Dünya Turu 7. Gün | Sahra Çölü

Fas – Sahara Çölü
Sabah uyandığımızda saat 7.30 a geliyordu, geç kalmıştık. Koştur koştur gittik dün gece bin bir pazarlıkla aldığımız çöl turunu satan firmanın önüne. Neyse ki bizi beklemişler ve atladık minibüse Sahara Çölüne doğru yola çıktık bir grup turist kafilesiyle birlikte. Arabada ispanyol, çinli, fransız, faslı ve 2 türk 12 kişiyiz. İlk gün Fas’ın en önemli şehirlerini gezerek çölün yakınındaki bir otele gidiyoruz, ilk durak Atlas dağı ile Rif dağını tam ortasında olan ve yılan gibi kıvrılan yolları tepeden gören kırmızı toprak manzaralarıyla süslenmiş vadi.

IMG 3951
2-3 saat yolculuktan sonra tepesinde kale olan bir şehre daha geliyoruz. Burası Gladyatör, Mumya, Game of Trons gibi bir sürü ünlü dizi ve filme ev sahipliği yapmış Fas’ın en eski yerleşim yerlerinden biri. Kenarından akan dereyi üstüne atılmış bir tahta parçasıyla geçiyoruz ve o tarihin içine giriyoruz. Evler saman ve çamur karışımı bir malzemeden yapılmış genel olarak kırmızı olan bu evler sanki yağmur yağsa yıkılacak gibi duruyor. Hatta yağmıyor o yüzden yıkılmıyor diye espirisini de yaptık. Ama öyle değil, yüzyıllardır burdalar.

IMG 4030
IMG 4029  IMG 4033
Ordan çıkıp 2-3 saatlik yolculuk sırasında daha önce hiç görmediğim inanılmaz coğrafyası olan yerlerde küçük küçük molalar verdik.

IMG 4044

Güneş yavaş yavaş batarken bugünün son durağı olan Tutagoz adında bir yere geldik. Burası iki tane dev gibi kırmızı dağın arasında akan nehrin olduğu bir yer. Fas’ın güneyinde ki deniz diyelim insanlar yüzüyorlar burda. Yarım saat moladan sonra otelimize geçip Fas’ın yerli yemeği Kuskus yedikten sonra uyumaya koyulduk. Sabah ballı gözlemeli bir kahvaltıya açtık gözlerimizi (çünkü başka bir yiyecek yok, kurban olayım bizim kahvaltı kültürümüze)

IMG 4040
IMG 3955 Yola çıkıyoruz Sahara’ya doğru mola verdiğimiz bir köyü geziyoruz eğer uslu bir çocuk olursanız bu köyde meyve ağaçları, derede elbiselerini yıkayan kadınlar, sokaklarda top koşturan çocuklar görebilir, misafirperver insanların davetlerine icabet edebilirsiniz.

IMG 4047 0
Burdan sonra Sahra’ya doğru giderken birden bire kum fırtınası başlıyor. Camları kaldırıp yola devam ediyoruz, incecik ve upuzun uzanan yoldan çöle doğru.

IMG 3963 Akşam gün batımına yakın, çölün hemen kenarındaki bir otele geliyoruz. Develere burdan binip, 2 saatlik bir yolculuktan sonra kamp alanına varacağız. Arka kapıdan geçip develerin yanına gidiyoruz. Bizi bekliyorlar, çöl adamları, oturan bir devenin üstüne biniyorum, biner binmez ayağa kalkıyor deve çok ilginç bir duygu devenin üstünde olmak…

IMG 3972
Arka arkaya bağlanan develerle kızıl kumların olduğu çöle doğru bi sağa bir sola sallanarak gidiyoruz.

IMG 4026 Heyecandan devenin üstünde bir sağa dönüyorum bir sola bazende ters oturuyorum. İnanılmaz bir şey çölün ortasında saatlerce deveyle yolculuk yapmak, bazen rüyada mıyım acaba diye Bestami’ye soruyorum gerçek mi bu diye.

IMG 4019

IMG 3998 Yaklaşık 1 saat sonra ilginç bir şekilde dünyanın en büyük ve sıcak çölüne şakır şakır yağmur yağmaya başlıyor. Şanslı mıyız, şanssız mı anlayamadım. En sonunda yaklaşık 15-20 tane yerli tarafından rengarenk olarak yapılmış kamp alanına geliyoruz. Bizden önce gelen gruplara selam verip geçip oturuyoruz bir mühlet. Nerdeyse herkes fransızca konuşuyor, anlamıyoruz doğal olarak. Bestami ben tepeye doğru gidiyorum gelmek ister misin diye sorunca takıldım peşine. Çıktık ve çıktık gecenin bir yarısı toz gibi çöl kumlarını ezerek yatıp sırt üstü uzun bir zaman konuşmadan müzik dinledik. Hissediyordum onun da benle aynı duyguları yaşadığını…

IMG 4017
IMG 4025 birden bire yeniden yağmur yağmaya başladı biz yıldızları beklerken, hiç aldırmadan hissettik üzerimize düşen yağmur damlalarını.. Çadıra geçtik sıcaktan uyuyamayıp yatağı yorganı dışarı attık sabaha karşı 5 gibi bir ses
-Emre kalk olum kalk yıldızlara bak !

Yıldızlaeı görmeden yatmanın burukluğunu o güzel manzarayı görünce atıverdik.

Güneş doğmadan hemen önce uyandırıldık, gün doğumunda develerle çölü geçiyoruz…

IMG 4018
IMG 4023  IMG 4024

Fas – Çöl Turu Tavsiyeler
– Ortalama 80 € olan bu turu pazarlıkla 55 € kadar alabilirsiniz

– yanınıza pantolon mutlaka olsun devenin üstündeyken şort bacakları acıtıyor.

-çöle gidiş bir gün dönüş bir gün o öğle yemekleri dahil değil yanınıza kendi yemeğinizi alabilirsiniz. Akşam yemeği ve kahvaltı karşılıyorlar

-Eğer güzel fotoğraf çekmek istiyorsanız geniş açılı bir kamera (go pro ve benzerleri) ayrıca mutlaka Powerbank getirin.

-Çadırlarda ortalama 8-9 kişi yatıyor büyük çadırlar fakat çok konfor beklemeyin

-Kafaya sarmak için fular güneşten korunmak için gerekli bir şey mola yerlerinde satıyorlar, fiyatı biraz tuzlu bu sebeple yanınızda kendi fularınızı getirmeniz iyi olacaktır.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Kabak Koyu Hakkında Her Şey (KAMP, HAZIRLIK, ULAŞIM VE TAVSİYELER)

Efsane Rio Karnavalı Hakkında Her Şey

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.