Dünya Turu 5. Gün | Fas – Marakeş

 

İspanya ve Fas ; birbirine bu kadar yakın iki ülke arasında böylesine büyük fark olur mu? Adeta zamanda yolculuk yapıyoruz

Madrid havaalanından atladık uçağa 2 saatlik bir uçuştan sonra Cebelitarık boğazının üzerinden geçerek Avrupa kıtasından Afrika kıtasına geldik. Burası müslüman bir ülke, o yüzden Türkiye'yi ve Türkleri çok seviyorlarmış pasaport kontrolünü de rahatça geçtikten sonra çıkarken kapıda ücretsiz sim kartlar verdiler, 3 er 5 er tane aldık internet falan var kartın içinde. Gece saat 12 ye geliyordu şehir merkezine gitmek yerine geceyi havaalanının hemen yanında ki çimlerde geçirdik. Sabahın ilk ışıklarında kırmızı duvar mimarisi ile bürünmüş gizemli şehrin sokaklarından geçerek Marakeşin ünlü meydanına vardık. Bir tarafta etnik müzik yapan insanlar, diğer yanda yılan oynatanlar hem de öyle böyle bir iki değil on tane falan yılan. Adamlar evcilleştirmişler resmen 🙂

 


Ara sokaklara daldık… Sadece iki insanın yürüyebileceği darlıkta olan sokaklar bunlar, labirent gibi bazen bir evin altından bazen üstünden geçiyorsun kenarda kapüşonlu amca ağaç yontuyor diğeri eşeği ile yük taşıyor arkadan motor geliyor bu daracık sokakta ve sana değmeden geçiyor, alışmışlar. Biraz yorgun olduğumuzdan Airbnb bir oda bulduk ve o odanın adresin, bulmaya çalışıyoruz kime sorsak kolumuzdan tutup götürüyor bir yere sonrada para istiyor bizden, yer mi tabi?. Herkes bir şeylerden para kazanma derdinde özellikle turistlerden ama müslümanız türküz diyince selamın aleyküm-aleyküm selam oluyor. Sonunda aradığımız yeri buluyoruz güzelcene dinleniyoruz. Akşama dingin olmamız lazım çünkü bu şehir adete fotoğraf cenneti, nereye kafamı çevirsem kendimi 50 yıl öncesinde yaşıyor gibi hissediyorum.

 


Akşam olunca meydana gidiyoruz, tüm meydan insan seli sokak showları, satıcılar, yemek yapıp satanlar şehirde adeta festival havası var bizde herkesin yemek yediği bir yeri gözümüze kestiriyoruz. 50 cente salata patates gibi bir sürü şey var 10 € ya ziyafet çekiyoruz burda. Sokak dansı yapanları izlerken birden kendimizi ortada buluyoruz, afrika müziği ile 100'lerce insan seni izlerken deli gibi dans etmek harika bir duygu.

 

  

Saat 12 ye geliyor hostelimize tekrar dönüyoruz, yarın sabah Sahra çölüne deve turumuz var. Çok heyecanlı, bütün duyguları bir arada yaşatacağına eminim. Bunu yapmak için sabırsızlanıyorum.

 


Uçak Bileti İçin Tavsiyelerim:

Uçak bileti ararken için genellikle en çok kiwi kullanıyorum. Bazen skyscanner ile de arama yapıyorum. Dünyanın 4 köşesine olan uçuşları karşılaştırmalı olarak gösteriyorlar. Bende en iyi fiyata alma fırsatı buluyorum.

En iyi fiyatlarda araç kiralama 

Seyahatlerimde araç kiralama yapacaksam mutlaka rentalcars.com ve discovercars ‘a bakıyorum. Bu ikisi en iyi sonuçları veriyorlar. Tüm büyük markaları kıyaslama fırsatı veriyor. 

En Ucuz Konaklama Tavsiyelerim:

Konaklamalarım için genellikle Airbnb kullanıyorum. En sevdiğim konaklama türü bu aralar. Ama eğer otel veya hostelde kalacaksam bu ikisini kullanıyorum.  agoda ve hostelworld Genellikle en iyi sonucu, en hızlı ve ekonomik olarak alıyorum.

Seyahat Sigortasını İhmal Etmeyin:

Seyahatlerimde ne yaşayacağım asla belli olmuyor. O yüzden genellikle Allianz en çok tercih ettiğim seyahat sağlık sigortası.  Yolculuk boyu hırsızlık, yaralanma ve hastalık durumlarında kendimi korumaya alıyorum. 

Ayrıca 600 Euro uçuş tazminatı için bu tarz sigortalar hayat kurtarır.  (İptal, gecikme, kayıp vs): Compensair

Kullandığım Ekipmanlarım

Güvenli internet kullanımı için olmazsa olmaz VPN

Bizzat kullandığım Nordvpn 

ama tavsiye ettiğim ikinci marka ise Hotspot Shield 

Yurtdışına en ucuz PARA gönderme ve alma

Bankalar bu konuda çok acımasız. Bilmiyorum yurtdışında para çekmeyi, göndermeyi ve alamayı denediniz mi ama bankalar aracılığı ile bu iş remen soygun….Transferwise çıkana kadar bize neler çektirmişler dedim. Kullanın kullandırtın.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir