Fas Hakkında 10 İlginç Bilgi


Ünlü Kazablanka Filmi Fas’ta çekilmemiştir

Casablanka filmi fas
Fas Hakkında 10 İlginç Bilgi

1942 yapımı olan Casablanka aslında adını Fas’ın en büyük şehri olan Casablanka’dan alır. Gösterime ilk new York’da girdi ve o yıllarda en iyi oyuncu, en iyi yönetmen ve en iyi senaryo ödüllerini aldı. İspanyolcada ”Beyaz Ev” anlamına geliyor. ABD başkanın oturduğu evede İspanyolca’da casablanca deniyor.

Game of Thrones dizinin çekildiği Haddou köyü, Fas’ın güneyinde yer alır

Haddou Köyü
Fas gezilecek yerler

Hemen hemen dünyanın pek çok ilginç yerlerinde çekimler yapan ünlü Game of Thrones dizinin bir bölümü, Fas’ın güneyinde yer Haddou köyünde çekilmiştir.

 Şekerli Nane ve Yeşil Çay Vazgeçilmezleridir. 

Nane Çayı
Nane Çayı

Ülkenin Her Yerinde Sabah Akşam İçerler. Her hangi bir eve, dükkana girseniz ilk soru çay içermisiniz? olur. Aslında bu kültür bizim kültürümüz ile aynı, fakat onlar şekerli nane çayı içiyor.

Fas’ta, Şafşavan adında her yanı maviye boyanmış olan bir şehir vardır.

Fas Mavi Şehir
Fas Mavi Şehir

Otobüs duraklarından, evlere dükkanlardan taksilere kadar her şeyin mavi olduğu bu şehir, rengini zamanında orada yaşamış musavilerden alır.

Fas’ta halkın genelinin konuştuğu dil sayısı en az 4’dür. Fas gezi rehberi

Fransa sömürgesinde olduğu için okullarda halen fransızca eğitilim almaktadırlar. Ayrıca İspanya ile komşu olmaları nedeli ile İspanyolcaya, Turizm nedeni ile İngilizce, Dinleri ve kültürleri gereği Arapça konuşumaktadırlar.

Kuskus için ülkenin ulusal yemeği diyebilebiliriz.

Kuskus, Fas

Kuskus yemek ve ikram etmek kültürlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Hemen hemen her restoranta bulunan ve halkın severek yediği bir yemektir. Farklı şekilde sunumları olsada ortak noktaları hep aynıdır. Ayrıca oldukça lezzetli olduğunu söylemek isterim.

Dünya’nın en sıcak çölü olan Sahra’nın bir bölümü Fas’ta yer alır

Fas Çöl Turu, Güneş Doğarken
Fas Çöl Turu, Güneş Doğarken

Sahra çölü dünyanın en büyük çöllerinden biri ve en sıcak yeri olarak bilinir. Bu çölde geceleri kamp yapmak, deve ve jiplerle çölde gezinmek en popüler tursitlik aktivitelerden biridir.

Fas’ta Dünyanın ilk üniversitelerinden biri vardır.

Fas Hakkında 10 İlginç Bilgi
Fas Hakkında 10 İlginç Bilgi

Karavin cami adında, Milladtan önce 857 yılında inşaa edilmiş bir cami bulunmaktatır. Bu cami için bazı kaynaklar ilk üniversite desede aslında ilkler arasındadır, ilk değildir.

Fas, Dünyanın En Büyük Sardalya Balığı İhracatı Yapan Ülkesidir. 

Fas Hakkında 10 İlginç Bilgi
Fas Hakkında 10 İlginç Bilgi

Bir tarafında Akdeniz, bir tarafında boylu boyunca uzanan Atlantik okyasu Fas’ın önemli geçim kaynaklarını oluşturmaktadır. Sardalya balığı hamsinin yakın akrabalarından biridir. Oldukça lezzetli ve değerli olan bu balık, tazr tüketildiği gibi kurutularak ve konserve yapılarak da tüketilmektedir.

Afrika Kıtasında Olduğu Halde, Afrika Birliğine Üye Olmayan Tek Ülke Fas’dır

Fas Harita

Bunun nedeni, Fas’ın haksız yere sahra çölüne girmesi gösterilir.


Hayat Paylaşınca Güzel :)

3
Emre Durmuş
Herkesin bir hayat hikayesi vardır ve bu yolu bireyin kendisin çizdiğine inanırım. Bende kendi hayat hikayemi yazmak, kalıplaşmış yaşam tarzlarından dışarı çıkmak istedim. Istanbul’da ki 3. Yılımın sonlarına doğru önce yaşadığım evdeki tüm eşyalarımı satıp hiç bir şeye sahip olmama duygusunu yaşadım. Daha sonra ise okulumu ve işimi bıraktım. Şimdi bir sırtçancam ve ben dönüşü belli olmayan bir dünya turundayım.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fas Hakkında 10 İlginç Bilgi

GİRİŞ

Giriş Yap

Hesabım
sign up

Paralonı Sıfırla

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ

sign up

Bize Katıl

Önceki sayfaya dön
GİRİŞ
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE