Eylül Ayında Gidilecek Huzur Dolu 7 Yer 

Siz de doğa ve huzur kelimelerine hayatını adamış, kalabalık yerine sessizliği tercih edenlerdenseniz, muhtemelen en sevdiğiniz ay Eylül’dür.

Çünkü Eylül ayı yaz tatilcilerinin kabuğuna çekildiği, iş güç derken koşuşturmaya başladığı, ancak ve ancak sakinlik arayanların yıllık izinlerini kullandığı aydır. Yurt içi ve yurt dışı olmak üzere Eylül ayının en huzur veren, en sessiz yerlerden 7 tanesini sıralayayım istedim.


Bu bölge için en çok işine yaracak olan yardımcı bilgiler


1- Yvoire Köyü, Fransa 

Yvoire Köyü, Fransa
Yvoire Köyü, Fransa

Yvoire, Cenevre Gölü’nün, Leman Yarımadası’nın üzerinde kurulmuş olan ve tarihi yaklaşık 700 yıl öncesine uzanan küçük bir köy. Görkemli bir şato ve surlardaki taş kapılar Orta Çağ’dan kalan en dayanıklı kalıntılar. Küçük Göl ve Büyük Göl arasındaki stratejik konumu nedeniyle 14. yüzyılın başında popülerleşmiş ve 500 yıl boyunca bölgede önemli bir askeri rol oynamış. Tarım ve balıkçılığın temel geçim kaynağı olduğu Yvoire Köyü, birbirinden güzel ortaçağ mimarileri, kafeleri ve enfes manzaralar sunan seyir noktalarıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Fransa’nın en güzel köylerinden biri olan Yvoire’nin taş duvarları, ahşap balkonları ve ortaçağ binalarının yan yana dizili olduğu sokakları, antika eşyaları satan otantik dükkanları ve kalelerine hayran kalacaksınız. 

 

2- Adatepe Köyü, Çanakkale 

Adatepe Köyü, Çanakkale
Adatepe Köyü, Çanakkale

Şüphesiz “Türkiye’nin En Fotojenik Köyü” lakabına cuk diye oturan tek köy burası: Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Adatepe Köyü. Binlerce çam ve zeytin ağacının çevrelediği Adatepe’ye varır varmaz ilk söyleyeceğiniz şeyin, “Buraya yerleşiyorum!” olacağına eminiz. SIT alanı olarak ilan edilen Adatepe Köyü, yılın dört mevsimi çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. İstanbul’dan Bandırma feribotuna binebilir veya Türkiye’nin dört bir yanından Çanakkale’ye otobüsle gidebilirsiniz. Bir diğer seçenek de hava yoluyla Çanakkale’ye ulaşmak. Özellikle Çanakkale Ankara en çok tercih edilen havayolu güzergahlarından. Bu rotadaki en uygun fiyatlı firmanın Anadolu Jet olduğunu söyleyebiliriz. 

 

3- Kanguru Adası, Avusturalya  

3- Kanguru Adası, Avusturalya
Kanguru Adası, Avusturalya

Muhakkak her ülke ile özdeşleşmiş bir hayvan var: Bkz. İngiltere ile aslan, Hindistan ile inek,  İspanya ile boğa, İsrail ile tilki, Almanya ile kartal, Çin ile panda, Türkiye ile kurt ve Avusturalya ile de kanguru. Avusturalya’nın şüphesiz en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Kanguru Adası ya da yerli halkın deyimiyle kısaca “KI” yükselen kum tepeleri, küçük gölcükler, beyaz kumlu plajlara ev sahipliği yapıyor. Avusturalya’daki 3. büyük ada olma özelliğini taşıyan Kanguru Adası, toplamda 4416 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. Konaklama, eğlence, gece hayatı, yeme içme açısından birden çok alternatif sunan adada muhteşem bir tatil yapmaya ve ne yana baksanız kanguru görmeye hazır olun. 

 

4- Bozcaada, Çanakkale 

Bozcaada, Çanakkale
Bozcaada, Çanakkale

“Türkiye’nin en güzel adaları” listesi yapılsa birinciliği kimseye kaptırmayacak bir yer varsa, o da kesinlikle Bozcaada’dır. Üzüm ve şarap adası olarak da adlandırılan Bozcaada’da her yıl düzenlenen Bağbozumu Festivali’ne Türkiye’nin dört bir yanından katılımcılar geliyor. Sabah Ezine peyniri, Çanakkale zeytini, bademli domates reçeli ve tavşankanı çayınızla muhteşem bir kahvaltı yaptıktan sonra adayı gezintiye çıkabilirsiniz. Yorulursanız hemen şirin kafelerden birine girin ve buz gibi Gelincik Şerbeti için. Bozcaada’dan sevdiklerinize seramik, kumaş çanta, bez bebek, şarap vb. alabilirsiniz. Bunun yanı sıra adada ulaşımınız sağlamak için bisiklet veya motor kiralamanız size zaman kazandırabilir. Ayrıca tekne kiralayarak denizde açılabilirsiniz.  

 

5- Fort Bourtange, Hollanda 

Fort Bourtange, Hollanda
Fort Bourtange, Hollanda

Hollanda’nın “Yıldız Köy” lakaplı yerleşim yeri Fort Bourtange, aynı zamanda “Star Fort” olarak da biliniyor. İspanya’ya karşı verilen ve özgürlüğün amaçlandığı “Sekiz Yıl” savaşları sırasında inşa edilen Fort Bourtange, Hollanda’nın en çok dikkat çeken yerlerinden biri. Hollanda mutfağına özgü envaiçeşit peynirleri tadabileceğiniz bu köy, ayrıca sizi 1900’lü yıllarda zamanda yolculuğa çıkaracak. Groningen’e giderseniz şayet mutlaka günübirlik Bourtange katılmanızı öneriyoruz. 

 

6- Albarracin, İspanya 

Albarracin, İspanya
Albarracin, İspanya

İspanya’nın hem turistik olmayan hem de eylül ayında bambaşka bir havaya bürünen Albarracin genellikle “Pink City – Pembe Şehir” olarak da adlandırılıyor. Zamanında Müslümanlar tarafından yönetilen Albarracin’i şöyle ilk bakışta Mardin’e benzetebilirsiniz. Geçmişe meydan okuyan yapılarıyla insanı başka diyarlara götüren bu antik kent, hele ki fotoğrafçıysanız, birkaç saatinizi değil, günlerinizi alabilir bizden söylemesi… Mağribi krallığının (Taifa) eski başkenti olan Albarracín kasabası ortaçağdan kalma bir yerleşim yeri. Bölgedeki Alcázar Kalesi ve Andador Kulesi’nin tarihi 10. yüzyıla kadar uzanıyor. Roma döneminde Albarracín’den Cella’ya uzanan 18 kilometrelik su kemeri de dahil olmak üzere antik dönemlerden çok sayıda iz taşıyor. İspanya’nın geneline bakacak olursak, Albarracin için ülkenin en izole edilmiş yeri diyebiliriz. Adı “Ahl-vahr-rah-teeen” diye okunan kasaba, bazı turistlerce harabe olarak görülse de halen dünyanın birçok yerinden ziyaretçi ağırlıyor. 

 

7- Devonshire, İngiltere 

Devonshire, İngiltere
Devonshire, İngiltere

Hani şu eskiden kartpostallar vardı; bir şeyler yazar, bulunduğumuz yerden sevdiklerimize postalardık. Gerçi hala var ama kullanan az. O kartpostalları seçerken de üzerindeki fotoğrafın en güzeli olmasını isterdik. İşte her yanı kartpostal olan bir yerle bitiriyoruz eylül gezimizi: İngiltere’nin doğa harikası, Devonshire ya da bir diğer bilinen adıyla Devon. Bizden size tavsiye, telefonunuzu veya fotoğraf makinenizi, varsa yedek şarjlarını yanınızdan ayırmayın. Bu kasabaya tek kelimeyle bayılacaksınız! 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Kabak Koyu Hakkında Her Şey 2023 (Kamp, HAZIRLIK, ULAŞIM ve Aktiviteler)

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.

One Response

  1. Emre durmuş selamlar
    Yolaçıktığın zaman nerden başlamak gerekiyor yani hangi ülkeden o ülkeye dair konaklama gezilecek yerleri nerden buluruz bide çektiğin videolar çok güzel hangi ekipman almak gerekir videooluşturma yada video çalışma programlarından hangisi kullanıyorsun
    Selam ve dua ile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir