazanma derdinde özellikle turistlerden ama müslümanız türküz diyince selamın aleyküm-aleyküm selam oluyor. Sonunda aradığımız yeri buluyoruz güzelcene dinleniyoruz. Akşama dingin olmamız lazım çünkü bu şehir adete fotoğraf cenneti, nereye kafamı çevirsem kendimi 50 yıl öncesinde yaşıyor gibi hissediyorum.

 


Akşam olunca meydana gidiyoruz, tüm meydan insan seli sokak showları, satıcılar, yemek yapıp satanlar şehirde adeta festival havası var bizde herkesin yemek yediği bir yeri gözümüze kestiriyoruz. 50 cente salata patates gibi bir sürü şey var 10 € ya ziyafet çekiyoruz burda. Sokak dansı yapanları izlerken birden kendimizi ortada buluyoruz, afrika müziği ile 100’lerce insan seni izlerken deli gibi dans etmek harika bir duygu.

 

  

Saat 12 ye geliyor hostelimize tekrar dönüyoruz, yarın sabah Sahra çölüne deve turumuz var. Çok heyecanlı, bütün duyguları bir arada yaşatacağına eminim. Bunu yapmak için sabırsızlanıyorum.

 Hayat Paylaşınca Güzel :)

1
Emre Durmuş
Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise okulumu ve işimi bıraktım. Şimdi bir sırtçancam ve ben dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.

Yorumlar 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünya Turu 5. Gün | Fas – Marakeş

GİRİŞ

Giriş Yap

Hesabım
sign up

Paralonı Sıfırla

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ

sign up

Bize Katıl

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE