Dünya Turu 7. Gün | Sahra Çölü

Fas – Sahara Çölü
Sabah uyandığımızda saat 7.30 a geliyordu, geç kalmıştık. Koştur koştur gittik dün gece bin bir pazarlıkla aldığımız çöl turunu satan firmanın önüne. Neyse ki bizi beklemişler ve atladık minibüse Sahara Çölüne doğru yola çıktık bir grup turist kafilesiyle birlikte. Arabada ispanyol, çinli, fransız, faslı ve 2 türk 12 kişiyiz. İlk gün Fas'ın en önemli şehirlerini gezerek çölün yakınındaki bir otele gidiyoruz, ilk durak Atlas dağı ile Rif dağını tam ortasında olan ve yılan gibi kıvrılan yolları tepeden gören kırmızı toprak manzaralarıyla süslenmiş vadi.


2-3 saat yolculuktan sonra tepesinde kale olan bir şehre daha geliyoruz. Burası Gladyatör, Mumya, Game of Trons gibi bir sürü ünlü dizi ve filme ev sahipliği yapmış Fas'ın en eski yerleşim yerlerinden biri. Kenarından akan dereyi üstüne atılmış bir tahta parçasıyla geçiyoruz ve o tarihin içine giriyoruz. Evler saman ve çamur karışımı bir malzemeden yapılmış genel olarak kırmızı olan bu evler sanki yağmur yağsa yıkılacak gibi duruyor. Hatta yağmıyor o yüzden yıkılmıyor diye espirisini de yaptık. Ama öyle değil, yüzyıllardır burdalar.


  
Ordan çıkıp 2-3 saatlik yolculuk sırasında daha önce hiç görmediğim inanılmaz coğrafyası olan yerlerde küçük küçük molalar verdik.

Güneş yavaş yavaş batarken bugünün son durağı olan Tutagoz adında bir yere geldik. Burası iki tane dev gibi kırmızı dağın arasında akan nehrin olduğu bir yer. Fas'ın güneyinde ki deniz diyelim insanlar yüzüyorlar burda. Yarım saat moladan sonra otelimize geçip Fas'ın yerli yemeği Kuskus yedikten sonra uyumaya koyulduk. Sabah ballı gözlemeli bir kahvaltıya açtık gözlerimizi (çünkü başka bir yiyecek yok, kurban olayım bizim kahvaltı kültürümüze)


 Yola çıkıyoruz Sahara'ya doğru mola verdiğimiz bir köyü geziyoruz eğer uslu bir çocuk olursanız bu köyde meyve ağaçları, derede elbiselerini yıkayan kadınlar, sokaklarda top koşturan çocuklar görebilir, misafirperver insanların davetlerine icabet edebilirsiniz.


Burdan sonra Sahra'ya doğru giderken birden bire kum fırtınası başlıyor. Camları kaldırıp yola devam ediyoruz, incecik ve upuzun uzanan yoldan çöle doğru.

 Akşam gün batımına yakın, çölün hemen kenarındaki bir otele geliyoruz. Develere burdan binip, 2 saatlik bir yolculuktan sonra kamp alanına varacağız. Arka kapıdan geçip develerin yanına gidiyoruz. Bizi bekliyorlar, çöl adamları, oturan bir devenin üstüne biniyorum, biner binmez ayağa kalkıyor deve çok ilginç bir duygu devenin üstünde olmak…


Arka arkaya bağlanan develerle kızıl kumların olduğu çöle doğru bi sağa bir sola sallanarak gidiyoruz.

 Heyecandan devenin üstünde bir sağa dönüyorum bir sola bazende ters oturuyorum. İnanılmaz bir şey çölün ortasında saatlerce deveyle yolculuk yapmak, bazen rüyada mıyım acaba diye Bestami'ye soruyorum gerçek mi bu diye.

 Yaklaşık 1 saat sonra ilginç bir şekilde dünyanın en büyük ve sıcak çölüne şakır şakır yağmur yağmaya başlıyor. Şanslı mıyız, şanssız mı anlayamadım. En sonunda yaklaşık 15-20 tane yerli tarafından rengarenk olarak yapılmış kamp alanına geliyoruz. Bizden önce gelen gruplara selam verip geçip oturuyoruz bir mühlet. Nerdeyse herkes fransızca konuşuyor, anlamıyoruz doğal olarak. Bestami ben tepeye doğru gidiyorum gelmek ister misin diye sorunca takıldım peşine. Çıktık ve çıktık gecenin bir yarısı toz gibi çöl kumlarını ezerek yatıp sırt üstü uzun bir zaman konuşmadan müzik dinledik. Hissediyordum onun da benle aynı duyguları yaşadığını…


 birden bire yeniden yağmur yağmaya başladı biz yıldızları beklerken, hiç aldırmadan hissettik üzerimize düşen yağmur damlalarını.. Çadıra geçtik sıcaktan uyuyamayıp yatağı yorganı dışarı attık sabaha karşı 5 gibi bir ses
-Emre kalk olum kalk yıldızlara bak !

Yıldızlaeı görmeden yatmanın burukluğunu o güzel manzarayı görünce atıverdik.

Güneş doğmadan hemen önce uyandırıldık, gün doğumunda develerle çölü geçiyoruz…


  

Fas – Çöl Turu Tavsiyeler
– Ortalama 80 € olan bu turu pazarlıkla 55 € kadar alabilirsiniz

– yanınıza pantolon mutlaka olsun devenin üstündeyken şort bacakları acıtıyor.

-çöle gidiş bir gün dönüş bir gün o öğle yemekleri dahil değil yanınıza kendi yemeğinizi alabilirsiniz. Akşam yemeği ve kahvaltı karşılıyorlar

-Eğer güzel fotoğraf çekmek istiyorsanız geniş açılı bir kamera (go pro ve benzerleri) ayrıca mutlaka Powerbank getirin.

-Çadırlarda ortalama 8-9 kişi yatıyor büyük çadırlar fakat çok konfor beklemeyin

-Kafaya sarmak için fular güneşten korunmak için gerekli bir şey mola yerlerinde satıyorlar, fiyatı biraz tuzlu bu sebeple yanınızda kendi fularınızı getirmeniz iyi olacaktır.

Uçak Bileti İçin Tavsiyelerim:

Uçak bileti ararken için genellikle en çok kiwi kullanıyorum. Bazen skyscanner ile de arama yapıyorum. Dünyanın 4 köşesine olan uçuşları karşılaştırmalı olarak gösteriyorlar. Bende en iyi fiyata alma fırsatı buluyorum.

En iyi fiyatlarda araç kiralama 

Seyahatlerimde araç kiralama yapacaksam mutlaka rentalcars.com ve discovercars ‘a bakıyorum. Bu ikisi en iyi sonuçları veriyorlar. Tüm büyük markaları kıyaslama fırsatı veriyor. 

En Ucuz Konaklama Tavsiyelerim:

Konaklamalarım için genellikle Airbnb kullanıyorum. En sevdiğim konaklama türü bu aralar. Ama eğer otel veya hostelde kalacaksam bu ikisini kullanıyorum.  agoda ve hostelworld Genellikle en iyi sonucu, en hızlı ve ekonomik olarak alıyorum.

Seyahat Sigortasını İhmal Etmeyin:

Seyahatlerimde ne yaşayacağım asla belli olmuyor. O yüzden genellikle Allianz en çok tercih ettiğim seyahat sağlık sigortası.  Yolculuk boyu hırsızlık, yaralanma ve hastalık durumlarında kendimi korumaya alıyorum. 

Ayrıca 600 Euro uçuş tazminatı için bu tarz sigortalar hayat kurtarır.  (İptal, gecikme, kayıp vs): Compensair

Kullandığım Ekipmanlarım

Güvenli internet kullanımı için olmazsa olmaz VPN

Bizzat kullandığım Nordvpn 

ama tavsiye ettiğim ikinci marka ise Hotspot Shield 

Yurtdışına en ucuz PARA gönderme ve alma

Bankalar bu konuda çok acımasız. Bilmiyorum yurtdışında para çekmeyi, göndermeyi ve alamayı denediniz mi ama bankalar aracılığı ile bu iş remen soygun….Transferwise çıkana kadar bize neler çektirmişler dedim. Kullanın kullandırtın.

Share on facebook
PAYLAŞ
Share on twitter
TWİT AT
Share on whatsapp
GÖNDER

İLGİLİNİ ÇEKEBİLİR

Emre Durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60'dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Maceraya Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir