Fas Çöl Turu ve Tavsiyeler

Fas'da Deve ile Sahra Çölünü geçiyoruz

Fas Çöl Turu inanılmaz bir deneyim oldu benim için. Merzouga çöl turu diye satılan bu tur için farklı konfor seçenekleri var. Doğal olarak fiyatlarıda ona göre değişmekte. Kimisinde 5 yıldızlı otelde kalıyorsunuz öğle yemeği dahil oluyor iken kimsinde öğle yemeği dahil olmayıp 3 yıldızlı otellerde kalıyorsunuz. Kimisinde çölü deveyle geçiyorsunuz kimisinde 4X4 İle. Bütçenize uygun olanını tercih edebilirsiniz. 2 gün ve 3 gün olan seçeneklerinden 3 gün olanını tavsiye ederim. Bu turun 7 gün olan seçenekleride var. Tura dahil olan hizmetler konaklama, sabah akşam yemekleri ve ulaşım oluyor. Bu dahil olan hizmetler arttıkça ve gün sayısı fazlalaştıkça fiyatta artıyor.

Fas, Çöl Turu Gün Doğumu
Fas, Çöl Turu Gün Doğumu

Çöl Turu Nereden Alınır?

Biz Çöl Turunu Marakeş’te ki sokak arasındaki bir tur şirketinden aldık. Fas da tüm Oteller, Hosteller bu konuda size yardımcı olacaklardır. Zaten siz aramadan onlar sizi bulacaktır.

Benim aldığım çöl turu fiyatı 80 euro idi.  Pazarlıkla 55 Euro’ya aldık. Bu ücrete dahil olan hizmetler.

  • 2 defa akşam yemeği
  • 2 defa sabah kahvaltısı
  • Deve ile çölü geçmek
  • Çölde kamp yapmak
  • Bir gece otelde konaklamak
  • Çöle kadar olan bir çok farklı köyleri ve yapıları ziyaret etmek
  • Gidiş- Dönüş  ulaşım

Fas Çöl Turu Tavsiyeler

1- 3 günlük olan bu çöl turu ortalama 80 € , pazarlıkla 55 € kadar alabilirsiniz

2- Yanınıza mutlaka pantolon veya uzun bir şey olsun. Devenin üstündeyken şort bacakları acıtıyor.

3- Çöle gidiş bir gün dönüş bir gün o öğle yemekleri dahil değil. Öğle yemekleri için belli noktalarda mola veriyorlar.  Yanınıza kendi yemeğinizi alabilirsiniz. Tur Akşam yemeği ve kahvaltı karşılıyor.

4- Eğer güzel fotoğraf çekmek istiyorsanız geniş açılı bir kamera (go pro ve benzerleri) olması faydalı olacaktır. Ayrıca mutlaka Powerbank getirin.

5- Çölün ortasına kurulan Çadırlarda ortalama 8-9 kişi yatıyor. Çadırlar büyük fakat çok konfor beklemeyin.

6- Çölde Kafanıza sarmak için fular yanınızda getirebilirsiniz.  Güneşten korunmak için gerekli malzemeleri mola yerlerinde satıyorlar. Fiyatı bana biraz pahalı geldi. Şöförden rica ederseniz sizin için indirim yaptıracaktır.

1. Gün

Sabah uyandığımızda saat 7.30 a geliyordu, geç kalmıştık. Koştur koştur gittik, dün gece bin bir pazarlıkla aldığımız çöl turunu satan ajansın önüne. Neyse ki bizi beklemişler ve atladık minibüse. Sahra Çölüne gidiyoruz, bir grup turist kafilesiyle birlikte. Arabada İspanyol, Çinli, Fransız, Faslı ve 2 türk toplamda ise 12 kişiyiz. ilk durak Atlas dağı ile Rif dağının tam ortasında olan kırmızı toprak manzaralarıyla süslenmiş vadideyiz. Yılan gibi kıvrılan yolları tepeden seyrediyoruz.Fas Yolları

2-3 saat yolculuktan sonra tepesinde Kale olan bir şehre daha geliyoruz. Burası Gladyatör, Mumya, Game of Trons gibi bir sürü ünlü dizi ve filme ev sahipliği yapmış, Fas’ın en eski yerleşim yerlerinden biri. Kenarından akan dereyi üstüne atılmış bir tahta parçasıyla geçiyoruz ve o tarihin içine giriyoruz. Evler saman ve çamur karışımı bir malzemeden yapılmış. Genel olarak kırmızı olan bu evler sanki yağmur yağsa yıkılacak gibi duruyor. Hatta yağmıyor o yüzden yıkılmıyor diye espirisini de yaptık. Ama öyle değil, yüzyıllardır burdalar.

Fas Gezi

Ordan çıkıp yine 2-3 saatlik yolculuk sonrasında daha önce hiç görmediğim ve inanılmaz coğrafyası olan yerlerde küçük küçük molalar verdik.

Güneş yavaş yavaş batarken bugünün son durağı olan Tutagoz adında bir yere geldik. Burası iki tane dev gibi kırmızı dağın arasında akan nehrin olduğu bir yer. Fas’ın güneyinde ki deniz diyelim insanlar yüzüyorlar burda. Yarım saat moladan sonra otelimize geçip Fas’ın popüler yemeği Kuskus yedikten sonra uyumaya koyulduk.

2. Gün

Sabah ballı gözlemeli bir kahvaltıya açtık gözlerimizi (çünkü başka bir yiyecek yok, kurban olayım bizim kahvaltı kültürümüze)

 Yola çıkıyoruz Sahra’ya doğru mola verdiğimiz bir köyü geziyoruz eğer uslu bir çocuk olursanız bu köyde meyve ağaçları, derede elbiselerini yıkayan kadınlar, sokaklarda top koşturan çocuklar görebilir, misafirperver insanların davetlerine icabet edebilirsiniz.

Fas'da nehir kenarında oynayan çocuklar
Fas’da nehir kenarında oynayan çocuklar

Burdan sonra Sahraya doğru giderken birden bire kum fırtınası başlıyor. Camları kaldırıp yola devam ediyoruz, incecik ve upuzun uzanan yoldan çöle doğru.

 Akşam gün batımına yakın, çölün hemen kenarındaki bir otele geliyoruz. Develere buradan binip, 2 saatlik bir yolculuktan sonra kamp alanına varacağız. Arka kapıdan geçip develerin yanına gidiyoruz. Bizi bekliyorlar, çöl adamları, oturan bir devenin üstüne biniyorum, biner binmez ayağa kalkıyor. Deveye binmek çok ilginç bir duygu.

Arka arkaya bağlanan develerle kızıl kumların olduğu çöle doğru bi sağa bir sola sallanarak gidiyoruz.

 Heyecandan devenin üstünde bir sağa, bir sola dönüyorum. Inanılmaz bir şey çölün ortasında saatlerce deveyle yolculuk yapmak, bazen rüyada mıyım acaba diye Bestami’ye soruyorum gerçek mi bu diye.

Yaklaşık 1 saat sonra ilginç bir şekilde dünyanın en büyük ve sıcak çölüne şakır şakır yağmur yağmaya başlıyor. Şanslı mıyız, şanssız mı anlayamadım. En sonunda yaklaşık 15-20 tane yerli tarafından rengarenk olarak yapılmış kamp alanına geliyoruz. Bizden önce gelen gruplara selam verip geçip oturuyoruz bir mühlet. Nerdeyse herkes fransızca konuşuyor, anlamıyoruz doğal olarak.

Akşam saat 8 gibi yerel kıyafet giymiş insanlar geliyor. Kimizi ellerinde darbuka benzeri bir çalgı aleti ile müzik yapıyor kimisi yemek hazırlıyor. Hep beraber çadırlara geçiyoruz, gaz lambasıyla aydınlatılan çadırda Tajin yiyiyoruz.

Bestami, ben tepeye doğru gidiyorum gelmek ister misin? diye sorunca takılıyorum peşine. Çıktık ve çıktık gecenin bir yarısı toz gibi çöl kumlarını ezerek kumdan tepenin üzerine. Yatıp sırt üstü uzun bir zaman konuşmadan müzik dinledik. Hissediyordum onun da benle aynı duyguları yaşadığını.

Bir ara yeniden yağmur yağmaya başladı, biz yıldızları beklerken, hiç aldırmadan hissettik üzerimize düşen yağmur damlalarını tek tek…

Uyumak üzere çadıra geçtik. Sıcaktan uyuyamayıp yatağı yorganı dışarı attık. Sabaha karşı 5 gibi bir ses !

Emre kalk olum kalk yıldızlara bak !

Gözlerimi açar açmaz binlerce yıldızı görüyorum. Sanki elimi uzatsam dokunacak gibiyim.

Yıldızları görmeden yatmanın burukluğunu, o güzel manzarayı görünce atıverdik.

3. Gün

Güneş doğmadan hemen önce uyandırıldık, gün doğumunda develerle çölü geçiyoruz…Buradan sonra 1 günlük bir yolculuk bekliyor ve ilk ayrıldığımız yere, Marakeşe doğru gidiyoruz.

Fas Gezi Rehberi ve Tavsiyeler

4 Responses

  1. Merhabalar, Siz hangi ayda gittiniz? Bu tur 20 Mayıs gibi gibi yapılsa çok sıkıntılı olur mu?

  2. Çöl turunu gitmeden önce almayı mı yoksa orda almayı mı tavsiye edersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Benzer Yazılarım

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır +17 Gerçek Yöntem 2023

Sırt Çantamda Neler Var? Tüm Ekipmanlarım + Fiyat/Performans

Araba İle Ege ve Akdeniz Turu Yapacaklara Tavsiyeler

emre durmuş

Emre Durmuş

6 yıl önce çıktığım dünya turunda şimdiye kadar 60’dan fazla ülkede bulundum. Elimden geldiği kadar youtube kanalım ve seyahat blogumda en iyi tavsiyelerimi ve yol günlüklerimi paylaşıyorum.