Dünya’nın En Gizemli Yeri | Sentinel Adası

Hindistan’a geldiğimden hep sürprizlerle karşılaştım, onlardan birisi de Sentinel adasının varlığını ve insanlarını keşfetmem oldu.

Sentinelliler Kimdir?

60.000 yıllık geçmişe sahip olduğu düşünülen Sentineller suların çekilmesi ile beraber Afrikayı ilk terk eden insanlar olarak biliniyorlar. Tamamen ilkel olarak yaşıyorlar hiç bir teknolojiden haberdar değiller. Dünyanın en izole topluluğu olarak anılıyorlar.

Sentinel Adası Nerede?

Hindistan’ın doğusunda Andaman adalarına yakın Sentinal adasında yaşayan bu insanların nüfusu yaklaşık 300 kişi. Şimdiye kadar bir çok iletişim kurma girişi yapılmasına rağmen hiç birisinden olumlu sonuç alınamamış. Oraya giden kimse geri dönmemiş, iletişim kurmak isteyen herkesi öldürmüşler.

2004 yılında tsunamiden sonra Hindistan hükümeti hala orada olup olmadıklarını öğrenmek ve iletişim kurmak adıma bir helikopter elçi gönderdiğinde ateşli oklarla helikopteri düşürmüşler. Daha sonra Hindistan hükümeti tarafından adaya gidiş yasaklanmış. Bu durum bir şekilde tsunamiden haberdar olduklarını ve bu şekilde bunca yıldır korunduklarını gösteriyor. Kulağa oldukça vahşice gelse de bu kadar yıldır varlıklarını izole bir şekilde sürdürebilmeleri bunu gerektiriyor.

Sentinel Adası
Sentinel Adası

Sentinel Adası
Sentinel Adası

Sentinel Adası
Sentinel Adası

Ben de onların bu davranışına ne kadar saygı duysam da içten içe nasıl yaşadıklarını merak ediyorum.
Belki cesur bir arkadaş çıkar da hadi beraber şu adaya gidelim der 🙂

IMG 6648  

Bu kadar izole yaşayan kabilenin dış dünyayla bağlantısı olmadığından, en ufak bir nezleden etkilenebileceklerini düşünüyorlar. Bilim insanları bağışıklık sistemlerinin çok zayıf olabileceğini düşünüyormuş. 

Hindistan hükümeti kabileyi korumak ve aynı zamanda yaşanabilecek olayları engellemek adına kabilenin bulunduğu adaya 5 kilometreden daha fazla yaklaşmama yasağı getirmiş.

Beni Instagram’dan takip edin: @yolgunlukleri

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Kabak Koyu Hakkında Her Şey 2023 (Kamp, HAZIRLIK, ULAŞIM ve Aktiviteler)

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir